Jubler over dansker: Han er et kæmpe scoop!

Tipsbladets EM-show taler dagen derpå om det danske 1-1 resultat mod England, og så vender og drejer studiet også en dansk spiller, der har spillet sig lige i hjerterne på danskerne.



Han skulle lige være sikker.

Men da først Morten Hjulmand noterede sig, at hans langskudsdrøm mod England bragede via stolpen og i nettet, var han ikke sen til at juble og skrige sin glæde ud.

Det var ikke sådan en “jeg er glad for at være med”-glæde, der kom ud af den 24-årige midtbanespiller fra Sporting CP. Det var et “nu vil vi have mere”-brøl.

Han er en fed karakter og en fed type.

Jesper Christiansen
Om Morten Hjulmand

Kasper Hjulmand fik en del kritik for at undlade at tage Matt O’Riley med til slutrunden i Tyskland, og den energi og offensive ideer, O’Riley ville komme med, kunne da også sagtens være brugt i slutrunden, men nu er det efterhånden en anden dansk midtbanespiller, der løber med overskrifterne.

Sporting-danskeren er blevet et enormt samlingspunkt på A-landsholdet, og i Tipsbladets EM-show var der fra både ekspert Jesper Christiansen og chefredaktør Allan Olsen stor ros til den 24-årige midtbanespiller.

– Han er en fed karakter og en fed type, og for mig virker han overhovedet ikke benovet over at spille derinde. Han virker som en spiller, der har 50 kampe allerede. Han tager ansvar, går forrest og vinder sine dueller. Når du ser hans attitude på banen, vil han have kuglen og være med i det hele. Det er fantastisk at se, siger Jesper Christiansen om Danmarks nye stjerneskud på midtbanen.

Allan Olsen stemmer i.

– Thomas Gravesen har allerede sagt det: Det er sådan en, de andre får energi fra. De kan stole på, at han nok skal være der for dem. Det var det, Gravesen selv kunne, da han var bedst, så ja, han er det her landsholds store åbenbaring til den her slutrunde.

Og i det hele taget bør DBU og landstræner Kasper Hjulmand knibe sig i armen af glæde over Morten Hjulmand.

– Han er et kæmpe scoop for landsholdet og DBU, for det er rigtigt, at han kommer med noget nyt og en attitude, som virker forfriskende. Han var en af de få, der efter Slovenien-kampen sagde “det er fint med den her kritik, det var ikke godt nok, vi tager det til os, og vi skal gøre det bedre.”

– Det er det, vi gerne vil høre. Vi elsker alle en synder, der går til bekendelse. Imagemæssigt er han et kæmpe scoop for dem, siger Allan Olsen.

Se dagens afsnit af Tipsbladets EM-show i videoen øverst til denne artikel.





LIVE

LIVE: OB henter Abdou Wadou Sarr

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Melder Lindstrøm helt færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Manchester United – Liverpool

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Tottenham jagter choktransfer

Delaney afslører dialog

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Raser over Brian Riemer-interview

Martin Jørgensen lander nyt job