Optakt: Spanien – Sverige

Et opgør mellem to mandskaber, der begge har fået forstyrret optakten på grund af Covid-19.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 21.00
Spillested: La Cartuja Stadium, Sevilla i Spanien
Gruppe E
Dommer: Slavko Vinčić, Slovenien
På TV: DR1
Hashtag: #spasve #spaswe #emdk

Holdnyt:
Spanien:
Oprindeligt udtog landstræner Luis Enrique bare 24 spillere, men grundet en positiv coronaprøve fra Sergio Busquets og en efterfølgende isolation for en del spillere, udtog han 17 til en standby-liste, hvis det ikke lader sig gøre at få spillerne klar.

Men det ser det umiddelbart ud til, for der er ikke meldinger om yderligere smitte. Diego Llorentes positive prøve var med al sandsynlighed en falsk-positiv, og dermed kan Spanien fokusere på åbningskampen mod Sverige.

Det bliver ikke noget nemt opgør for spanierne, der denne gang kommer med et ungt landshold uden blandt andet en Sergio Ramos.

Til gengæld lavede Spanien en “transfer” kort før slutrunden, da man fik nationaliseret Ayemeric Laporte, der ellers havde muligheden for at spille for Frankrig.

Sverige:
Mens spanierne er uden en stor stjerne i Sergio Ramos, er også Sverige uden en stjerne. Zlatan Ibrahimovic glipper slutrunden på grund af en skade – en skam, efter han valgte at vende tilbage til svensk landsholdsfodbold fem år efter landsholdsstoppet i 2016.

Janne Andersson har ikke mange stjerner på det svenske landshold, der dog tæller spillere som Alexander Isak, Emil Forsberg og Victor Lindelöf. Men Sverige har et utroligt stærkt kollektiv.

Dejan Kulusevski og Mattias Svanberg misser kampen, efter de kort før slutrunden blev testet positiv for coronavirus. Det ser dog ud til, at smitten ikke har spredt sig yderligere, og det “nødlandshold” bestående af reserver, som Sverige indkaldte til at stå standby, er blevet sendt hjem igen.

Det er endnu uvist, om Kulusevski og Svanberg kan spille fredagens kamp mod Slovakiet.

Svenskerne kommer i den klassiske 4-4-2, der har været grundstammen for svensk landsholdsfodbold de sidste mange år. 

Karantæner:
Spanien: Ingen
Sverige: Ingen

Bud på startopstillinger:
Spanien (4-3-3): Simon – Llorente, Laporte, Torres, Alba – Thiago, Rodri, Koke – Torres, Moreno, Olmo

Sverige (4-4-2): Olsen – Lustig, Danielson, Lindelöf, Bengtsson – Larsson, Ekdal, Olsson, Forsberg – Berg, Isak

Profilen:
Gerard Moreno kan meget vel få chancen fra start for Spanien. Villareal-stjernen har været brandvarm i denne sæson med 30 scoringer i 46 kampe for Villareal – på landsholdet er det blevet til fem scoringer i 11 landskampe alt i alt.

Vidste du, at..:
Mens Danmark i 1992 vandt EM i Sverige, måtte svenskerne selv nøjes med et nederlag i semifinalen, da det blev til et nederlag til Tyskland. Som Danmark jo altså tævede i finalen 2-0.

Dom:
Det er på papiret to gode mandskaber, der mødes i Spanien. Men Spanien er altså på hjemmebane, og det skal også vise sig mod svenskerne, der kommer med en solid defensiv og et godt hold.

Det kan sagtens blive målfattigt, men til syvende og sidst tror vi, at spanierne tager sejren. 1-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Nervøse nordmænd & mesopotamisk mur

Denne klub drømmer om Højbjerg

Klar transfermelding

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Østrig – Jordan

AGF køber ham

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Iran – New Zealand



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Irak – Norge

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb