Optakt: Portugal – Tyskland

Både Portugal og Tyskland har brug for point, når de tørner sammen lørdag i “dødens pulje”.



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 18.00
Spillested: Fußball Arena München, Bayern, Tyskland
Dommer: Anthony Taylor
På TV: 3+
Hashtag: #porger #portys #emdk #em2020

Holdnyt:
Portugal:
De forsvarende europamestre kom resultatmæssigt fint fra land med en sejr over Ungarn, men sejren var hårdt tilkæmpet, og først fem minutter før slutfløjt fik de portugisiske stjerner sendt bolden i mål. Så var der imidlertid også kommet hul på bylden, og efter to sene scoringer af Cristiano Ronaldo endte det med en 3-0-sejr.

Med sejren fortsætter Portugal en stærk stime med syv kampe uden nederlag. Faktisk var deres seneste nederlag i efteråret 2020 mod Frankrig.

Hvis Fernando Santos’ mandskab tager endnu en sejr lørdag eftermiddag mod Tyskland, er de klar til knockoutrunderne. Og hvis Frankrig samtidig slår Ungarn, er de også sikre på at slutte blandt de øverst to i puljen, der er blevet døbt “dødens pulje”.

Den unge venstre back Nuno Mendes har haft lidt lårproblemer i optakten til kampen, men ventes ikke at starte alligevel.

Tyskland:
Joachim Löw og kompagni fik ikke den start på EM, som de havde håbet på mod Frankrig. Det sluttede med en 1-0-sejr til de franske verdensmestre, og tyskerne var aldrig for alvor tæt på at sikre sig et point. Nu er det endnu en svær opgave, der venter Tyskland i anden spillerunde, hvor de møder Portugal.

En sejr vil i den grad hjælpe tyskerne mod at sikre videre avancement. Hvis de kun tager et point, kan Die Mannschaft også få svært ved at sikre sig en af de to øverste pladser i puljen, men det vil hjælpe på chancerne for at komme videre. 

Den tyske offensiv var ikke videre velfungerende, selvom de havde bolden meget mod Frankrig, og her kan der potentielt skiftes ud. Leroy Sane og Timo Werner startede første kamp på bænken, men måske vil Joachim Löw ryste posen for at finde en løsning. 

Leon Goretzka missede første kamp med en skade, og Mathias Ginter udgik af kampen før tid, men begge ventes at blive klar mod Portugal. Lukas Klostermann har trænet alene efter en lårskade.

Karantæne:
Portugal: Ingen
Tyskland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Portugal (4-2-3-1): Patricio – Semedo, Pepe, Dias, Guerreiro – William, Danilo – B. Silva, Fernandes, Jota – Ronaldo

Tyskland (3-4-3): Neuer – Ginter, Hummels, Rüdiger – Kimmich, Gündogan, Kroos, Gosens – Müller, Gnabry, Sané

Profilen:
Tyskland har ikke en målfarlig spidsangriber i truppen, men Serge Gnabry har i sine hidtil 21 landskampe vist en fin målnæse. På de 21 landskampe er det blevet til imponerende 16 kasser for offensivspilleren, der til daglig spiller på kanten i Bayern München, men ofte har en mere central rolle på det tyske landshold.

Vidste du, at…:
Portugal har allerede vundet lige så mange kampe i ordinær spilletid ved denne EM-slutrunde, som de gjorde ved hele turneringen i 2016 – nemlig én kamp. Dengang spillede de uafgjort i deres tre gruppekampe, vandt ottendedelsfinalen efter forlænget spilletid, kvartfinalen efter en straffesparkskonkurrence og finalen efter forlænget spilletid. Kun semifinalen mod Wales afgjorde de på 90 minutter.

Dom:
Det er en meget vigtig kamp for begge mandskaber. Tyskland skal som nævnt bruge point for at komme nærmere avancement, mens Portugal allerede nu kan sikre sig en plads i knockoutrunderne med en sejr. 

Begge mandskaber kan dog også stille sig udmærket tilfredse med et enkelt point, og her er troen, at det slutter uafgjort i München. 1-1. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

‘Den værste transfer nogensinde’

Raser over dansk stjerne

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Det har taget røven på Steve Cooper

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

– Han har været en decideret atombombe

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Brøndby-stjerne med stor donation

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Supercomputer: Værste nogensinde!

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Klart ønske fra Ruben Amorim

Benhård transfermelding

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Magisk aften for FC København-stjerne

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Eriksen med kontant udmelding

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Marokko mishandler Mali

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Målfattigt lokalderby i Afrika

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!