Hollandsk anfører: Bærer regnbuebind i Ungarn

Den hollandske landsholdsanfører Georginio Wijnaldum har tænkt sig at tage et regnbuefarvet anførerbind på i Hollands ottendedelsfinale mod Tjekkiet i Budapest.



Regnbueflaget fortsætter med at være et tema under den igangværende EM-slutrunde – også selvom kampen mellem Tyskland og Ungarn på Allianz Arena i München er færdigspillet.

Det tyder alt på, efter at den hollandske anfører Georginio Wijnaldum nu tager et regnbuefarvet anførerbind på i Hollands kommende ottendedelsfinale mod Tjekkiet, der spilles i Budapest i Ungarn.

Det meddeler spilleren selv til britiske The Guardian.

Bindet vil bære ordene “One Love” og have et regnbuemotiv, og det er delvist rettet mod den ungarnske regerings beslutning om at forbyde homoseksuelle fra et optræde i undervisningsmateriale til børn under 18 år.

– Men det er ikke kun i protest mod Ungarn. Bindet betyder meget, fordi vi står sammen for diversitet. “One Love” betyder, at alle har del i kærligheden, og at alle bør være frie til at være dem, de er, siger Wijnaldum til The Guardian.

Anføreren meddeler også, at det hollandske landshold kan være klar til at forlade banen i protest, hvis nogle af holdets spillere oplever racistiske eller homofobiske tilråb fra tribunerne under kampen – hvilket Cristiano Ronaldo og Kylian Mbappé angiveligt oplevede i Frankrig og Portugals møde i Budapest onsdag. 

Wijnaldums protest sker efter, at UEFA havde nægtet Tyskland at lyse Allianz Arena i München op i regnbuens farver op til kampen onsdag aften.

Ifølge UEFA er det en overtrædelse af reglerne om politiske budskaber.





LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

De er enige med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stjerne sender Sverige videre ved VM

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Norge – Frankrig



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Afslører: FCK ringede aldrig

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

I dialog om dansk bomber

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Uruguay – Spanien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’