De har aldrig været med til en slutrunde før, men i aften kan den helt store fodboldfest potentielt bryde ud i Moldova.
I aften klokken 20.45 møder Moldova nemlig Tjekkiet ude i den sidste EM-kvalifikationskamp, og med en sejr her er Moldova klar til EM i Tyskland næste sommer.
Inden sidste spillerunde ligger Moldova nummer fire i gruppe E, to point efter Tjekkiet på andenpladsen. Polen, der ligger på tredjepladsen, har spillet alle deres otte kampe, og kan dermed ikke nå andenpladsen.
Undervejs i EM-kvalifikationen har Moldova hentet flere imponerende resultater, blandt andet en 3-2-sejr over Polen. Derudover har moldoverne også spillet 1-1 ude mod Polen og 0-0 hjemme mod Tjekkiet.
Det vil være lidt af en sensation, hvis Moldova i aften ender med at kvalificere sig til EM. Det østeuropæiske land, der grænser op til Rumænien og Ukraine, ligger nemlig blot nummer 157 på FIFA's verdensrangliste. Dermed er Moldova det sjettelavest rangerede landshold i Europa.
Der er heller ikke mange store navne at finde, når man tager et kig på Moldovas trup. Blandt profilerne er Heerenveen-angriberen Ion Nicolaescu og forsvarsspilleren Oleg Reabciuk, der spiller for Spartak Moskva. Størstedelen af Moldova spiller optræder til dagligt i rumænsk fodbold.
Der venter selvsagt Moldova en svær udekamp i aften, men moldoverne kan måske drage fordel af, at Tjekkiet har været ramt af intern uro inden aftenens skæbnekamp, idet flere tjekkiske stjerner er blevet smidt hjem efter en bytur.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
STORT INTERVIEW