Lukas Hradecky var én af de 22 spillere på banen, der oplevede Christian Eriksens dramatiske kollaps på banen i Parken på tætteste hold.
I et interview med tyske Bild åbner Bayer Leverkusens målmand op for hans oplevelse af de meget dramatiske minutter.
– Jeg så det ikke med egne øjne, men det stod ret hurtigt klart, at der var noget helt galt, og det så ikke godt ud. Det var ganske enkelt forfærdeligt, bare voldsomt. Det er ikke noget man ønsker at se.
– Det skulle have været en stor festdag for alle ved vores EM-debut, men det eneste der tæller nu, er at Christian er reddet. Derfor er vi alle vindere i dag, fortæller den tidligere Brøndby-målmand.
Han fortæller, at både han og hans finske holdkammerater var i chok umiddelbart efter, og da de kom ud i omklædningsrummet, begyndte folk så små at forberede sig på, at der ikke skulle spilles mere fodbold lørdag.
– Vi anede ikke, hvad der skulle ske, hvad UEFA havde tænkt sig. Dommeren kom ind til os i omklædningsrummet, hvor vi allerede havde taget vores støvler af. Det var op til de danske spillere, efter de havde talt med Christian, siger Hradecky, der også uddyber finnernes beslutning om at genoptage kampen:
– Vi accepterede og respekterede selvfølgelig deres (de danske spilleres, red.) beslutning, det var et spørgsmål om ære. Men vi havde accepteret enhver anden beslutning, de havde taget, fortæller Lukas Hradecky, der stadig ikke ved, om det var det rigtige at spille kampen færdig lørdag:
– Der var nok ikke nogen rigtig løsning i sådan en situation.
Den tyske avis spørger også den finske målmand, om han overvejede at lade Pierre-Emile Højbjerg score på sit straffesparksforsøg.
– Jeg er en målmand, og i det øjeblik havde jeg kun fokus på bolden. Og han ville jo også gerne score på mig. Det er sport. Vi kan forberede os på næsten alt i forhold til vores præstationer på banen, men vi kan ikke forberede os på sådan noget.
– Jeg tog et straffespark, og det er en bonus for os under de svære omstændigheder. Jeg er ikke en helt eller noget. De rigtige helte er doktorerne, Simon Kjær, Kasper Schmeichel og alle de danskere, der fortsatte med at spille. Stor respekt for det.
Lukas Hradecky tør ikke spå om, hvilken betydning hændelsen med Christian Eriksen får for resten af turneringen, men han håber, at alle vil spille for hans ære. Han håber også, at lægerne finder ud af, hvad der skete med Christian Eriksen.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED
Her er startopstillingerne til guldbraget
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
HELT VILDT
En voldsom ulighed
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
