Italien overvinder chokstart og åbner EM med sejr

Efter 23 sekunder kom Albanien foran, men derfra stod der Italien på opgøret, som endte 2-1 i italiensk favør.



En albansk chokstart skræmte ikke den forsvarende europamester, Italien, der kæmpede sig tilbage i opgøret og åbnede EM med en 2-1-sejr over Albanien i gruppe B.

Alle tre scoringer kom i de første 16 minutter af kampen, der begyndte som lyn og torden, men langsomt fik italienerne kontrol over begivenhederne og sikrede den optimale start på slutrunden.

De undertippede albanere fik ellers en drømmestart. Efter blot 23 sekunder udnyttede Nedim Bajrami et horribelt italiensk indkast fra Federico Dimarco og klaskede bolden op i det nærmeste målhjørne.

Målet var det hurtigste ved en EM-slutrunde. Russiske Dmitri Kirichenko sad tidligere på rekorden med sit mål efter 67 sekunder ved EM i 2004 i en kamp mod den senere europamester, Grækenland.

Kampen startede i højt tempo, og kort efter den albanske scoring var Italien tæt på at svare hurtigt igen, men Lorenzo Pellegrini brændte fra en helt fri position i Albaniens felt.

Efter ti minutter fik italienerne rettet op på den elendige start. En hjørnesparkskombination endte i pandebrasken på Alessandro Bastoni, der ved bageste stolpe headede balance i regnskabet.

Albanerne stod dybt på egen banehalvdel, men det ændrede ikke på, at Italien var i stand til at spille sig frem til flere store chancer.

Efter 16 minutter kom de azurblå tropper foran, da Nicolò Barella kynisk sparkede en nedfaldsbold i mål fra kanten af feltet.

Der stod Italien på det meste i første halvleg, og albanerne havde med undtagelse af indledningen ikke meget at komme med offensivt.

Ti minutter før pausen var den italienske føring tæt på at blive øget. Davide Frattesi løftede bolden over Albaniens målmand, Thomas Strakosha, der dog fik lappen på og viftede forsøget på stolpen.
I anden halvleg skruede Italien ned for tempoet, men den forsvarende europamester var stadig i fuld kontrol.

Italienerne sad på det meste af boldbesiddelsen og takket være en solid midtbane med Barella og Jorginho, blev bolden i lange perioder holdt i italienske rækker.

I de sidste minutter lykkedes det dog de undertippede albanere at spille sig frem til muligheden for en udligning.

Indskiftede Rej Manaj plukkede flot en lang aflevering ned, men den efterfølgende afslutning gik forbi det italienske mål, og overraskelsen udeblev.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Kasper Dolberg i choktransfer?

Verdensstjerne roser Højlund

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Jakob Poulsen med dyster melding

Simeone fatter det ikke

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

– Han fik et lortetilbud fra OB

‘Min tid i FC København var helt perfekt’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Viborg FF – AGF

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Langer ud efter Superliga-stjerne

Transferpres på Albert Grønbæk

Blandt dette årtusindes bedste

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

FC Nordsjælland – Brøndby IF

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Tullberg uenig med TV 2-ekspert



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Hvad f….. sker der Tullberg?

Vejle Boldklub – Randers FC

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Roser Superliga-træners søn

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘Der er ingen undskyldninger’

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

OB – FC Fredericia

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Spotpris – så billig er Højbjerg