Den tidligere Superliga-spiller og hollandske landsholdslegende Rafael van der Vaart har fidus til Danmark ved sommerens EM.
Det danske landshold er i gruppe med Belgien, Rusland og Finland, og her er de rød-hvide favoritter til at gå videre sammen med belgierne. Med imponerende præstationer i foråret under landstræner Kasper Hjulmands ledelse samt spillere i alverdens topklubber, har flere udenlandske eksperter også peget på danskerne som en outsider til titlen.
Og det gør Rafael van der Vaart, der har 109 landskampe for Holland og et par slutrunder på cv’et, også over for NOS.
– Jeg tror på Danmark. De har en virkelig god træner, Kasper Hjulmand, som også var træner for FC Nordsjælland. Jeg kaldte dem altid mini-Barcelona. De spillede virkelig fantastisk fodbold. Danskerne kommer langt, siger Rafael van der Vaart ifølge mediet.
NOS’ anden ekspert, kvindelandsholdsspilleren Mandy van der Berg, har ikke lige så store forventninger til det danske landshold.
– Jeg kan ikke se det ske (at et hold gør som Danmark i 1992 eller Grækenland i 2004, red.). Afstanden til topholdene er for stor til det. Jeg kan godt se Polen eller Danmark nå kvartfinalen, men de kommer ikke længere, siger hun.
Rafael van der Vaart har en fortid i dansk fodbold, hvor han optrådte for FC Midtjylland og Esbjerg fB. Hollænderens søn har desuden for nylig fået sin første kontrakt i en dansk klub – læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Kæmpekøb retur til FC København?
Brøndby tog vigtig overtidssejr
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
