Miniputnation er én sejr fra kæmpe EM-sensation

EM-slutrunden i Tyskland næste sommer kan byde på en slutrundedebutant, hvis Moldova i aften slår Tjekkiet.



De har aldrig været med til en slutrunde før, men i aften kan den helt store fodboldfest potentielt bryde ud i Moldova. 

I aften klokken 20.45 møder Moldova nemlig Tjekkiet ude i den sidste EM-kvalifikationskamp, og med en sejr her er Moldova klar til EM i Tyskland næste sommer. 

Inden sidste spillerunde ligger Moldova nummer fire i gruppe E, to point efter Tjekkiet på andenpladsen. Polen, der ligger på tredjepladsen, har spillet alle deres otte kampe, og kan dermed ikke nå andenpladsen. 

Undervejs i EM-kvalifikationen har Moldova hentet flere imponerende resultater, blandt andet en 3-2-sejr over Polen. Derudover har moldoverne også spillet 1-1 ude mod Polen og 0-0 hjemme mod Tjekkiet. 

Det vil være lidt af en sensation, hvis Moldova i aften ender med at kvalificere sig til EM. Det østeuropæiske land, der grænser op til Rumænien og Ukraine, ligger nemlig blot nummer 157 på FIFA's verdensrangliste. Dermed er Moldova det sjettelavest rangerede landshold i Europa. 

Der er heller ikke mange store navne at finde, når man tager et kig på Moldovas trup. Blandt profilerne er Heerenveen-angriberen Ion Nicolaescu og forsvarsspilleren Oleg Reabciuk, der spiller for Spartak Moskva. Størstedelen af Moldova spiller optræder til dagligt i rumænsk fodbold. 

Der venter selvsagt Moldova en svær udekamp i aften, men moldoverne kan måske drage fordel af, at Tjekkiet har været ramt af intern uro inden aftenens skæbnekamp, idet flere tjekkiske stjerner er blevet smidt hjem efter en bytur





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Uwe Rösler henter dansker

Arbejder på Brøndby-exit

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Fredberg henter italiensk legende



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Norges kronprins rejser til USA

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Hylder kæmpe FCM-transfer

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Frankrig – Marokko



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Toptræner hylder Danmark og FC København

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Her er danskers millionløn i Lazio