Hradecky: Derfor spillede vi videre

Den finske landsholdsmålmand fortæller åbent om de dramatiske minutter i forbindelse med kampen mellem Danmark og Finland.



Lukas Hradecky var én af de 22 spillere på banen, der oplevede Christian Eriksens dramatiske kollaps på banen i Parken på tætteste hold.

I et interview med tyske Bild åbner Bayer Leverkusens målmand op for hans oplevelse af de meget dramatiske minutter.

– Jeg så det ikke med egne øjne, men det stod ret hurtigt klart, at der var noget helt galt, og det så ikke godt ud. Det var ganske enkelt forfærdeligt, bare voldsomt. Det er ikke noget man ønsker at se. 

– Det skulle have været en stor festdag for alle ved vores EM-debut, men det eneste der tæller nu, er at Christian er reddet. Derfor er vi alle vindere i dag, fortæller den tidligere Brøndby-målmand.

Han fortæller, at både han og hans finske holdkammerater var i chok umiddelbart efter, og da de kom ud i omklædningsrummet, begyndte folk så små at forberede sig på, at der ikke skulle spilles mere fodbold lørdag.

– Vi anede ikke, hvad der skulle ske, hvad UEFA havde tænkt sig. Dommeren kom ind til os i omklædningsrummet, hvor vi allerede havde taget vores støvler af. Det var op til de danske spillere, efter de havde talt med Christian, siger Hradecky, der også uddyber finnernes beslutning om at genoptage kampen: 

– Vi accepterede og respekterede selvfølgelig deres (de danske spilleres, red.) beslutning, det var et spørgsmål om ære. Men vi havde accepteret enhver anden beslutning, de havde taget, fortæller Lukas Hradecky, der stadig ikke ved, om det var det rigtige at spille kampen færdig lørdag:

– Der var nok ikke nogen rigtig løsning i sådan en situation.

Den tyske avis spørger også den finske målmand, om han overvejede at lade Pierre-Emile Højbjerg score på sit straffesparksforsøg.

 – Jeg er en målmand, og i det øjeblik havde jeg kun fokus på bolden. Og han ville jo også gerne score på mig. Det er sport. Vi kan forberede os på næsten alt i forhold til vores præstationer på banen, men vi kan ikke forberede os på sådan noget.

– Jeg tog et straffespark, og det er en bonus for os under de svære omstændigheder. Jeg er ikke en helt eller noget. De rigtige helte er doktorerne, Simon Kjær, Kasper Schmeichel og alle de danskere, der fortsatte med at spille. Stor respekt for det.

Lukas Hradecky tør ikke spå om, hvilken betydning hændelsen med Christian Eriksen får for resten af turneringen, men han håber, at alle vil spille for hans ære. Han håber også, at lægerne finder ud af, hvad der skete med Christian Eriksen.






TransferLIVE: Brøndby henter stort talent




LIVE

VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over

AaB dæmper superligaforventninger

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Norge – Frankrig

Afslører: FCK ringede aldrig

De er enige med Mathias Jensen

VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Stjerne sender Sverige videre ved VM

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar