Opfordrer England til stor ændring mod Danmark

Micah Richards opfordrer Gareth Southgate til at ændre på et par stjerners positioner til kampen mod Danmark.



England kom – modsat Danmark – resultatmæssigt godt fra start ved EM med en sejr over Serbien, men der er ikke lutter glæde at spore i den engelske presse.

Et par stjerner skuffede nemlig, ikke mindst Manchester Citys offensivsspiller Phil Foden.

Og ifølge Micah Richards, der er tidligere topspiller og ansat som ekspert hos blandt andre BBC, skyldes det, at Phil Foden skulle spille venstre kant. 

– Det virker for Manchester City, uanset om han spiller til højre eller venstre eller som 10’er på grund af bevægelsen. Du ved, hvordan Pep forbereder sit hold. Der kommer til at være bevægelse med De Bruyne, Bernardo Silva, Grealish, Doku… Jeg tror bare, at hos England er der ikke nok bevægelse, og han bliver til tider isoleret på kanten.

– Jeg følte med ham. Det er så nedslående at se en spiller af den kvalitet spille ude af position, siger Micah Richards i podcasten The Rest is Football.

Derfor opfordrer Micah Richards også landstræner Gareth Southgate til en stor ændring til torsdagens kamp mod Danmark.

Han vil nemlig skifte ud, så Phil Foden kan spille sin foretrukne position – noget, der kan gå ud over en anden af Englands helt store stjerner.

– Så han skal spille 10’er. Sæt [Jude] Bellingham længere tilbage sammen med [Declan] Rice og spil Foden som 10’eren. Jeg sagde mod Island, at der havde ihan kke den bedste kampe i 10’eren, men andre spillere har fået chancer for at spille på deres foretrukne positioner, og hvis vi fortsætter med det, kan han få stor indflydelse på dette hold, siger Micah Richards.

Jude Bellingham var ellers en af Englands allerbedste spillere i kampen mod Serbien, hvor han stod for kampens enlige scoring.

Danmark og England brager sammen torsdag aften. 





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

I dialog med Steve Cooper

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Flere Superliga-kamp rykkes

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Marcondes afviser tilbud, men…

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Tordner mod VM-træner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Interessant melding om VM-profil

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Belgien – Iran



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim