Hollandsk stjerne: Lad Eriksen være i fred

Christian Eriksens tidligere holdkammerat har også fået indopereret en hjertestarter. Han mener, at folk ikke bør spekulere over Eriksens fremtid.



Christian Eriksen kollapsede for lidt over en uge siden på banen mod Finland med et hjertestop, og siden har den danske landsholdsstjerne været på operationsbordet for at få indopereret en hjertestarter.

Det har siden sat gang i en masse spekulationer, i og med at den italienske Serie A, hvor han spiller for Inter, har strenge krav til atleter med hjerteproblemer.

Og de spekulationer skal stoppe nu. Det mener den hollandske stjernespiller og Eriksens tidligere holdkammerat, Daley Blind, som selv har fået indopereret en hjertestarter og fortsat spiller for Ajax.

– Da dette skete med mig, fortalte hele verden mig, at jeg var færdig som spiller, og at jeg ikke ville være i stand til at spille igen. Se hvor jeg er i dag. Derfor siger jeg til alle: Lad Christian være i fred, siger Daley Blind ifølge football.london.

Daley Blind fortæller også ifølge mediet, at han var særdeles påvirket af Eriksens kollaps.

– Billederne fra København – med Christian liggende på græsset – påvirkede mig meget. Disse billeder var så genkendelige for mig. Det var så virkeligt igen. Det var derfor, det var så følelsesladet for mig.

– Jeg var nødt til at klatre over en stor, mental forhindring, før jeg kunne klare at spille den efterfølgende dag for Holland i vores første gruppekamp. Alle følelser kom ud. Jeg er stolt af mig selv, at jeg formåede at spille så længe i den kamp. Jeg gjorde det, men det var svært, siger han.







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Offentliggøres i dag

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Leverkusen – Bayern

Andreas Christensen afviser tilbud

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Den største genistreg i Superligaen?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!