En spændende kamp venter for Danmark, når Serbien er modstanderen ved EM.
Danmark står noteret for to point på andenpladsen.
Den tidligere landstræner Morten Olsen har fulgt de danske kampe fra hjemmet i Belgien, og han fortæller til Tipsbladet, at der kan vente Danmark en meget vanskelig opgave mod serberne.
Jeg vil blive skuffet, hvis Danmark ikke rammer formen.
Morten OlsenTidligere landstræner
74-årige Olsen har dog set gode takter fra Danmark.
– Som jeg så hele kampen mod England, har jeg aldrig set så dårligt et engelsk fodboldhold, og det vælger jeg til dels at give Danmark skylden for. Danmark spillede en fremragende kamp.
– De andre tophold som Tyskland behøver vi ikke at være benovet over. Serbien er dog et svært hold. Det er et humørhold, og giver vi dem humøret, så har de spillerne til at afgøre en fodboldkamp til deres fordel. Kommer vi igennem til knockout-fasen, kan vi slå alle hold, siger Morten Olsen til Tipsbladet.
Morten Olsen mener, at Danmark har et rigtig godt kollektiv, og det kan bære dem langt i turneringen.
– Hvis man ser på Kasper Hjulmand, der har ansvaret, så har han gjort det fremragende. England var en af favoritter før, men det ved jeg ikke, om de er mere, fordi de skal godt nok revanchere sig. Danmark viste i den kamp, at de har et hold. Vi spiller så mod nogle hold, der har spillere, der kan afgøre kampene. Dem har vi måske færre af, men vi har et godt hold.
– Det er godt sat op på mange positioner. Her tænker jeg blandt andet på forsvaret. Spillerne har spillet en del kampe sammen, og de gør hinanden bedre. Vi har selvfølgelig brug for, at nogle spillere rammer deres topniveau. Det kan være Christian Eriksen.
– Christian er ikke kun med sin dygtighed men også med de mange landskampe en vigtig brik. Han skal være med til at gøre de andre bedre. Han skal ramme en top, som han ikke altid har ramt med landsholdet.
Artiklen fortsætter under billedet.
– Jeg vil blive skuffet, hvis Danmark ikke rammer formen
Tipsbladet spørger den tidligere landstræner, om det vil være være en skuffelse, hvis Danmark ryger ud af turneringen efter aftenens kamp, men det mest skuffende for Morten Olsen vil ikke være resultatet af tirsdagens kamp.
– Jeg har lært, at man spiller dårlige fodboldkampe, og man kan også spille gode kampe og vinde. Sådan er fodbold. I første omgang handler fodbold om at vinde, siger Morten Olsen til Tipsbladet og tilføjer.
– Først og fremmest kan man være skuffet, hvis man ikke rammer formen, så kan man tænke over, hvad der ligger i det ord. Når man har ramt formen, kan man tabe til et dårligere eller bedre hold.
– Man kan tabe til en dommerkendelse. Du har stadig at gøre med mennesker, der afgør det, og det kan også være dommeren eller VAR. Der bliver lavet fejl.
– Jeg vil blive skuffet, hvis Danmark ikke rammer formen. En slutrunde er tre-fire uger, og det handler i allerhøjeste grad om at ramme den form og ikke blive ramt af skader. Bliver man så slået af et fremragende hold, som måske vinder titlen, så gjorde man, hvad man kunne.
Danmark og Serbien bliver fløjtet i gang klokken 21.
LIVE
LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
NYHEDER
Trænerlegende stopper
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Henter FC København-spiller
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
Kæk Wass: Han filmede!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller