Tipsbladet var for godt to uger siden på besøg i Freudenstadt, hvor det danske landshold skal træne i forbindelse med den kommende EM-slutrunde. Dengang var det bare en stor omgang sand og jord, som mødte den udsendte reporter.
Det blev samtidig understreget fra kommunens sportssupervisor, Stefan Kaelberer, at man sagtens kunne blive klar til 11. juni. Men dagen før er der opstået en udfordring med banen, melder TV 2.
Her bliver der fortalt, at en del af det græs, som er blevet rullet ud nu bliver pillet op igen. Førnævnte tv-stations oplysninger peger på, at det handler om, at rullegræssets kvalitet ikke er god nok.
I et interview med dem fortæller landsholds-chef Christian Nørkjær om sagen, hvor han påpeger, at der er nogle farveforskellige i græsset, som skaber bekymring for dem – og derfor skifter man det nu med henvisning til at vise rettidig omhu.
– For at være helt sikker på, at banen ikke er ved at dø – for så kan den ikke holde i fire uger – så skifter man den med nogle ruller, der er identiske. Det er ved at blive lagt, lyder det fra Nørkjær til TV 2, som forklarer, at det kan ske, når man fragter græs.
Prisen på den nye bane havde forud for denne omgang en pris på 1,9 millioner kroner, hvor UEFA betaler 263.000, og DBU samt det tyske fodboldforbund DFB betaler 240.000, mens Freudenstadt Kommune betaler de sidste 1,4 millioner kroner.
Det er planen, at det danske landshold skal kunne træne på banen tirsdag klokken 17.
Græsset, der er hentet fra Holland, skulle være blevet lagt 5. juni, og det var dengang med udsigt til, at det ville tage en dag at få det på plads.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
Bekræfter dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
OPTAKT
Spanien – Belgien
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
Knuser transferrekord
OPTAKT
Frankrig – Marokko
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Stor profil ude af Frankrig-brag
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
EKSKLUSIVT