Forventningens glæde er som bekendt den største. Og nu får alle europæiske fodboldelskere et år mere til at glæde sig til EM. For UEFA har udsat turneringen til 2021 i stedet for den kommende sommer.
Det bakker både DBU og Danmarks Idrætsforbund op om. Det samme gør Spillerforeningen.
– Det er selvfølgelig super ærgerligt, at vi ikke får et EM på dansk grund til sommer, som både spillere og alle danske fodboldinteresserede havde glædet sig til, men det gør vi heldigvis om et år så. Vi må se virkeligheden i øjnene, og det er den eneste rigtige beslutning at udskyde EM et år, siger Michael Sahl Hansen, administrativ chef i Spillerforeningen.
– I den situation, verdenssamfundet står i lige nu, bliver vi nødt til at se tingene i det store billede, og her er folkesundheden naturligvis det allervigtigste, og så bliver fodbolden sekundær. Så i Spillerforeningen bakker vi op om den beslutning, der er taget i dag, om at udsætte europamesterskabet til 2021.
Det er dog ikke helt sikkert, at Danmark skal lægge græs til fire EM-kampe i 2021, som det ellers var planen i 2020. Det slog DBU-formand Jesper Møller fast på et pressemøde tirsdag eftermiddag.
Det kræver, at Telia Parken er ledig og indstillet på at løfte opgaven igen, og det kræver ikke mindst, at Københavns Kommune kan og vil lægge by til. Og hvad lige så vigtigt er: at politiet har kapacitet til de mange besøgende.
Det er dog op til DBU, Parken og København selv. Ingen tager kampene fra dem, hvis de kan og vil afholde dem næste år.
– UEFA har i dag tilkendegivet, at setuppet for at afvikle EM i 2021 er det samme, som det ville have været i 2020. Det vil sige, at København har mulighed for at få sine fire kampe. Det er også det, jeg har talt med overborgmesteren om, sagde DBU-formand Jesper Møller.
– Så hvis infrastruktur, hoteller, logistik og så videre er på plads i København i juni måned 2021, så får København også sine fire kampe igen.
Læs også:Medie: Finaler i Champions League og Europa League flyttes
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Klar til at gå shopamok
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
NYHEDER
