Holland sikrer sen sejr i festlig kamp

Holland smed en 2-0-føring, men endte alligevel med en sejr på 3-2 i en medrivende kamp mod Ukraine ved EM.



Holland og Ukraine afsluttede søndag aften en tung EM-weekend, der har handlet om meget andet end fodbold, med en opløftende forestilling, da de to nationer tørnede sammen i EM’s gruppe C.

Foran et orangeklædt hjemmepublikum på Johan Cruijff Arena i Amsterdam vandt Holland nemlig 3-2 i en underholdende og medrivende kamp.

Holland var foran 2-0, inden Ukraine med to hurtige mål fik udlignet et lille kvarter før tid. Denzel Dumfries sørgede dog for en hollandsk sejr med sit mål i 85. minut.

Sejren betyder, at Holland og Østrig topper gruppen efter de første kampe. Tidligere søndag vandt Østrig 3-1 over Nordmakedonien.

Første halvleg i Amsterdam var livlig og velspillet fra første minut. Begge hold ville fremad, og det blev til chancer i begge ender. Ind kom bolden dog ikke i de første 45 minutter.

Holland bed mest fra sig og pressede hårdt på frem mod pausen. Med en håndfuld minutter tilbage af første halvleg måtte Ukraine-keeper Georgi Bushchan diske op med en flot redning for at holde sit mål rent.

Men kort inde i anden halvleg måtte Bushchan give fortabt. Målmanden trak ud i feltet for at parere en hollandsk tværaflevering ud ad eget felt.

Desværre for Bushchan røg bolden lige ud til Georginio Wijnaldum. Bushchan havde med sin aktion efterladt det ukrainske mål næsten tomt, og Wijnaldum scorede nemt.

Nu var sluserne blevet åbnet. Lidt efter sparkede Wout Weghorst Holland på 2-0 via Georgi Bushchans ben.

Det udløste opgivende attituder hos flere af ukrainerne, men dem fjernede Andriy Yarmolenko med et kvarter tilbage af den ordinære spilletid.

West Ham-angriberen lavede EM’s hidtil bedste mål, da han med en perle af et langskud reducerede til 1-2. Kun et par minutter senere var der udlignet.

Roman Yaremchuk pandede et indlæg i mål, og så var kampen for alvor blevet vækket til live.

Men ukrainerne endte altså med en lang næse, da Denzel Dumfries med et par minutter tilbage steg til vejrs og headede det, der endte med at blive vindermålet ind.

Mens tilskuerne i Amsterdam selvfølgelig var der for at se fodbold, så havde mange af dem også Christian Eriksen i tankerne efter lørdagens voldsomme episode i Parken.

Adskillige tilskuere havde på bannere og flag skrevet hilsner til Eriksen, der fra 2010 til 2013 spillede et hav af kampe på Johan Cruijff Arena som Ajax-spiller.

/ritzau/







TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Den første i næsten 40 år

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

Færdig i FC Midtjylland?



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Rejser til Danmark for FC København-stjerne



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Samler informationer om FCK’er

UEFA med ny stor FC København-straf

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Vild udtalelse om Nathan Trott

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Manchester United jagter Liverpool-profil

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

I svime over Højlund

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Medie peger på FC København

Bo Svensson i spil til stort job

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

Sæsonens hurtigste hattrick

FC København-stjerne straffes af UEFA

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Choktransfer?

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Superliga-stortalenter topper international liste