Mæhle: Derfor skal jeg spille venstreback

Joakim Mæhle har sat sig på den danske venstreback, og det er der nogle fordele ved.



Det har høstet kritik af den danske landstræner, at han vælger at bruge den højrebenede Joakim Mæhle på venstreback på det danske landshold.

Kritikken går især på, at manglen på en venstrebenet spiller på positionen går ud over det flydende spil.

Men det bekymrer ikke Joakim Mæhle selv, idet han mener, der er andre fordele, som han kan bidrage med.

– En af fordelene er, at jeg kan trække ind i banen, og så er mit venstreben heller ikke dårligere, end at jeg kan lægge et indlæg, siger han til TV3 Sport og uddyber:

– Man ser flere hold, der gør det til EM, så jeg tror, det er en del af moderne fodbold, at man gerne vil have en back, der kan trække ind i banen. Ulempen er, hvis man gerne vil spille med mange indlæg, så er det sværere at komme til baglinjen.

Indlæg er ikke en stor del af det danske spil, og i en femback-kæde, som Danmark spillede med mod Belgien, kommer Mæhles kvaliteter virkelig i spil, mener han.

– Selvfølgelig er det anderledes, om man spiller fire eller fem mand nede i forsvaret. I en femback kæde er man mere wingback, og i en firemandskæde er man mere forsvarsspiller. Mod Belgien havde jeg mange frie tøjler til bare at suse fremad, og det klæder mit spil rigtig godt, og det er der, jeg kan bidrage mest.

Nu venter russerne på mandag, og det er ikke et hold, som de danske spillere på forhånd ved ret meget om, erkender Joakim Mæhle

– Vi har startet i dag med at se lidt video på dem. Det er ikke et hold, vi kender så forfærdeligt meget til. Jeg har en enkelt (russisk, red.) holdkammerat, (Aleksei, red.) Miranchuk, der også spiller i Atalanta. Men størstedelen af dem er rigtige gode spillere med kvalitet, og så har det et par erfarne spillere.

– Det er et hold, som jeg ser, vi har mange gode muligheder mod. Og hvis vi tager nogle af de takter fra Belgien-kampen med, så er jeg sikker på, at vi nok skal skabe mange chancer og skud på mål, vurderer den danske venstreback.

Kampen mellem Danmark og Rusland spilles i Parken, og kampstart er klokken 21.







LIVE

TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



LIVE

VM-LIVE: Bekræfter golftur med Trump

Forhandler med Jannik Vestergaard

Pressede på for FC København-exit

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Norge – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Scorer heftig lønstigning

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

– Det vil være VM’s største overraskelse!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Norsk ekspert håner Danmark

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper