Hylder Eriksen: De andre har trukket ham ned

Ifølge den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker viste Christian Eriksens præstation mod Slovenien, at den danske stjerne er blevet trukket ned af holdkammeraterne og omstændighederne i Manchester United.



Hans kontrakt med Manchester United løber en sæson mere, men Christian Eriksen har med stor sandsynlighed spillet sin sidste kamp for 'De Røde Djævle'. 

Sådan lyder vurderingen fra den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker. 

– Hvis ten Hag får lov til at rykke holdet fremad og hente de spillere de spillere, han vil, så tror jeg, at han kommer til at sige farvel til Christian Eriksen. Han vil ikke kunne tilbyde Christian Eriksen den regelmæssige spilletid, som han har brug for, siger Paul Parker til Tipsbladet og fortsætter:

– Eriksen vil selvfølgelig gerne spille så meget som muligt, før hans tid som spiller er forbi. Han har brug for at spille regelmæssigt, og han er en af de spillere, der har brug for at blive passet på, i takt med at han bliver ældre. 

Christian Eriksen sad i sidste sæson på bænken i lange perioder, men ifølge Paul Parker kan man ikke komme udenom, at den danske landsholdsstjerne har haft en stor karriere. 

– Hvis United vil bevæge sig fremad, så burde de ikke sige: 'Vi har brug for Christian Eriksen'. Og det er ikke for at være respektløs overfor ham, for han er uden skyggen af tvivl en stor spiller. Det er ikke et mærkat, jeg kaster løst omkring mig, men han har været en fremragende spiller, siger Paul Parker. 

Ifølge Paul Parker viste Christian Eriksens scoring mod Slovenien, at den 32-årige dansker stadig har masser af kvalitet. 

– Det mål, han scorede for Danmark, viser, at hans form for Manchester United blev trukket ned af dem omkring ham og af den tilstand, klubben var i.

– Hans førsteberøring med brystkassen gav ham muligheden for at afslutte med det samme, og det var som at se en centerforward, lyder det afslutningsvist fra Paul Parker. 

Christian Eriksen skal næste gang i aktion torsdag klokken 18.00, hvor Danmark møder England i den anden gruppekamp under EM.  







LIVE

TransferLIVE: FCK holder møde med stort talent

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De jagter Henrik Meister

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Afslører: Dolberg sat til salg

Monsterbud på vej

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medier sender ham hjem til AGF

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Manchester United afbryder forhandlingerne

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Tysk VM-chok

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen