Hollandsk anfører: Bærer regnbuebind i Ungarn

Den hollandske landsholdsanfører Georginio Wijnaldum har tænkt sig at tage et regnbuefarvet anførerbind på i Hollands ottendedelsfinale mod Tjekkiet i Budapest.



Regnbueflaget fortsætter med at være et tema under den igangværende EM-slutrunde – også selvom kampen mellem Tyskland og Ungarn på Allianz Arena i München er færdigspillet.

Det tyder alt på, efter at den hollandske anfører Georginio Wijnaldum nu tager et regnbuefarvet anførerbind på i Hollands kommende ottendedelsfinale mod Tjekkiet, der spilles i Budapest i Ungarn.

Det meddeler spilleren selv til britiske The Guardian.

Bindet vil bære ordene “One Love” og have et regnbuemotiv, og det er delvist rettet mod den ungarnske regerings beslutning om at forbyde homoseksuelle fra et optræde i undervisningsmateriale til børn under 18 år.

– Men det er ikke kun i protest mod Ungarn. Bindet betyder meget, fordi vi står sammen for diversitet. “One Love” betyder, at alle har del i kærligheden, og at alle bør være frie til at være dem, de er, siger Wijnaldum til The Guardian.

Anføreren meddeler også, at det hollandske landshold kan være klar til at forlade banen i protest, hvis nogle af holdets spillere oplever racistiske eller homofobiske tilråb fra tribunerne under kampen – hvilket Cristiano Ronaldo og Kylian Mbappé angiveligt oplevede i Frankrig og Portugals møde i Budapest onsdag. 

Wijnaldums protest sker efter, at UEFA havde nægtet Tyskland at lyse Allianz Arena i München op i regnbuens farver op til kampen onsdag aften.

Ifølge UEFA er det en overtrædelse af reglerne om politiske budskaber.







LIVE

VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby melder duo færdig og teaser

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jagter tidligere FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stolt over dansk transfer

AGF køber ham

Raser over VM-tiltag

Tyskland – Curacao

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Iran – New Zealand

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Spottet i København

Spanien – Kap Verde

Han tager hjem fra VM

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark