Holland og Ukraine afsluttede søndag aften en tung EM-weekend, der har handlet om meget andet end fodbold, med en opløftende forestilling, da de to nationer tørnede sammen i EM’s gruppe C.
Foran et orangeklædt hjemmepublikum på Johan Cruijff Arena i Amsterdam vandt Holland nemlig 3-2 i en underholdende og medrivende kamp.
Holland var foran 2-0, inden Ukraine med to hurtige mål fik udlignet et lille kvarter før tid. Denzel Dumfries sørgede dog for en hollandsk sejr med sit mål i 85. minut.
Sejren betyder, at Holland og Østrig topper gruppen efter de første kampe. Tidligere søndag vandt Østrig 3-1 over Nordmakedonien.
Første halvleg i Amsterdam var livlig og velspillet fra første minut. Begge hold ville fremad, og det blev til chancer i begge ender. Ind kom bolden dog ikke i de første 45 minutter.
Holland bed mest fra sig og pressede hårdt på frem mod pausen. Med en håndfuld minutter tilbage af første halvleg måtte Ukraine-keeper Georgi Bushchan diske op med en flot redning for at holde sit mål rent.
Men kort inde i anden halvleg måtte Bushchan give fortabt. Målmanden trak ud i feltet for at parere en hollandsk tværaflevering ud ad eget felt.
Desværre for Bushchan røg bolden lige ud til Georginio Wijnaldum. Bushchan havde med sin aktion efterladt det ukrainske mål næsten tomt, og Wijnaldum scorede nemt.
Nu var sluserne blevet åbnet. Lidt efter sparkede Wout Weghorst Holland på 2-0 via Georgi Bushchans ben.
Det udløste opgivende attituder hos flere af ukrainerne, men dem fjernede Andriy Yarmolenko med et kvarter tilbage af den ordinære spilletid.
West Ham-angriberen lavede EM’s hidtil bedste mål, da han med en perle af et langskud reducerede til 1-2. Kun et par minutter senere var der udlignet.
Roman Yaremchuk pandede et indlæg i mål, og så var kampen for alvor blevet vækket til live.
Men ukrainerne endte altså med en lang næse, da Denzel Dumfries med et par minutter tilbage steg til vejrs og headede det, der endte med at blive vindermålet ind.
Mens tilskuerne i Amsterdam selvfølgelig var der for at se fodbold, så havde mange af dem også Christian Eriksen i tankerne efter lørdagens voldsomme episode i Parken.
Adskillige tilskuere havde på bannere og flag skrevet hilsner til Eriksen, der fra 2010 til 2013 spillede et hav af kampe på Johan Cruijff Arena som Ajax-spiller.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tidl. FCK-stjerne er vendt hjem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
NYHEDER
SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
Klar besked om AGF
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
