Optakt: Schweiz – Tyrkiet

Begge hold har fået en dårlig start på slutrunden, men har stadig mulighed for at gå videre.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Bakı Olimpiya Stadionu, Baku
Gruppe A
Dommer: Slavko Vincic, Slovenien
På TV: DR2 og Viaplay
Hashtag: #schtyr #emdk

Holdnyt:
Schweiz:
Schweizerne har kniven for struben. De har kun hentet ét point i slutrundens to første runder, og eftersom Wales på andenpladsen har hentet fire, skal der et lille mirakel til, for at Schweiz kan gå forbi Wales.

Det kræver, at Italien slår Wales, og Schweiz selv slår Tyrkiet. Derudover skal schweizerne hente fem mål i målscore for at overhale Wales og altså tage andenpladsen.

Hvis det skal lykkes, skal holdet vise noget andet end i særligt runde to, da det tabte 3-0 til Italien og i store perioder ikke fik et ben til jorden.

Schweiz kan dog også gå videre på tredjepladsen. Det er der gode chancer for, hvis holdet vinder denne kamp og dermed får fire point.

Tyrkiet:
Holdet har vel været den største skuffelse hidtil i slutrunden. Blev på baggrund af en stærk kvalifikation udråbt til dark horse ved EM, men lagde ud med at tabe 3-0 til Italien og 2-0 til Wales i seneste runde.

Dermed er det tæt på at være slut for Tyrkiet, inden det for alvor kom i gang. Holdet har fire point op til Wales og kan ikke nå andenpladsen. Med -5 i målscore bliver det desuden svært at gå videre som en af de bedste treere, med mindre tyrkerne banker Schweiz med mange mål.

Venstre back var i forvejen et svagt punkt for Tyrkiet, og det er i hvert fald ikke blevet stærkere af, at førstevalget, Umut Meras, udgik mod Wales og blev erstattet af Mert Müldür, der spiller højre back normalt.

Karantæne:
Schweiz: Ingen
Tyrkiet: Ingen

Bud på startopstillinger:
Schweiz (3-4-1-2): Sommer – Schär, Akanji, Elvedi – Mbabu, Xhaka, Freuler, Rodriguez – Shaqiri – Embolo, Seferovic

Tyrkiet (4-1-4-1): Cakir – Celik, Söyüncü, Demiral, Müldür – Ayhan – Karaman, Yazici, Tufan, Calhanoglu – YIlmaz

Profilen:
Hvis Schweiz skal have en chance for at gå videre, skal holdet have ordentligt gang i Xherdan Shaqiri. Han er holdets offensive fokuspunkt og ham, de kreative indslag skal komme fra.

Vidste du, at..:
Tyrkiets landstræner, Şenol Güneş, er født 1. juni 1952. Samme dag mødtes Tyrkiet og Schweiz for første gang i historien. Schweiz vandt 5-1 i Ankara.

Dom:
Det er to sårede dyr, der skal kæmpe for deres liv i EM-slutrunden. Taber man, er man ude. Får man uafgjort, er man formentlig også. Med en sejr lever håbet videre.

Vi tror dog, at der ikke bliver fundet nogen vinder i opgøret, der i stedet ender 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Køber snart Brøndby-angriber

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Peter Schmeichel lander stort job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

– Det var en af de værste dage

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Liverpool – Chelsea

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Frygter Christian Eriksen-problem

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub