Ballade? Dansk træningsbane med problemer

Danmarks træningsbane til EM er løbet ind i et problem.



Tipsbladet var for godt to uger siden på besøg i Freudenstadt, hvor det danske landshold skal træne i forbindelse med den kommende EM-slutrunde. Dengang var det bare en stor omgang sand og jord, som mødte den udsendte reporter.

Det blev samtidig understreget fra kommunens sportssupervisor, Stefan Kaelberer, at man sagtens kunne blive klar til 11. juni. Men dagen før er der opstået en udfordring med banen, melder TV 2.

Her bliver der fortalt, at en del af det græs, som er blevet rullet ud nu bliver pillet op igen. Førnævnte tv-stations oplysninger peger på, at det handler om, at rullegræssets kvalitet ikke er god nok.

I et interview med dem fortæller landsholds-chef Christian Nørkjær om sagen, hvor han påpeger, at der er nogle farveforskellige i græsset, som skaber bekymring for dem – og derfor skifter man det nu med henvisning til at vise rettidig omhu.

– For at være helt sikker på, at banen ikke er ved at dø – for så kan den ikke holde i fire uger – så skifter man den med nogle ruller, der er identiske. Det er ved at blive lagt, lyder det fra Nørkjær til TV 2, som forklarer, at det kan ske, når man fragter græs.

Prisen på den nye bane havde forud for denne omgang en pris på 1,9 millioner kroner, hvor UEFA betaler 263.000, og DBU samt det tyske fodboldforbund DFB betaler 240.000, mens Freudenstadt Kommune betaler de sidste 1,4 millioner kroner.

Det er planen, at det danske landshold skal kunne træne på banen tirsdag klokken 17.

Græsset, der er hentet fra Holland, skulle være blevet lagt 5. juni, og det var dengang med udsigt til, at det ville tage en dag at få det på plads. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Neestrup jagtes af storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Fortryder FC Barcelona-transfer

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

AGF jagter hollandsk talent

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Færdig: Nu er han rejst til København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Jess Thorup indlagt

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Roy Keane slagter dansk stjerne

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Dansk stortalents værdi eksploderer

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

“Brøndby er skræddersyet til ham”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’