En spændende kamp venter for Danmark, når Serbien er modstanderen ved EM.
Danmark står noteret for to point på andenpladsen.
Den tidligere landstræner Morten Olsen har fulgt de danske kampe fra hjemmet i Belgien, og han fortæller til Tipsbladet, at der kan vente Danmark en meget vanskelig opgave mod serberne.
Jeg vil blive skuffet, hvis Danmark ikke rammer formen.
Morten OlsenTidligere landstræner
74-årige Olsen har dog set gode takter fra Danmark.
– Som jeg så hele kampen mod England, har jeg aldrig set så dårligt et engelsk fodboldhold, og det vælger jeg til dels at give Danmark skylden for. Danmark spillede en fremragende kamp.
– De andre tophold som Tyskland behøver vi ikke at være benovet over. Serbien er dog et svært hold. Det er et humørhold, og giver vi dem humøret, så har de spillerne til at afgøre en fodboldkamp til deres fordel. Kommer vi igennem til knockout-fasen, kan vi slå alle hold, siger Morten Olsen til Tipsbladet.
Morten Olsen mener, at Danmark har et rigtig godt kollektiv, og det kan bære dem langt i turneringen.
– Hvis man ser på Kasper Hjulmand, der har ansvaret, så har han gjort det fremragende. England var en af favoritter før, men det ved jeg ikke, om de er mere, fordi de skal godt nok revanchere sig. Danmark viste i den kamp, at de har et hold. Vi spiller så mod nogle hold, der har spillere, der kan afgøre kampene. Dem har vi måske færre af, men vi har et godt hold.
– Det er godt sat op på mange positioner. Her tænker jeg blandt andet på forsvaret. Spillerne har spillet en del kampe sammen, og de gør hinanden bedre. Vi har selvfølgelig brug for, at nogle spillere rammer deres topniveau. Det kan være Christian Eriksen.
– Christian er ikke kun med sin dygtighed men også med de mange landskampe en vigtig brik. Han skal være med til at gøre de andre bedre. Han skal ramme en top, som han ikke altid har ramt med landsholdet.
Artiklen fortsætter under billedet.
– Jeg vil blive skuffet, hvis Danmark ikke rammer formen
Tipsbladet spørger den tidligere landstræner, om det vil være være en skuffelse, hvis Danmark ryger ud af turneringen efter aftenens kamp, men det mest skuffende for Morten Olsen vil ikke være resultatet af tirsdagens kamp.
– Jeg har lært, at man spiller dårlige fodboldkampe, og man kan også spille gode kampe og vinde. Sådan er fodbold. I første omgang handler fodbold om at vinde, siger Morten Olsen til Tipsbladet og tilføjer.
– Først og fremmest kan man være skuffet, hvis man ikke rammer formen, så kan man tænke over, hvad der ligger i det ord. Når man har ramt formen, kan man tabe til et dårligere eller bedre hold.
– Man kan tabe til en dommerkendelse. Du har stadig at gøre med mennesker, der afgør det, og det kan også være dommeren eller VAR. Der bliver lavet fejl.
– Jeg vil blive skuffet, hvis Danmark ikke rammer formen. En slutrunde er tre-fire uger, og det handler i allerhøjeste grad om at ramme den form og ikke blive ramt af skader. Bliver man så slået af et fremragende hold, som måske vinder titlen, så gjorde man, hvad man kunne.
Danmark og Serbien bliver fløjtet i gang klokken 21.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Smider Salah-bombe
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
Gratis adgang til Superliga-brag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TIPSBLADETS DOM