Hradecky: Derfor spillede vi videre

Den finske landsholdsmålmand fortæller åbent om de dramatiske minutter i forbindelse med kampen mellem Danmark og Finland.



Lukas Hradecky var én af de 22 spillere på banen, der oplevede Christian Eriksens dramatiske kollaps på banen i Parken på tætteste hold.

I et interview med tyske Bild åbner Bayer Leverkusens målmand op for hans oplevelse af de meget dramatiske minutter.

– Jeg så det ikke med egne øjne, men det stod ret hurtigt klart, at der var noget helt galt, og det så ikke godt ud. Det var ganske enkelt forfærdeligt, bare voldsomt. Det er ikke noget man ønsker at se. 

– Det skulle have været en stor festdag for alle ved vores EM-debut, men det eneste der tæller nu, er at Christian er reddet. Derfor er vi alle vindere i dag, fortæller den tidligere Brøndby-målmand.

Han fortæller, at både han og hans finske holdkammerater var i chok umiddelbart efter, og da de kom ud i omklædningsrummet, begyndte folk så små at forberede sig på, at der ikke skulle spilles mere fodbold lørdag.

– Vi anede ikke, hvad der skulle ske, hvad UEFA havde tænkt sig. Dommeren kom ind til os i omklædningsrummet, hvor vi allerede havde taget vores støvler af. Det var op til de danske spillere, efter de havde talt med Christian, siger Hradecky, der også uddyber finnernes beslutning om at genoptage kampen: 

– Vi accepterede og respekterede selvfølgelig deres (de danske spilleres, red.) beslutning, det var et spørgsmål om ære. Men vi havde accepteret enhver anden beslutning, de havde taget, fortæller Lukas Hradecky, der stadig ikke ved, om det var det rigtige at spille kampen færdig lørdag:

– Der var nok ikke nogen rigtig løsning i sådan en situation.

Den tyske avis spørger også den finske målmand, om han overvejede at lade Pierre-Emile Højbjerg score på sit straffesparksforsøg.

 – Jeg er en målmand, og i det øjeblik havde jeg kun fokus på bolden. Og han ville jo også gerne score på mig. Det er sport. Vi kan forberede os på næsten alt i forhold til vores præstationer på banen, men vi kan ikke forberede os på sådan noget.

– Jeg tog et straffespark, og det er en bonus for os under de svære omstændigheder. Jeg er ikke en helt eller noget. De rigtige helte er doktorerne, Simon Kjær, Kasper Schmeichel og alle de danskere, der fortsatte med at spille. Stor respekt for det.

Lukas Hradecky tør ikke spå om, hvilken betydning hændelsen med Christian Eriksen får for resten af turneringen, men han håber, at alle vil spille for hans ære. Han håber også, at lægerne finder ud af, hvad der skete med Christian Eriksen.



Newcastle rejser klage mod fransk politi

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

FC København scorer 16 millioner kroner

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Bekræftet: Færdig

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Stor ros til FC Midtjylland

Belønnes af FC København

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Vanvittig Victor Froholdt-historie

I spil til stort job

– Det er lidt kaotisk

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret