Den tidligere Superliga-spiller og hollandske landsholdslegende Rafael van der Vaart har fidus til Danmark ved sommerens EM.
Det danske landshold er i gruppe med Belgien, Rusland og Finland, og her er de rød-hvide favoritter til at gå videre sammen med belgierne. Med imponerende præstationer i foråret under landstræner Kasper Hjulmands ledelse samt spillere i alverdens topklubber, har flere udenlandske eksperter også peget på danskerne som en outsider til titlen.
Og det gør Rafael van der Vaart, der har 109 landskampe for Holland og et par slutrunder på cv’et, også over for NOS.
– Jeg tror på Danmark. De har en virkelig god træner, Kasper Hjulmand, som også var træner for FC Nordsjælland. Jeg kaldte dem altid mini-Barcelona. De spillede virkelig fantastisk fodbold. Danskerne kommer langt, siger Rafael van der Vaart ifølge mediet.
NOS’ anden ekspert, kvindelandsholdsspilleren Mandy van der Berg, har ikke lige så store forventninger til det danske landshold.
– Jeg kan ikke se det ske (at et hold gør som Danmark i 1992 eller Grækenland i 2004, red.). Afstanden til topholdene er for stor til det. Jeg kan godt se Polen eller Danmark nå kvartfinalen, men de kommer ikke længere, siger hun.
Rafael van der Vaart har en fortid i dansk fodbold, hvor han optrådte for FC Midtjylland og Esbjerg fB. Hollænderens søn har desuden for nylig fået sin første kontrakt i en dansk klub – læs mere om det her.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
Randers kæmper sig tilbage to gange
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
LIVE: Evander skriver MLS-historie
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
Kæmpekøb retur til FC København?
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
