Jubler over dansker: Han er et kæmpe scoop!

Tipsbladets EM-show taler dagen derpå om det danske 1-1 resultat mod England, og så vender og drejer studiet også en dansk spiller, der har spillet sig lige i hjerterne på danskerne.



Han skulle lige være sikker.

Men da først Morten Hjulmand noterede sig, at hans langskudsdrøm mod England bragede via stolpen og i nettet, var han ikke sen til at juble og skrige sin glæde ud.

Det var ikke sådan en “jeg er glad for at være med”-glæde, der kom ud af den 24-årige midtbanespiller fra Sporting CP. Det var et “nu vil vi have mere”-brøl.

Han er en fed karakter og en fed type.

Jesper Christiansen
Om Morten Hjulmand

Kasper Hjulmand fik en del kritik for at undlade at tage Matt O’Riley med til slutrunden i Tyskland, og den energi og offensive ideer, O’Riley ville komme med, kunne da også sagtens være brugt i slutrunden, men nu er det efterhånden en anden dansk midtbanespiller, der løber med overskrifterne.

Sporting-danskeren er blevet et enormt samlingspunkt på A-landsholdet, og i Tipsbladets EM-show var der fra både ekspert Jesper Christiansen og chefredaktør Allan Olsen stor ros til den 24-årige midtbanespiller.

– Han er en fed karakter og en fed type, og for mig virker han overhovedet ikke benovet over at spille derinde. Han virker som en spiller, der har 50 kampe allerede. Han tager ansvar, går forrest og vinder sine dueller. Når du ser hans attitude på banen, vil han have kuglen og være med i det hele. Det er fantastisk at se, siger Jesper Christiansen om Danmarks nye stjerneskud på midtbanen.

Allan Olsen stemmer i.

– Thomas Gravesen har allerede sagt det: Det er sådan en, de andre får energi fra. De kan stole på, at han nok skal være der for dem. Det var det, Gravesen selv kunne, da han var bedst, så ja, han er det her landsholds store åbenbaring til den her slutrunde.

Og i det hele taget bør DBU og landstræner Kasper Hjulmand knibe sig i armen af glæde over Morten Hjulmand.

– Han er et kæmpe scoop for landsholdet og DBU, for det er rigtigt, at han kommer med noget nyt og en attitude, som virker forfriskende. Han var en af de få, der efter Slovenien-kampen sagde “det er fint med den her kritik, det var ikke godt nok, vi tager det til os, og vi skal gøre det bedre.”

– Det er det, vi gerne vil høre. Vi elsker alle en synder, der går til bekendelse. Imagemæssigt er han et kæmpe scoop for dem, siger Allan Olsen.

Se dagens afsnit af Tipsbladets EM-show i videoen øverst til denne artikel.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Arsenal-dansker vender hjem

Afslører dansk toptræners millionløn

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Medier sender ham hjem til AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Han var i spil som Brøndby-træner

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

De jagter Henrik Meister



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Kæmper om det samme trænerjob

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Manchester United afbryder forhandlingerne

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Jess Thorup fyret



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk