Lukas Hradecky var én af de 22 spillere på banen, der oplevede Christian Eriksens dramatiske kollaps på banen i Parken på tætteste hold.
I et interview med tyske Bild åbner Bayer Leverkusens målmand op for hans oplevelse af de meget dramatiske minutter.
– Jeg så det ikke med egne øjne, men det stod ret hurtigt klart, at der var noget helt galt, og det så ikke godt ud. Det var ganske enkelt forfærdeligt, bare voldsomt. Det er ikke noget man ønsker at se.
– Det skulle have været en stor festdag for alle ved vores EM-debut, men det eneste der tæller nu, er at Christian er reddet. Derfor er vi alle vindere i dag, fortæller den tidligere Brøndby-målmand.
Han fortæller, at både han og hans finske holdkammerater var i chok umiddelbart efter, og da de kom ud i omklædningsrummet, begyndte folk så små at forberede sig på, at der ikke skulle spilles mere fodbold lørdag.
– Vi anede ikke, hvad der skulle ske, hvad UEFA havde tænkt sig. Dommeren kom ind til os i omklædningsrummet, hvor vi allerede havde taget vores støvler af. Det var op til de danske spillere, efter de havde talt med Christian, siger Hradecky, der også uddyber finnernes beslutning om at genoptage kampen:
– Vi accepterede og respekterede selvfølgelig deres (de danske spilleres, red.) beslutning, det var et spørgsmål om ære. Men vi havde accepteret enhver anden beslutning, de havde taget, fortæller Lukas Hradecky, der stadig ikke ved, om det var det rigtige at spille kampen færdig lørdag:
– Der var nok ikke nogen rigtig løsning i sådan en situation.
Den tyske avis spørger også den finske målmand, om han overvejede at lade Pierre-Emile Højbjerg score på sit straffesparksforsøg.
– Jeg er en målmand, og i det øjeblik havde jeg kun fokus på bolden. Og han ville jo også gerne score på mig. Det er sport. Vi kan forberede os på næsten alt i forhold til vores præstationer på banen, men vi kan ikke forberede os på sådan noget.
– Jeg tog et straffespark, og det er en bonus for os under de svære omstændigheder. Jeg er ikke en helt eller noget. De rigtige helte er doktorerne, Simon Kjær, Kasper Schmeichel og alle de danskere, der fortsatte med at spille. Stor respekt for det.
Lukas Hradecky tør ikke spå om, hvilken betydning hændelsen med Christian Eriksen får for resten af turneringen, men han håber, at alle vil spille for hans ære. Han håber også, at lægerne finder ud af, hvad der skete med Christian Eriksen.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
LIVE
LIVE: Derfor var Roony Bardghji ude af truppen
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
Undskylder efter italiensk fiasko
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
Rasmus Højlund har ikke set det før
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Kæmpe stjerne besøger København
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Tottenham præsenterer ny træner
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Skal han med Bo Svensson til FC København?
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
Pinligt! Danmark brænder på stribe
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
Sverige skal til VM
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
Italien under massivt pres
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
EKSKLUSIVT
