Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Stadio Olimpico, Rom
Gruppe A
Dommer: Ovidiu Hategan, Rumænien
På TV: DR1
Hashtag: #itawal #emdk
Holdnyt:
Italien:
Det er ikke mange EM-hold, der har imponeret mere end Italien i de to første spillerunde. Holdet har slået både Tyrkiet og Schweiz, som i sig selv blev anset som fine modstandere, med 3-0.
Italien er allerede videre fra gruppen, men kan stadig miste førstepladsen, hvis holdet taber til Wales. Da vil waliserne nemlig overhale.
Gruppevinderen skal møde nummer to i gruppe C (Østrig, Holland, Ukraine, Nordmakedonien), mens andenpladsen skal møde nummer to fra Danmarks pulje.
Italien har fået Marco Verratti klar, men til gengæld udgik anfører Chiellini i kampen mod Schweiz. Han bliver formentlig sparet til ottendedelsfinalen. Også Florenzi døjede med en skade i anden runde og er i en kamp mod uret for at blive klar.
Wales:
Holdet har ikke imponeret lige så meget som Italien, men med fire point ligger det lunt i svinget til at gå videre fra gruppen. Med en sejr over Italien tager Wales endda førstepladsen.
Et enkelt point vil dog også være nok til at sikre, at Schweiz ikke kan overhale Wales. Taber waliserne, mens Schweiz vinder, afhænger det af indbyrdes opgør, som er lige, og dernæst målscoren. Her har Wales +2, mens Schweiz har -3.
Det betyder altså, at hvis Danmark slutter på andenpladsen i sin gruppe, bliver det med al sandsynlighed Wales, der venter i ottendedelsfinalen.
Wales leverede en lunken indsats mod Schweiz i den første kamp, men en god én af slagsen mod Tyrkiet i anden runde. Gareth Bale brændte endda et straffespark undervejs i 2-0-sejren.
Karantæne:
Italien: Ingen
Wales: Ingen
Bud på startopstillinger:
Italien (4-3-3): Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Acerbi, Spinazzola – Locatelli, Jorginho, Barella – Berardi, Immobile, Insigne
Wales (4-2-3-1): Ward – Roberts, Rodon, Mepham, Davies – Allen, Morrell – Bale, Ramsey, James – Moore
Profilen:
Italien kommer givetvis til at have bolden mest, så Wales skal satse på kontra. Især Daniel James er pivhurtig og kan gøre ondt på det ikke lige så hurtige italienske forsvar.
Vidste du, at..:
Wales’ vikarierende landstræner, Robert Page, mødte Italien to gange som aktiv. Begge gange vandt italienerne 4-0. Han sad desuden på bænken i en walisisk 2-1-sejr i 2002.
Dom:
Det kan meget vel være, at Italien kommer til at spare nogle af holdets bærende kræfter. Alligevel har holdet spillet så godt og har så bred en trup, at det bør være bedre end Wales.
Derfor tror på vi en italiensk 2-1-sejr.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Holland – Marokko
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
TOPNYHED
