Mæhle: Derfor skal jeg spille venstreback

Joakim Mæhle har sat sig på den danske venstreback, og det er der nogle fordele ved.



Det har høstet kritik af den danske landstræner, at han vælger at bruge den højrebenede Joakim Mæhle på venstreback på det danske landshold.

Kritikken går især på, at manglen på en venstrebenet spiller på positionen går ud over det flydende spil.

Men det bekymrer ikke Joakim Mæhle selv, idet han mener, der er andre fordele, som han kan bidrage med.

– En af fordelene er, at jeg kan trække ind i banen, og så er mit venstreben heller ikke dårligere, end at jeg kan lægge et indlæg, siger han til TV3 Sport og uddyber:

– Man ser flere hold, der gør det til EM, så jeg tror, det er en del af moderne fodbold, at man gerne vil have en back, der kan trække ind i banen. Ulempen er, hvis man gerne vil spille med mange indlæg, så er det sværere at komme til baglinjen.

Indlæg er ikke en stor del af det danske spil, og i en femback-kæde, som Danmark spillede med mod Belgien, kommer Mæhles kvaliteter virkelig i spil, mener han.

– Selvfølgelig er det anderledes, om man spiller fire eller fem mand nede i forsvaret. I en femback kæde er man mere wingback, og i en firemandskæde er man mere forsvarsspiller. Mod Belgien havde jeg mange frie tøjler til bare at suse fremad, og det klæder mit spil rigtig godt, og det er der, jeg kan bidrage mest.

Nu venter russerne på mandag, og det er ikke et hold, som de danske spillere på forhånd ved ret meget om, erkender Joakim Mæhle

– Vi har startet i dag med at se lidt video på dem. Det er ikke et hold, vi kender så forfærdeligt meget til. Jeg har en enkelt (russisk, red.) holdkammerat, (Aleksei, red.) Miranchuk, der også spiller i Atalanta. Men størstedelen af dem er rigtige gode spillere med kvalitet, og så har det et par erfarne spillere.

– Det er et hold, som jeg ser, vi har mange gode muligheder mod. Og hvis vi tager nogle af de takter fra Belgien-kampen med, så er jeg sikker på, at vi nok skal skabe mange chancer og skud på mål, vurderer den danske venstreback.

Kampen mellem Danmark og Rusland spilles i Parken, og kampstart er klokken 21.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub forlænger med profil

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Supercomputer: De vinder VM

Jonas Wind til danskerklub?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Sat til salg – så dyr er han

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar melding fra Thomas Gravesen

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Kæmpe mystik: I dag sker det

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte