Ballade? Dansk træningsbane med problemer

Danmarks træningsbane til EM er løbet ind i et problem.



Tipsbladet var for godt to uger siden på besøg i Freudenstadt, hvor det danske landshold skal træne i forbindelse med den kommende EM-slutrunde. Dengang var det bare en stor omgang sand og jord, som mødte den udsendte reporter.

Det blev samtidig understreget fra kommunens sportssupervisor, Stefan Kaelberer, at man sagtens kunne blive klar til 11. juni. Men dagen før er der opstået en udfordring med banen, melder TV 2.

Her bliver der fortalt, at en del af det græs, som er blevet rullet ud nu bliver pillet op igen. Førnævnte tv-stations oplysninger peger på, at det handler om, at rullegræssets kvalitet ikke er god nok.

I et interview med dem fortæller landsholds-chef Christian Nørkjær om sagen, hvor han påpeger, at der er nogle farveforskellige i græsset, som skaber bekymring for dem – og derfor skifter man det nu med henvisning til at vise rettidig omhu.

– For at være helt sikker på, at banen ikke er ved at dø – for så kan den ikke holde i fire uger – så skifter man den med nogle ruller, der er identiske. Det er ved at blive lagt, lyder det fra Nørkjær til TV 2, som forklarer, at det kan ske, når man fragter græs.

Prisen på den nye bane havde forud for denne omgang en pris på 1,9 millioner kroner, hvor UEFA betaler 263.000, og DBU samt det tyske fodboldforbund DFB betaler 240.000, mens Freudenstadt Kommune betaler de sidste 1,4 millioner kroner.

Det er planen, at det danske landshold skal kunne træne på banen tirsdag klokken 17.

Græsset, der er hentet fra Holland, skulle være blevet lagt 5. juni, og det var dengang med udsigt til, at det ville tage en dag at få det på plads. 






Bundesliga-klub henter FCM-emne




LIVE

TransferLIVE: De jagter VM-helt

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Medier jubler over USA’s nedtur

Stor nedtur for Superliga-komet

Dybt forundret over Superliga-flop



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Argentina – Egypten



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Hvor er Kasper Dolberg?

Her er Juventus’ nye fodbolddirektør

Schweiz – Colombia

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer