Italien overvinder chokstart og åbner EM med sejr

Efter 23 sekunder kom Albanien foran, men derfra stod der Italien på opgøret, som endte 2-1 i italiensk favør.



En albansk chokstart skræmte ikke den forsvarende europamester, Italien, der kæmpede sig tilbage i opgøret og åbnede EM med en 2-1-sejr over Albanien i gruppe B.

Alle tre scoringer kom i de første 16 minutter af kampen, der begyndte som lyn og torden, men langsomt fik italienerne kontrol over begivenhederne og sikrede den optimale start på slutrunden.

De undertippede albanere fik ellers en drømmestart. Efter blot 23 sekunder udnyttede Nedim Bajrami et horribelt italiensk indkast fra Federico Dimarco og klaskede bolden op i det nærmeste målhjørne.

Målet var det hurtigste ved en EM-slutrunde. Russiske Dmitri Kirichenko sad tidligere på rekorden med sit mål efter 67 sekunder ved EM i 2004 i en kamp mod den senere europamester, Grækenland.

Kampen startede i højt tempo, og kort efter den albanske scoring var Italien tæt på at svare hurtigt igen, men Lorenzo Pellegrini brændte fra en helt fri position i Albaniens felt.

Efter ti minutter fik italienerne rettet op på den elendige start. En hjørnesparkskombination endte i pandebrasken på Alessandro Bastoni, der ved bageste stolpe headede balance i regnskabet.

Albanerne stod dybt på egen banehalvdel, men det ændrede ikke på, at Italien var i stand til at spille sig frem til flere store chancer.

Efter 16 minutter kom de azurblå tropper foran, da Nicolò Barella kynisk sparkede en nedfaldsbold i mål fra kanten af feltet.

Der stod Italien på det meste i første halvleg, og albanerne havde med undtagelse af indledningen ikke meget at komme med offensivt.

Ti minutter før pausen var den italienske føring tæt på at blive øget. Davide Frattesi løftede bolden over Albaniens målmand, Thomas Strakosha, der dog fik lappen på og viftede forsøget på stolpen.
I anden halvleg skruede Italien ned for tempoet, men den forsvarende europamester var stadig i fuld kontrol.

Italienerne sad på det meste af boldbesiddelsen og takket være en solid midtbane med Barella og Jorginho, blev bolden i lange perioder holdt i italienske rækker.

I de sidste minutter lykkedes det dog de undertippede albanere at spille sig frem til muligheden for en udligning.

Indskiftede Rej Manaj plukkede flot en lang aflevering ned, men den efterfølgende afslutning gik forbi det italienske mål, og overraskelsen udeblev.

/ritzau/



Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Italienske medier hylder ham

Fælder hård Schmeichel-dom

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Fælder dom over Norwich-danskere

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Dansker fremhæves af stort tysk medie

FC København misser denne midtbane-stjerne

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Rangerer Eriksen over superstjerner

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Nartey blæser alt modstand til vægs

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Hold da op – den er helt gal

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Salah blev helten for Egypten

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis