Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 18.00
Spillested: Bakı Olimpiya Stadionu, Baku
Kvartfinale
Dommer: Björn Kuipers, Holland
På TV: DR1
Hashtag: #tjedan #czeden #emdk
Holdnyt:
Tjekkiet:
Tjekkerne blev ”kun” nummer tre i deres gruppe bag England og Kroatien, men de fire point, som de hentede, var nok til at gå videre. I ottendedelsfinalen overraskede de så mange ved at slå Holland med 2-0.
Kasper Hjulmand sagde dog efter den kamp, at han hellere ville have mødt Holland i kvartfinalen. For Tjekkiet kommer ifølge landstræneren til at matche Danmarks intensitet, som ellers har tjent holdet godt hidtil ved EM.
Det tjekkiske mandskab er svært at blive klog på. Der er de gode resultater under EM, men også et 4-0-nederlag til Italien i begyndelsen af juni og et 1-0-nederlag til Wales i VM-kvalifikationen i marts. Tre dage forinden fik holdet omvendt 1-1 mod det samme belgiske mandskab, som Danmark har tabt til tre gange inden for det seneste år.
Backen Jan Boril sad ude med karantæne i ottendedelsfinalen, men er tilbage til Danmark-kampen. Også anfører Vladimir Darida sad over med en skade. Det er endnu uvist, om han bliver klar.
Danmark:
Det danske landshold har rejst sig på imponerende vis efter den indledende EM-kamp. Ikke alene på grund af de traumatiske oplevelser med Christian Eriksens kollaps, men også på grund af det faktum, at holdet må klare sig uden sin generations bedste spiller.
I stedet er hans afløser, Mikkel Damsgaard, trådt i karakter, Yussuf Poulsen og Kasper Dolberg har fundet målformen, Joakim Mæhle holder kun op med at løbe, når han skal fejre sine scoringer, Pierre Emile Højbjerg bestemmer på midtbanen, og forsvaret lukker af.
Efter 4-1- og 4-0-sejrene over Rusland og Wales blev Danmark det første hold til at score mindst fire mål i to kampe i streg ved en EM-slutrunde. Siden har Spanien så overgået det ved at score fem i to kampe i streg, omend det er inklusiv ekstra spilletid i ottendedelsfinalen mod Kroatien.
Anfører Simon Kjær måtte udgå med en skade mod Wales, men landstræner Kasper Hjulmand forventer, at han bliver klar til kvartfinalen. Også Yussuf Poulsen bliver klar, formoder Hjulmand. Det samme gør Daniel Wass, der var syg, om sig selv. Andreas Cornelius udgik fra træning onsdag, men det er næppe alvorligt.
Spørgsmålet er, om landstræneren går tilbage til tre mand på midtbanen, ligesom han gjorde undervejs mod Wales, for at matche de tre mand på den tjekkiske midte.
Karantæne:
Tjekkiet: Ingen
Danmark: Ingen
Bud på startopstillinger:
Tjekkiet (4-2-3-1): Vaclik – Coufal, Celustka, Kalas, Boril – Soucke, Holes – Masopust, Darida, Sevcik – Schick
Danmark (3-4-3): Schmeichel – Christensen, Kjær, Vestergaard – Stryger, Højbjerg, Delaney. Mæhle – Braithwaite, Dolberg, Damsgaard
Profilen:
Det er kun Cristiano Ronaldo, der har scoret flere mål end Patrik Schick ved slutrunden. Den tjekkiske frontløber scorede måske endda slutrundens flotteste mål fra midterlinjen mod Skotland. Ham skal Danmark holde et vågent øje på.
Vidste du, at..:
Danmark har mødt Tjekkiet to gange ved EM-slutrunder tidligere. I 2000 tabte danskerne 2-0 i gruppespillet, mens det blev til det 3-0-nederlag i kvartfinalen fire år senere.
Dom:
De danske spillere kommer på en hård opgave mod et hold, der løber lige så meget og intensivt som dem selv. Samtidig er der varslet 35 grader i Baku på lørdag.
Buddet herfra er dog, at Danmark lige nøjagtig har så dygtige spillere og så meget medvind, at det bliver til endnu en dansk sejr. Denne gang dog ”kun” på 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
Her kan du se FC Midtjylland mod FC København
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
NYHEDER
Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut
NYHEDER
Peger på særligt problem for Superligaen
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
Tæt på utrolig kamprekord
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
‘Det virker fuldstændig gakket!’
NYHEDER
De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan overraske i Le Classique
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
NYHEDER
