Optakt: Schweiz – Tyrkiet

Begge hold har fået en dårlig start på slutrunden, men har stadig mulighed for at gå videre.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Bakı Olimpiya Stadionu, Baku
Gruppe A
Dommer: Slavko Vincic, Slovenien
På TV: DR2 og Viaplay
Hashtag: #schtyr #emdk

Holdnyt:
Schweiz:
Schweizerne har kniven for struben. De har kun hentet ét point i slutrundens to første runder, og eftersom Wales på andenpladsen har hentet fire, skal der et lille mirakel til, for at Schweiz kan gå forbi Wales.

Det kræver, at Italien slår Wales, og Schweiz selv slår Tyrkiet. Derudover skal schweizerne hente fem mål i målscore for at overhale Wales og altså tage andenpladsen.

Hvis det skal lykkes, skal holdet vise noget andet end i særligt runde to, da det tabte 3-0 til Italien og i store perioder ikke fik et ben til jorden.

Schweiz kan dog også gå videre på tredjepladsen. Det er der gode chancer for, hvis holdet vinder denne kamp og dermed får fire point.

Tyrkiet:
Holdet har vel været den største skuffelse hidtil i slutrunden. Blev på baggrund af en stærk kvalifikation udråbt til dark horse ved EM, men lagde ud med at tabe 3-0 til Italien og 2-0 til Wales i seneste runde.

Dermed er det tæt på at være slut for Tyrkiet, inden det for alvor kom i gang. Holdet har fire point op til Wales og kan ikke nå andenpladsen. Med -5 i målscore bliver det desuden svært at gå videre som en af de bedste treere, med mindre tyrkerne banker Schweiz med mange mål.

Venstre back var i forvejen et svagt punkt for Tyrkiet, og det er i hvert fald ikke blevet stærkere af, at førstevalget, Umut Meras, udgik mod Wales og blev erstattet af Mert Müldür, der spiller højre back normalt.

Karantæne:
Schweiz: Ingen
Tyrkiet: Ingen

Bud på startopstillinger:
Schweiz (3-4-1-2): Sommer – Schär, Akanji, Elvedi – Mbabu, Xhaka, Freuler, Rodriguez – Shaqiri – Embolo, Seferovic

Tyrkiet (4-1-4-1): Cakir – Celik, Söyüncü, Demiral, Müldür – Ayhan – Karaman, Yazici, Tufan, Calhanoglu – YIlmaz

Profilen:
Hvis Schweiz skal have en chance for at gå videre, skal holdet have ordentligt gang i Xherdan Shaqiri. Han er holdets offensive fokuspunkt og ham, de kreative indslag skal komme fra.

Vidste du, at..:
Tyrkiets landstræner, Şenol Güneş, er født 1. juni 1952. Samme dag mødtes Tyrkiet og Schweiz for første gang i historien. Schweiz vandt 5-1 i Ankara.

Dom:
Det er to sårede dyr, der skal kæmpe for deres liv i EM-slutrunden. Taber man, er man ude. Får man uafgjort, er man formentlig også. Med en sejr lever håbet videre.

Vi tror dog, at der ikke bliver fundet nogen vinder i opgøret, der i stedet ender 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Her lander Superliga-kampprogrammet

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

‘Så kan han klare sig hvor som helst’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Storklub jagter to danskere

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Klar til at gå shopamok

Dansk profil overrasker: Han er så god



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood