Hradecky: Derfor spillede vi videre

Den finske landsholdsmålmand fortæller åbent om de dramatiske minutter i forbindelse med kampen mellem Danmark og Finland.



Lukas Hradecky var én af de 22 spillere på banen, der oplevede Christian Eriksens dramatiske kollaps på banen i Parken på tætteste hold.

I et interview med tyske Bild åbner Bayer Leverkusens målmand op for hans oplevelse af de meget dramatiske minutter.

– Jeg så det ikke med egne øjne, men det stod ret hurtigt klart, at der var noget helt galt, og det så ikke godt ud. Det var ganske enkelt forfærdeligt, bare voldsomt. Det er ikke noget man ønsker at se. 

– Det skulle have været en stor festdag for alle ved vores EM-debut, men det eneste der tæller nu, er at Christian er reddet. Derfor er vi alle vindere i dag, fortæller den tidligere Brøndby-målmand.

Han fortæller, at både han og hans finske holdkammerater var i chok umiddelbart efter, og da de kom ud i omklædningsrummet, begyndte folk så små at forberede sig på, at der ikke skulle spilles mere fodbold lørdag.

– Vi anede ikke, hvad der skulle ske, hvad UEFA havde tænkt sig. Dommeren kom ind til os i omklædningsrummet, hvor vi allerede havde taget vores støvler af. Det var op til de danske spillere, efter de havde talt med Christian, siger Hradecky, der også uddyber finnernes beslutning om at genoptage kampen: 

– Vi accepterede og respekterede selvfølgelig deres (de danske spilleres, red.) beslutning, det var et spørgsmål om ære. Men vi havde accepteret enhver anden beslutning, de havde taget, fortæller Lukas Hradecky, der stadig ikke ved, om det var det rigtige at spille kampen færdig lørdag:

– Der var nok ikke nogen rigtig løsning i sådan en situation.

Den tyske avis spørger også den finske målmand, om han overvejede at lade Pierre-Emile Højbjerg score på sit straffesparksforsøg.

 – Jeg er en målmand, og i det øjeblik havde jeg kun fokus på bolden. Og han ville jo også gerne score på mig. Det er sport. Vi kan forberede os på næsten alt i forhold til vores præstationer på banen, men vi kan ikke forberede os på sådan noget.

– Jeg tog et straffespark, og det er en bonus for os under de svære omstændigheder. Jeg er ikke en helt eller noget. De rigtige helte er doktorerne, Simon Kjær, Kasper Schmeichel og alle de danskere, der fortsatte med at spille. Stor respekt for det.

Lukas Hradecky tør ikke spå om, hvilken betydning hændelsen med Christian Eriksen får for resten af turneringen, men han håber, at alle vil spille for hans ære. Han håber også, at lægerne finder ud af, hvad der skete med Christian Eriksen.





LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Fyrer landstræner to måneder før VM

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Her spiller Lasse Schöne i dag

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

OB siger farvel til seks spillere

Kan koste Brøndby flere millioner

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Det er aldrig sket før

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Ringet op af Brøndby-træner

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Ivan Toney klar på choktransfer

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Chelsea – Manchester United

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Brøndby IF – Sønderjyske

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Farzam: Nu bliver det for barnligt