Hylder Eriksen: De andre har trukket ham ned

Ifølge den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker viste Christian Eriksens præstation mod Slovenien, at den danske stjerne er blevet trukket ned af holdkammeraterne og omstændighederne i Manchester United.



Hans kontrakt med Manchester United løber en sæson mere, men Christian Eriksen har med stor sandsynlighed spillet sin sidste kamp for 'De Røde Djævle'. 

Sådan lyder vurderingen fra den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker. 

– Hvis ten Hag får lov til at rykke holdet fremad og hente de spillere de spillere, han vil, så tror jeg, at han kommer til at sige farvel til Christian Eriksen. Han vil ikke kunne tilbyde Christian Eriksen den regelmæssige spilletid, som han har brug for, siger Paul Parker til Tipsbladet og fortsætter:

– Eriksen vil selvfølgelig gerne spille så meget som muligt, før hans tid som spiller er forbi. Han har brug for at spille regelmæssigt, og han er en af de spillere, der har brug for at blive passet på, i takt med at han bliver ældre. 

Christian Eriksen sad i sidste sæson på bænken i lange perioder, men ifølge Paul Parker kan man ikke komme udenom, at den danske landsholdsstjerne har haft en stor karriere. 

– Hvis United vil bevæge sig fremad, så burde de ikke sige: 'Vi har brug for Christian Eriksen'. Og det er ikke for at være respektløs overfor ham, for han er uden skyggen af tvivl en stor spiller. Det er ikke et mærkat, jeg kaster løst omkring mig, men han har været en fremragende spiller, siger Paul Parker. 

Ifølge Paul Parker viste Christian Eriksens scoring mod Slovenien, at den 32-årige dansker stadig har masser af kvalitet. 

– Det mål, han scorede for Danmark, viser, at hans form for Manchester United blev trukket ned af dem omkring ham og af den tilstand, klubben var i.

– Hans førsteberøring med brystkassen gav ham muligheden for at afslutte med det samme, og det var som at se en centerforward, lyder det afslutningsvist fra Paul Parker. 

Christian Eriksen skal næste gang i aktion torsdag klokken 18.00, hvor Danmark møder England i den anden gruppekamp under EM.  







LIVE

TransferLIVE: Dansk landsholdsspiller vil væk

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Oliver Sonne vender tilbage

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Her lander Superliga-kampprogrammet



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Storklub jagter to danskere

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Dansk profil overrasker: Han er så god

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

‘Så kan han klare sig hvor som helst’