Christian Eriksens kollaps i EM-kampen mod Finland kom som et lyn fra en klar himmel. Han har aldrig haft problemer med helbredet tidligere, lyder det fra lægen i hans klub, Inter.
Piero Volpi, som han hedder, siger ifølge Football Italia, at der ellers er skrappe kontrolkrav til spillerne i Italien, men at de altså aldrig har vist tegn på, at Eriksen fejlede noget.
– Eriksen vil gennemgå flere undersøgelser i de næste par dage. Det vigtigste er, at han har det godt, men der har aldrig været en episode, som på nogen måde antydede et problem, hverken da han var i Tottenham eller i Inter. I Italien er kontrollen streng, siger doktor Volpi.
Også den kardiolog, som stod for testene, da Christian Eriksen var i Tottenham, har slået fast, at intet tidligere har givet anledning til bekymring.
– Jeg tænkte: “Åh Gud. Er der noget, vi ikke har set?” Men jeg har været tilbage i alle testresultaterne, og alt ser perfekt ud, sagde Sanjay Sharma.
– Fra den dag vi skrev kontrakt med ham, var det mit job at screene og teste ham hvert eneste år. Og hans test frem til 2019 var helt normale. Der var ingen åbenbare, underliggende hjertefejl. Det kan jeg stå inde for, fordi jeg stod for undersøgelserne.
Landsholdets læge, Morten Boesen, slog på et pressemøde søndag fast, at man endnu ikke har fundet ud af, hvorfor Christian Eriksen pludselig faldt om med hjertestop. Han er blandt andet stadig indlagt, netop fordi lægerne på Rigshospitalet skal foretage flere undersøgelser.
Boesen slog ved samme lejlighed fast, at Eriksen efter omstændighederne har det godt. Læs mere om hans tilstand her.
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Danskerne har stor tiltro til Norge
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
Danske klubber scorer millioner på VM
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
LIGE NU
DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente
MEDIE
Monsterbud på vej
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
