Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 15.00
Spillested: Arena Națională, Bukarest, Rumænien
Dommer: Fernando Andres Rapallini
På TV: 3+
Hashtag: #ukrmkd #emdk
Holdnyt:
Ukraine:
Ukraine lagde ud mod Holland i Amsterdam i det, der hidtil har været en af de mest seværdige af alle kampene ved EM-slutrunden.
Undervejs kom Andriy Shevchenkos mandskab bagud med to, inden de fik både reduceret og udlignet på et par gyldne minutter, men det var ikke nok til at tage point. I slutminutterne sikrede Holland sig sejren på et hovedstødsmål.
Nogle af de store profiler som Olexandr Zinchenko, Andriy Yarmolenko og Roman Yaremchuk leverede imidlertid flotte præstationer, og det lover godt for ukrainerne.
De har nemlig et klart mål om at nå knockoutrunderne, og med en sejr over Nordmakedonien vil de tage et vigtigt skridt i den retning. Hvis det lykkes, kan ukrainerne meget vel stå i en slags “finale” om andenpladsen i gruppen, når de møder Østrig i sidste spillerunde af gruppespillet.
Mod Nordmakedonien ventes Viktor Tsygankov at være ude med en skade, mens Oleksandr Zubkov blev skadet mod Holland og også er tvivlsom.
Nordmakedonien:
Hvis man havde regnet med, at Nordmakedonien ville blive en prygelknabe ved EM og tabe deres kampe stort, blev man nok overrasket af EM-debutanternes præstation mod Østrig.
Det sluttede godt nok med et nederlag, men i lang tid holdt Nordmakedonien stand mod østrigerne, og først til sidst sikrede alpelandet sejren på et par kasser Michael Gregoritsch og Marko Arnautovic.
Det var en præstation, som landstræner Igor Angelovski også var stolt af efter kampen. I den nordmakedonske lejr kunne de endda også glæde sig over, at Goran Pandev scorede deres første mål ved en slutrunde nogensinde.
Nu skal EM-debutanterne møde Ukraine, som ligeledes lagde ude med at tabe. Med et nederlag her vil nordmakedonernes håb om videre deltagelse i turneringen lide et hårdt slag, da de i sidste gruppekamp skal møde gruppefavoritterne Holland.
Der er ingen nævneværdige skader på Igor Angelovskis mandskab.
Karantæne:
Ukraine: Ingen
Nordmakedonien: Ingen
Bud på startopstillinger:
Ukraine (4-3-3): Bushchan – Karavayev, Zabarnyi, Matviyenko, Mykolenko – Malinovskiy, Sydorchuk, Zinchenko – Yarmolenko, Yaremchuk, Shaparenko
Nordmakedonien (3-5-2): Dimitrievski – Ristovski, Velkovski, Musliu – Nikolov, Bardhi, Ademi, Elmas, Alioski – Pandev, Trajkovski
Profilen:
Roman Yaremchuk spillede en hovedrolle i Ukraines første kamp ved EM med både et mål og en assist, og den 25-årige angriber skal fortsætte med at levere, hvis Andriy Shevchenkos mandskab skal videre fra gruppen. Med en god slutrunde kan han også spille sig tættere på en transfer. Flere store klubber har været meldt ude efter Gent-angriberen.
Vidste du, at…:
Arijan Ademi startede sin landsholdskarriere med at spille tre kampe for Kroatien, men efter at han ikke blev udtaget til VM i 2014, skiftede han landshold til Nordmakedonien. Kroaterne prøvede ellers også at efterudtage midtbaneprofil til VM i 2014, men han takkede nej.
Dom:
Begge hold tabte deres første kamp og skal jagte en sejr for at være i spil til en plads i EM’s knockoutkampe. Af den grund vil både Ukraine og Nordmakedonien formentlig gå efter sejren, og her tror vi, at ukrainerne har de skarpeste offensivspillere. Det slutter 3-1 til Ukraine.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Så er det officielt
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Knuser Silkeborg i afskedskamp
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
– Niels Frederiksen er en legende!
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Salah sender særlig besked
OB slutter sæsonen med et nederlag
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Sønderjyske – FC Nordsjælland