Landstræner forsvarer Ronaldo: Derfor er han med

Portugisernes landstræner Roberto Martinez mener, at Cristiano Ronaldo har fortjent at være med til EM.



Verdensstjernen Cristiano Ronaldo har igennem sin karriere været yderst vigtig for det portugisiske landshold, men på det seneste er hans rolle for dem blevet kritiseret. Landstræner Roberto Martinez slår dog fast, at stjernen har fortjent at være med.

Det fortæller han ifølge det spanske nyhedsbureau EFE.

– Der har ikke været en anden spiller i fodboldhistorien med seks EM-slutrunder. Det er vigtigt at forstå, hvad en spiller bidrager med. Cristiano bidrager med erfaring, skaber chancer og åbner rum, siger han og fortsætter:

– Cristiano er på landsholdet, fordi han fortjener at være her, man skal bare se på, hvad han har præsteret, også i de seneste turneringer, lyder det fra Roberto Martinez.

Lørdag skal Portugal møde Tyrkiet i EM-gruppespillet, hvor det ser ud til, at Ronaldo er den eneste af offensivspillerne, der er sikre på en startplads.

– Han havde tre skud på mål, flest i den første kamp i denne EM-turnering. Han arbejder hårdt. Han er en meget vigtig spiller i feltet. Ved Franciscos mål åbner rummet sig, fordi Cristiano er i feltet. Cristiano er vigtig for os. Vi er ikke et hold, der spiller direkte, men vi ønsker at nå den sidste tredjedel med fem, seks spillere, forklarer Portugals landstræner.

Det er derfor spørgsmålet om Ronaldo kommer til at spille med Leao igen eller om det bliver Joao Felix, der ikke fik et minut i den seneste kamp mod Tjekkiet, som de vandt med 2-1.

Kampen mellem Tyrkiet og Portugal spilles lørdag klokken 18, og den sendes direkte på DR 1.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Spottet i København

Jagter tidligere FCK-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Stolt over dansk transfer

AGF køber ham

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Chok – henter første VM-point nogensinde



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De vil have Victor Nelsson

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Holland – Japan

Tyskland – Curacao

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Lurer på PSG-stjerne