Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 15.00
Spillested: Arena Națională, Bukarest, Rumænien
Dommer: Fernando Andres Rapallini
På TV: 3+
Hashtag: #ukrmkd #emdk
Holdnyt:
Ukraine:
Ukraine lagde ud mod Holland i Amsterdam i det, der hidtil har været en af de mest seværdige af alle kampene ved EM-slutrunden.
Undervejs kom Andriy Shevchenkos mandskab bagud med to, inden de fik både reduceret og udlignet på et par gyldne minutter, men det var ikke nok til at tage point. I slutminutterne sikrede Holland sig sejren på et hovedstødsmål.
Nogle af de store profiler som Olexandr Zinchenko, Andriy Yarmolenko og Roman Yaremchuk leverede imidlertid flotte præstationer, og det lover godt for ukrainerne.
De har nemlig et klart mål om at nå knockoutrunderne, og med en sejr over Nordmakedonien vil de tage et vigtigt skridt i den retning. Hvis det lykkes, kan ukrainerne meget vel stå i en slags “finale” om andenpladsen i gruppen, når de møder Østrig i sidste spillerunde af gruppespillet.
Mod Nordmakedonien ventes Viktor Tsygankov at være ude med en skade, mens Oleksandr Zubkov blev skadet mod Holland og også er tvivlsom.
Nordmakedonien:
Hvis man havde regnet med, at Nordmakedonien ville blive en prygelknabe ved EM og tabe deres kampe stort, blev man nok overrasket af EM-debutanternes præstation mod Østrig.
Det sluttede godt nok med et nederlag, men i lang tid holdt Nordmakedonien stand mod østrigerne, og først til sidst sikrede alpelandet sejren på et par kasser Michael Gregoritsch og Marko Arnautovic.
Det var en præstation, som landstræner Igor Angelovski også var stolt af efter kampen. I den nordmakedonske lejr kunne de endda også glæde sig over, at Goran Pandev scorede deres første mål ved en slutrunde nogensinde.
Nu skal EM-debutanterne møde Ukraine, som ligeledes lagde ude med at tabe. Med et nederlag her vil nordmakedonernes håb om videre deltagelse i turneringen lide et hårdt slag, da de i sidste gruppekamp skal møde gruppefavoritterne Holland.
Der er ingen nævneværdige skader på Igor Angelovskis mandskab.
Karantæne:
Ukraine: Ingen
Nordmakedonien: Ingen
Bud på startopstillinger:
Ukraine (4-3-3): Bushchan – Karavayev, Zabarnyi, Matviyenko, Mykolenko – Malinovskiy, Sydorchuk, Zinchenko – Yarmolenko, Yaremchuk, Shaparenko
Nordmakedonien (3-5-2): Dimitrievski – Ristovski, Velkovski, Musliu – Nikolov, Bardhi, Ademi, Elmas, Alioski – Pandev, Trajkovski
Profilen:
Roman Yaremchuk spillede en hovedrolle i Ukraines første kamp ved EM med både et mål og en assist, og den 25-årige angriber skal fortsætte med at levere, hvis Andriy Shevchenkos mandskab skal videre fra gruppen. Med en god slutrunde kan han også spille sig tættere på en transfer. Flere store klubber har været meldt ude efter Gent-angriberen.
Vidste du, at…:
Arijan Ademi startede sin landsholdskarriere med at spille tre kampe for Kroatien, men efter at han ikke blev udtaget til VM i 2014, skiftede han landshold til Nordmakedonien. Kroaterne prøvede ellers også at efterudtage midtbaneprofil til VM i 2014, men han takkede nej.
Dom:
Begge hold tabte deres første kamp og skal jagte en sejr for at være i spil til en plads i EM’s knockoutkampe. Af den grund vil både Ukraine og Nordmakedonien formentlig gå efter sejren, og her tror vi, at ukrainerne har de skarpeste offensivspillere. Det slutter 3-1 til Ukraine.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
TOPNYHED
Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner
TOPNYHED
Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
TOPNYHED
Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub
Fælder dom over Victor Froholdt
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk kriseklub solgt
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
TOPNYHED
Steve Cooper står ved sin dommerkritik
NYHEDER
– En undskyldning for tabere
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
NYHEDER
Legende om Højlund: Her er problemet
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
NYHEDER
‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’
NYHEDER
Bjarne Riis kan score millionbeløb
MEDIE
Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
TOPNYHED
Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
NYHEDER
Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
‘De har problemer med os’
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
