Optakt: Spanien – Sverige

Et opgør mellem to mandskaber, der begge har fået forstyrret optakten på grund af Covid-19.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 21.00
Spillested: La Cartuja Stadium, Sevilla i Spanien
Gruppe E
Dommer: Slavko Vinčić, Slovenien
På TV: DR1
Hashtag: #spasve #spaswe #emdk

Holdnyt:
Spanien:
Oprindeligt udtog landstræner Luis Enrique bare 24 spillere, men grundet en positiv coronaprøve fra Sergio Busquets og en efterfølgende isolation for en del spillere, udtog han 17 til en standby-liste, hvis det ikke lader sig gøre at få spillerne klar.

Men det ser det umiddelbart ud til, for der er ikke meldinger om yderligere smitte. Diego Llorentes positive prøve var med al sandsynlighed en falsk-positiv, og dermed kan Spanien fokusere på åbningskampen mod Sverige.

Det bliver ikke noget nemt opgør for spanierne, der denne gang kommer med et ungt landshold uden blandt andet en Sergio Ramos.

Til gengæld lavede Spanien en “transfer” kort før slutrunden, da man fik nationaliseret Ayemeric Laporte, der ellers havde muligheden for at spille for Frankrig.

Sverige:
Mens spanierne er uden en stor stjerne i Sergio Ramos, er også Sverige uden en stjerne. Zlatan Ibrahimovic glipper slutrunden på grund af en skade – en skam, efter han valgte at vende tilbage til svensk landsholdsfodbold fem år efter landsholdsstoppet i 2016.

Janne Andersson har ikke mange stjerner på det svenske landshold, der dog tæller spillere som Alexander Isak, Emil Forsberg og Victor Lindelöf. Men Sverige har et utroligt stærkt kollektiv.

Dejan Kulusevski og Mattias Svanberg misser kampen, efter de kort før slutrunden blev testet positiv for coronavirus. Det ser dog ud til, at smitten ikke har spredt sig yderligere, og det “nødlandshold” bestående af reserver, som Sverige indkaldte til at stå standby, er blevet sendt hjem igen.

Det er endnu uvist, om Kulusevski og Svanberg kan spille fredagens kamp mod Slovakiet.

Svenskerne kommer i den klassiske 4-4-2, der har været grundstammen for svensk landsholdsfodbold de sidste mange år. 

Karantæner:
Spanien: Ingen
Sverige: Ingen

Bud på startopstillinger:
Spanien (4-3-3): Simon – Llorente, Laporte, Torres, Alba – Thiago, Rodri, Koke – Torres, Moreno, Olmo

Sverige (4-4-2): Olsen – Lustig, Danielson, Lindelöf, Bengtsson – Larsson, Ekdal, Olsson, Forsberg – Berg, Isak

Profilen:
Gerard Moreno kan meget vel få chancen fra start for Spanien. Villareal-stjernen har været brandvarm i denne sæson med 30 scoringer i 46 kampe for Villareal – på landsholdet er det blevet til fem scoringer i 11 landskampe alt i alt.

Vidste du, at..:
Mens Danmark i 1992 vandt EM i Sverige, måtte svenskerne selv nøjes med et nederlag i semifinalen, da det blev til et nederlag til Tyskland. Som Danmark jo altså tævede i finalen 2-0.

Dom:
Det er på papiret to gode mandskaber, der mødes i Spanien. Men Spanien er altså på hjemmebane, og det skal også vise sig mod svenskerne, der kommer med en solid defensiv og et godt hold.

Det kan sagtens blive målfattigt, men til syvende og sidst tror vi, at spanierne tager sejren. 1-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

VM-LIVE: Stort brag – sådan starter de

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Enig med FC Midtjylland-angriber

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Portugal – Spanien

Scorer vanvittig løn i Premier League

AGF-spiller idømt karantæne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Schweiz – Colombia

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

USA – Belgien