– Individuelt er Danmark ikke særligt gode, men…

Tidligere engelsk landsholdsspiller er ikke imponeret over danskernes individuelle kvalitet, men han roser holdets struktur.



Danmark tog et point mod England torsdag aften, men hvis der skulle have været en vinder i den kamp, kunne det meget vel have været Kasper Hjulmands tropper. Danskerne havde i hvert fald overtaget i store dele af kampen.

Det til trods for, at England råder over markant større stjerner som Jude Bellingham, Harry Kane og Phil Foden.

Og det er noget, Danmark får ros for af den tidligere engelske landsholdsspiller John Barnes.

I hans øjne er Danmark ikke særligt gode spiller for spiller, men det er til gengæld et godt organiseret hold.  

– Jamen endnu en gang er Danmark et hold, der forstår deres system. Se på alle tre midtbanespillere. Højbjerg er ikke i Tottenhams startopstilling. Eriksen har ikke spillet meget for Manchester United. Han kan ikke løbe frem og tilbage. Hjulmand er nok den, der har benene. Men de forstår systemet.

– Individuelt er de ikke særligt gode. Eriksen har været en fantastisk spiller. Men du ved… Som vi har set i det seneste år eller to siden hans problemer, så er han tydeligvis ikke den spiller, han var. Han har dog en meget, meget god teknik, og han har en god attitude og en god forståelse, siger John Barnes og tilføjer:

– Og det er sagen. Når du ser på de engelske spillere, og så ser du på spillere som Vestergaard og andre spillere på det danske hold, der kan du se, at de forstår deres system, og hvordan de vil spille på en måde, som ikke er afhængigt af individer.

– De tre [danskere] på midtbanen er meget kompetente. De forstår den position, de skal være i, og de forstår, hvem de skal aflevere til. De bliver i deres position, hvilket alle de danske spillere gjorde, og det betyder, at de ved, hvordan de nemt kan aflevere, mens Englands spillere kiggede rundt for at se, hvor deres holdkammerater var, fordi de ikke nødvendigvis blev på deres positioner. Så Danmark er et kompetent hold.

Danmark er nummer to med to point i gruppen, som England topper med fire point. En sejr over Serbien i sidste gruppekamp vil sende Danmark videre til ottendedelsfinalerne.





– Froholdt skifter helt sikkert dertil


Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Italienske medier hylder ham

Fælder hård Schmeichel-dom

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Fælder dom over Norwich-danskere

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Rangerer Eriksen over superstjerner

Nartey blæser alt modstand til vægs

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

FC København misser denne midtbane-stjerne

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Hold da op – den er helt gal

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Så meget betaler de for Oscar Fraulo