Læge om Eriksen: Der har aldrig været problemer

Der har ikke været så meget som antydningen af problemer med Christian Eriksen tidligere, slår Inters læge fast.



Christian Eriksens kollaps i EM-kampen mod Finland kom som et lyn fra en klar himmel. Han har aldrig haft problemer med helbredet tidligere, lyder det fra lægen i hans klub, Inter.

Piero Volpi, som han hedder, siger ifølge Football Italia, at der ellers er skrappe kontrolkrav til spillerne i Italien, men at de altså aldrig har vist tegn på, at Eriksen fejlede noget.

– Eriksen vil gennemgå flere undersøgelser i de næste par dage. Det vigtigste er, at han har det godt, men der har aldrig været en episode, som på nogen måde antydede et problem, hverken da han var i Tottenham eller i Inter. I Italien er kontrollen streng, siger doktor Volpi.

Også den kardiolog, som stod for testene, da Christian Eriksen var i Tottenham, har slået fast, at intet tidligere har givet anledning til bekymring.

– Jeg tænkte: “Åh Gud. Er der noget, vi ikke har set?” Men jeg har været tilbage i alle testresultaterne, og alt ser perfekt ud, sagde Sanjay Sharma.

– Fra den dag vi skrev kontrakt med ham, var det mit job at screene og teste ham hvert eneste år. Og hans test frem til 2019 var helt normale. Der var ingen åbenbare, underliggende hjertefejl. Det kan jeg stå inde for, fordi jeg stod for undersøgelserne.

Landsholdets læge, Morten Boesen, slog på et pressemøde søndag fast, at man endnu ikke har fundet ud af, hvorfor Christian Eriksen pludselig faldt om med hjertestop. Han er blandt andet stadig indlagt, netop fordi lægerne på Rigshospitalet skal foretage flere undersøgelser.

Boesen slog ved samme lejlighed fast, at Eriksen efter omstændighederne har det godt. Læs mere om hans tilstand her.





LIVE

VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over

Her er Tysklands vej til VM-finalen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Norge – Frankrig

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Afslører: FCK ringede aldrig

VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!

Stjerne sender Sverige videre ved VM

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

I dialog om dansk bomber

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Kap Verde – Saudi-Arabien

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen