Italiens landstræner, Roberto Mancini, tilbragte tre et halvt år i Manchester City som manager i perioden 2009 til 2013.
Der var et af de hold, som hans spillere ofte kæmpede imod de fysisk stærke drenge fra Stoke, der dengang lå i den bedste engelske række, Premier League.
Det gør de ikke mere, men Roberto Mancini husker udekampene i Stoke som ganske ubehagelige.
– Stoke havde en meget hård spillestil, de var nogle hårde nødder at knække, fortæller Mancini på lørdagens pressemøde og fortsætter.
– Det bliver en meget svær kamp fra et fysisk perspektiv, fordi det er et kraftfuldt hold ligesom Stoke, men de er også meget tekniske… Wales har spillere som Allen, Bale og James. De har en del kvalitet og tekniske spillere.
Italien har endnu ikke sat point til i deres første to kampe, men Mancini forventes at rotere en del på holdet. Hvem der starter ude er uvist, men det forventes at Marco Verratti og Federico Chiesa får lov at starte.
– I morgen (søndag, red.) spiller vi vores tredje kamp, og vi ville have roteret, selvom det havde været en afgørende kamp. Efter tre kampe på ti dage i 30 grader, så har man brug for friske ben. Marco har brug for at spille, og han har det godt.
Et point vil være nok for Italien til at sikre sig førstepladsen i gruppen, men Mancini vil ikke hvile på laurbærerne.
– Frankrig, Spanien, Tyskland og Portugal er vant til at vinde, de er fulde af ekstraordinære spillere. Frankrig er stadig favoritter, selvom de spillede uafgjort med Ungarn. Derudover er der også Belgien.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
Bayern München er i pokalfinalen
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
NYHEDER
