Optakt: Schweiz – Tyrkiet

Begge hold har fået en dårlig start på slutrunden, men har stadig mulighed for at gå videre.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Bakı Olimpiya Stadionu, Baku
Gruppe A
Dommer: Slavko Vincic, Slovenien
På TV: DR2 og Viaplay
Hashtag: #schtyr #emdk

Holdnyt:
Schweiz:
Schweizerne har kniven for struben. De har kun hentet ét point i slutrundens to første runder, og eftersom Wales på andenpladsen har hentet fire, skal der et lille mirakel til, for at Schweiz kan gå forbi Wales.

Det kræver, at Italien slår Wales, og Schweiz selv slår Tyrkiet. Derudover skal schweizerne hente fem mål i målscore for at overhale Wales og altså tage andenpladsen.

Hvis det skal lykkes, skal holdet vise noget andet end i særligt runde to, da det tabte 3-0 til Italien og i store perioder ikke fik et ben til jorden.

Schweiz kan dog også gå videre på tredjepladsen. Det er der gode chancer for, hvis holdet vinder denne kamp og dermed får fire point.

Tyrkiet:
Holdet har vel været den største skuffelse hidtil i slutrunden. Blev på baggrund af en stærk kvalifikation udråbt til dark horse ved EM, men lagde ud med at tabe 3-0 til Italien og 2-0 til Wales i seneste runde.

Dermed er det tæt på at være slut for Tyrkiet, inden det for alvor kom i gang. Holdet har fire point op til Wales og kan ikke nå andenpladsen. Med -5 i målscore bliver det desuden svært at gå videre som en af de bedste treere, med mindre tyrkerne banker Schweiz med mange mål.

Venstre back var i forvejen et svagt punkt for Tyrkiet, og det er i hvert fald ikke blevet stærkere af, at førstevalget, Umut Meras, udgik mod Wales og blev erstattet af Mert Müldür, der spiller højre back normalt.

Karantæne:
Schweiz: Ingen
Tyrkiet: Ingen

Bud på startopstillinger:
Schweiz (3-4-1-2): Sommer – Schär, Akanji, Elvedi – Mbabu, Xhaka, Freuler, Rodriguez – Shaqiri – Embolo, Seferovic

Tyrkiet (4-1-4-1): Cakir – Celik, Söyüncü, Demiral, Müldür – Ayhan – Karaman, Yazici, Tufan, Calhanoglu – YIlmaz

Profilen:
Hvis Schweiz skal have en chance for at gå videre, skal holdet have ordentligt gang i Xherdan Shaqiri. Han er holdets offensive fokuspunkt og ham, de kreative indslag skal komme fra.

Vidste du, at..:
Tyrkiets landstræner, Şenol Güneş, er født 1. juni 1952. Samme dag mødtes Tyrkiet og Schweiz for første gang i historien. Schweiz vandt 5-1 i Ankara.

Dom:
Det er to sårede dyr, der skal kæmpe for deres liv i EM-slutrunden. Taber man, er man ude. Får man uafgjort, er man formentlig også. Med en sejr lever håbet videre.

Vi tror dog, at der ikke bliver fundet nogen vinder i opgøret, der i stedet ender 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

AGF køber ham

Han tager hjem fra VM

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stolt over dansk transfer

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Overraskende melding om Oliver Christensen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Elias Jelert færdig

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Qatar – Schweiz

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning