Optakt: Ukraine – Nordmakedonien

Både Ukraine og Nordmakedonien jagter deres første point ved EM-slutrunden. Her er optakten.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 15.00
Spillested: Arena Națională, Bukarest, Rumænien
Dommer: Fernando Andres Rapallini
På TV: 3+
Hashtag: #ukrmkd #emdk 

Holdnyt:
Ukraine
:
Ukraine lagde ud mod Holland i Amsterdam i det, der hidtil har været en af de mest seværdige af alle kampene ved EM-slutrunden.

Undervejs kom Andriy Shevchenkos mandskab bagud med to, inden de fik både reduceret og udlignet på et par gyldne minutter, men det var ikke nok til at tage point. I slutminutterne sikrede Holland sig sejren på et hovedstødsmål.

Nogle af de store profiler som Olexandr Zinchenko, Andriy Yarmolenko og Roman Yaremchuk leverede imidlertid flotte præstationer, og det lover godt for ukrainerne. 

De har nemlig et klart mål om at nå knockoutrunderne, og med en sejr over Nordmakedonien vil de tage et vigtigt skridt i den retning. Hvis det lykkes, kan ukrainerne meget vel stå i en slags “finale” om andenpladsen i gruppen, når de møder Østrig i sidste spillerunde af gruppespillet.

Mod Nordmakedonien ventes Viktor Tsygankov at være ude med en skade, mens Oleksandr Zubkov blev skadet mod Holland og også er tvivlsom.

Nordmakedonien:
Hvis man havde regnet med, at Nordmakedonien ville blive en prygelknabe ved EM og tabe deres kampe stort, blev man nok overrasket af EM-debutanternes præstation mod Østrig.

Det sluttede godt nok med et nederlag, men i lang tid holdt Nordmakedonien stand mod østrigerne, og først til sidst sikrede alpelandet sejren på et par kasser Michael Gregoritsch og Marko Arnautovic.

Det var en præstation, som landstræner Igor Angelovski også var stolt af efter kampen. I den nordmakedonske lejr kunne de endda også glæde sig over, at Goran Pandev scorede deres første mål ved en slutrunde nogensinde. 

Nu skal EM-debutanterne møde Ukraine, som ligeledes lagde ude med at tabe. Med et nederlag her vil nordmakedonernes håb om videre deltagelse i turneringen lide et hårdt slag, da de i sidste gruppekamp skal møde gruppefavoritterne Holland.

Der er ingen nævneværdige skader på Igor Angelovskis mandskab.

Karantæne:
Ukraine: Ingen
Nordmakedonien: Ingen

Bud på startopstillinger:
Ukraine (4-3-3): Bushchan – Karavayev, Zabarnyi, Matviyenko, Mykolenko – Malinovskiy, Sydorchuk, Zinchenko – Yarmolenko, Yaremchuk, Shaparenko

Nordmakedonien (3-5-2): Dimitrievski – Ristovski, Velkovski, Musliu – Nikolov, Bardhi, Ademi, Elmas, Alioski – Pandev, Trajkovski

Profilen:
Roman Yaremchuk spillede en hovedrolle i Ukraines første kamp ved EM med både et mål og en assist, og den 25-årige angriber skal fortsætte med at levere, hvis Andriy Shevchenkos mandskab skal videre fra gruppen. Med en god slutrunde kan han også spille sig tættere på en transfer. Flere store klubber har været meldt ude efter Gent-angriberen. 

Vidste du, at…:
Arijan Ademi startede sin landsholdskarriere med at spille tre kampe for Kroatien, men efter at han ikke blev udtaget til VM i 2014, skiftede han landshold til Nordmakedonien. Kroaterne prøvede ellers også at efterudtage midtbaneprofil til VM i 2014, men han takkede nej. 

Dom:
Begge hold tabte deres første kamp og skal jagte en sejr for at være i spil til en plads i EM’s knockoutkampe. Af den grund vil både Ukraine og Nordmakedonien formentlig gå efter sejren, og her tror vi, at ukrainerne har de skarpeste offensivspillere. Det slutter 3-1 til Ukraine. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

– Der får David at vide, at han er fyret

Her lander kampprogrammet for slutspillet

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Skal han på landsholdet, Riemer?

Superligaklub præsenterer millionoverskud



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Reagerer på Brøndby-bombe

Medie afslører møde med Deco

Jonas Schwartz lander nyt job

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hjulmand vinder i Hamborg

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Langer ud efter trænerlegende

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Victor Nelsson topper international impact-liste



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Køber engelsk klub

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Dansk milliardær smider 75.000

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Her tager de stor beslutning

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Dansk træner storroses

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes