Holland og Ukraine afsluttede søndag aften en tung EM-weekend, der har handlet om meget andet end fodbold, med en opløftende forestilling, da de to nationer tørnede sammen i EM’s gruppe C.
Foran et orangeklædt hjemmepublikum på Johan Cruijff Arena i Amsterdam vandt Holland nemlig 3-2 i en underholdende og medrivende kamp.
Holland var foran 2-0, inden Ukraine med to hurtige mål fik udlignet et lille kvarter før tid. Denzel Dumfries sørgede dog for en hollandsk sejr med sit mål i 85. minut.
Sejren betyder, at Holland og Østrig topper gruppen efter de første kampe. Tidligere søndag vandt Østrig 3-1 over Nordmakedonien.
Første halvleg i Amsterdam var livlig og velspillet fra første minut. Begge hold ville fremad, og det blev til chancer i begge ender. Ind kom bolden dog ikke i de første 45 minutter.
Holland bed mest fra sig og pressede hårdt på frem mod pausen. Med en håndfuld minutter tilbage af første halvleg måtte Ukraine-keeper Georgi Bushchan diske op med en flot redning for at holde sit mål rent.
Men kort inde i anden halvleg måtte Bushchan give fortabt. Målmanden trak ud i feltet for at parere en hollandsk tværaflevering ud ad eget felt.
Desværre for Bushchan røg bolden lige ud til Georginio Wijnaldum. Bushchan havde med sin aktion efterladt det ukrainske mål næsten tomt, og Wijnaldum scorede nemt.
Nu var sluserne blevet åbnet. Lidt efter sparkede Wout Weghorst Holland på 2-0 via Georgi Bushchans ben.
Det udløste opgivende attituder hos flere af ukrainerne, men dem fjernede Andriy Yarmolenko med et kvarter tilbage af den ordinære spilletid.
West Ham-angriberen lavede EM’s hidtil bedste mål, da han med en perle af et langskud reducerede til 1-2. Kun et par minutter senere var der udlignet.
Roman Yaremchuk pandede et indlæg i mål, og så var kampen for alvor blevet vækket til live.
Men ukrainerne endte altså med en lang næse, da Denzel Dumfries med et par minutter tilbage steg til vejrs og headede det, der endte med at blive vindermålet ind.
Mens tilskuerne i Amsterdam selvfølgelig var der for at se fodbold, så havde mange af dem også Christian Eriksen i tankerne efter lørdagens voldsomme episode i Parken.
Adskillige tilskuere havde på bannere og flag skrevet hilsner til Eriksen, der fra 2010 til 2013 spillede et hav af kampe på Johan Cruijff Arena som Ajax-spiller.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
10. gang i træk
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?
EKSPERT
