Optakt: Ukraine – Nordmakedonien

Både Ukraine og Nordmakedonien jagter deres første point ved EM-slutrunden. Her er optakten.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 15.00
Spillested: Arena Națională, Bukarest, Rumænien
Dommer: Fernando Andres Rapallini
På TV: 3+
Hashtag: #ukrmkd #emdk 

Holdnyt:
Ukraine
:
Ukraine lagde ud mod Holland i Amsterdam i det, der hidtil har været en af de mest seværdige af alle kampene ved EM-slutrunden.

Undervejs kom Andriy Shevchenkos mandskab bagud med to, inden de fik både reduceret og udlignet på et par gyldne minutter, men det var ikke nok til at tage point. I slutminutterne sikrede Holland sig sejren på et hovedstødsmål.

Nogle af de store profiler som Olexandr Zinchenko, Andriy Yarmolenko og Roman Yaremchuk leverede imidlertid flotte præstationer, og det lover godt for ukrainerne. 

De har nemlig et klart mål om at nå knockoutrunderne, og med en sejr over Nordmakedonien vil de tage et vigtigt skridt i den retning. Hvis det lykkes, kan ukrainerne meget vel stå i en slags “finale” om andenpladsen i gruppen, når de møder Østrig i sidste spillerunde af gruppespillet.

Mod Nordmakedonien ventes Viktor Tsygankov at være ude med en skade, mens Oleksandr Zubkov blev skadet mod Holland og også er tvivlsom.

Nordmakedonien:
Hvis man havde regnet med, at Nordmakedonien ville blive en prygelknabe ved EM og tabe deres kampe stort, blev man nok overrasket af EM-debutanternes præstation mod Østrig.

Det sluttede godt nok med et nederlag, men i lang tid holdt Nordmakedonien stand mod østrigerne, og først til sidst sikrede alpelandet sejren på et par kasser Michael Gregoritsch og Marko Arnautovic.

Det var en præstation, som landstræner Igor Angelovski også var stolt af efter kampen. I den nordmakedonske lejr kunne de endda også glæde sig over, at Goran Pandev scorede deres første mål ved en slutrunde nogensinde. 

Nu skal EM-debutanterne møde Ukraine, som ligeledes lagde ude med at tabe. Med et nederlag her vil nordmakedonernes håb om videre deltagelse i turneringen lide et hårdt slag, da de i sidste gruppekamp skal møde gruppefavoritterne Holland.

Der er ingen nævneværdige skader på Igor Angelovskis mandskab.

Karantæne:
Ukraine: Ingen
Nordmakedonien: Ingen

Bud på startopstillinger:
Ukraine (4-3-3): Bushchan – Karavayev, Zabarnyi, Matviyenko, Mykolenko – Malinovskiy, Sydorchuk, Zinchenko – Yarmolenko, Yaremchuk, Shaparenko

Nordmakedonien (3-5-2): Dimitrievski – Ristovski, Velkovski, Musliu – Nikolov, Bardhi, Ademi, Elmas, Alioski – Pandev, Trajkovski

Profilen:
Roman Yaremchuk spillede en hovedrolle i Ukraines første kamp ved EM med både et mål og en assist, og den 25-årige angriber skal fortsætte med at levere, hvis Andriy Shevchenkos mandskab skal videre fra gruppen. Med en god slutrunde kan han også spille sig tættere på en transfer. Flere store klubber har været meldt ude efter Gent-angriberen. 

Vidste du, at…:
Arijan Ademi startede sin landsholdskarriere med at spille tre kampe for Kroatien, men efter at han ikke blev udtaget til VM i 2014, skiftede han landshold til Nordmakedonien. Kroaterne prøvede ellers også at efterudtage midtbaneprofil til VM i 2014, men han takkede nej. 

Dom:
Begge hold tabte deres første kamp og skal jagte en sejr for at være i spil til en plads i EM’s knockoutkampe. Af den grund vil både Ukraine og Nordmakedonien formentlig gå efter sejren, og her tror vi, at ukrainerne har de skarpeste offensivspillere. Det slutter 3-1 til Ukraine. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Randers FC – Vejle Boldklub




LIVE

LIVE: Kæmpe Liverpool-mavepuster

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Randers FC – Vejle Boldklub

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

OB – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Storklub i dialog med Mohamed Salah



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Et markant problem for Silkeborg

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Martin Jørgensen lander nyt job

Manchester United – Liverpool



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand