Optakt: Ukraine – Nordmakedonien

Både Ukraine og Nordmakedonien jagter deres første point ved EM-slutrunden. Her er optakten.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 15.00
Spillested: Arena Națională, Bukarest, Rumænien
Dommer: Fernando Andres Rapallini
På TV: 3+
Hashtag: #ukrmkd #emdk 

Holdnyt:
Ukraine
:
Ukraine lagde ud mod Holland i Amsterdam i det, der hidtil har været en af de mest seværdige af alle kampene ved EM-slutrunden.

Undervejs kom Andriy Shevchenkos mandskab bagud med to, inden de fik både reduceret og udlignet på et par gyldne minutter, men det var ikke nok til at tage point. I slutminutterne sikrede Holland sig sejren på et hovedstødsmål.

Nogle af de store profiler som Olexandr Zinchenko, Andriy Yarmolenko og Roman Yaremchuk leverede imidlertid flotte præstationer, og det lover godt for ukrainerne. 

De har nemlig et klart mål om at nå knockoutrunderne, og med en sejr over Nordmakedonien vil de tage et vigtigt skridt i den retning. Hvis det lykkes, kan ukrainerne meget vel stå i en slags “finale” om andenpladsen i gruppen, når de møder Østrig i sidste spillerunde af gruppespillet.

Mod Nordmakedonien ventes Viktor Tsygankov at være ude med en skade, mens Oleksandr Zubkov blev skadet mod Holland og også er tvivlsom.

Nordmakedonien:
Hvis man havde regnet med, at Nordmakedonien ville blive en prygelknabe ved EM og tabe deres kampe stort, blev man nok overrasket af EM-debutanternes præstation mod Østrig.

Det sluttede godt nok med et nederlag, men i lang tid holdt Nordmakedonien stand mod østrigerne, og først til sidst sikrede alpelandet sejren på et par kasser Michael Gregoritsch og Marko Arnautovic.

Det var en præstation, som landstræner Igor Angelovski også var stolt af efter kampen. I den nordmakedonske lejr kunne de endda også glæde sig over, at Goran Pandev scorede deres første mål ved en slutrunde nogensinde. 

Nu skal EM-debutanterne møde Ukraine, som ligeledes lagde ude med at tabe. Med et nederlag her vil nordmakedonernes håb om videre deltagelse i turneringen lide et hårdt slag, da de i sidste gruppekamp skal møde gruppefavoritterne Holland.

Der er ingen nævneværdige skader på Igor Angelovskis mandskab.

Karantæne:
Ukraine: Ingen
Nordmakedonien: Ingen

Bud på startopstillinger:
Ukraine (4-3-3): Bushchan – Karavayev, Zabarnyi, Matviyenko, Mykolenko – Malinovskiy, Sydorchuk, Zinchenko – Yarmolenko, Yaremchuk, Shaparenko

Nordmakedonien (3-5-2): Dimitrievski – Ristovski, Velkovski, Musliu – Nikolov, Bardhi, Ademi, Elmas, Alioski – Pandev, Trajkovski

Profilen:
Roman Yaremchuk spillede en hovedrolle i Ukraines første kamp ved EM med både et mål og en assist, og den 25-årige angriber skal fortsætte med at levere, hvis Andriy Shevchenkos mandskab skal videre fra gruppen. Med en god slutrunde kan han også spille sig tættere på en transfer. Flere store klubber har været meldt ude efter Gent-angriberen. 

Vidste du, at…:
Arijan Ademi startede sin landsholdskarriere med at spille tre kampe for Kroatien, men efter at han ikke blev udtaget til VM i 2014, skiftede han landshold til Nordmakedonien. Kroaterne prøvede ellers også at efterudtage midtbaneprofil til VM i 2014, men han takkede nej. 

Dom:
Begge hold tabte deres første kamp og skal jagte en sejr for at være i spil til en plads i EM’s knockoutkampe. Af den grund vil både Ukraine og Nordmakedonien formentlig gå efter sejren, og her tror vi, at ukrainerne har de skarpeste offensivspillere. Det slutter 3-1 til Ukraine. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

LIVE: FCK vil opruste fodboldudvalg, skriver medie

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Stiktosset – her er Delaneys svar



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Han ville være guf for større Superliga-klubber

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Rasmus Højlund revser konkurrent

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

FC Midtjylland misser gylden chance

Viser målform før vigtig landskamp

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Afslører vild transfer-historie



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Krisen er blevet til en katastrofe?

I svime over Pelle Mattsson

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC København-krisen fortsætter

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby