Optakt: Italien – Wales

Gruppe A skal afgøres. Italien er videre, men kan miste førstepladsen til Wales, der stadig ikke er sikre på avancement.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Stadio Olimpico, Rom
Gruppe A
Dommer: Ovidiu Hategan, Rumænien
På TV: DR1
Hashtag: #itawal #emdk

Holdnyt:
Italien:
Det er ikke mange EM-hold, der har imponeret mere end Italien i de to første spillerunde. Holdet har slået både Tyrkiet og Schweiz, som i sig selv blev anset som fine modstandere, med 3-0.

Italien er allerede videre fra gruppen, men kan stadig miste førstepladsen, hvis holdet taber til Wales. Da vil waliserne nemlig overhale.

Gruppevinderen skal møde nummer to i gruppe C (Østrig, Holland, Ukraine, Nordmakedonien), mens andenpladsen skal møde nummer to fra Danmarks pulje.

Italien har fået Marco Verratti klar, men til gengæld udgik anfører Chiellini i kampen mod Schweiz. Han bliver formentlig sparet til ottendedelsfinalen. Også Florenzi døjede med en skade i anden runde og er i en kamp mod uret for at blive klar.

Wales:
Holdet har ikke imponeret lige så meget som Italien, men med fire point ligger det lunt i svinget til at gå videre fra gruppen. Med en sejr over Italien tager Wales endda førstepladsen.

Et enkelt point vil dog også være nok til at sikre, at Schweiz ikke kan overhale Wales. Taber waliserne, mens Schweiz vinder, afhænger det af indbyrdes opgør, som er lige, og dernæst målscoren. Her har Wales +2, mens Schweiz har -3.

Det betyder altså, at hvis Danmark slutter på andenpladsen i sin gruppe, bliver det med al sandsynlighed Wales, der venter i ottendedelsfinalen.

Wales leverede en lunken indsats mod Schweiz i den første kamp, men en god én af slagsen mod Tyrkiet i anden runde. Gareth Bale brændte endda et straffespark undervejs i 2-0-sejren.

Karantæne:
Italien: Ingen
Wales: Ingen

Bud på startopstillinger:
Italien (4-3-3): Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Acerbi, Spinazzola – Locatelli, Jorginho, Barella – Berardi, Immobile, Insigne

Wales (4-2-3-1): Ward – Roberts, Rodon, Mepham, Davies – Allen, Morrell – Bale, Ramsey, James – Moore

Profilen:
Italien kommer givetvis til at have bolden mest, så Wales skal satse på kontra. Især Daniel James er pivhurtig og kan gøre ondt på det ikke lige så hurtige italienske forsvar.

Vidste du, at..:
Wales’ vikarierende landstræner, Robert Page, mødte Italien to gange som aktiv. Begge gange vandt italienerne 4-0. Han sad desuden på bænken i en walisisk 2-1-sejr i 2002.

Dom:
Det kan meget vel være, at Italien kommer til at spare nogle af holdets bærende kræfter. Alligevel har holdet spillet så godt og har så bred en trup, at det bør være bedre end Wales.

Derfor tror på vi en italiensk 2-1-sejr.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Brøndby IF – Viborg FF




LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

United overvejer disse fem managers

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Markant transfermelding om Højlund



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Liverpool – Tottenham

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Sønderjyske – AGF

Peter Kjær: Her er min bekymring

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

OB – FC København

Vild spådom om FC Midtjylland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Farzam: En gave for FC København

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Frimann uenig – Det er en tendens

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Inter smider point i toppen af Serie A

Supercomputer spår FCM-nedtur

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

Barcelona – Sevilla

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Manchester United – Aston Villa

Real Madrid – Elche

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

FCK-boss melder klar målsætning ud