Lukas Hradecky var én af de 22 spillere på banen, der oplevede Christian Eriksens dramatiske kollaps på banen i Parken på tætteste hold.
I et interview med tyske Bild åbner Bayer Leverkusens målmand op for hans oplevelse af de meget dramatiske minutter.
– Jeg så det ikke med egne øjne, men det stod ret hurtigt klart, at der var noget helt galt, og det så ikke godt ud. Det var ganske enkelt forfærdeligt, bare voldsomt. Det er ikke noget man ønsker at se.
– Det skulle have været en stor festdag for alle ved vores EM-debut, men det eneste der tæller nu, er at Christian er reddet. Derfor er vi alle vindere i dag, fortæller den tidligere Brøndby-målmand.
Han fortæller, at både han og hans finske holdkammerater var i chok umiddelbart efter, og da de kom ud i omklædningsrummet, begyndte folk så små at forberede sig på, at der ikke skulle spilles mere fodbold lørdag.
– Vi anede ikke, hvad der skulle ske, hvad UEFA havde tænkt sig. Dommeren kom ind til os i omklædningsrummet, hvor vi allerede havde taget vores støvler af. Det var op til de danske spillere, efter de havde talt med Christian, siger Hradecky, der også uddyber finnernes beslutning om at genoptage kampen:
– Vi accepterede og respekterede selvfølgelig deres (de danske spilleres, red.) beslutning, det var et spørgsmål om ære. Men vi havde accepteret enhver anden beslutning, de havde taget, fortæller Lukas Hradecky, der stadig ikke ved, om det var det rigtige at spille kampen færdig lørdag:
– Der var nok ikke nogen rigtig løsning i sådan en situation.
Den tyske avis spørger også den finske målmand, om han overvejede at lade Pierre-Emile Højbjerg score på sit straffesparksforsøg.
– Jeg er en målmand, og i det øjeblik havde jeg kun fokus på bolden. Og han ville jo også gerne score på mig. Det er sport. Vi kan forberede os på næsten alt i forhold til vores præstationer på banen, men vi kan ikke forberede os på sådan noget.
– Jeg tog et straffespark, og det er en bonus for os under de svære omstændigheder. Jeg er ikke en helt eller noget. De rigtige helte er doktorerne, Simon Kjær, Kasper Schmeichel og alle de danskere, der fortsatte med at spille. Stor respekt for det.
Lukas Hradecky tør ikke spå om, hvilken betydning hændelsen med Christian Eriksen får for resten af turneringen, men han håber, at alle vil spille for hans ære. Han håber også, at lægerne finder ud af, hvad der skete med Christian Eriksen.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Napoli-chok på vej
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
