De har aldrig været med til en slutrunde før, men i aften kan den helt store fodboldfest potentielt bryde ud i Moldova.
I aften klokken 20.45 møder Moldova nemlig Tjekkiet ude i den sidste EM-kvalifikationskamp, og med en sejr her er Moldova klar til EM i Tyskland næste sommer.
Inden sidste spillerunde ligger Moldova nummer fire i gruppe E, to point efter Tjekkiet på andenpladsen. Polen, der ligger på tredjepladsen, har spillet alle deres otte kampe, og kan dermed ikke nå andenpladsen.
Undervejs i EM-kvalifikationen har Moldova hentet flere imponerende resultater, blandt andet en 3-2-sejr over Polen. Derudover har moldoverne også spillet 1-1 ude mod Polen og 0-0 hjemme mod Tjekkiet.
Det vil være lidt af en sensation, hvis Moldova i aften ender med at kvalificere sig til EM. Det østeuropæiske land, der grænser op til Rumænien og Ukraine, ligger nemlig blot nummer 157 på FIFA's verdensrangliste. Dermed er Moldova det sjettelavest rangerede landshold i Europa.
Der er heller ikke mange store navne at finde, når man tager et kig på Moldovas trup. Blandt profilerne er Heerenveen-angriberen Ion Nicolaescu og forsvarsspilleren Oleg Reabciuk, der spiller for Spartak Moskva. Størstedelen af Moldova spiller optræder til dagligt i rumænsk fodbold.
Der venter selvsagt Moldova en svær udekamp i aften, men moldoverne kan måske drage fordel af, at Tjekkiet har været ramt af intern uro inden aftenens skæbnekamp, idet flere tjekkiske stjerner er blevet smidt hjem efter en bytur.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
10. gang i træk
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’