Christian Eriksens kollaps i EM-kampen mod Finland kom som et lyn fra en klar himmel. Han har aldrig haft problemer med helbredet tidligere, lyder det fra lægen i hans klub, Inter.
Piero Volpi, som han hedder, siger ifølge Football Italia, at der ellers er skrappe kontrolkrav til spillerne i Italien, men at de altså aldrig har vist tegn på, at Eriksen fejlede noget.
– Eriksen vil gennemgå flere undersøgelser i de næste par dage. Det vigtigste er, at han har det godt, men der har aldrig været en episode, som på nogen måde antydede et problem, hverken da han var i Tottenham eller i Inter. I Italien er kontrollen streng, siger doktor Volpi.
Også den kardiolog, som stod for testene, da Christian Eriksen var i Tottenham, har slået fast, at intet tidligere har givet anledning til bekymring.
– Jeg tænkte: “Åh Gud. Er der noget, vi ikke har set?” Men jeg har været tilbage i alle testresultaterne, og alt ser perfekt ud, sagde Sanjay Sharma.
– Fra den dag vi skrev kontrakt med ham, var det mit job at screene og teste ham hvert eneste år. Og hans test frem til 2019 var helt normale. Der var ingen åbenbare, underliggende hjertefejl. Det kan jeg stå inde for, fordi jeg stod for undersøgelserne.
Landsholdets læge, Morten Boesen, slog på et pressemøde søndag fast, at man endnu ikke har fundet ud af, hvorfor Christian Eriksen pludselig faldt om med hjertestop. Han er blandt andet stadig indlagt, netop fordi lægerne på Rigshospitalet skal foretage flere undersøgelser.
Boesen slog ved samme lejlighed fast, at Eriksen efter omstændighederne har det godt. Læs mere om hans tilstand her.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
