En spændende kamp venter for Danmark, når Serbien er modstanderen ved EM.
Danmark står noteret for to point på andenpladsen.
Den tidligere landstræner Morten Olsen har fulgt de danske kampe fra hjemmet i Belgien, og han fortæller til Tipsbladet, at der kan vente Danmark en meget vanskelig opgave mod serberne.
Jeg vil blive skuffet, hvis Danmark ikke rammer formen.
Morten OlsenTidligere landstræner
74-årige Olsen har dog set gode takter fra Danmark.
– Som jeg så hele kampen mod England, har jeg aldrig set så dårligt et engelsk fodboldhold, og det vælger jeg til dels at give Danmark skylden for. Danmark spillede en fremragende kamp.
– De andre tophold som Tyskland behøver vi ikke at være benovet over. Serbien er dog et svært hold. Det er et humørhold, og giver vi dem humøret, så har de spillerne til at afgøre en fodboldkamp til deres fordel. Kommer vi igennem til knockout-fasen, kan vi slå alle hold, siger Morten Olsen til Tipsbladet.
Morten Olsen mener, at Danmark har et rigtig godt kollektiv, og det kan bære dem langt i turneringen.
– Hvis man ser på Kasper Hjulmand, der har ansvaret, så har han gjort det fremragende. England var en af favoritter før, men det ved jeg ikke, om de er mere, fordi de skal godt nok revanchere sig. Danmark viste i den kamp, at de har et hold. Vi spiller så mod nogle hold, der har spillere, der kan afgøre kampene. Dem har vi måske færre af, men vi har et godt hold.
– Det er godt sat op på mange positioner. Her tænker jeg blandt andet på forsvaret. Spillerne har spillet en del kampe sammen, og de gør hinanden bedre. Vi har selvfølgelig brug for, at nogle spillere rammer deres topniveau. Det kan være Christian Eriksen.
– Christian er ikke kun med sin dygtighed men også med de mange landskampe en vigtig brik. Han skal være med til at gøre de andre bedre. Han skal ramme en top, som han ikke altid har ramt med landsholdet.
Artiklen fortsætter under billedet.
– Jeg vil blive skuffet, hvis Danmark ikke rammer formen
Tipsbladet spørger den tidligere landstræner, om det vil være være en skuffelse, hvis Danmark ryger ud af turneringen efter aftenens kamp, men det mest skuffende for Morten Olsen vil ikke være resultatet af tirsdagens kamp.
– Jeg har lært, at man spiller dårlige fodboldkampe, og man kan også spille gode kampe og vinde. Sådan er fodbold. I første omgang handler fodbold om at vinde, siger Morten Olsen til Tipsbladet og tilføjer.
– Først og fremmest kan man være skuffet, hvis man ikke rammer formen, så kan man tænke over, hvad der ligger i det ord. Når man har ramt formen, kan man tabe til et dårligere eller bedre hold.
– Man kan tabe til en dommerkendelse. Du har stadig at gøre med mennesker, der afgør det, og det kan også være dommeren eller VAR. Der bliver lavet fejl.
– Jeg vil blive skuffet, hvis Danmark ikke rammer formen. En slutrunde er tre-fire uger, og det handler i allerhøjeste grad om at ramme den form og ikke blive ramt af skader. Bliver man så slået af et fremragende hold, som måske vinder titlen, så gjorde man, hvad man kunne.
Danmark og Serbien bliver fløjtet i gang klokken 21.
LIVE
TransferLIVE: Forlænger med stortalent
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
TOPNYHED
Legender med dyster melding
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
Dorgu lyner! Manchester United slår City
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
Verdensstjernes søn landet i København
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
MEDIE
‘Afgørende dage’
Optur før FC København-brag
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
Nyt tilbageslag for Hjulmand
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
MEDIE
