Kras kritik: Slæbte tre frisører ind i EM-boblen

Restriktionerne i den svenske EM-lejr er skærpede i disse dage, alligevel er det vigtigt, at spillerne får klippet deres hård.



For tolv dage siden ankom de svenske spillere til EM-basen i Göteborg. 

Hurtigt måtte både Dejan Kulusevski og Mattias Svanberg forlade lejren, da de var testet positiv for corona. Førstnævnte efter han blev overrasket af nogle venner og familie ved en “surprise-fest” kort inden samlingen.

Efterfølgende skærpede man restriktionerne for landsholdet, men alligevel er det lykkedes spillerne at få tre frisører ind i landsholdsboblen før kampen mod Slovakiet i St. Petersborg.

Det skriver det svenske medie Fotbollskanalen, der efterfølgende konfronterede det svenske landshold.

– Det var Marcus Berg, der kendte nogen her fra Göteborg. Så der kom tre personer og klippede spillernes hår og ordnede deres skæg, siger pressechefen for det svenske fodboldforbund, Jakob Kakembo Andersson, der også udnyttede muligheden for at få trimmet sit skæg.

Han fortæller, at det var de fleste spillere, der var forbi en af de tre frisører, men understreger samtidig, at man var meget striks og sikrede de tre frisører fik taget en hurtigtest og bar mundbind.

Sverige har endnu ikke kunne benytte sig af Dejan Kulusevski og Mattias Svanberg, siden de blev smittet, og landsholdslægen, Anders Valentin, har tidligere fortalt, at førstnævnte blev smittet af en nær person og efterfølgende smittede Mattias Svanberg.

På dagens pressemøde var der også kritik og Sveriges offensive profil Robin Quaison blev spurgt ind til, hvor vigtigt der er for spillerne at se godt ud, når de spiller.

– Det er meget vigtigt. Det giver selvtillid, når man får fixet sit hår, og så spiller man bedre fodbold. Uden frisører spiller vi uafgjort, med frisører vinder vi, sagde han med et smil på læben. 

Hans holdkammerat, den rutinerede Mikael Lustig, slog fast, at spillerne følger de gældende retningslinjer.

– Vi tager det meget seriøst. Vi sad udenfor, de havde visirer og blev testet inden. Det var ikke sådan, at de kom ind direkte fra gaden, det blev taget meget seriøst.

Under alle omstændigheder er ingen af de svenske landsholdsspillere efterfølgende testet positive for corona, og kampen mod Slovakiet vandt de 1-0, og kan på onsdag tage førstepladsen i puljen med en sejr over Polen. Mindre kan også gøre det, hvis Slovakiet ikke vinder deres kamp mod Spanien.





LIVE

TransferLIVE: FCK udlejer stopper til dansk klub

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Brøndby meldes tæt på dansk profil

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Brøndby præsenterer ny profil

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

AGF var klar med rekordbeløb

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Danskerklub fyrer træneren

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

Championship-topklub lurer på dyr dansker

Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris? 

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen