Hradecky: Derfor spillede vi videre

Den finske landsholdsmålmand fortæller åbent om de dramatiske minutter i forbindelse med kampen mellem Danmark og Finland.



Lukas Hradecky var én af de 22 spillere på banen, der oplevede Christian Eriksens dramatiske kollaps på banen i Parken på tætteste hold.

I et interview med tyske Bild åbner Bayer Leverkusens målmand op for hans oplevelse af de meget dramatiske minutter.

– Jeg så det ikke med egne øjne, men det stod ret hurtigt klart, at der var noget helt galt, og det så ikke godt ud. Det var ganske enkelt forfærdeligt, bare voldsomt. Det er ikke noget man ønsker at se. 

– Det skulle have været en stor festdag for alle ved vores EM-debut, men det eneste der tæller nu, er at Christian er reddet. Derfor er vi alle vindere i dag, fortæller den tidligere Brøndby-målmand.

Han fortæller, at både han og hans finske holdkammerater var i chok umiddelbart efter, og da de kom ud i omklædningsrummet, begyndte folk så små at forberede sig på, at der ikke skulle spilles mere fodbold lørdag.

– Vi anede ikke, hvad der skulle ske, hvad UEFA havde tænkt sig. Dommeren kom ind til os i omklædningsrummet, hvor vi allerede havde taget vores støvler af. Det var op til de danske spillere, efter de havde talt med Christian, siger Hradecky, der også uddyber finnernes beslutning om at genoptage kampen: 

– Vi accepterede og respekterede selvfølgelig deres (de danske spilleres, red.) beslutning, det var et spørgsmål om ære. Men vi havde accepteret enhver anden beslutning, de havde taget, fortæller Lukas Hradecky, der stadig ikke ved, om det var det rigtige at spille kampen færdig lørdag:

– Der var nok ikke nogen rigtig løsning i sådan en situation.

Den tyske avis spørger også den finske målmand, om han overvejede at lade Pierre-Emile Højbjerg score på sit straffesparksforsøg.

 – Jeg er en målmand, og i det øjeblik havde jeg kun fokus på bolden. Og han ville jo også gerne score på mig. Det er sport. Vi kan forberede os på næsten alt i forhold til vores præstationer på banen, men vi kan ikke forberede os på sådan noget.

– Jeg tog et straffespark, og det er en bonus for os under de svære omstændigheder. Jeg er ikke en helt eller noget. De rigtige helte er doktorerne, Simon Kjær, Kasper Schmeichel og alle de danskere, der fortsatte med at spille. Stor respekt for det.

Lukas Hradecky tør ikke spå om, hvilken betydning hændelsen med Christian Eriksen får for resten af turneringen, men han håber, at alle vil spille for hans ære. Han håber også, at lægerne finder ud af, hvad der skete med Christian Eriksen.






Chok: Lassen stopper – stor post til Retov


Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Har talt med Ferguson om United-job

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Rygter om AC Horsens-legende

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Manchester United overvejer ham

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Her er Ajax-danskers millionløn

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Vil have Jonas Wind til FC København

Afsløring: Daramy vil væk fra Reims – åben for FCK

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Tauson er færdig i Brisbane

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Neymar tager en tørn mere

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF