Hradecky: Derfor spillede vi videre

Den finske landsholdsmålmand fortæller åbent om de dramatiske minutter i forbindelse med kampen mellem Danmark og Finland.



Lukas Hradecky var én af de 22 spillere på banen, der oplevede Christian Eriksens dramatiske kollaps på banen i Parken på tætteste hold.

I et interview med tyske Bild åbner Bayer Leverkusens målmand op for hans oplevelse af de meget dramatiske minutter.

– Jeg så det ikke med egne øjne, men det stod ret hurtigt klart, at der var noget helt galt, og det så ikke godt ud. Det var ganske enkelt forfærdeligt, bare voldsomt. Det er ikke noget man ønsker at se. 

– Det skulle have været en stor festdag for alle ved vores EM-debut, men det eneste der tæller nu, er at Christian er reddet. Derfor er vi alle vindere i dag, fortæller den tidligere Brøndby-målmand.

Han fortæller, at både han og hans finske holdkammerater var i chok umiddelbart efter, og da de kom ud i omklædningsrummet, begyndte folk så små at forberede sig på, at der ikke skulle spilles mere fodbold lørdag.

– Vi anede ikke, hvad der skulle ske, hvad UEFA havde tænkt sig. Dommeren kom ind til os i omklædningsrummet, hvor vi allerede havde taget vores støvler af. Det var op til de danske spillere, efter de havde talt med Christian, siger Hradecky, der også uddyber finnernes beslutning om at genoptage kampen: 

– Vi accepterede og respekterede selvfølgelig deres (de danske spilleres, red.) beslutning, det var et spørgsmål om ære. Men vi havde accepteret enhver anden beslutning, de havde taget, fortæller Lukas Hradecky, der stadig ikke ved, om det var det rigtige at spille kampen færdig lørdag:

– Der var nok ikke nogen rigtig løsning i sådan en situation.

Den tyske avis spørger også den finske målmand, om han overvejede at lade Pierre-Emile Højbjerg score på sit straffesparksforsøg.

 – Jeg er en målmand, og i det øjeblik havde jeg kun fokus på bolden. Og han ville jo også gerne score på mig. Det er sport. Vi kan forberede os på næsten alt i forhold til vores præstationer på banen, men vi kan ikke forberede os på sådan noget.

– Jeg tog et straffespark, og det er en bonus for os under de svære omstændigheder. Jeg er ikke en helt eller noget. De rigtige helte er doktorerne, Simon Kjær, Kasper Schmeichel og alle de danskere, der fortsatte med at spille. Stor respekt for det.

Lukas Hradecky tør ikke spå om, hvilken betydning hændelsen med Christian Eriksen får for resten af turneringen, men han håber, at alle vil spille for hans ære. Han håber også, at lægerne finder ud af, hvad der skete med Christian Eriksen.



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

‘Den værste transfer nogensinde’

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Raser over dansk stjerne

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Det har taget røven på Steve Cooper

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Magisk aften for FC København-stjerne

– Han har været en decideret atombombe

Brøndby-stjerne med stor donation

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Benhård transfermelding

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Supercomputer: Værste nogensinde!

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Klart ønske fra Ruben Amorim

Eriksen med kontant udmelding

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Det er til dumpekarakter

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Presset Frank: Her er vores store problem

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara