Holland og Ukraine afsluttede søndag aften en tung EM-weekend, der har handlet om meget andet end fodbold, med en opløftende forestilling, da de to nationer tørnede sammen i EM’s gruppe C.
Foran et orangeklædt hjemmepublikum på Johan Cruijff Arena i Amsterdam vandt Holland nemlig 3-2 i en underholdende og medrivende kamp.
Holland var foran 2-0, inden Ukraine med to hurtige mål fik udlignet et lille kvarter før tid. Denzel Dumfries sørgede dog for en hollandsk sejr med sit mål i 85. minut.
Sejren betyder, at Holland og Østrig topper gruppen efter de første kampe. Tidligere søndag vandt Østrig 3-1 over Nordmakedonien.
Første halvleg i Amsterdam var livlig og velspillet fra første minut. Begge hold ville fremad, og det blev til chancer i begge ender. Ind kom bolden dog ikke i de første 45 minutter.
Holland bed mest fra sig og pressede hårdt på frem mod pausen. Med en håndfuld minutter tilbage af første halvleg måtte Ukraine-keeper Georgi Bushchan diske op med en flot redning for at holde sit mål rent.
Men kort inde i anden halvleg måtte Bushchan give fortabt. Målmanden trak ud i feltet for at parere en hollandsk tværaflevering ud ad eget felt.
Desværre for Bushchan røg bolden lige ud til Georginio Wijnaldum. Bushchan havde med sin aktion efterladt det ukrainske mål næsten tomt, og Wijnaldum scorede nemt.
Nu var sluserne blevet åbnet. Lidt efter sparkede Wout Weghorst Holland på 2-0 via Georgi Bushchans ben.
Det udløste opgivende attituder hos flere af ukrainerne, men dem fjernede Andriy Yarmolenko med et kvarter tilbage af den ordinære spilletid.
West Ham-angriberen lavede EM’s hidtil bedste mål, da han med en perle af et langskud reducerede til 1-2. Kun et par minutter senere var der udlignet.
Roman Yaremchuk pandede et indlæg i mål, og så var kampen for alvor blevet vækket til live.
Men ukrainerne endte altså med en lang næse, da Denzel Dumfries med et par minutter tilbage steg til vejrs og headede det, der endte med at blive vindermålet ind.
Mens tilskuerne i Amsterdam selvfølgelig var der for at se fodbold, så havde mange af dem også Christian Eriksen i tankerne efter lørdagens voldsomme episode i Parken.
Adskillige tilskuere havde på bannere og flag skrevet hilsner til Eriksen, der fra 2010 til 2013 spillede et hav af kampe på Johan Cruijff Arena som Ajax-spiller.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK-fans med markant budskab
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
Benhård Brian Riemer-melding
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
Så blev det officielt
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
