Mancini frygter Wales lige så meget som Stoke

Den italienske landstræner sammenligner Wales med Stoke forud for deres møde søndag.



Italiens landstræner, Roberto Mancini, tilbragte tre et halvt år i Manchester City som manager i perioden 2009 til 2013.

Der var et af de hold, som hans spillere ofte kæmpede imod de fysisk stærke drenge fra Stoke, der dengang lå i den bedste engelske række, Premier League.

Det gør de ikke mere, men Roberto Mancini husker udekampene i Stoke som ganske ubehagelige.

– Stoke havde en meget hård spillestil, de var nogle hårde nødder at knække, fortæller Mancini på lørdagens pressemøde og fortsætter. 

– Det bliver en meget svær kamp fra et fysisk perspektiv, fordi det er et kraftfuldt hold ligesom Stoke, men de er også meget tekniske… Wales har spillere som Allen, Bale og James. De har en del kvalitet og tekniske spillere.

Italien har endnu ikke sat point til i deres første to kampe, men Mancini forventes at rotere en del på holdet. Hvem der starter ude er uvist, men det forventes at Marco Verratti og Federico Chiesa får lov at starte. 

– I morgen (søndag, red.) spiller vi vores tredje kamp, og vi ville have roteret, selvom det havde været en afgørende kamp. Efter tre kampe på ti dage i 30 grader, så har man brug for friske ben. Marco har brug for at spille, og han har det godt.

Et point vil være nok for Italien til at sikre sig førstepladsen i gruppen, men Mancini vil ikke hvile på laurbærerne.

– Frankrig, Spanien, Tyskland og Portugal er vant til at vinde, de er fulde af ekstraordinære spillere. Frankrig er stadig favoritter, selvom de spillede uafgjort med Ungarn. Derudover er der også Belgien.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De vil have Gaaei – her er prisen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Sydafrika – Canada

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FCK-profil med hattrick i målfest

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København jagter Romane Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Markant ændring i Silkeborg