Optakt: Spanien – Sverige

Et opgør mellem to mandskaber, der begge har fået forstyrret optakten på grund af Covid-19.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 21.00
Spillested: La Cartuja Stadium, Sevilla i Spanien
Gruppe E
Dommer: Slavko Vinčić, Slovenien
På TV: DR1
Hashtag: #spasve #spaswe #emdk

Holdnyt:
Spanien:
Oprindeligt udtog landstræner Luis Enrique bare 24 spillere, men grundet en positiv coronaprøve fra Sergio Busquets og en efterfølgende isolation for en del spillere, udtog han 17 til en standby-liste, hvis det ikke lader sig gøre at få spillerne klar.

Men det ser det umiddelbart ud til, for der er ikke meldinger om yderligere smitte. Diego Llorentes positive prøve var med al sandsynlighed en falsk-positiv, og dermed kan Spanien fokusere på åbningskampen mod Sverige.

Det bliver ikke noget nemt opgør for spanierne, der denne gang kommer med et ungt landshold uden blandt andet en Sergio Ramos.

Til gengæld lavede Spanien en “transfer” kort før slutrunden, da man fik nationaliseret Ayemeric Laporte, der ellers havde muligheden for at spille for Frankrig.

Sverige:
Mens spanierne er uden en stor stjerne i Sergio Ramos, er også Sverige uden en stjerne. Zlatan Ibrahimovic glipper slutrunden på grund af en skade – en skam, efter han valgte at vende tilbage til svensk landsholdsfodbold fem år efter landsholdsstoppet i 2016.

Janne Andersson har ikke mange stjerner på det svenske landshold, der dog tæller spillere som Alexander Isak, Emil Forsberg og Victor Lindelöf. Men Sverige har et utroligt stærkt kollektiv.

Dejan Kulusevski og Mattias Svanberg misser kampen, efter de kort før slutrunden blev testet positiv for coronavirus. Det ser dog ud til, at smitten ikke har spredt sig yderligere, og det “nødlandshold” bestående af reserver, som Sverige indkaldte til at stå standby, er blevet sendt hjem igen.

Det er endnu uvist, om Kulusevski og Svanberg kan spille fredagens kamp mod Slovakiet.

Svenskerne kommer i den klassiske 4-4-2, der har været grundstammen for svensk landsholdsfodbold de sidste mange år. 

Karantæner:
Spanien: Ingen
Sverige: Ingen

Bud på startopstillinger:
Spanien (4-3-3): Simon – Llorente, Laporte, Torres, Alba – Thiago, Rodri, Koke – Torres, Moreno, Olmo

Sverige (4-4-2): Olsen – Lustig, Danielson, Lindelöf, Bengtsson – Larsson, Ekdal, Olsson, Forsberg – Berg, Isak

Profilen:
Gerard Moreno kan meget vel få chancen fra start for Spanien. Villareal-stjernen har været brandvarm i denne sæson med 30 scoringer i 46 kampe for Villareal – på landsholdet er det blevet til fem scoringer i 11 landskampe alt i alt.

Vidste du, at..:
Mens Danmark i 1992 vandt EM i Sverige, måtte svenskerne selv nøjes med et nederlag i semifinalen, da det blev til et nederlag til Tyskland. Som Danmark jo altså tævede i finalen 2-0.

Dom:
Det er på papiret to gode mandskaber, der mødes i Spanien. Men Spanien er altså på hjemmebane, og det skal også vise sig mod svenskerne, der kommer med en solid defensiv og et godt hold.

Det kan sagtens blive målfattigt, men til syvende og sidst tror vi, at spanierne tager sejren. 1-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:




Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

Chok i OB – siger op efter seks dage

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Landstræner uenig med Ronaldo

Superliga-profil får trænerlicens

Kæmpe ændring i MLS

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Danske stortalenter vil skrive historie

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Brøndby-stjerne skadet

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Neuers ord ramte Højbjerg

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Vil bygge statue af Messi

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Superligaboss om FCK: Pas på med det

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Wolfsburg fyrer sportsdirektør

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski

Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’

Nordirsk nederlag i Kosice

Dansker opereret for anden gang på tre måneder

Helt vilde tal: Er sket 185 gange

Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM

Kæmpestjerne angrer

Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Takkede nej til Superliga-klubber

Tricolorii driller Gli Azzurri

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’