Optakt: Portugal – Tyskland

Både Portugal og Tyskland har brug for point, når de tørner sammen lørdag i “dødens pulje”.



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 18.00
Spillested: Fußball Arena München, Bayern, Tyskland
Dommer: Anthony Taylor
På TV: 3+
Hashtag: #porger #portys #emdk #em2020

Holdnyt:
Portugal:
De forsvarende europamestre kom resultatmæssigt fint fra land med en sejr over Ungarn, men sejren var hårdt tilkæmpet, og først fem minutter før slutfløjt fik de portugisiske stjerner sendt bolden i mål. Så var der imidlertid også kommet hul på bylden, og efter to sene scoringer af Cristiano Ronaldo endte det med en 3-0-sejr.

Med sejren fortsætter Portugal en stærk stime med syv kampe uden nederlag. Faktisk var deres seneste nederlag i efteråret 2020 mod Frankrig.

Hvis Fernando Santos’ mandskab tager endnu en sejr lørdag eftermiddag mod Tyskland, er de klar til knockoutrunderne. Og hvis Frankrig samtidig slår Ungarn, er de også sikre på at slutte blandt de øverst to i puljen, der er blevet døbt “dødens pulje”.

Den unge venstre back Nuno Mendes har haft lidt lårproblemer i optakten til kampen, men ventes ikke at starte alligevel.

Tyskland:
Joachim Löw og kompagni fik ikke den start på EM, som de havde håbet på mod Frankrig. Det sluttede med en 1-0-sejr til de franske verdensmestre, og tyskerne var aldrig for alvor tæt på at sikre sig et point. Nu er det endnu en svær opgave, der venter Tyskland i anden spillerunde, hvor de møder Portugal.

En sejr vil i den grad hjælpe tyskerne mod at sikre videre avancement. Hvis de kun tager et point, kan Die Mannschaft også få svært ved at sikre sig en af de to øverste pladser i puljen, men det vil hjælpe på chancerne for at komme videre. 

Den tyske offensiv var ikke videre velfungerende, selvom de havde bolden meget mod Frankrig, og her kan der potentielt skiftes ud. Leroy Sane og Timo Werner startede første kamp på bænken, men måske vil Joachim Löw ryste posen for at finde en løsning. 

Leon Goretzka missede første kamp med en skade, og Mathias Ginter udgik af kampen før tid, men begge ventes at blive klar mod Portugal. Lukas Klostermann har trænet alene efter en lårskade.

Karantæne:
Portugal: Ingen
Tyskland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Portugal (4-2-3-1): Patricio – Semedo, Pepe, Dias, Guerreiro – William, Danilo – B. Silva, Fernandes, Jota – Ronaldo

Tyskland (3-4-3): Neuer – Ginter, Hummels, Rüdiger – Kimmich, Gündogan, Kroos, Gosens – Müller, Gnabry, Sané

Profilen:
Tyskland har ikke en målfarlig spidsangriber i truppen, men Serge Gnabry har i sine hidtil 21 landskampe vist en fin målnæse. På de 21 landskampe er det blevet til imponerende 16 kasser for offensivspilleren, der til daglig spiller på kanten i Bayern München, men ofte har en mere central rolle på det tyske landshold.

Vidste du, at…:
Portugal har allerede vundet lige så mange kampe i ordinær spilletid ved denne EM-slutrunde, som de gjorde ved hele turneringen i 2016 – nemlig én kamp. Dengang spillede de uafgjort i deres tre gruppekampe, vandt ottendedelsfinalen efter forlænget spilletid, kvartfinalen efter en straffesparkskonkurrence og finalen efter forlænget spilletid. Kun semifinalen mod Wales afgjorde de på 90 minutter.

Dom:
Det er en meget vigtig kamp for begge mandskaber. Tyskland skal som nævnt bruge point for at komme nærmere avancement, mens Portugal allerede nu kan sikre sig en plads i knockoutrunderne med en sejr. 

Begge mandskaber kan dog også stille sig udmærket tilfredse med et enkelt point, og her er troen, at det slutter uafgjort i München. 1-1. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Viborg FF – Vejle Boldklub

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Her er Kamil Wilczek i dag

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

– Den her sidder dybt i sjælen

– Jeg vil være den bedste

I svime over German Onugkha

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

AGF tilbage på førstepladsen

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

– Agger og Kahlenberg var specielt

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Lyngby går alene i front

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Eintracht tæmmer Gedebukke

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Thomas Frank taler inden derby

Nu blander borgmesteren sig

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

– Korthuset er væltet

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Dansk cykelrytter stopper karrieren