Lukas Hradecky var én af de 22 spillere på banen, der oplevede Christian Eriksens dramatiske kollaps på banen i Parken på tætteste hold.
I et interview med tyske Bild åbner Bayer Leverkusens målmand op for hans oplevelse af de meget dramatiske minutter.
– Jeg så det ikke med egne øjne, men det stod ret hurtigt klart, at der var noget helt galt, og det så ikke godt ud. Det var ganske enkelt forfærdeligt, bare voldsomt. Det er ikke noget man ønsker at se.
– Det skulle have været en stor festdag for alle ved vores EM-debut, men det eneste der tæller nu, er at Christian er reddet. Derfor er vi alle vindere i dag, fortæller den tidligere Brøndby-målmand.
Han fortæller, at både han og hans finske holdkammerater var i chok umiddelbart efter, og da de kom ud i omklædningsrummet, begyndte folk så små at forberede sig på, at der ikke skulle spilles mere fodbold lørdag.
– Vi anede ikke, hvad der skulle ske, hvad UEFA havde tænkt sig. Dommeren kom ind til os i omklædningsrummet, hvor vi allerede havde taget vores støvler af. Det var op til de danske spillere, efter de havde talt med Christian, siger Hradecky, der også uddyber finnernes beslutning om at genoptage kampen:
– Vi accepterede og respekterede selvfølgelig deres (de danske spilleres, red.) beslutning, det var et spørgsmål om ære. Men vi havde accepteret enhver anden beslutning, de havde taget, fortæller Lukas Hradecky, der stadig ikke ved, om det var det rigtige at spille kampen færdig lørdag:
– Der var nok ikke nogen rigtig løsning i sådan en situation.
Den tyske avis spørger også den finske målmand, om han overvejede at lade Pierre-Emile Højbjerg score på sit straffesparksforsøg.
– Jeg er en målmand, og i det øjeblik havde jeg kun fokus på bolden. Og han ville jo også gerne score på mig. Det er sport. Vi kan forberede os på næsten alt i forhold til vores præstationer på banen, men vi kan ikke forberede os på sådan noget.
– Jeg tog et straffespark, og det er en bonus for os under de svære omstændigheder. Jeg er ikke en helt eller noget. De rigtige helte er doktorerne, Simon Kjær, Kasper Schmeichel og alle de danskere, der fortsatte med at spille. Stor respekt for det.
Lukas Hradecky tør ikke spå om, hvilken betydning hændelsen med Christian Eriksen får for resten af turneringen, men han håber, at alle vil spille for hans ære. Han håber også, at lægerne finder ud af, hvad der skete med Christian Eriksen.
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
Anbefaler FC Midtjylland til alle
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
MEDIE
Brøndby afvist
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
FANKLUBBEN
Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
MEDIE
Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
Conrad Harder assisterer i nederlag
NYHEDER
Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France
Køb billet til FC København i Champions League
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
Indkalder Salah til afgørende samtale
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
Vildt! Dansk rekordår i Europa
FCM-helt fremhæver Duncan
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
TOPNYHED
