Hans kontrakt med Manchester United løber en sæson mere, men Christian Eriksen har med stor sandsynlighed spillet sin sidste kamp for 'De Røde Djævle'.
Sådan lyder vurderingen fra den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker.
– Hvis ten Hag får lov til at rykke holdet fremad og hente de spillere de spillere, han vil, så tror jeg, at han kommer til at sige farvel til Christian Eriksen. Han vil ikke kunne tilbyde Christian Eriksen den regelmæssige spilletid, som han har brug for, siger Paul Parker til Tipsbladet og fortsætter:
– Eriksen vil selvfølgelig gerne spille så meget som muligt, før hans tid som spiller er forbi. Han har brug for at spille regelmæssigt, og han er en af de spillere, der har brug for at blive passet på, i takt med at han bliver ældre.
Christian Eriksen sad i sidste sæson på bænken i lange perioder, men ifølge Paul Parker kan man ikke komme udenom, at den danske landsholdsstjerne har haft en stor karriere.
– Hvis United vil bevæge sig fremad, så burde de ikke sige: 'Vi har brug for Christian Eriksen'. Og det er ikke for at være respektløs overfor ham, for han er uden skyggen af tvivl en stor spiller. Det er ikke et mærkat, jeg kaster løst omkring mig, men han har været en fremragende spiller, siger Paul Parker.
Ifølge Paul Parker viste Christian Eriksens scoring mod Slovenien, at den 32-årige dansker stadig har masser af kvalitet.
– Det mål, han scorede for Danmark, viser, at hans form for Manchester United blev trukket ned af dem omkring ham og af den tilstand, klubben var i.
– Hans førsteberøring med brystkassen gav ham muligheden for at afslutte med det samme, og det var som at se en centerforward, lyder det afslutningsvist fra Paul Parker.
Christian Eriksen skal næste gang i aktion torsdag klokken 18.00, hvor Danmark møder England i den anden gruppekamp under EM.
LIVE
Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren
Viborg knækkede OB og tog kneben sejr
Vejle dummer sig i premieren mod AB
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
NYHEDER