Hradecky: Derfor spillede vi videre

Den finske landsholdsmålmand fortæller åbent om de dramatiske minutter i forbindelse med kampen mellem Danmark og Finland.



Lukas Hradecky var én af de 22 spillere på banen, der oplevede Christian Eriksens dramatiske kollaps på banen i Parken på tætteste hold.

I et interview med tyske Bild åbner Bayer Leverkusens målmand op for hans oplevelse af de meget dramatiske minutter.

– Jeg så det ikke med egne øjne, men det stod ret hurtigt klart, at der var noget helt galt, og det så ikke godt ud. Det var ganske enkelt forfærdeligt, bare voldsomt. Det er ikke noget man ønsker at se. 

– Det skulle have været en stor festdag for alle ved vores EM-debut, men det eneste der tæller nu, er at Christian er reddet. Derfor er vi alle vindere i dag, fortæller den tidligere Brøndby-målmand.

Han fortæller, at både han og hans finske holdkammerater var i chok umiddelbart efter, og da de kom ud i omklædningsrummet, begyndte folk så små at forberede sig på, at der ikke skulle spilles mere fodbold lørdag.

– Vi anede ikke, hvad der skulle ske, hvad UEFA havde tænkt sig. Dommeren kom ind til os i omklædningsrummet, hvor vi allerede havde taget vores støvler af. Det var op til de danske spillere, efter de havde talt med Christian, siger Hradecky, der også uddyber finnernes beslutning om at genoptage kampen: 

– Vi accepterede og respekterede selvfølgelig deres (de danske spilleres, red.) beslutning, det var et spørgsmål om ære. Men vi havde accepteret enhver anden beslutning, de havde taget, fortæller Lukas Hradecky, der stadig ikke ved, om det var det rigtige at spille kampen færdig lørdag:

– Der var nok ikke nogen rigtig løsning i sådan en situation.

Den tyske avis spørger også den finske målmand, om han overvejede at lade Pierre-Emile Højbjerg score på sit straffesparksforsøg.

 – Jeg er en målmand, og i det øjeblik havde jeg kun fokus på bolden. Og han ville jo også gerne score på mig. Det er sport. Vi kan forberede os på næsten alt i forhold til vores præstationer på banen, men vi kan ikke forberede os på sådan noget.

– Jeg tog et straffespark, og det er en bonus for os under de svære omstændigheder. Jeg er ikke en helt eller noget. De rigtige helte er doktorerne, Simon Kjær, Kasper Schmeichel og alle de danskere, der fortsatte med at spille. Stor respekt for det.

Lukas Hradecky tør ikke spå om, hvilken betydning hændelsen med Christian Eriksen får for resten af turneringen, men han håber, at alle vil spille for hans ære. Han håber også, at lægerne finder ud af, hvad der skete med Christian Eriksen.



Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Dansker færdig i Ajax?

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Brøndby takker nej til to spillere

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Medier i svime: Den bedste!

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Brøndby bekræfter salg

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Manchester United rasende

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Hård kritik af FC København-stjerne

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Han er verdens bedste fodboldspiller

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Albert Grønbæk skifter agent

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg