Hradecky: Derfor spillede vi videre

Den finske landsholdsmålmand fortæller åbent om de dramatiske minutter i forbindelse med kampen mellem Danmark og Finland.



Lukas Hradecky var én af de 22 spillere på banen, der oplevede Christian Eriksens dramatiske kollaps på banen i Parken på tætteste hold.

I et interview med tyske Bild åbner Bayer Leverkusens målmand op for hans oplevelse af de meget dramatiske minutter.

– Jeg så det ikke med egne øjne, men det stod ret hurtigt klart, at der var noget helt galt, og det så ikke godt ud. Det var ganske enkelt forfærdeligt, bare voldsomt. Det er ikke noget man ønsker at se. 

– Det skulle have været en stor festdag for alle ved vores EM-debut, men det eneste der tæller nu, er at Christian er reddet. Derfor er vi alle vindere i dag, fortæller den tidligere Brøndby-målmand.

Han fortæller, at både han og hans finske holdkammerater var i chok umiddelbart efter, og da de kom ud i omklædningsrummet, begyndte folk så små at forberede sig på, at der ikke skulle spilles mere fodbold lørdag.

– Vi anede ikke, hvad der skulle ske, hvad UEFA havde tænkt sig. Dommeren kom ind til os i omklædningsrummet, hvor vi allerede havde taget vores støvler af. Det var op til de danske spillere, efter de havde talt med Christian, siger Hradecky, der også uddyber finnernes beslutning om at genoptage kampen: 

– Vi accepterede og respekterede selvfølgelig deres (de danske spilleres, red.) beslutning, det var et spørgsmål om ære. Men vi havde accepteret enhver anden beslutning, de havde taget, fortæller Lukas Hradecky, der stadig ikke ved, om det var det rigtige at spille kampen færdig lørdag:

– Der var nok ikke nogen rigtig løsning i sådan en situation.

Den tyske avis spørger også den finske målmand, om han overvejede at lade Pierre-Emile Højbjerg score på sit straffesparksforsøg.

 – Jeg er en målmand, og i det øjeblik havde jeg kun fokus på bolden. Og han ville jo også gerne score på mig. Det er sport. Vi kan forberede os på næsten alt i forhold til vores præstationer på banen, men vi kan ikke forberede os på sådan noget.

– Jeg tog et straffespark, og det er en bonus for os under de svære omstændigheder. Jeg er ikke en helt eller noget. De rigtige helte er doktorerne, Simon Kjær, Kasper Schmeichel og alle de danskere, der fortsatte med at spille. Stor respekt for det.

Lukas Hradecky tør ikke spå om, hvilken betydning hændelsen med Christian Eriksen får for resten af turneringen, men han håber, at alle vil spille for hans ære. Han håber også, at lægerne finder ud af, hvad der skete med Christian Eriksen.







LIVE

LIVE: Schmedes afviser

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

David Nielsen har sagt op

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

10 spillere nægtet indrejse til USA



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Giver to spillere livstidskarantæne

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Brian Riemer giver klar besked

AGF tager pis på FC Midtjylland

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

FC København skriver kontrakt med juvel

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Vil have ham væk fra FC København

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Var direkte fra træningsbanen

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

I svime: Som en ny spiller

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Mileta Rajovic i stor optur

Paris Saint-Germain – Chelsea

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

23 røde kort i vanvidskamp

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Tung mandagskamp i Rom