Hradecky: Derfor spillede vi videre

Den finske landsholdsmålmand fortæller åbent om de dramatiske minutter i forbindelse med kampen mellem Danmark og Finland.



Lukas Hradecky var én af de 22 spillere på banen, der oplevede Christian Eriksens dramatiske kollaps på banen i Parken på tætteste hold.

I et interview med tyske Bild åbner Bayer Leverkusens målmand op for hans oplevelse af de meget dramatiske minutter.

– Jeg så det ikke med egne øjne, men det stod ret hurtigt klart, at der var noget helt galt, og det så ikke godt ud. Det var ganske enkelt forfærdeligt, bare voldsomt. Det er ikke noget man ønsker at se. 

– Det skulle have været en stor festdag for alle ved vores EM-debut, men det eneste der tæller nu, er at Christian er reddet. Derfor er vi alle vindere i dag, fortæller den tidligere Brøndby-målmand.

Han fortæller, at både han og hans finske holdkammerater var i chok umiddelbart efter, og da de kom ud i omklædningsrummet, begyndte folk så små at forberede sig på, at der ikke skulle spilles mere fodbold lørdag.

– Vi anede ikke, hvad der skulle ske, hvad UEFA havde tænkt sig. Dommeren kom ind til os i omklædningsrummet, hvor vi allerede havde taget vores støvler af. Det var op til de danske spillere, efter de havde talt med Christian, siger Hradecky, der også uddyber finnernes beslutning om at genoptage kampen: 

– Vi accepterede og respekterede selvfølgelig deres (de danske spilleres, red.) beslutning, det var et spørgsmål om ære. Men vi havde accepteret enhver anden beslutning, de havde taget, fortæller Lukas Hradecky, der stadig ikke ved, om det var det rigtige at spille kampen færdig lørdag:

– Der var nok ikke nogen rigtig løsning i sådan en situation.

Den tyske avis spørger også den finske målmand, om han overvejede at lade Pierre-Emile Højbjerg score på sit straffesparksforsøg.

 – Jeg er en målmand, og i det øjeblik havde jeg kun fokus på bolden. Og han ville jo også gerne score på mig. Det er sport. Vi kan forberede os på næsten alt i forhold til vores præstationer på banen, men vi kan ikke forberede os på sådan noget.

– Jeg tog et straffespark, og det er en bonus for os under de svære omstændigheder. Jeg er ikke en helt eller noget. De rigtige helte er doktorerne, Simon Kjær, Kasper Schmeichel og alle de danskere, der fortsatte med at spille. Stor respekt for det.

Lukas Hradecky tør ikke spå om, hvilken betydning hændelsen med Christian Eriksen får for resten af turneringen, men han håber, at alle vil spille for hans ære. Han håber også, at lægerne finder ud af, hvad der skete med Christian Eriksen.





Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til




LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Vild spådom om FC Midtjylland

United overvejer disse fem managers

Sønderjyske – AGF

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Markant transfermelding om Højlund

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Liverpool – Tottenham

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Farzam: En gave for FC København

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

OB – FC København

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Peter Kjær: Her er min bekymring

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

AaB-krisen fortsætter

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Supercomputer spår FCM-nedtur

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Ekspert i svime over FC Midtjylland

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Barcelona – Sevilla

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Manchester United – Aston Villa