Lukas Hradecky var én af de 22 spillere på banen, der oplevede Christian Eriksens dramatiske kollaps på banen i Parken på tætteste hold.
I et interview med tyske Bild åbner Bayer Leverkusens målmand op for hans oplevelse af de meget dramatiske minutter.
– Jeg så det ikke med egne øjne, men det stod ret hurtigt klart, at der var noget helt galt, og det så ikke godt ud. Det var ganske enkelt forfærdeligt, bare voldsomt. Det er ikke noget man ønsker at se.
– Det skulle have været en stor festdag for alle ved vores EM-debut, men det eneste der tæller nu, er at Christian er reddet. Derfor er vi alle vindere i dag, fortæller den tidligere Brøndby-målmand.
Han fortæller, at både han og hans finske holdkammerater var i chok umiddelbart efter, og da de kom ud i omklædningsrummet, begyndte folk så små at forberede sig på, at der ikke skulle spilles mere fodbold lørdag.
– Vi anede ikke, hvad der skulle ske, hvad UEFA havde tænkt sig. Dommeren kom ind til os i omklædningsrummet, hvor vi allerede havde taget vores støvler af. Det var op til de danske spillere, efter de havde talt med Christian, siger Hradecky, der også uddyber finnernes beslutning om at genoptage kampen:
– Vi accepterede og respekterede selvfølgelig deres (de danske spilleres, red.) beslutning, det var et spørgsmål om ære. Men vi havde accepteret enhver anden beslutning, de havde taget, fortæller Lukas Hradecky, der stadig ikke ved, om det var det rigtige at spille kampen færdig lørdag:
– Der var nok ikke nogen rigtig løsning i sådan en situation.
Den tyske avis spørger også den finske målmand, om han overvejede at lade Pierre-Emile Højbjerg score på sit straffesparksforsøg.
– Jeg er en målmand, og i det øjeblik havde jeg kun fokus på bolden. Og han ville jo også gerne score på mig. Det er sport. Vi kan forberede os på næsten alt i forhold til vores præstationer på banen, men vi kan ikke forberede os på sådan noget.
– Jeg tog et straffespark, og det er en bonus for os under de svære omstændigheder. Jeg er ikke en helt eller noget. De rigtige helte er doktorerne, Simon Kjær, Kasper Schmeichel og alle de danskere, der fortsatte med at spille. Stor respekt for det.
Lukas Hradecky tør ikke spå om, hvilken betydning hændelsen med Christian Eriksen får for resten af turneringen, men han håber, at alle vil spille for hans ære. Han håber også, at lægerne finder ud af, hvad der skete med Christian Eriksen.
LIVE
LIVE: Nu kan stortalenter debutere for AGF
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
Moukoko vækker opsigt i udlandet
Superliga-ekspert i svime over FCK
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
Færdig i Manchester City
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
OPTAKT
Viborg FF – AGF
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
INTERVIEW
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
