Italien overvinder chokstart og åbner EM med sejr

Efter 23 sekunder kom Albanien foran, men derfra stod der Italien på opgøret, som endte 2-1 i italiensk favør.



En albansk chokstart skræmte ikke den forsvarende europamester, Italien, der kæmpede sig tilbage i opgøret og åbnede EM med en 2-1-sejr over Albanien i gruppe B.

Alle tre scoringer kom i de første 16 minutter af kampen, der begyndte som lyn og torden, men langsomt fik italienerne kontrol over begivenhederne og sikrede den optimale start på slutrunden.

De undertippede albanere fik ellers en drømmestart. Efter blot 23 sekunder udnyttede Nedim Bajrami et horribelt italiensk indkast fra Federico Dimarco og klaskede bolden op i det nærmeste målhjørne.

Målet var det hurtigste ved en EM-slutrunde. Russiske Dmitri Kirichenko sad tidligere på rekorden med sit mål efter 67 sekunder ved EM i 2004 i en kamp mod den senere europamester, Grækenland.

Kampen startede i højt tempo, og kort efter den albanske scoring var Italien tæt på at svare hurtigt igen, men Lorenzo Pellegrini brændte fra en helt fri position i Albaniens felt.

Efter ti minutter fik italienerne rettet op på den elendige start. En hjørnesparkskombination endte i pandebrasken på Alessandro Bastoni, der ved bageste stolpe headede balance i regnskabet.

Albanerne stod dybt på egen banehalvdel, men det ændrede ikke på, at Italien var i stand til at spille sig frem til flere store chancer.

Efter 16 minutter kom de azurblå tropper foran, da Nicolò Barella kynisk sparkede en nedfaldsbold i mål fra kanten af feltet.

Der stod Italien på det meste i første halvleg, og albanerne havde med undtagelse af indledningen ikke meget at komme med offensivt.

Ti minutter før pausen var den italienske føring tæt på at blive øget. Davide Frattesi løftede bolden over Albaniens målmand, Thomas Strakosha, der dog fik lappen på og viftede forsøget på stolpen.
I anden halvleg skruede Italien ned for tempoet, men den forsvarende europamester var stadig i fuld kontrol.

Italienerne sad på det meste af boldbesiddelsen og takket være en solid midtbane med Barella og Jorginho, blev bolden i lange perioder holdt i italienske rækker.

I de sidste minutter lykkedes det dog de undertippede albanere at spille sig frem til muligheden for en udligning.

Indskiftede Rej Manaj plukkede flot en lang aflevering ned, men den efterfølgende afslutning gik forbi det italienske mål, og overraskelsen udeblev.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

‘Et kæmpestort skifte’



LIVE

VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død

PSG meldes enig med Barca-profil

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Norge – England

På vej til FC Midtjylland – her er prisen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Det bestemmer Messi selv

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Pressede på for FC København-exit

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Argentina – Schweiz

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker