Også spillerne bakker op: Den rigtige beslutning at udskyde EM

I fodboldspillernes fagforening, Spillerforeningen, ærgrer de sig over, at EM må udskydes. Men slår samtidig fast, at der ikke var andet at gøre.



Forventningens glæde er som bekendt den største. Og nu får alle europæiske fodboldelskere et år mere til at glæde sig til EM. For UEFA har udsat turneringen til 2021 i stedet for den kommende sommer.

Det bakker både DBU og Danmarks Idrætsforbund op om. Det samme gør Spillerforeningen

– Det er selvfølgelig super ærgerligt, at vi ikke får et EM på dansk grund til sommer, som både spillere og alle danske fodboldinteresserede havde glædet sig til, men det gør vi heldigvis om et år så. Vi må se virkeligheden i øjnene, og det er den eneste rigtige beslutning at udskyde EM et år, siger Michael Sahl Hansen, administrativ chef i Spillerforeningen.

– I den situation, verdenssamfundet står i lige nu, bliver vi nødt til at se tingene i det store billede, og her er folkesundheden naturligvis det allervigtigste, og så bliver fodbolden sekundær. Så i Spillerforeningen bakker vi op om den beslutning, der er taget i dag, om at udsætte europamesterskabet til 2021.

Det er dog ikke helt sikkert, at Danmark skal lægge græs til fire EM-kampe i 2021, som det ellers var planen i 2020. Det slog DBU-formand Jesper Møller fast på et pressemøde tirsdag eftermiddag.

Det kræver, at Telia Parken er ledig og indstillet på at løfte opgaven igen, og det kræver ikke mindst, at Københavns Kommune kan og vil lægge by til. Og hvad lige så vigtigt er: at politiet har kapacitet til de mange besøgende.

Det er dog op til DBU, Parken og København selv. Ingen tager kampene fra dem, hvis de kan og vil afholde dem næste år.

– UEFA har i dag tilkendegivet, at setuppet for at afvikle EM i 2021 er det samme, som det ville have været i 2020. Det vil sige, at København har mulighed for at få sine fire kampe. Det er også det, jeg har talt med overborgmesteren om, sagde DBU-formand Jesper Møller.

– Så hvis infrastruktur, hoteller, logistik og så videre er på plads i København i juni måned 2021, så får København også sine fire kampe igen.

Læs også:Medie: Finaler i Champions League og Europa League flyttes




Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Peger på ham som ny Superliga-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

‘Det er slut’

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Supercomputer: De vinder VM

Succestræner forlader Premier League-klub

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Bud på 1,12 milliard afvist

Storklub har kontaktet Brøndby

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Optakt: Mexico – Sydafrika