Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 18.00
Spillested: Parken, København
Gruppe B
Dommer: Anthony Taylor (ENG)
På TV: DR1 og Viaplay
Hashtag: #danfin #landsholdet #fordanmark
Holdnyt:
Danmark:
Det er slut med at tælle ned og spille venskabskampe. Nu er det alvor for det danske landshold.
2-0-sejren over Bosnien i søndags var en fin generalprøve, hvor Kasper Hjulmand fik prøvet nogle ting af. Han fik blandt andet testet at spille med to deciderede angribere i de sidste 10 minutter – en formation, der kommer i spil, hvis Danmark skal jagte en scoring på et tidspunkt i slutrunden.
Danmark imponerede ikke vildt og voldsomt mod Bosnien, og det gjorde de rød-hvide heller ikke i den første EM-test mod Tyskland, men alt i alt har forberedelserne været med pil op, og vigtigst af alt har corona ikke spoleret noget, som man desværre har set det hos flere andre nationer.
Det største spørgsmålstegn hos Danmark før EM’s åbningskamp ligner 9’er-positionen. Skal Kasper Dolberg spille, selv om han ikke har imponeret i testkampene?
Skal Jonas Wind, der har gjort det godt under Hjulmand?
Bliver det Andreas Cornelius, der leverede et stærkt indhop mod Bosnien?
Eller bliver det måske Yussuf Poulsen, hvilket vil give plads til Andreas Skov Olsen?
Kasper Hjulmand har allerede slået fast, at Robert Skov sidder over kampen, da han ikke er kommet sig helt over den skade, han pådrog ~sig i EM-testeren mod Bosnien. Christian Nørgaard trænede med holdet ved fredagens træning og lader dermed til at være klar oven på de skavanker, han mødte ind med efter sæson-afslutningen i Brentford. Neotp på grund af den længere pause, kunne Nørgaard sagtens ligne et valg til at sidde over, når truppen skal skæres fra 26 til 23 spillere i løbet af lørdag.
Finland:
Teemu Pukki og holdkammeraterne er med ved en slutrunde for første gang i landets historie, og med en placering som nummer 54 på FIFA’s verdensrangliste er det kun Nordmakedonien, der er dårligere placeret af EM’s deltagerlande.
Det var en stor overraskelse, at Finland kvalificerede sig, men de sneg sig videre fra Gruppe J – langt fra suveræne Italien på førstepladsen, men fire point foran Grækenland.
Det var imponerende af Finland – det har venskabskampene op til EM mildt sagt ikke været. Først tabte holdet 0-2 til Sverige, og helt galt gik det i generalprøven mod Estland. Verdensranglistens nummer 116 vandt 1-0 i Helsinki.
Førnævnte Teemu Pukki er den store stjerne på det finske landshold, men han er ikke helt på toppen på grund af en skade, han pådrog sig i England for nyligt. Mod Sverige var han helt ude af truppen, og mod Estland blev det blot til en halv time på banen.
Den tidligere Brøndby-spillers forfatning er det helt store tema i den finske EM-lejr før åbningskampen mod Danmark.
Finland stillede primært op i en 4-4-2-formation i kvalifikationen til EM, men efterfølgende er landstræner Markku Kanerva gået over til 3-5-2, og det bliver helt sikkert også sådan, at finnerne starter mod Danmark.
Finland er uden sejr i de seneste seks landskampe, og holdet har ikke scoret i de seneste to.
Otte spillere fra Finland er kendte ansigter fra dansk fodbold – Pyry Soiri og Joni Kauko tørner fortsat ud for Esbjerg fB.
Karantæner:
Danmark: Ingen
Finland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Danmark (4-3-3): Schmeichel – Wass, Kjær, Christensen, Mæhle – Delaney, Højbjerg, Eriksen – Poulsen, Wind, Braithwaite
Finland (3-5-2): Hradecky – Väisänen, Arajuuri, Toivio – Soiri, Kamara, Sparv, Lod, Raitala – Pukki, Forss
Profilen:
Hvis Danmark skal have succes, skal Christian Eriksen gøre det godt. Det gælder mod Finland, og det gælder som en generel betragtning om slutrunden. I åbningskampen bliver det Eriksens opgave at finde hullerne i en kompakt, finsk defensiv, og hvis Inter-spilleren for alvor viser sig fra sin bedste side og skiller Finland ad, vil EM-temperaturen automatisk stige i Danmark.
Vidste du, at..:
Midtbanespilleren Robert Taylor fra Finland bærer rundt på to store sorger. I 2014 døde hans bedste ven i en drukneulykke, og to år senere begik Taylors agent og mentor Ville Lyytikäinen selvmord i en alder af 49 år. Robert Taylor har både sin bedste ven og sin agents dødsdatoer tatoveret på armen.
Dom:
Danmark er store favoritter på hjemmebane i Parken mod Finland. Der er absolut ingen grund til at benægte det faktum, og man vil formentlig se en kamp, som danskerne dominerer på bolden i 90 minutter, mens finnerne vil spille på kontra.
Finland er ikke ufarlige, og Danmark skal naturligvis være på vagt over for særligt Teemu Pukki, men det bør ende med en komfortabel dansk sejr. Vi gætter på en 3-0-sejr til Danmark over Finland.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Spurs-profil vil væk
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
OPTAKT
Belgien – Iran
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
OPTAKT
Norge – Senegal
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
OPTAKT
Jordan – Algeriet
OPTAKT
Argentina – Østrig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
