Holland sikrer sen sejr i festlig kamp

Holland smed en 2-0-føring, men endte alligevel med en sejr på 3-2 i en medrivende kamp mod Ukraine ved EM.



Holland og Ukraine afsluttede søndag aften en tung EM-weekend, der har handlet om meget andet end fodbold, med en opløftende forestilling, da de to nationer tørnede sammen i EM’s gruppe C.

Foran et orangeklædt hjemmepublikum på Johan Cruijff Arena i Amsterdam vandt Holland nemlig 3-2 i en underholdende og medrivende kamp.

Holland var foran 2-0, inden Ukraine med to hurtige mål fik udlignet et lille kvarter før tid. Denzel Dumfries sørgede dog for en hollandsk sejr med sit mål i 85. minut.

Sejren betyder, at Holland og Østrig topper gruppen efter de første kampe. Tidligere søndag vandt Østrig 3-1 over Nordmakedonien.

Første halvleg i Amsterdam var livlig og velspillet fra første minut. Begge hold ville fremad, og det blev til chancer i begge ender. Ind kom bolden dog ikke i de første 45 minutter.

Holland bed mest fra sig og pressede hårdt på frem mod pausen. Med en håndfuld minutter tilbage af første halvleg måtte Ukraine-keeper Georgi Bushchan diske op med en flot redning for at holde sit mål rent.

Men kort inde i anden halvleg måtte Bushchan give fortabt. Målmanden trak ud i feltet for at parere en hollandsk tværaflevering ud ad eget felt.

Desværre for Bushchan røg bolden lige ud til Georginio Wijnaldum. Bushchan havde med sin aktion efterladt det ukrainske mål næsten tomt, og Wijnaldum scorede nemt.

Nu var sluserne blevet åbnet. Lidt efter sparkede Wout Weghorst Holland på 2-0 via Georgi Bushchans ben.

Det udløste opgivende attituder hos flere af ukrainerne, men dem fjernede Andriy Yarmolenko med et kvarter tilbage af den ordinære spilletid.

West Ham-angriberen lavede EM’s hidtil bedste mål, da han med en perle af et langskud reducerede til 1-2. Kun et par minutter senere var der udlignet.

Roman Yaremchuk pandede et indlæg i mål, og så var kampen for alvor blevet vækket til live.

Men ukrainerne endte altså med en lang næse, da Denzel Dumfries med et par minutter tilbage steg til vejrs og headede det, der endte med at blive vindermålet ind.

Mens tilskuerne i Amsterdam selvfølgelig var der for at se fodbold, så havde mange af dem også Christian Eriksen i tankerne efter lørdagens voldsomme episode i Parken.

Adskillige tilskuere havde på bannere og flag skrevet hilsner til Eriksen, der fra 2010 til 2013 spillede et hav af kampe på Johan Cruijff Arena som Ajax-spiller.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Højlund stjæler overskrifter

Hvad f….. sker der Tullberg?

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Roser Superliga-træners søn

Afslører særlig Thomas Frank-detalje



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Jakob Poulsen med dyster melding

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Medie: Alt peger på, at han er færdig



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Han fik et lortetilbud fra OB

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Møde afsløret – han vil til Manchester United

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

‘Hvem fanden ringer man til?’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Spotpris – så billig er Højbjerg

FC København – Silkeborg IF

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

AaB i vildt comeback

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Vejle Boldklub – Randers FC

FCK bød på landsholdsmålmand

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe