Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 18.00
Spillested: Bakı Olimpiya Stadionu, Baku
Kvartfinale
Dommer: Björn Kuipers, Holland
På TV: DR1
Hashtag: #tjedan #czeden #emdk
Holdnyt:
Tjekkiet:
Tjekkerne blev ”kun” nummer tre i deres gruppe bag England og Kroatien, men de fire point, som de hentede, var nok til at gå videre. I ottendedelsfinalen overraskede de så mange ved at slå Holland med 2-0.
Kasper Hjulmand sagde dog efter den kamp, at han hellere ville have mødt Holland i kvartfinalen. For Tjekkiet kommer ifølge landstræneren til at matche Danmarks intensitet, som ellers har tjent holdet godt hidtil ved EM.
Det tjekkiske mandskab er svært at blive klog på. Der er de gode resultater under EM, men også et 4-0-nederlag til Italien i begyndelsen af juni og et 1-0-nederlag til Wales i VM-kvalifikationen i marts. Tre dage forinden fik holdet omvendt 1-1 mod det samme belgiske mandskab, som Danmark har tabt til tre gange inden for det seneste år.
Backen Jan Boril sad ude med karantæne i ottendedelsfinalen, men er tilbage til Danmark-kampen. Også anfører Vladimir Darida sad over med en skade. Det er endnu uvist, om han bliver klar.
Danmark:
Det danske landshold har rejst sig på imponerende vis efter den indledende EM-kamp. Ikke alene på grund af de traumatiske oplevelser med Christian Eriksens kollaps, men også på grund af det faktum, at holdet må klare sig uden sin generations bedste spiller.
I stedet er hans afløser, Mikkel Damsgaard, trådt i karakter, Yussuf Poulsen og Kasper Dolberg har fundet målformen, Joakim Mæhle holder kun op med at løbe, når han skal fejre sine scoringer, Pierre Emile Højbjerg bestemmer på midtbanen, og forsvaret lukker af.
Efter 4-1- og 4-0-sejrene over Rusland og Wales blev Danmark det første hold til at score mindst fire mål i to kampe i streg ved en EM-slutrunde. Siden har Spanien så overgået det ved at score fem i to kampe i streg, omend det er inklusiv ekstra spilletid i ottendedelsfinalen mod Kroatien.
Anfører Simon Kjær måtte udgå med en skade mod Wales, men landstræner Kasper Hjulmand forventer, at han bliver klar til kvartfinalen. Også Yussuf Poulsen bliver klar, formoder Hjulmand. Det samme gør Daniel Wass, der var syg, om sig selv. Andreas Cornelius udgik fra træning onsdag, men det er næppe alvorligt.
Spørgsmålet er, om landstræneren går tilbage til tre mand på midtbanen, ligesom han gjorde undervejs mod Wales, for at matche de tre mand på den tjekkiske midte.
Karantæne:
Tjekkiet: Ingen
Danmark: Ingen
Bud på startopstillinger:
Tjekkiet (4-2-3-1): Vaclik – Coufal, Celustka, Kalas, Boril – Soucke, Holes – Masopust, Darida, Sevcik – Schick
Danmark (3-4-3): Schmeichel – Christensen, Kjær, Vestergaard – Stryger, Højbjerg, Delaney. Mæhle – Braithwaite, Dolberg, Damsgaard
Profilen:
Det er kun Cristiano Ronaldo, der har scoret flere mål end Patrik Schick ved slutrunden. Den tjekkiske frontløber scorede måske endda slutrundens flotteste mål fra midterlinjen mod Skotland. Ham skal Danmark holde et vågent øje på.
Vidste du, at..:
Danmark har mødt Tjekkiet to gange ved EM-slutrunder tidligere. I 2000 tabte danskerne 2-0 i gruppespillet, mens det blev til det 3-0-nederlag i kvartfinalen fire år senere.
Dom:
De danske spillere kommer på en hård opgave mod et hold, der løber lige så meget og intensivt som dem selv. Samtidig er der varslet 35 grader i Baku på lørdag.
Buddet herfra er dog, at Danmark lige nøjagtig har så dygtige spillere og så meget medvind, at det bliver til endnu en dansk sejr. Denne gang dog ”kun” på 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
‘Jeg hadede verden’
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
‘Han er tilgivet’
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Legender tager afsked med Sepp Piontek
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
