De danske landsholdsspillere er skuffede over, at det ikke blev til tre point i torsdagens EM-gruppekamp mod England, men samtidig er de opløftede efter Danmarks indsats i 1-1-kampen.
Mod en stærk modstander præsterede Danmark væsentligt bedre end i den uafgjorte EM-åbner mod Slovenien, lyder det eksempelvis fra forsvarsprofilen Andreas Christensen.
– Vi kan spejle os selv meget mere i den præstation, vi lavede i dag (torsdag, red.). Vi fik endelig sat to halvlege sammen, som vi kan være glade for. At vi kan være skuffede nu siger noget om os.
– Vi har haft rigtig gode første halvlege på det sidste, og har så haft det sværere i anden halvlege. Det er fedt, at vi nu har sat to gode halvlege sammen, og drengene arbejdede virkelig hårdt, siger Andreas Christensen.
Også Christian Eriksen følte, at der var mere end et point at komme efter mod England, selv om englænderne blandt andet noterede sig for et stolpeskud og en friløber fra en spids vinkel i anden halvleg.
– Jeg er mest tilfreds med, at vi havde troen på, at vi godt kunne spille op med England.
– Præstationen var god, og jeg er ærgerlig over, at vi ikke fik de tre point. Følelsen inde i omklædningsrummet var, at vi skulle have haft tre point. Jeg har følelsen af, at vi var det bedste hold.
– Vi spillede generelt en god kamp og var i kontrol. De scorede et møgmål til at starte med, men så lavede Morten Hjulmand en kanon kasse og holdt os inde i kampen, og efterfølgende synes jeg, at vi havde godt styr på dem. Vi stod godt på banen, hjalp hinanden og skabte chancer, siger Christian Eriksen.
Ifølge landstræner Kasper Hjulmand lover torsdagens præstation godt forud for tirsdagens skæbnekamp mod Serbien. Han bemærker også, at det i slutfasen var England, der prøvede at trække tiden og køre et point hjem.
– Det var sådan en præstation, der sandsynliggør, at man kan vinde over de store hold.
– Jeg er skuffet over resultatet, men ikke vores præstation. Vi spillede en rigtig god kamp, og jeg er ærgerlig over, at vi ikke vandt kampen, for der var mere at komme efter. De havde også deres spark på stolpen, men jeg synes, at vi spillede en god kamp.
– Jeg er glad for, at vi er kommet hertil – det er sådan her, vi skal spille. Vi har ledt efter det et stykke tid, men i dag var vi tæt på det rigtige udtryk i 90 minutter, siger landstræneren.
Hvis Danmark vinder tirsdag over Serbien, går Danmark videre til ottendedelsfinalerne. Uafgjort kan også vise sig at være nok til at tage andenpladsen i gruppen eller blive en af turneringens fire bedste treere.
/ritzau/

TransferLIVE: Klubber sværmer om dansk stortalent

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Lover transfers

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Aflyser sommerferien

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Forhandler om Yussuf Poulsen

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Neestrup forstår undren over FCK-beslutning

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Av! Taber stort på dansker

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

FCK-stjerne i klubskifte?

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Afslører – i dialog med danske klubber

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

Nu kan de hentes gratis

Mads Hermansen til topklub?

Kæmpetransfer – FC Nordsjælland sælger for 78 mio.

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Iberisk derby med få mål

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

OB henter Rasmus Falk i FC København

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Dansker i stort Premier League-skifte?

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

Norge udnytter hullerne i schweizerosten