Kras kritik: Slæbte tre frisører ind i EM-boblen

Restriktionerne i den svenske EM-lejr er skærpede i disse dage, alligevel er det vigtigt, at spillerne får klippet deres hård.



For tolv dage siden ankom de svenske spillere til EM-basen i Göteborg. 

Hurtigt måtte både Dejan Kulusevski og Mattias Svanberg forlade lejren, da de var testet positiv for corona. Førstnævnte efter han blev overrasket af nogle venner og familie ved en “surprise-fest” kort inden samlingen.

Efterfølgende skærpede man restriktionerne for landsholdet, men alligevel er det lykkedes spillerne at få tre frisører ind i landsholdsboblen før kampen mod Slovakiet i St. Petersborg.

Det skriver det svenske medie Fotbollskanalen, der efterfølgende konfronterede det svenske landshold.

– Det var Marcus Berg, der kendte nogen her fra Göteborg. Så der kom tre personer og klippede spillernes hår og ordnede deres skæg, siger pressechefen for det svenske fodboldforbund, Jakob Kakembo Andersson, der også udnyttede muligheden for at få trimmet sit skæg.

Han fortæller, at det var de fleste spillere, der var forbi en af de tre frisører, men understreger samtidig, at man var meget striks og sikrede de tre frisører fik taget en hurtigtest og bar mundbind.

Sverige har endnu ikke kunne benytte sig af Dejan Kulusevski og Mattias Svanberg, siden de blev smittet, og landsholdslægen, Anders Valentin, har tidligere fortalt, at førstnævnte blev smittet af en nær person og efterfølgende smittede Mattias Svanberg.

På dagens pressemøde var der også kritik og Sveriges offensive profil Robin Quaison blev spurgt ind til, hvor vigtigt der er for spillerne at se godt ud, når de spiller.

– Det er meget vigtigt. Det giver selvtillid, når man får fixet sit hår, og så spiller man bedre fodbold. Uden frisører spiller vi uafgjort, med frisører vinder vi, sagde han med et smil på læben. 

Hans holdkammerat, den rutinerede Mikael Lustig, slog fast, at spillerne følger de gældende retningslinjer.

– Vi tager det meget seriøst. Vi sad udenfor, de havde visirer og blev testet inden. Det var ikke sådan, at de kom ind direkte fra gaden, det blev taget meget seriøst.

Under alle omstændigheder er ingen af de svenske landsholdsspillere efterfølgende testet positive for corona, og kampen mod Slovakiet vandt de 1-0, og kan på onsdag tage førstepladsen i puljen med en sejr over Polen. Mindre kan også gøre det, hvis Slovakiet ikke vinder deres kamp mod Spanien.



Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Voldsomt transferønske til FCK

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Fortryder Chido Obi-beslutning

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Brøndby straffet – får stor bøde

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

AGF på rov i Hobro IK

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Vender hjem til AaB

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Randers FC og OB spiller uafgjort

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld