Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 18.00
Spillested: Bakı Olimpiya Stadionu, Baku
Kvartfinale
Dommer: Björn Kuipers, Holland
På TV: DR1
Hashtag: #tjedan #czeden #emdk
Holdnyt:
Tjekkiet:
Tjekkerne blev ”kun” nummer tre i deres gruppe bag England og Kroatien, men de fire point, som de hentede, var nok til at gå videre. I ottendedelsfinalen overraskede de så mange ved at slå Holland med 2-0.
Kasper Hjulmand sagde dog efter den kamp, at han hellere ville have mødt Holland i kvartfinalen. For Tjekkiet kommer ifølge landstræneren til at matche Danmarks intensitet, som ellers har tjent holdet godt hidtil ved EM.
Det tjekkiske mandskab er svært at blive klog på. Der er de gode resultater under EM, men også et 4-0-nederlag til Italien i begyndelsen af juni og et 1-0-nederlag til Wales i VM-kvalifikationen i marts. Tre dage forinden fik holdet omvendt 1-1 mod det samme belgiske mandskab, som Danmark har tabt til tre gange inden for det seneste år.
Backen Jan Boril sad ude med karantæne i ottendedelsfinalen, men er tilbage til Danmark-kampen. Også anfører Vladimir Darida sad over med en skade. Det er endnu uvist, om han bliver klar.
Danmark:
Det danske landshold har rejst sig på imponerende vis efter den indledende EM-kamp. Ikke alene på grund af de traumatiske oplevelser med Christian Eriksens kollaps, men også på grund af det faktum, at holdet må klare sig uden sin generations bedste spiller.
I stedet er hans afløser, Mikkel Damsgaard, trådt i karakter, Yussuf Poulsen og Kasper Dolberg har fundet målformen, Joakim Mæhle holder kun op med at løbe, når han skal fejre sine scoringer, Pierre Emile Højbjerg bestemmer på midtbanen, og forsvaret lukker af.
Efter 4-1- og 4-0-sejrene over Rusland og Wales blev Danmark det første hold til at score mindst fire mål i to kampe i streg ved en EM-slutrunde. Siden har Spanien så overgået det ved at score fem i to kampe i streg, omend det er inklusiv ekstra spilletid i ottendedelsfinalen mod Kroatien.
Anfører Simon Kjær måtte udgå med en skade mod Wales, men landstræner Kasper Hjulmand forventer, at han bliver klar til kvartfinalen. Også Yussuf Poulsen bliver klar, formoder Hjulmand. Det samme gør Daniel Wass, der var syg, om sig selv. Andreas Cornelius udgik fra træning onsdag, men det er næppe alvorligt.
Spørgsmålet er, om landstræneren går tilbage til tre mand på midtbanen, ligesom han gjorde undervejs mod Wales, for at matche de tre mand på den tjekkiske midte.
Karantæne:
Tjekkiet: Ingen
Danmark: Ingen
Bud på startopstillinger:
Tjekkiet (4-2-3-1): Vaclik – Coufal, Celustka, Kalas, Boril – Soucke, Holes – Masopust, Darida, Sevcik – Schick
Danmark (3-4-3): Schmeichel – Christensen, Kjær, Vestergaard – Stryger, Højbjerg, Delaney. Mæhle – Braithwaite, Dolberg, Damsgaard
Profilen:
Det er kun Cristiano Ronaldo, der har scoret flere mål end Patrik Schick ved slutrunden. Den tjekkiske frontløber scorede måske endda slutrundens flotteste mål fra midterlinjen mod Skotland. Ham skal Danmark holde et vågent øje på.
Vidste du, at..:
Danmark har mødt Tjekkiet to gange ved EM-slutrunder tidligere. I 2000 tabte danskerne 2-0 i gruppespillet, mens det blev til det 3-0-nederlag i kvartfinalen fire år senere.
Dom:
De danske spillere kommer på en hård opgave mod et hold, der løber lige så meget og intensivt som dem selv. Samtidig er der varslet 35 grader i Baku på lørdag.
Buddet herfra er dog, at Danmark lige nøjagtig har så dygtige spillere og så meget medvind, at det bliver til endnu en dansk sejr. Denne gang dog ”kun” på 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
Stor ros til FC Midtjylland
TOPNYHED
Belønnes af FC København
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
MEDIE
I spil til stort job
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
– Det er lidt kaotisk
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
