Mæhle: Derfor skal jeg spille venstreback

Joakim Mæhle har sat sig på den danske venstreback, og det er der nogle fordele ved.



Det har høstet kritik af den danske landstræner, at han vælger at bruge den højrebenede Joakim Mæhle på venstreback på det danske landshold.

Kritikken går især på, at manglen på en venstrebenet spiller på positionen går ud over det flydende spil.

Men det bekymrer ikke Joakim Mæhle selv, idet han mener, der er andre fordele, som han kan bidrage med.

– En af fordelene er, at jeg kan trække ind i banen, og så er mit venstreben heller ikke dårligere, end at jeg kan lægge et indlæg, siger han til TV3 Sport og uddyber:

– Man ser flere hold, der gør det til EM, så jeg tror, det er en del af moderne fodbold, at man gerne vil have en back, der kan trække ind i banen. Ulempen er, hvis man gerne vil spille med mange indlæg, så er det sværere at komme til baglinjen.

Indlæg er ikke en stor del af det danske spil, og i en femback-kæde, som Danmark spillede med mod Belgien, kommer Mæhles kvaliteter virkelig i spil, mener han.

– Selvfølgelig er det anderledes, om man spiller fire eller fem mand nede i forsvaret. I en femback kæde er man mere wingback, og i en firemandskæde er man mere forsvarsspiller. Mod Belgien havde jeg mange frie tøjler til bare at suse fremad, og det klæder mit spil rigtig godt, og det er der, jeg kan bidrage mest.

Nu venter russerne på mandag, og det er ikke et hold, som de danske spillere på forhånd ved ret meget om, erkender Joakim Mæhle

– Vi har startet i dag med at se lidt video på dem. Det er ikke et hold, vi kender så forfærdeligt meget til. Jeg har en enkelt (russisk, red.) holdkammerat, (Aleksei, red.) Miranchuk, der også spiller i Atalanta. Men størstedelen af dem er rigtige gode spillere med kvalitet, og så har det et par erfarne spillere.

– Det er et hold, som jeg ser, vi har mange gode muligheder mod. Og hvis vi tager nogle af de takter fra Belgien-kampen med, så er jeg sikker på, at vi nok skal skabe mange chancer og skud på mål, vurderer den danske venstreback.

Kampen mellem Danmark og Rusland spilles i Parken, og kampstart er klokken 21.



Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

I svime over Oscar Schwartau

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Det kommer til at trække ud

Store navne kan forlade Brøndby IF

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

To danskere færdige i norsk klub

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Vild Diant Ramaj-historie

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Intet aftryk!

Drømmer om VM 2026 med Danmark

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Dansker trukket ind i skandalesag

‘Han skal ingen steder’

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom

Mohamed Salah har sagt undskyld

Storklubber følger FCN-juvel

Dansk stjerne pønser på klubskifte