Hradecky: Derfor spillede vi videre

Den finske landsholdsmålmand fortæller åbent om de dramatiske minutter i forbindelse med kampen mellem Danmark og Finland.



Lukas Hradecky var én af de 22 spillere på banen, der oplevede Christian Eriksens dramatiske kollaps på banen i Parken på tætteste hold.

I et interview med tyske Bild åbner Bayer Leverkusens målmand op for hans oplevelse af de meget dramatiske minutter.

– Jeg så det ikke med egne øjne, men det stod ret hurtigt klart, at der var noget helt galt, og det så ikke godt ud. Det var ganske enkelt forfærdeligt, bare voldsomt. Det er ikke noget man ønsker at se. 

– Det skulle have været en stor festdag for alle ved vores EM-debut, men det eneste der tæller nu, er at Christian er reddet. Derfor er vi alle vindere i dag, fortæller den tidligere Brøndby-målmand.

Han fortæller, at både han og hans finske holdkammerater var i chok umiddelbart efter, og da de kom ud i omklædningsrummet, begyndte folk så små at forberede sig på, at der ikke skulle spilles mere fodbold lørdag.

– Vi anede ikke, hvad der skulle ske, hvad UEFA havde tænkt sig. Dommeren kom ind til os i omklædningsrummet, hvor vi allerede havde taget vores støvler af. Det var op til de danske spillere, efter de havde talt med Christian, siger Hradecky, der også uddyber finnernes beslutning om at genoptage kampen: 

– Vi accepterede og respekterede selvfølgelig deres (de danske spilleres, red.) beslutning, det var et spørgsmål om ære. Men vi havde accepteret enhver anden beslutning, de havde taget, fortæller Lukas Hradecky, der stadig ikke ved, om det var det rigtige at spille kampen færdig lørdag:

– Der var nok ikke nogen rigtig løsning i sådan en situation.

Den tyske avis spørger også den finske målmand, om han overvejede at lade Pierre-Emile Højbjerg score på sit straffesparksforsøg.

 – Jeg er en målmand, og i det øjeblik havde jeg kun fokus på bolden. Og han ville jo også gerne score på mig. Det er sport. Vi kan forberede os på næsten alt i forhold til vores præstationer på banen, men vi kan ikke forberede os på sådan noget.

– Jeg tog et straffespark, og det er en bonus for os under de svære omstændigheder. Jeg er ikke en helt eller noget. De rigtige helte er doktorerne, Simon Kjær, Kasper Schmeichel og alle de danskere, der fortsatte med at spille. Stor respekt for det.

Lukas Hradecky tør ikke spå om, hvilken betydning hændelsen med Christian Eriksen får for resten af turneringen, men han håber, at alle vil spille for hans ære. Han håber også, at lægerne finder ud af, hvad der skete med Christian Eriksen.







EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

AGF-profil overvejer karrierestop

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Iskold Xabi Alonso afviser topklub



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Høgh hyldes af UEFA

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Færdig i FC Midtjylland?

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

OB straffer angriber

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Yoram Zague sigtet i Danmark

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Vejle får fredagstæv i Farum

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket