Italien overvinder chokstart og åbner EM med sejr

Efter 23 sekunder kom Albanien foran, men derfra stod der Italien på opgøret, som endte 2-1 i italiensk favør.



En albansk chokstart skræmte ikke den forsvarende europamester, Italien, der kæmpede sig tilbage i opgøret og åbnede EM med en 2-1-sejr over Albanien i gruppe B.

Alle tre scoringer kom i de første 16 minutter af kampen, der begyndte som lyn og torden, men langsomt fik italienerne kontrol over begivenhederne og sikrede den optimale start på slutrunden.

De undertippede albanere fik ellers en drømmestart. Efter blot 23 sekunder udnyttede Nedim Bajrami et horribelt italiensk indkast fra Federico Dimarco og klaskede bolden op i det nærmeste målhjørne.

Målet var det hurtigste ved en EM-slutrunde. Russiske Dmitri Kirichenko sad tidligere på rekorden med sit mål efter 67 sekunder ved EM i 2004 i en kamp mod den senere europamester, Grækenland.

Kampen startede i højt tempo, og kort efter den albanske scoring var Italien tæt på at svare hurtigt igen, men Lorenzo Pellegrini brændte fra en helt fri position i Albaniens felt.

Efter ti minutter fik italienerne rettet op på den elendige start. En hjørnesparkskombination endte i pandebrasken på Alessandro Bastoni, der ved bageste stolpe headede balance i regnskabet.

Albanerne stod dybt på egen banehalvdel, men det ændrede ikke på, at Italien var i stand til at spille sig frem til flere store chancer.

Efter 16 minutter kom de azurblå tropper foran, da Nicolò Barella kynisk sparkede en nedfaldsbold i mål fra kanten af feltet.

Der stod Italien på det meste i første halvleg, og albanerne havde med undtagelse af indledningen ikke meget at komme med offensivt.

Ti minutter før pausen var den italienske føring tæt på at blive øget. Davide Frattesi løftede bolden over Albaniens målmand, Thomas Strakosha, der dog fik lappen på og viftede forsøget på stolpen.
I anden halvleg skruede Italien ned for tempoet, men den forsvarende europamester var stadig i fuld kontrol.

Italienerne sad på det meste af boldbesiddelsen og takket være en solid midtbane med Barella og Jorginho, blev bolden i lange perioder holdt i italienske rækker.

I de sidste minutter lykkedes det dog de undertippede albanere at spille sig frem til muligheden for en udligning.

Indskiftede Rej Manaj plukkede flot en lang aflevering ned, men den efterfølgende afslutning gik forbi det italienske mål, og overraskelsen udeblev.

/ritzau/



Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

‘Han skal ingen steder’

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Aldrig nogensinde FCK

United vil gå all in på Premier League-stjerne

– Han er fuldstændig vanvittig

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

I chok over Nicolai Poulsen

Storklubber følger FCN-juvel

Mohamed Salah har sagt undskyld

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

Cremonese kan overraske i Rom

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Overraskende nyt om Lukas Engel

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Antonsens drøm slukket

Vild Diant Ramaj-historie

– Når jeg var alene, græd jeg

FCK straffes – Sektion 12 lukkes