Danmark tog et point mod England torsdag aften, men hvis der skulle have været en vinder i den kamp, kunne det meget vel have været Kasper Hjulmands tropper. Danskerne havde i hvert fald overtaget i store dele af kampen.
Det til trods for, at England råder over markant større stjerner som Jude Bellingham, Harry Kane og Phil Foden.
Og det er noget, Danmark får ros for af den tidligere engelske landsholdsspiller John Barnes.
I hans øjne er Danmark ikke særligt gode spiller for spiller, men det er til gengæld et godt organiseret hold.
– Jamen endnu en gang er Danmark et hold, der forstår deres system. Se på alle tre midtbanespillere. Højbjerg er ikke i Tottenhams startopstilling. Eriksen har ikke spillet meget for Manchester United. Han kan ikke løbe frem og tilbage. Hjulmand er nok den, der har benene. Men de forstår systemet.
– Individuelt er de ikke særligt gode. Eriksen har været en fantastisk spiller. Men du ved… Som vi har set i det seneste år eller to siden hans problemer, så er han tydeligvis ikke den spiller, han var. Han har dog en meget, meget god teknik, og han har en god attitude og en god forståelse, siger John Barnes og tilføjer:
– Og det er sagen. Når du ser på de engelske spillere, og så ser du på spillere som Vestergaard og andre spillere på det danske hold, der kan du se, at de forstår deres system, og hvordan de vil spille på en måde, som ikke er afhængigt af individer.
– De tre [danskere] på midtbanen er meget kompetente. De forstår den position, de skal være i, og de forstår, hvem de skal aflevere til. De bliver i deres position, hvilket alle de danske spillere gjorde, og det betyder, at de ved, hvordan de nemt kan aflevere, mens Englands spillere kiggede rundt for at se, hvor deres holdkammerater var, fordi de ikke nødvendigvis blev på deres positioner. Så Danmark er et kompetent hold.
Danmark er nummer to med to point i gruppen, som England topper med fire point. En sejr over Serbien i sidste gruppekamp vil sende Danmark videre til ottendedelsfinalerne.
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
LIVE
Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
EKSKLUSIVT