De har aldrig været med til en slutrunde før, men i aften kan den helt store fodboldfest potentielt bryde ud i Moldova.
I aften klokken 20.45 møder Moldova nemlig Tjekkiet ude i den sidste EM-kvalifikationskamp, og med en sejr her er Moldova klar til EM i Tyskland næste sommer.
Inden sidste spillerunde ligger Moldova nummer fire i gruppe E, to point efter Tjekkiet på andenpladsen. Polen, der ligger på tredjepladsen, har spillet alle deres otte kampe, og kan dermed ikke nå andenpladsen.
Undervejs i EM-kvalifikationen har Moldova hentet flere imponerende resultater, blandt andet en 3-2-sejr over Polen. Derudover har moldoverne også spillet 1-1 ude mod Polen og 0-0 hjemme mod Tjekkiet.
Det vil være lidt af en sensation, hvis Moldova i aften ender med at kvalificere sig til EM. Det østeuropæiske land, der grænser op til Rumænien og Ukraine, ligger nemlig blot nummer 157 på FIFA's verdensrangliste. Dermed er Moldova det sjettelavest rangerede landshold i Europa.
Der er heller ikke mange store navne at finde, når man tager et kig på Moldovas trup. Blandt profilerne er Heerenveen-angriberen Ion Nicolaescu og forsvarsspilleren Oleg Reabciuk, der spiller for Spartak Moskva. Størstedelen af Moldova spiller optræder til dagligt i rumænsk fodbold.
Der venter selvsagt Moldova en svær udekamp i aften, men moldoverne kan måske drage fordel af, at Tjekkiet har været ramt af intern uro inden aftenens skæbnekamp, idet flere tjekkiske stjerner er blevet smidt hjem efter en bytur.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe stjerne starter inde for Bosnien
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Zanka ville spille gratis for FC København
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
MEDIE
Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
OPTAKT
Schweiz – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
NYHEDER