Optakt: Spanien – Sverige

Et opgør mellem to mandskaber, der begge har fået forstyrret optakten på grund af Covid-19.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 21.00
Spillested: La Cartuja Stadium, Sevilla i Spanien
Gruppe E
Dommer: Slavko Vinčić, Slovenien
På TV: DR1
Hashtag: #spasve #spaswe #emdk

Holdnyt:
Spanien:
Oprindeligt udtog landstræner Luis Enrique bare 24 spillere, men grundet en positiv coronaprøve fra Sergio Busquets og en efterfølgende isolation for en del spillere, udtog han 17 til en standby-liste, hvis det ikke lader sig gøre at få spillerne klar.

Men det ser det umiddelbart ud til, for der er ikke meldinger om yderligere smitte. Diego Llorentes positive prøve var med al sandsynlighed en falsk-positiv, og dermed kan Spanien fokusere på åbningskampen mod Sverige.

Det bliver ikke noget nemt opgør for spanierne, der denne gang kommer med et ungt landshold uden blandt andet en Sergio Ramos.

Til gengæld lavede Spanien en “transfer” kort før slutrunden, da man fik nationaliseret Ayemeric Laporte, der ellers havde muligheden for at spille for Frankrig.

Sverige:
Mens spanierne er uden en stor stjerne i Sergio Ramos, er også Sverige uden en stjerne. Zlatan Ibrahimovic glipper slutrunden på grund af en skade – en skam, efter han valgte at vende tilbage til svensk landsholdsfodbold fem år efter landsholdsstoppet i 2016.

Janne Andersson har ikke mange stjerner på det svenske landshold, der dog tæller spillere som Alexander Isak, Emil Forsberg og Victor Lindelöf. Men Sverige har et utroligt stærkt kollektiv.

Dejan Kulusevski og Mattias Svanberg misser kampen, efter de kort før slutrunden blev testet positiv for coronavirus. Det ser dog ud til, at smitten ikke har spredt sig yderligere, og det “nødlandshold” bestående af reserver, som Sverige indkaldte til at stå standby, er blevet sendt hjem igen.

Det er endnu uvist, om Kulusevski og Svanberg kan spille fredagens kamp mod Slovakiet.

Svenskerne kommer i den klassiske 4-4-2, der har været grundstammen for svensk landsholdsfodbold de sidste mange år. 

Karantæner:
Spanien: Ingen
Sverige: Ingen

Bud på startopstillinger:
Spanien (4-3-3): Simon – Llorente, Laporte, Torres, Alba – Thiago, Rodri, Koke – Torres, Moreno, Olmo

Sverige (4-4-2): Olsen – Lustig, Danielson, Lindelöf, Bengtsson – Larsson, Ekdal, Olsson, Forsberg – Berg, Isak

Profilen:
Gerard Moreno kan meget vel få chancen fra start for Spanien. Villareal-stjernen har været brandvarm i denne sæson med 30 scoringer i 46 kampe for Villareal – på landsholdet er det blevet til fem scoringer i 11 landskampe alt i alt.

Vidste du, at..:
Mens Danmark i 1992 vandt EM i Sverige, måtte svenskerne selv nøjes med et nederlag i semifinalen, da det blev til et nederlag til Tyskland. Som Danmark jo altså tævede i finalen 2-0.

Dom:
Det er på papiret to gode mandskaber, der mødes i Spanien. Men Spanien er altså på hjemmebane, og det skal også vise sig mod svenskerne, der kommer med en solid defensiv og et godt hold.

Det kan sagtens blive målfattigt, men til syvende og sidst tror vi, at spanierne tager sejren. 1-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Sunderland jagter dansk guldfugl

I dialog med Steve Cooper

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Jens Stage-skifte i fare

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Marcondes afviser tilbud, men…

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tordner mod VM-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Belgien – Iran

Superliga-boss med spændende transfermelding

Tæt på at købe FC København-spiller

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Her er AGF’s Champions League-modstander

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller