Italien overvinder chokstart og åbner EM med sejr

Efter 23 sekunder kom Albanien foran, men derfra stod der Italien på opgøret, som endte 2-1 i italiensk favør.



En albansk chokstart skræmte ikke den forsvarende europamester, Italien, der kæmpede sig tilbage i opgøret og åbnede EM med en 2-1-sejr over Albanien i gruppe B.

Alle tre scoringer kom i de første 16 minutter af kampen, der begyndte som lyn og torden, men langsomt fik italienerne kontrol over begivenhederne og sikrede den optimale start på slutrunden.

De undertippede albanere fik ellers en drømmestart. Efter blot 23 sekunder udnyttede Nedim Bajrami et horribelt italiensk indkast fra Federico Dimarco og klaskede bolden op i det nærmeste målhjørne.

Målet var det hurtigste ved en EM-slutrunde. Russiske Dmitri Kirichenko sad tidligere på rekorden med sit mål efter 67 sekunder ved EM i 2004 i en kamp mod den senere europamester, Grækenland.

Kampen startede i højt tempo, og kort efter den albanske scoring var Italien tæt på at svare hurtigt igen, men Lorenzo Pellegrini brændte fra en helt fri position i Albaniens felt.

Efter ti minutter fik italienerne rettet op på den elendige start. En hjørnesparkskombination endte i pandebrasken på Alessandro Bastoni, der ved bageste stolpe headede balance i regnskabet.

Albanerne stod dybt på egen banehalvdel, men det ændrede ikke på, at Italien var i stand til at spille sig frem til flere store chancer.

Efter 16 minutter kom de azurblå tropper foran, da Nicolò Barella kynisk sparkede en nedfaldsbold i mål fra kanten af feltet.

Der stod Italien på det meste i første halvleg, og albanerne havde med undtagelse af indledningen ikke meget at komme med offensivt.

Ti minutter før pausen var den italienske føring tæt på at blive øget. Davide Frattesi løftede bolden over Albaniens målmand, Thomas Strakosha, der dog fik lappen på og viftede forsøget på stolpen.
I anden halvleg skruede Italien ned for tempoet, men den forsvarende europamester var stadig i fuld kontrol.

Italienerne sad på det meste af boldbesiddelsen og takket være en solid midtbane med Barella og Jorginho, blev bolden i lange perioder holdt i italienske rækker.

I de sidste minutter lykkedes det dog de undertippede albanere at spille sig frem til muligheden for en udligning.

Indskiftede Rej Manaj plukkede flot en lang aflevering ned, men den efterfølgende afslutning gik forbi det italienske mål, og overraskelsen udeblev.

/ritzau/





Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel




LIVE

TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Arbejder på Brøndby-exit

Uwe Rösler henter dansker

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord

Fredberg henter italiensk legende

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Hylder kæmpe FCM-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Supercomputer: De vinder VM

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Toptræner hylder Danmark og FC København

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Forventer klubskifte