Optakt: Italien – Wales

Gruppe A skal afgøres. Italien er videre, men kan miste førstepladsen til Wales, der stadig ikke er sikre på avancement.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Stadio Olimpico, Rom
Gruppe A
Dommer: Ovidiu Hategan, Rumænien
På TV: DR1
Hashtag: #itawal #emdk

Holdnyt:
Italien:
Det er ikke mange EM-hold, der har imponeret mere end Italien i de to første spillerunde. Holdet har slået både Tyrkiet og Schweiz, som i sig selv blev anset som fine modstandere, med 3-0.

Italien er allerede videre fra gruppen, men kan stadig miste førstepladsen, hvis holdet taber til Wales. Da vil waliserne nemlig overhale.

Gruppevinderen skal møde nummer to i gruppe C (Østrig, Holland, Ukraine, Nordmakedonien), mens andenpladsen skal møde nummer to fra Danmarks pulje.

Italien har fået Marco Verratti klar, men til gengæld udgik anfører Chiellini i kampen mod Schweiz. Han bliver formentlig sparet til ottendedelsfinalen. Også Florenzi døjede med en skade i anden runde og er i en kamp mod uret for at blive klar.

Wales:
Holdet har ikke imponeret lige så meget som Italien, men med fire point ligger det lunt i svinget til at gå videre fra gruppen. Med en sejr over Italien tager Wales endda førstepladsen.

Et enkelt point vil dog også være nok til at sikre, at Schweiz ikke kan overhale Wales. Taber waliserne, mens Schweiz vinder, afhænger det af indbyrdes opgør, som er lige, og dernæst målscoren. Her har Wales +2, mens Schweiz har -3.

Det betyder altså, at hvis Danmark slutter på andenpladsen i sin gruppe, bliver det med al sandsynlighed Wales, der venter i ottendedelsfinalen.

Wales leverede en lunken indsats mod Schweiz i den første kamp, men en god én af slagsen mod Tyrkiet i anden runde. Gareth Bale brændte endda et straffespark undervejs i 2-0-sejren.

Karantæne:
Italien: Ingen
Wales: Ingen

Bud på startopstillinger:
Italien (4-3-3): Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Acerbi, Spinazzola – Locatelli, Jorginho, Barella – Berardi, Immobile, Insigne

Wales (4-2-3-1): Ward – Roberts, Rodon, Mepham, Davies – Allen, Morrell – Bale, Ramsey, James – Moore

Profilen:
Italien kommer givetvis til at have bolden mest, så Wales skal satse på kontra. Især Daniel James er pivhurtig og kan gøre ondt på det ikke lige så hurtige italienske forsvar.

Vidste du, at..:
Wales’ vikarierende landstræner, Robert Page, mødte Italien to gange som aktiv. Begge gange vandt italienerne 4-0. Han sad desuden på bænken i en walisisk 2-1-sejr i 2002.

Dom:
Det kan meget vel være, at Italien kommer til at spare nogle af holdets bærende kræfter. Alligevel har holdet spillet så godt og har så bred en trup, at det bør være bedre end Wales.

Derfor tror på vi en italiensk 2-1-sejr.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Bekræfter FCK-transfer: ‘Der er underskrevet’



LIVE

TransferLIVE: Casper Nielsen skal til lægetjek


FCK-stjerne i klubskifte?

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Tæt på ny klub

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Kæmpetransfer – FC Nordsjælland sælger for 78 mio.

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Afslører – i dialog med danske klubber

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


‘En dyr fejl’

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

Afvist af United


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Det kan ende helt galt

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Brøndby-duo skal væk

– Det virker bare lidt mærkeligt



Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Nu kan de hentes gratis


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Vil af med Sory Kaba

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!



Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Henter Emil Riis

Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

FCK-retur droppet



Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Giver grønt lys til stor transfer

Manchester City ude efter dramatisk nederlag