Optakt: Tjekkiet – Danmark

Nu gælder det en plads i EM-semifinalen for det danske landshold. Forude venter en kamp mod Tjekkiet.



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 18.00
Spillested: Bakı Olimpiya Stadionu, Baku
Kvartfinale
Dommer: Björn Kuipers, Holland
På TV: DR1
Hashtag: #tjedan #czeden #emdk

Holdnyt:
Tjekkiet:
Tjekkerne blev ”kun” nummer tre i deres gruppe bag England og Kroatien, men de fire point, som de hentede, var nok til at gå videre. I ottendedelsfinalen overraskede de så mange ved at slå Holland med 2-0.

Kasper Hjulmand sagde dog efter den kamp, at han hellere ville have mødt Holland i kvartfinalen. For Tjekkiet kommer ifølge landstræneren til at matche Danmarks intensitet, som ellers har tjent holdet godt hidtil ved EM.

Det tjekkiske mandskab er svært at blive klog på. Der er de gode resultater under EM, men også et 4-0-nederlag til Italien i begyndelsen af juni og et 1-0-nederlag til Wales i VM-kvalifikationen i marts. Tre dage forinden fik holdet omvendt 1-1 mod det samme belgiske mandskab, som Danmark har tabt til tre gange inden for det seneste år.

Backen Jan Boril sad ude med karantæne i ottendedelsfinalen, men er tilbage til Danmark-kampen. Også anfører Vladimir Darida sad over med en skade. Det er endnu uvist, om han bliver klar.

Danmark:
Det danske landshold har rejst sig på imponerende vis efter den indledende EM-kamp. Ikke alene på grund af de traumatiske oplevelser med Christian Eriksens kollaps, men også på grund af det faktum, at holdet må klare sig uden sin generations bedste spiller.

I stedet er hans afløser, Mikkel Damsgaard, trådt i karakter, Yussuf Poulsen og Kasper Dolberg har fundet målformen, Joakim Mæhle holder kun op med at løbe, når han skal fejre sine scoringer, Pierre Emile Højbjerg bestemmer på midtbanen, og forsvaret lukker af.

Efter 4-1- og 4-0-sejrene over Rusland og Wales blev Danmark det første hold til at score mindst fire mål i to kampe i streg ved en EM-slutrunde. Siden har Spanien så overgået det ved at score fem i to kampe i streg, omend det er inklusiv ekstra spilletid i ottendedelsfinalen mod Kroatien.

Anfører Simon Kjær måtte udgå med en skade mod Wales, men landstræner Kasper Hjulmand forventer, at han bliver klar til kvartfinalen. Også Yussuf Poulsen bliver klar, formoder Hjulmand. Det samme gør Daniel Wass, der var syg, om sig selv. Andreas Cornelius udgik fra træning onsdag, men det er næppe alvorligt.

Spørgsmålet er, om landstræneren går tilbage til tre mand på midtbanen, ligesom han gjorde undervejs mod Wales, for at matche de tre mand på den tjekkiske midte.

Karantæne:
Tjekkiet: Ingen
Danmark: Ingen

Bud på startopstillinger:
Tjekkiet (4-2-3-1): Vaclik – Coufal, Celustka, Kalas, Boril – Soucke, Holes – Masopust, Darida, Sevcik – Schick

Danmark (3-4-3): Schmeichel – Christensen, Kjær, Vestergaard – Stryger, Højbjerg, Delaney. Mæhle – Braithwaite, Dolberg, Damsgaard

Profilen:
Det er kun Cristiano Ronaldo, der har scoret flere mål end Patrik Schick ved slutrunden. Den tjekkiske frontløber scorede måske endda slutrundens flotteste mål fra midterlinjen mod Skotland. Ham skal Danmark holde et vågent øje på.

Vidste du, at..:
Danmark har mødt Tjekkiet to gange ved EM-slutrunder tidligere. I 2000 tabte danskerne 2-0 i gruppespillet, mens det blev til det 3-0-nederlag i kvartfinalen fire år senere.

Dom:
De danske spillere kommer på en hård opgave mod et hold, der løber lige så meget og intensivt som dem selv. Samtidig er der varslet 35 grader i Baku på lørdag.

Buddet herfra er dog, at Danmark lige nøjagtig har så dygtige spillere og så meget medvind, at det bliver til endnu en dansk sejr. Denne gang dog ”kun” på 2-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Han er IKKE i spil


Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Han er IKKE i spil

Aldrig nogensinde FCK

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Stort Yussuf Poulsen-chok

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Her er AGF’s transferplaner

– Lidt af en bombe

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Brøndby takker nej til to spillere

Dansker færdig i Ajax?

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

‘En af sæsonens bedste transfers’

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Medier i svime: Den bedste!

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Brøndby bekræfter salg

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Kæmpe brag venter fredag

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Mens vi venter på Godo