Kras kritik: Slæbte tre frisører ind i EM-boblen

Restriktionerne i den svenske EM-lejr er skærpede i disse dage, alligevel er det vigtigt, at spillerne får klippet deres hård.



For tolv dage siden ankom de svenske spillere til EM-basen i Göteborg. 

Hurtigt måtte både Dejan Kulusevski og Mattias Svanberg forlade lejren, da de var testet positiv for corona. Førstnævnte efter han blev overrasket af nogle venner og familie ved en “surprise-fest” kort inden samlingen.

Efterfølgende skærpede man restriktionerne for landsholdet, men alligevel er det lykkedes spillerne at få tre frisører ind i landsholdsboblen før kampen mod Slovakiet i St. Petersborg.

Det skriver det svenske medie Fotbollskanalen, der efterfølgende konfronterede det svenske landshold.

– Det var Marcus Berg, der kendte nogen her fra Göteborg. Så der kom tre personer og klippede spillernes hår og ordnede deres skæg, siger pressechefen for det svenske fodboldforbund, Jakob Kakembo Andersson, der også udnyttede muligheden for at få trimmet sit skæg.

Han fortæller, at det var de fleste spillere, der var forbi en af de tre frisører, men understreger samtidig, at man var meget striks og sikrede de tre frisører fik taget en hurtigtest og bar mundbind.

Sverige har endnu ikke kunne benytte sig af Dejan Kulusevski og Mattias Svanberg, siden de blev smittet, og landsholdslægen, Anders Valentin, har tidligere fortalt, at førstnævnte blev smittet af en nær person og efterfølgende smittede Mattias Svanberg.

På dagens pressemøde var der også kritik og Sveriges offensive profil Robin Quaison blev spurgt ind til, hvor vigtigt der er for spillerne at se godt ud, når de spiller.

– Det er meget vigtigt. Det giver selvtillid, når man får fixet sit hår, og så spiller man bedre fodbold. Uden frisører spiller vi uafgjort, med frisører vinder vi, sagde han med et smil på læben. 

Hans holdkammerat, den rutinerede Mikael Lustig, slog fast, at spillerne følger de gældende retningslinjer.

– Vi tager det meget seriøst. Vi sad udenfor, de havde visirer og blev testet inden. Det var ikke sådan, at de kom ind direkte fra gaden, det blev taget meget seriøst.

Under alle omstændigheder er ingen af de svenske landsholdsspillere efterfølgende testet positive for corona, og kampen mod Slovakiet vandt de 1-0, og kan på onsdag tage førstepladsen i puljen med en sejr over Polen. Mindre kan også gøre det, hvis Slovakiet ikke vinder deres kamp mod Spanien.





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Offentliggøres i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

OB – Randers FC



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham