Optakt: Italien – Wales

Gruppe A skal afgøres. Italien er videre, men kan miste førstepladsen til Wales, der stadig ikke er sikre på avancement.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Stadio Olimpico, Rom
Gruppe A
Dommer: Ovidiu Hategan, Rumænien
På TV: DR1
Hashtag: #itawal #emdk

Holdnyt:
Italien:
Det er ikke mange EM-hold, der har imponeret mere end Italien i de to første spillerunde. Holdet har slået både Tyrkiet og Schweiz, som i sig selv blev anset som fine modstandere, med 3-0.

Italien er allerede videre fra gruppen, men kan stadig miste førstepladsen, hvis holdet taber til Wales. Da vil waliserne nemlig overhale.

Gruppevinderen skal møde nummer to i gruppe C (Østrig, Holland, Ukraine, Nordmakedonien), mens andenpladsen skal møde nummer to fra Danmarks pulje.

Italien har fået Marco Verratti klar, men til gengæld udgik anfører Chiellini i kampen mod Schweiz. Han bliver formentlig sparet til ottendedelsfinalen. Også Florenzi døjede med en skade i anden runde og er i en kamp mod uret for at blive klar.

Wales:
Holdet har ikke imponeret lige så meget som Italien, men med fire point ligger det lunt i svinget til at gå videre fra gruppen. Med en sejr over Italien tager Wales endda førstepladsen.

Et enkelt point vil dog også være nok til at sikre, at Schweiz ikke kan overhale Wales. Taber waliserne, mens Schweiz vinder, afhænger det af indbyrdes opgør, som er lige, og dernæst målscoren. Her har Wales +2, mens Schweiz har -3.

Det betyder altså, at hvis Danmark slutter på andenpladsen i sin gruppe, bliver det med al sandsynlighed Wales, der venter i ottendedelsfinalen.

Wales leverede en lunken indsats mod Schweiz i den første kamp, men en god én af slagsen mod Tyrkiet i anden runde. Gareth Bale brændte endda et straffespark undervejs i 2-0-sejren.

Karantæne:
Italien: Ingen
Wales: Ingen

Bud på startopstillinger:
Italien (4-3-3): Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Acerbi, Spinazzola – Locatelli, Jorginho, Barella – Berardi, Immobile, Insigne

Wales (4-2-3-1): Ward – Roberts, Rodon, Mepham, Davies – Allen, Morrell – Bale, Ramsey, James – Moore

Profilen:
Italien kommer givetvis til at have bolden mest, så Wales skal satse på kontra. Især Daniel James er pivhurtig og kan gøre ondt på det ikke lige så hurtige italienske forsvar.

Vidste du, at..:
Wales’ vikarierende landstræner, Robert Page, mødte Italien to gange som aktiv. Begge gange vandt italienerne 4-0. Han sad desuden på bænken i en walisisk 2-1-sejr i 2002.

Dom:
Det kan meget vel være, at Italien kommer til at spare nogle af holdets bærende kræfter. Alligevel har holdet spillet så godt og har så bred en trup, at det bør være bedre end Wales.

Derfor tror på vi en italiensk 2-1-sejr.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’


Åge Hareide er alvorligt syg

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Ny kæmpeklub er interesseret

Pione Sisto på vej væk?

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

GOG buldrer forbi bundhold

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Peter Christiansen har fundet afløseren

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Glimrende nyt om Chido Obi

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Danske tenniskvinder rykker ned

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Vanvittigt VM-drama

Vanvid! Vinder 9-1

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Udenlandske medier i chok over Danmark

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Målfattigt i Moldova