Optakt: Danmark – Finland

Ventetiden er forbi. Danmark indleder EM på hjemmebane lørdag aften med et opgør mod slutrundedebutanterne fra Finland.



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 18.00
Spillested: Parken, København 
Gruppe B
Dommer: Anthony Taylor (ENG)
På TV: DR1 og Viaplay
Hashtag: #danfin #landsholdet #fordanmark

Holdnyt:
Danmark:
Det er slut med at tælle ned og spille venskabskampe. Nu er det alvor for det danske landshold.

2-0-sejren over Bosnien i søndags var en fin generalprøve, hvor Kasper Hjulmand fik prøvet nogle ting af. Han fik blandt andet testet at spille med to deciderede angribere i de sidste 10 minutter – en formation, der kommer i spil, hvis Danmark skal jagte en scoring på et tidspunkt i slutrunden.

Danmark imponerede ikke vildt og voldsomt mod Bosnien, og det gjorde de rød-hvide heller ikke i den første EM-test mod Tyskland, men alt i alt har forberedelserne været med pil op, og vigtigst af alt har corona ikke spoleret noget, som man desværre har set det hos flere andre nationer.

Det største spørgsmålstegn hos Danmark før EM’s åbningskamp ligner 9’er-positionen. Skal Kasper Dolberg spille, selv om han ikke har imponeret i testkampene?

Skal Jonas Wind, der har gjort det godt under Hjulmand?

Bliver det Andreas Cornelius, der leverede et stærkt indhop mod Bosnien?

Eller bliver det måske Yussuf Poulsen, hvilket vil give plads til Andreas Skov Olsen?

Kasper Hjulmand har allerede slået fast, at Robert Skov sidder over kampen, da han ikke er kommet sig helt over den skade, han pådrog ~sig i EM-testeren mod Bosnien. Christian Nørgaard trænede med holdet ved fredagens træning og lader dermed til at være klar oven på de skavanker, han mødte ind med efter sæson-afslutningen i Brentford. Neotp på grund af den længere pause, kunne Nørgaard sagtens ligne et valg til at sidde over, når truppen skal skæres fra 26 til 23 spillere i løbet af lørdag. 

Finland:
Teemu Pukki og holdkammeraterne er med ved en slutrunde for første gang i landets historie, og med en placering som nummer 54 på FIFA’s verdensrangliste er det kun Nordmakedonien, der er dårligere placeret af EM’s deltagerlande.

Det var en stor overraskelse, at Finland kvalificerede sig, men de sneg sig videre fra Gruppe J – langt fra suveræne Italien på førstepladsen, men fire point foran Grækenland.

Det var imponerende af Finland – det har venskabskampene op til EM mildt sagt ikke været. Først tabte holdet 0-2 til Sverige, og helt galt gik det i generalprøven mod Estland. Verdensranglistens nummer 116 vandt 1-0 i Helsinki. 

Førnævnte Teemu Pukki er den store stjerne på det finske landshold, men han er ikke helt på toppen på grund af en skade, han pådrog sig i England for nyligt. Mod Sverige var han helt ude af truppen, og mod Estland blev det blot til en halv time på banen. 

Den tidligere Brøndby-spillers forfatning er det helt store tema i den finske EM-lejr før åbningskampen mod Danmark.

Finland stillede primært op i en 4-4-2-formation i kvalifikationen til EM, men efterfølgende er landstræner Markku Kanerva gået over til 3-5-2, og det bliver helt sikkert også sådan, at finnerne starter mod Danmark. 

Finland er uden sejr i de seneste seks landskampe, og holdet har ikke scoret i de seneste to. 

Otte spillere fra Finland er kendte ansigter fra dansk fodbold – Pyry Soiri og Joni Kauko tørner fortsat ud for Esbjerg fB.

Karantæner:
Danmark: Ingen
Finland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Danmark (4-3-3): Schmeichel – Wass, Kjær, Christensen, Mæhle – Delaney, Højbjerg, Eriksen – Poulsen, Wind, Braithwaite

Finland (3-5-2): Hradecky – Väisänen, Arajuuri, Toivio – Soiri, Kamara, Sparv, Lod, Raitala – Pukki, Forss

Profilen:
Hvis Danmark skal have succes, skal Christian Eriksen gøre det godt. Det gælder mod Finland, og det gælder som en generel betragtning om slutrunden. I åbningskampen bliver det Eriksens opgave at finde hullerne i en kompakt, finsk defensiv, og hvis Inter-spilleren for alvor viser sig fra sin bedste side og skiller Finland ad, vil EM-temperaturen automatisk stige i Danmark.

Vidste du, at..:
Midtbanespilleren Robert Taylor fra Finland bærer rundt på to store sorger. I 2014 døde hans bedste ven i en drukneulykke, og to år senere begik Taylors agent og mentor Ville Lyytikäinen selvmord i en alder af 49 år. Robert Taylor har både sin bedste ven og sin agents dødsdatoer tatoveret på armen. 

Dom:
Danmark er store favoritter på hjemmebane i Parken mod Finland. Der er absolut ingen grund til at benægte det faktum, og man vil formentlig se en kamp, som danskerne dominerer på bolden i 90 minutter, mens finnerne vil spille på kontra.

Finland er ikke ufarlige, og Danmark skal naturligvis være på vagt over for særligt Teemu Pukki, men det bør ende med en komfortabel dansk sejr. Vi gætter på en 3-0-sejr til Danmark over Finland.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Mere aktivitet på vej i FC København

Chokskifte?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Hemmelig samtale med storklub

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rekordtransfer?

Stor profil skifter til FC København

– Det er meget svært for Nørgaard

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Dyr dansk bomber til Everton?

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Kontramelding om transfer

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Reagerer på katastrofalt rødt kort

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

FCM uden syv mand mod Brann

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Tricky Trees tryller i Portugal

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg