Optakt: Spanien – Sverige

Et opgør mellem to mandskaber, der begge har fået forstyrret optakten på grund af Covid-19.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 21.00
Spillested: La Cartuja Stadium, Sevilla i Spanien
Gruppe E
Dommer: Slavko Vinčić, Slovenien
På TV: DR1
Hashtag: #spasve #spaswe #emdk

Holdnyt:
Spanien:
Oprindeligt udtog landstræner Luis Enrique bare 24 spillere, men grundet en positiv coronaprøve fra Sergio Busquets og en efterfølgende isolation for en del spillere, udtog han 17 til en standby-liste, hvis det ikke lader sig gøre at få spillerne klar.

Men det ser det umiddelbart ud til, for der er ikke meldinger om yderligere smitte. Diego Llorentes positive prøve var med al sandsynlighed en falsk-positiv, og dermed kan Spanien fokusere på åbningskampen mod Sverige.

Det bliver ikke noget nemt opgør for spanierne, der denne gang kommer med et ungt landshold uden blandt andet en Sergio Ramos.

Til gengæld lavede Spanien en “transfer” kort før slutrunden, da man fik nationaliseret Ayemeric Laporte, der ellers havde muligheden for at spille for Frankrig.

Sverige:
Mens spanierne er uden en stor stjerne i Sergio Ramos, er også Sverige uden en stjerne. Zlatan Ibrahimovic glipper slutrunden på grund af en skade – en skam, efter han valgte at vende tilbage til svensk landsholdsfodbold fem år efter landsholdsstoppet i 2016.

Janne Andersson har ikke mange stjerner på det svenske landshold, der dog tæller spillere som Alexander Isak, Emil Forsberg og Victor Lindelöf. Men Sverige har et utroligt stærkt kollektiv.

Dejan Kulusevski og Mattias Svanberg misser kampen, efter de kort før slutrunden blev testet positiv for coronavirus. Det ser dog ud til, at smitten ikke har spredt sig yderligere, og det “nødlandshold” bestående af reserver, som Sverige indkaldte til at stå standby, er blevet sendt hjem igen.

Det er endnu uvist, om Kulusevski og Svanberg kan spille fredagens kamp mod Slovakiet.

Svenskerne kommer i den klassiske 4-4-2, der har været grundstammen for svensk landsholdsfodbold de sidste mange år. 

Karantæner:
Spanien: Ingen
Sverige: Ingen

Bud på startopstillinger:
Spanien (4-3-3): Simon – Llorente, Laporte, Torres, Alba – Thiago, Rodri, Koke – Torres, Moreno, Olmo

Sverige (4-4-2): Olsen – Lustig, Danielson, Lindelöf, Bengtsson – Larsson, Ekdal, Olsson, Forsberg – Berg, Isak

Profilen:
Gerard Moreno kan meget vel få chancen fra start for Spanien. Villareal-stjernen har været brandvarm i denne sæson med 30 scoringer i 46 kampe for Villareal – på landsholdet er det blevet til fem scoringer i 11 landskampe alt i alt.

Vidste du, at..:
Mens Danmark i 1992 vandt EM i Sverige, måtte svenskerne selv nøjes med et nederlag i semifinalen, da det blev til et nederlag til Tyskland. Som Danmark jo altså tævede i finalen 2-0.

Dom:
Det er på papiret to gode mandskaber, der mødes i Spanien. Men Spanien er altså på hjemmebane, og det skal også vise sig mod svenskerne, der kommer med en solid defensiv og et godt hold.

Det kan sagtens blive målfattigt, men til syvende og sidst tror vi, at spanierne tager sejren. 1-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Bekræftet: Færdig

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Belønnes af FC København

Stor ros til FC Midtjylland

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Spørger på Jonas Wind

Vildt! Slår Champions League-rekord

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

I spil til stort job

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Fortryder Chido Obi-beslutning

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

– Det er lidt kaotisk

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Har ikke spillet kamp i tre uger

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Chelsea tæver FC Barcelona