Forventningens glæde er som bekendt den største. Og nu får alle europæiske fodboldelskere et år mere til at glæde sig til EM. For UEFA har udsat turneringen til 2021 i stedet for den kommende sommer.
Det bakker både DBU og Danmarks Idrætsforbund op om. Det samme gør Spillerforeningen.
– Det er selvfølgelig super ærgerligt, at vi ikke får et EM på dansk grund til sommer, som både spillere og alle danske fodboldinteresserede havde glædet sig til, men det gør vi heldigvis om et år så. Vi må se virkeligheden i øjnene, og det er den eneste rigtige beslutning at udskyde EM et år, siger Michael Sahl Hansen, administrativ chef i Spillerforeningen.
– I den situation, verdenssamfundet står i lige nu, bliver vi nødt til at se tingene i det store billede, og her er folkesundheden naturligvis det allervigtigste, og så bliver fodbolden sekundær. Så i Spillerforeningen bakker vi op om den beslutning, der er taget i dag, om at udsætte europamesterskabet til 2021.
Det er dog ikke helt sikkert, at Danmark skal lægge græs til fire EM-kampe i 2021, som det ellers var planen i 2020. Det slog DBU-formand Jesper Møller fast på et pressemøde tirsdag eftermiddag.
Det kræver, at Telia Parken er ledig og indstillet på at løfte opgaven igen, og det kræver ikke mindst, at Københavns Kommune kan og vil lægge by til. Og hvad lige så vigtigt er: at politiet har kapacitet til de mange besøgende.
Det er dog op til DBU, Parken og København selv. Ingen tager kampene fra dem, hvis de kan og vil afholde dem næste år.
– UEFA har i dag tilkendegivet, at setuppet for at afvikle EM i 2021 er det samme, som det ville have været i 2020. Det vil sige, at København har mulighed for at få sine fire kampe. Det er også det, jeg har talt med overborgmesteren om, sagde DBU-formand Jesper Møller.
– Så hvis infrastruktur, hoteller, logistik og så videre er på plads i København i juni måned 2021, så får København også sine fire kampe igen.
Læs også:Medie: Finaler i Champions League og Europa League flyttes
LIVE
LIVE: FCM-kamp skraber europæisk bund
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
Det skriver portugisiske medier efter FCK’s sejr
TOPNYHED
Cheftræner: ‘Det er ikke let med Ousmane Sow’
NYHEDER
Her er mediernes dom over Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
– Jeg vil få mareridt på grund af Dominik Kotarski
INTERVIEW
Delaney: ‘Vi kommer til at savne ham’
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
NYHEDER
Silkeborg-spiller måtte have psykologhjælp
EKSKLUSIVT
Det laver Lasse Schöne i dag
EKSKLUSIVT
16-årig Superliga-komet bjergtager alle
NYHEDER
Birk: ‘At give FCK det virker helt ude i skoven’
OPTAKT
AC Horsens – Randers FC
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
TIPSBLADETS DOM
FCK har travlt – forlæng med ham nu!
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCM-fiasko – hvad sker der, Billing?
Ekspert vil have Niels Frederiksen fyret
TIPSBLADETS DOM
Hvad i alverden skete der dér, AGF!?
EKSKLUSIVT
Jubler over danskerkøb og hollandsk transferbombe
NYHEDER
Intet skifte til Brøndby: ‘Kan være tusind grunde’
INTERVIEW
Ny aftale? – Svensson har sagt det til Speakman
Ny FCK-ejer? ‘Han vil være interessant’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en af de bedste spillere i Skandinavien
INTERVIEW
Brøndby-stjerne ude? ‘Kadaveret giver lyd fra sig’
TIPSBLADETS DOM
Victor Nelsson på hælene for FC Nordsjælland
Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’
‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’
EKSKLUSIVT
Superliga-duo jagter Brøndby-spiller
Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland forlænger med Emefile
FANKLUBBEN
Stop klynkeriet, FCK – I tabte på banen!
EKSPERT
‘Han har altid været et problem for Portugal’
EKSKLUSIVT
