Tipsbladet var for godt to uger siden på besøg i Freudenstadt, hvor det danske landshold skal træne i forbindelse med den kommende EM-slutrunde. Dengang var det bare en stor omgang sand og jord, som mødte den udsendte reporter.
Det blev samtidig understreget fra kommunens sportssupervisor, Stefan Kaelberer, at man sagtens kunne blive klar til 11. juni. Men dagen før er der opstået en udfordring med banen, melder TV 2.
Her bliver der fortalt, at en del af det græs, som er blevet rullet ud nu bliver pillet op igen. Førnævnte tv-stations oplysninger peger på, at det handler om, at rullegræssets kvalitet ikke er god nok.
I et interview med dem fortæller landsholds-chef Christian Nørkjær om sagen, hvor han påpeger, at der er nogle farveforskellige i græsset, som skaber bekymring for dem – og derfor skifter man det nu med henvisning til at vise rettidig omhu.
– For at være helt sikker på, at banen ikke er ved at dø – for så kan den ikke holde i fire uger – så skifter man den med nogle ruller, der er identiske. Det er ved at blive lagt, lyder det fra Nørkjær til TV 2, som forklarer, at det kan ske, når man fragter græs.
Prisen på den nye bane havde forud for denne omgang en pris på 1,9 millioner kroner, hvor UEFA betaler 263.000, og DBU samt det tyske fodboldforbund DFB betaler 240.000, mens Freudenstadt Kommune betaler de sidste 1,4 millioner kroner.
Det er planen, at det danske landshold skal kunne træne på banen tirsdag klokken 17.
Græsset, der er hentet fra Holland, skulle være blevet lagt 5. juni, og det var dengang med udsigt til, at det ville tage en dag at få det på plads.
LIVE
TransferLIVE: Drømmer om vild genforening
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Overraskende skifte lurer
INTERVIEW
Grønbæk hylder dansker
NYHEDER
Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
NYHEDER
Superliga-stjerne udtaget til VM
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
INTERVIEW