Lukas Hradecky var én af de 22 spillere på banen, der oplevede Christian Eriksens dramatiske kollaps på banen i Parken på tætteste hold.
I et interview med tyske Bild åbner Bayer Leverkusens målmand op for hans oplevelse af de meget dramatiske minutter.
– Jeg så det ikke med egne øjne, men det stod ret hurtigt klart, at der var noget helt galt, og det så ikke godt ud. Det var ganske enkelt forfærdeligt, bare voldsomt. Det er ikke noget man ønsker at se.
– Det skulle have været en stor festdag for alle ved vores EM-debut, men det eneste der tæller nu, er at Christian er reddet. Derfor er vi alle vindere i dag, fortæller den tidligere Brøndby-målmand.
Han fortæller, at både han og hans finske holdkammerater var i chok umiddelbart efter, og da de kom ud i omklædningsrummet, begyndte folk så små at forberede sig på, at der ikke skulle spilles mere fodbold lørdag.
– Vi anede ikke, hvad der skulle ske, hvad UEFA havde tænkt sig. Dommeren kom ind til os i omklædningsrummet, hvor vi allerede havde taget vores støvler af. Det var op til de danske spillere, efter de havde talt med Christian, siger Hradecky, der også uddyber finnernes beslutning om at genoptage kampen:
– Vi accepterede og respekterede selvfølgelig deres (de danske spilleres, red.) beslutning, det var et spørgsmål om ære. Men vi havde accepteret enhver anden beslutning, de havde taget, fortæller Lukas Hradecky, der stadig ikke ved, om det var det rigtige at spille kampen færdig lørdag:
– Der var nok ikke nogen rigtig løsning i sådan en situation.
Den tyske avis spørger også den finske målmand, om han overvejede at lade Pierre-Emile Højbjerg score på sit straffesparksforsøg.
– Jeg er en målmand, og i det øjeblik havde jeg kun fokus på bolden. Og han ville jo også gerne score på mig. Det er sport. Vi kan forberede os på næsten alt i forhold til vores præstationer på banen, men vi kan ikke forberede os på sådan noget.
– Jeg tog et straffespark, og det er en bonus for os under de svære omstændigheder. Jeg er ikke en helt eller noget. De rigtige helte er doktorerne, Simon Kjær, Kasper Schmeichel og alle de danskere, der fortsatte med at spille. Stor respekt for det.
Lukas Hradecky tør ikke spå om, hvilken betydning hændelsen med Christian Eriksen får for resten af turneringen, men han håber, at alle vil spille for hans ære. Han håber også, at lægerne finder ud af, hvad der skete med Christian Eriksen.
EKSKLUSIVT Thelander holder døren åben efter stærk sæson
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
LIVE: Danmark – Ukraine
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
De jagter Henrik Meister
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
NYHEDER
Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
MEDIE
