Hradecky: Derfor spillede vi videre

Den finske landsholdsmålmand fortæller åbent om de dramatiske minutter i forbindelse med kampen mellem Danmark og Finland.



Lukas Hradecky var én af de 22 spillere på banen, der oplevede Christian Eriksens dramatiske kollaps på banen i Parken på tætteste hold.

I et interview med tyske Bild åbner Bayer Leverkusens målmand op for hans oplevelse af de meget dramatiske minutter.

– Jeg så det ikke med egne øjne, men det stod ret hurtigt klart, at der var noget helt galt, og det så ikke godt ud. Det var ganske enkelt forfærdeligt, bare voldsomt. Det er ikke noget man ønsker at se. 

– Det skulle have været en stor festdag for alle ved vores EM-debut, men det eneste der tæller nu, er at Christian er reddet. Derfor er vi alle vindere i dag, fortæller den tidligere Brøndby-målmand.

Han fortæller, at både han og hans finske holdkammerater var i chok umiddelbart efter, og da de kom ud i omklædningsrummet, begyndte folk så små at forberede sig på, at der ikke skulle spilles mere fodbold lørdag.

– Vi anede ikke, hvad der skulle ske, hvad UEFA havde tænkt sig. Dommeren kom ind til os i omklædningsrummet, hvor vi allerede havde taget vores støvler af. Det var op til de danske spillere, efter de havde talt med Christian, siger Hradecky, der også uddyber finnernes beslutning om at genoptage kampen: 

– Vi accepterede og respekterede selvfølgelig deres (de danske spilleres, red.) beslutning, det var et spørgsmål om ære. Men vi havde accepteret enhver anden beslutning, de havde taget, fortæller Lukas Hradecky, der stadig ikke ved, om det var det rigtige at spille kampen færdig lørdag:

– Der var nok ikke nogen rigtig løsning i sådan en situation.

Den tyske avis spørger også den finske målmand, om han overvejede at lade Pierre-Emile Højbjerg score på sit straffesparksforsøg.

 – Jeg er en målmand, og i det øjeblik havde jeg kun fokus på bolden. Og han ville jo også gerne score på mig. Det er sport. Vi kan forberede os på næsten alt i forhold til vores præstationer på banen, men vi kan ikke forberede os på sådan noget.

– Jeg tog et straffespark, og det er en bonus for os under de svære omstændigheder. Jeg er ikke en helt eller noget. De rigtige helte er doktorerne, Simon Kjær, Kasper Schmeichel og alle de danskere, der fortsatte med at spille. Stor respekt for det.

Lukas Hradecky tør ikke spå om, hvilken betydning hændelsen med Christian Eriksen får for resten af turneringen, men han håber, at alle vil spille for hans ære. Han håber også, at lægerne finder ud af, hvad der skete med Christian Eriksen.



Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

FC København-handling går verden rundt 

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Avis fælder dom over danskeres tid i Man Utd 

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

Brøndby IF – FC Fredericia

Bizarre Barcelona-billeder går viralt

I dialog med lynhurtig Superliga-angriber

Brøndby sparer millioner

Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg

Morten Olsen scorer nyt job

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Endelig er der godt nyt!

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes

Legende om Højlund: Her er problemet

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Manchester United henter comebacksejr

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

AGF slår FC København i drama

Flamengo vinder Sydamerikas største turnering

Højbjerg-scoring i Marseille-deler

Jesper Sørensen og co. finaleklar