Optakt: Spanien – Polen

Spanien måtte nøjes med uafgjort mod Sverige i første kamp, mens Polen tabte. Især sidstnævnte er presset.



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 21.00
Spillested: La Cartuja Stadium, Sevilla
Gruppe E
Dommer: Daniele Orsata, Italien
På TV: DR1
Hashtag: #spapol #emdk

Holdnyt:
Spanien:
Spanierne kom fra land ved EM med uafgjort mod Sverige, selv om man ellers havde bolden i langt størstedelen af tiden. Forhåndsfavoritterne kunne blandt andet se angriber Alvaro Morata misbruge store muligheder mod svenskerne.

Nu skal Luis Enrique have sig en sejr, når Polen er modstander, og her er det ventet, at Sergio Busquets fortsat er ude med coronavirus.

Det er også ventet, at Luis Enrique vil blande kortene en smule, for Gerard Moreno leverede et godt indhop og kom frem til nogle muligheder og virkede langt farligere end Morata. Og så har Enrique det af og til med at spare venstre back Jordi Alba, da man har en stærk afløser i José Gaya.

Polen:
De har en stor stjerne i Robert Lewandowski, men det var skuffende, hvad Polen leverede senest mod Slovakiet. Det endte med et nederlag på 1-2, og det skete, efter Krychowiak så rødt i anden halvleg.

Man er derfor uden midtbanemotoren, når det gælder Spanien, og i det hele taget må man forvente, at Polen kommer i en mere defensiv opstilling, da spanierne havde svært ved at nedbryde det stærke svenske forsvar.

Selv hvis det ender med et nederlag, kan Polen gå videre som treer, hvis man slår Sverige i sidste gruppekamp og har en god målscore. Men det bedste vil være, hvis polakkerne får point mod Spanien. 

Karantæner:
Spanien: Ingen
Polen: Grzegorz Krychowiak

Bud på startopstillinger:
Spanien (4-3-3): Simon – Llorente, Laporte, Torres, Alba – Koke, Rodri, Pedri – Torres, Morata, Olmo

Polen (4-5-1): Szczesny – Bereszynski, Glik, Bednarek, Rybus – Jozwiak, Linetty, Moder, Klich, Zielinski – Lewandowski

Profilen:
FC Barcelona-spilleren Pedri er allerede blevet fast mand for Spanien, selv om han bare er 18 år. Hold øje med den teknisk stærke midtbanespiller, der går en stor fremtid i møde.

Vidste du, at..:
I 2021 er det kun Andorra, Polen har slået. Man har tabt til Slovakiet og England, og så har man spillet uafgjort med Ungarn, Rusland og Island. Ikke imponerende resultater fra polakkerne.

Dom:.
Ingen tvivl om, at det spanske hold er favoritter, og hvor Sverige er et stærkt kollektiv og har en god defensiv, er det spørgsmålet, om Polen kan stå imod. Nationen tabte 1-2 mod Slovakiet, og det var ikke specielt imponerende, hvad der blev leveret.

Vi regner med, at Spanien får hul på bylden og vinder opgøret. 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Peter Schmeichel taget på sengen

Mohamed Daramy vender tilbage

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Andreas Christensen skriver snart under

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

– Ikke alle beskeder har været lige søde

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Neestrup reagerer på brudt aftale

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

– Lange forhandlinger med FC København

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Wrexham slår Premier League-klub

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Nyt nederlag til Thomas Frank

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Stor ydmygelse

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub