Lukas Hradecky var én af de 22 spillere på banen, der oplevede Christian Eriksens dramatiske kollaps på banen i Parken på tætteste hold.
I et interview med tyske Bild åbner Bayer Leverkusens målmand op for hans oplevelse af de meget dramatiske minutter.
– Jeg så det ikke med egne øjne, men det stod ret hurtigt klart, at der var noget helt galt, og det så ikke godt ud. Det var ganske enkelt forfærdeligt, bare voldsomt. Det er ikke noget man ønsker at se.
– Det skulle have været en stor festdag for alle ved vores EM-debut, men det eneste der tæller nu, er at Christian er reddet. Derfor er vi alle vindere i dag, fortæller den tidligere Brøndby-målmand.
Han fortæller, at både han og hans finske holdkammerater var i chok umiddelbart efter, og da de kom ud i omklædningsrummet, begyndte folk så små at forberede sig på, at der ikke skulle spilles mere fodbold lørdag.
– Vi anede ikke, hvad der skulle ske, hvad UEFA havde tænkt sig. Dommeren kom ind til os i omklædningsrummet, hvor vi allerede havde taget vores støvler af. Det var op til de danske spillere, efter de havde talt med Christian, siger Hradecky, der også uddyber finnernes beslutning om at genoptage kampen:
– Vi accepterede og respekterede selvfølgelig deres (de danske spilleres, red.) beslutning, det var et spørgsmål om ære. Men vi havde accepteret enhver anden beslutning, de havde taget, fortæller Lukas Hradecky, der stadig ikke ved, om det var det rigtige at spille kampen færdig lørdag:
– Der var nok ikke nogen rigtig løsning i sådan en situation.
Den tyske avis spørger også den finske målmand, om han overvejede at lade Pierre-Emile Højbjerg score på sit straffesparksforsøg.
– Jeg er en målmand, og i det øjeblik havde jeg kun fokus på bolden. Og han ville jo også gerne score på mig. Det er sport. Vi kan forberede os på næsten alt i forhold til vores præstationer på banen, men vi kan ikke forberede os på sådan noget.
– Jeg tog et straffespark, og det er en bonus for os under de svære omstændigheder. Jeg er ikke en helt eller noget. De rigtige helte er doktorerne, Simon Kjær, Kasper Schmeichel og alle de danskere, der fortsatte med at spille. Stor respekt for det.
Lukas Hradecky tør ikke spå om, hvilken betydning hændelsen med Christian Eriksen får for resten af turneringen, men han håber, at alle vil spille for hans ære. Han håber også, at lægerne finder ud af, hvad der skete med Christian Eriksen.
AVIS
‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu
TOPNYHED
Rasmus Højlund pryder forsiden
NYHEDER
Supercomputer: AGF vinder mesterskabet
MEDIE
Han er favorit til at afløse Arne Slot
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
EKSKLUSIVT
– Man må bare sige, Steinlein har ramt den i røven
Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte
INTERVIEW
FCK-stjerner: ‘Krampagtigt og meget sigende’
TRANSFER
David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen
TOPNYHED
Dommerekspert kommenterer omstridt Man Utd-mål
OPTAKT
Silkeborg IF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
– Jeg tror godt, der kan være en Cooper-klausul
Giver danskere karakter – Eriksen slagtes
NYHEDER
– Udstillede hvad mange vidste
MEDIE
Til møde – millioner på vej til Brøndby?
Thomas Frank og Tottenham taber før FCK-brag
MEDIE
Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet
TOPNYHED
Brøndby-stjerne slår fast: ‘Klar, hvis de ringer’
TOPNYHED
‘Tror ikke Brøndby forlænger med ham’
INTERVIEW
Bo Henriksen med hård erkendelse
TRANSFER
Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK
NYHEDER
23.000 får unik chance
TOPNYHED
Hjulmand hylder Bayern München-stjerne
NYHEDER
Patrick Vieira fyret
TOPNYHED
Stor uenighed: ‘Jeg ser dem ikke som mester’
NYHEDER
Uwe Rösler i følelsesladet hyldest
TOPNYHED
Jens Stage med ny mavepuster til Bo Henriksen
MEDIE
Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar
NYHEDER
Kan få konsekvenser for David Nielsen
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Har prøvet orkanens øje før’
AVIS
Godt nyt om ‘AC’
OPTAKT
FC Nordsjælland – OB
Jesper Jensens tropper får skovlen under Ikast
INTERVIEW
I spil til startdebut? ‘Gjorde det rigtigt godt’
Suveræne Bayern München banker Hjulmand og co.
NYHEDER
Flere FCK-profiler kan vende tilbage i Superligaen
MEDIE
I stort skænderi med Wolfsburg-spiller
HELT VILDT
Puha, Bo Henriksen! Kurs mod dystre rekorder
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Det ser godt ud, Hjulmand!
LIGE NU
FCK knækker Fredericia med stort besvær
NYHEDER
Sent pragtmål sikrer Manchester United point
TOPNYHED
Sådan starter FCK mod Fredericia
NYHEDER
Danske reserver løber Holland over ende
MEDIE
‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere
OPTAKT
Sønderjyske – Vejle Boldklub
OPTAKT
Viborg FF – Randers FC
Én assist fra at slå vild NBA-rekord
MEDIE
Kæmper med Lars Friis om stort job
Amerikaner er årets tennisoverraskelse
DAGENS SPILFORSLAG
