Optakt: Schweiz – Tyrkiet

Begge hold har fået en dårlig start på slutrunden, men har stadig mulighed for at gå videre.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Bakı Olimpiya Stadionu, Baku
Gruppe A
Dommer: Slavko Vincic, Slovenien
På TV: DR2 og Viaplay
Hashtag: #schtyr #emdk

Holdnyt:
Schweiz:
Schweizerne har kniven for struben. De har kun hentet ét point i slutrundens to første runder, og eftersom Wales på andenpladsen har hentet fire, skal der et lille mirakel til, for at Schweiz kan gå forbi Wales.

Det kræver, at Italien slår Wales, og Schweiz selv slår Tyrkiet. Derudover skal schweizerne hente fem mål i målscore for at overhale Wales og altså tage andenpladsen.

Hvis det skal lykkes, skal holdet vise noget andet end i særligt runde to, da det tabte 3-0 til Italien og i store perioder ikke fik et ben til jorden.

Schweiz kan dog også gå videre på tredjepladsen. Det er der gode chancer for, hvis holdet vinder denne kamp og dermed får fire point.

Tyrkiet:
Holdet har vel været den største skuffelse hidtil i slutrunden. Blev på baggrund af en stærk kvalifikation udråbt til dark horse ved EM, men lagde ud med at tabe 3-0 til Italien og 2-0 til Wales i seneste runde.

Dermed er det tæt på at være slut for Tyrkiet, inden det for alvor kom i gang. Holdet har fire point op til Wales og kan ikke nå andenpladsen. Med -5 i målscore bliver det desuden svært at gå videre som en af de bedste treere, med mindre tyrkerne banker Schweiz med mange mål.

Venstre back var i forvejen et svagt punkt for Tyrkiet, og det er i hvert fald ikke blevet stærkere af, at førstevalget, Umut Meras, udgik mod Wales og blev erstattet af Mert Müldür, der spiller højre back normalt.

Karantæne:
Schweiz: Ingen
Tyrkiet: Ingen

Bud på startopstillinger:
Schweiz (3-4-1-2): Sommer – Schär, Akanji, Elvedi – Mbabu, Xhaka, Freuler, Rodriguez – Shaqiri – Embolo, Seferovic

Tyrkiet (4-1-4-1): Cakir – Celik, Söyüncü, Demiral, Müldür – Ayhan – Karaman, Yazici, Tufan, Calhanoglu – YIlmaz

Profilen:
Hvis Schweiz skal have en chance for at gå videre, skal holdet have ordentligt gang i Xherdan Shaqiri. Han er holdets offensive fokuspunkt og ham, de kreative indslag skal komme fra.

Vidste du, at..:
Tyrkiets landstræner, Şenol Güneş, er født 1. juni 1952. Samme dag mødtes Tyrkiet og Schweiz for første gang i historien. Schweiz vandt 5-1 i Ankara.

Dom:
Det er to sårede dyr, der skal kæmpe for deres liv i EM-slutrunden. Taber man, er man ude. Får man uafgjort, er man formentlig også. Med en sejr lever håbet videre.

Vi tror dog, at der ikke bliver fundet nogen vinder i opgøret, der i stedet ender 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-scoop: Hijackede transfer

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Tullberg teaser for transfer



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Steve Cooper med stor beslutning

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Forstår intet af Bisseck-beslutning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

USA – Bosnien-Hercegovina



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Portugal – Kroatien

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

De køber ham for 740 mio.

De tager ikke med FC København på træningslejr

Nu er Brøndby IF konkret på banen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Belgien – Senegal

Spår rekordtransfer i dette vindue

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte