Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Stadio Olimpico, Rom
Gruppe A
Dommer: Ovidiu Hategan, Rumænien
På TV: DR1
Hashtag: #itawal #emdk
Holdnyt:
Italien:
Det er ikke mange EM-hold, der har imponeret mere end Italien i de to første spillerunde. Holdet har slået både Tyrkiet og Schweiz, som i sig selv blev anset som fine modstandere, med 3-0.
Italien er allerede videre fra gruppen, men kan stadig miste førstepladsen, hvis holdet taber til Wales. Da vil waliserne nemlig overhale.
Gruppevinderen skal møde nummer to i gruppe C (Østrig, Holland, Ukraine, Nordmakedonien), mens andenpladsen skal møde nummer to fra Danmarks pulje.
Italien har fået Marco Verratti klar, men til gengæld udgik anfører Chiellini i kampen mod Schweiz. Han bliver formentlig sparet til ottendedelsfinalen. Også Florenzi døjede med en skade i anden runde og er i en kamp mod uret for at blive klar.
Wales:
Holdet har ikke imponeret lige så meget som Italien, men med fire point ligger det lunt i svinget til at gå videre fra gruppen. Med en sejr over Italien tager Wales endda førstepladsen.
Et enkelt point vil dog også være nok til at sikre, at Schweiz ikke kan overhale Wales. Taber waliserne, mens Schweiz vinder, afhænger det af indbyrdes opgør, som er lige, og dernæst målscoren. Her har Wales +2, mens Schweiz har -3.
Det betyder altså, at hvis Danmark slutter på andenpladsen i sin gruppe, bliver det med al sandsynlighed Wales, der venter i ottendedelsfinalen.
Wales leverede en lunken indsats mod Schweiz i den første kamp, men en god én af slagsen mod Tyrkiet i anden runde. Gareth Bale brændte endda et straffespark undervejs i 2-0-sejren.
Karantæne:
Italien: Ingen
Wales: Ingen
Bud på startopstillinger:
Italien (4-3-3): Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Acerbi, Spinazzola – Locatelli, Jorginho, Barella – Berardi, Immobile, Insigne
Wales (4-2-3-1): Ward – Roberts, Rodon, Mepham, Davies – Allen, Morrell – Bale, Ramsey, James – Moore
Profilen:
Italien kommer givetvis til at have bolden mest, så Wales skal satse på kontra. Især Daniel James er pivhurtig og kan gøre ondt på det ikke lige så hurtige italienske forsvar.
Vidste du, at..:
Wales’ vikarierende landstræner, Robert Page, mødte Italien to gange som aktiv. Begge gange vandt italienerne 4-0. Han sad desuden på bænken i en walisisk 2-1-sejr i 2002.
Dom:
Det kan meget vel være, at Italien kommer til at spare nogle af holdets bærende kræfter. Alligevel har holdet spillet så godt og har så bred en trup, at det bør være bedre end Wales.
Derfor tror på vi en italiensk 2-1-sejr.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: OB henter Abdou Wadou Sarr
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Delaney afslører dialog
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
