Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 18.00
Spillested: Bakı Olimpiya Stadionu, Baku
Kvartfinale
Dommer: Björn Kuipers, Holland
På TV: DR1
Hashtag: #tjedan #czeden #emdk
Holdnyt:
Tjekkiet:
Tjekkerne blev ”kun” nummer tre i deres gruppe bag England og Kroatien, men de fire point, som de hentede, var nok til at gå videre. I ottendedelsfinalen overraskede de så mange ved at slå Holland med 2-0.
Kasper Hjulmand sagde dog efter den kamp, at han hellere ville have mødt Holland i kvartfinalen. For Tjekkiet kommer ifølge landstræneren til at matche Danmarks intensitet, som ellers har tjent holdet godt hidtil ved EM.
Det tjekkiske mandskab er svært at blive klog på. Der er de gode resultater under EM, men også et 4-0-nederlag til Italien i begyndelsen af juni og et 1-0-nederlag til Wales i VM-kvalifikationen i marts. Tre dage forinden fik holdet omvendt 1-1 mod det samme belgiske mandskab, som Danmark har tabt til tre gange inden for det seneste år.
Backen Jan Boril sad ude med karantæne i ottendedelsfinalen, men er tilbage til Danmark-kampen. Også anfører Vladimir Darida sad over med en skade. Det er endnu uvist, om han bliver klar.
Danmark:
Det danske landshold har rejst sig på imponerende vis efter den indledende EM-kamp. Ikke alene på grund af de traumatiske oplevelser med Christian Eriksens kollaps, men også på grund af det faktum, at holdet må klare sig uden sin generations bedste spiller.
I stedet er hans afløser, Mikkel Damsgaard, trådt i karakter, Yussuf Poulsen og Kasper Dolberg har fundet målformen, Joakim Mæhle holder kun op med at løbe, når han skal fejre sine scoringer, Pierre Emile Højbjerg bestemmer på midtbanen, og forsvaret lukker af.
Efter 4-1- og 4-0-sejrene over Rusland og Wales blev Danmark det første hold til at score mindst fire mål i to kampe i streg ved en EM-slutrunde. Siden har Spanien så overgået det ved at score fem i to kampe i streg, omend det er inklusiv ekstra spilletid i ottendedelsfinalen mod Kroatien.
Anfører Simon Kjær måtte udgå med en skade mod Wales, men landstræner Kasper Hjulmand forventer, at han bliver klar til kvartfinalen. Også Yussuf Poulsen bliver klar, formoder Hjulmand. Det samme gør Daniel Wass, der var syg, om sig selv. Andreas Cornelius udgik fra træning onsdag, men det er næppe alvorligt.
Spørgsmålet er, om landstræneren går tilbage til tre mand på midtbanen, ligesom han gjorde undervejs mod Wales, for at matche de tre mand på den tjekkiske midte.
Karantæne:
Tjekkiet: Ingen
Danmark: Ingen
Bud på startopstillinger:
Tjekkiet (4-2-3-1): Vaclik – Coufal, Celustka, Kalas, Boril – Soucke, Holes – Masopust, Darida, Sevcik – Schick
Danmark (3-4-3): Schmeichel – Christensen, Kjær, Vestergaard – Stryger, Højbjerg, Delaney. Mæhle – Braithwaite, Dolberg, Damsgaard
Profilen:
Det er kun Cristiano Ronaldo, der har scoret flere mål end Patrik Schick ved slutrunden. Den tjekkiske frontløber scorede måske endda slutrundens flotteste mål fra midterlinjen mod Skotland. Ham skal Danmark holde et vågent øje på.
Vidste du, at..:
Danmark har mødt Tjekkiet to gange ved EM-slutrunder tidligere. I 2000 tabte danskerne 2-0 i gruppespillet, mens det blev til det 3-0-nederlag i kvartfinalen fire år senere.
Dom:
De danske spillere kommer på en hård opgave mod et hold, der løber lige så meget og intensivt som dem selv. Samtidig er der varslet 35 grader i Baku på lørdag.
Buddet herfra er dog, at Danmark lige nøjagtig har så dygtige spillere og så meget medvind, at det bliver til endnu en dansk sejr. Denne gang dog ”kun” på 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
MEDIE
I dialog med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
En kæmpe sejr
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
AVIS
‘Har lukket munden på kritikerne’
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
MEDIE
Chokerende sæson – stort medie peger på dansker
TIPSBLADET SPECIAL
