Læge om Eriksen: Der har aldrig været problemer

Der har ikke været så meget som antydningen af problemer med Christian Eriksen tidligere, slår Inters læge fast.



Christian Eriksens kollaps i EM-kampen mod Finland kom som et lyn fra en klar himmel. Han har aldrig haft problemer med helbredet tidligere, lyder det fra lægen i hans klub, Inter.

Piero Volpi, som han hedder, siger ifølge Football Italia, at der ellers er skrappe kontrolkrav til spillerne i Italien, men at de altså aldrig har vist tegn på, at Eriksen fejlede noget.

– Eriksen vil gennemgå flere undersøgelser i de næste par dage. Det vigtigste er, at han har det godt, men der har aldrig været en episode, som på nogen måde antydede et problem, hverken da han var i Tottenham eller i Inter. I Italien er kontrollen streng, siger doktor Volpi.

OgsĂĄ den kardiolog, som stod for testene, da Christian Eriksen var i Tottenham, har slĂĄet fast, at intet tidligere har givet anledning til bekymring.

– Jeg tænkte: “Ă…h Gud. Er der noget, vi ikke har set?” Men jeg har været tilbage i alle testresultaterne, og alt ser perfekt ud, sagde Sanjay Sharma.

– Fra den dag vi skrev kontrakt med ham, var det mit job at screene og teste ham hvert eneste år. Og hans test frem til 2019 var helt normale. Der var ingen åbenbare, underliggende hjertefejl. Det kan jeg stå inde for, fordi jeg stod for undersøgelserne.

Landsholdets læge, Morten Boesen, slog på et pressemøde søndag fast, at man endnu ikke har fundet ud af, hvorfor Christian Eriksen pludselig faldt om med hjertestop. Han er blandt andet stadig indlagt, netop fordi lægerne på Rigshospitalet skal foretage flere undersøgelser.

Boesen slog ved samme lejlighed fast, at Eriksen efter omstændighederne har det godt. Læs mere om hans tilstand her.







LIVE

TransferLIVE: Dansker fĂĄr sit store skifte

Sat til salg – sĂĄ dyr er han

Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Engelsk legende storroser brandvarm dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

StĂĄle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Vildt skifte pĂĄ vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

De vil købe Munashe Garananga i FCK

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Medie vurderer: Danskere kan fĂĄs til spotpris

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

– Han har fĂĄet et bedre tilbud af Brøndby!

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Alexander Sørloth tæt pĂĄ storklub – her er lønnen

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

‘AC’-forlængelse pĂĄ plads, men…

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026