Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 15.00
Spillested: Arena Națională, Bukarest, Rumænien
Dommer: Fernando Andres Rapallini
På TV: 3+
Hashtag: #ukrmkd #emdk
Holdnyt:
Ukraine:
Ukraine lagde ud mod Holland i Amsterdam i det, der hidtil har været en af de mest seværdige af alle kampene ved EM-slutrunden.
Undervejs kom Andriy Shevchenkos mandskab bagud med to, inden de fik både reduceret og udlignet på et par gyldne minutter, men det var ikke nok til at tage point. I slutminutterne sikrede Holland sig sejren på et hovedstødsmål.
Nogle af de store profiler som Olexandr Zinchenko, Andriy Yarmolenko og Roman Yaremchuk leverede imidlertid flotte præstationer, og det lover godt for ukrainerne.
De har nemlig et klart mål om at nå knockoutrunderne, og med en sejr over Nordmakedonien vil de tage et vigtigt skridt i den retning. Hvis det lykkes, kan ukrainerne meget vel stå i en slags “finale” om andenpladsen i gruppen, når de møder Østrig i sidste spillerunde af gruppespillet.
Mod Nordmakedonien ventes Viktor Tsygankov at være ude med en skade, mens Oleksandr Zubkov blev skadet mod Holland og også er tvivlsom.
Nordmakedonien:
Hvis man havde regnet med, at Nordmakedonien ville blive en prygelknabe ved EM og tabe deres kampe stort, blev man nok overrasket af EM-debutanternes præstation mod Østrig.
Det sluttede godt nok med et nederlag, men i lang tid holdt Nordmakedonien stand mod østrigerne, og først til sidst sikrede alpelandet sejren på et par kasser Michael Gregoritsch og Marko Arnautovic.
Det var en præstation, som landstræner Igor Angelovski også var stolt af efter kampen. I den nordmakedonske lejr kunne de endda også glæde sig over, at Goran Pandev scorede deres første mål ved en slutrunde nogensinde.
Nu skal EM-debutanterne møde Ukraine, som ligeledes lagde ude med at tabe. Med et nederlag her vil nordmakedonernes håb om videre deltagelse i turneringen lide et hårdt slag, da de i sidste gruppekamp skal møde gruppefavoritterne Holland.
Der er ingen nævneværdige skader på Igor Angelovskis mandskab.
Karantæne:
Ukraine: Ingen
Nordmakedonien: Ingen
Bud på startopstillinger:
Ukraine (4-3-3): Bushchan – Karavayev, Zabarnyi, Matviyenko, Mykolenko – Malinovskiy, Sydorchuk, Zinchenko – Yarmolenko, Yaremchuk, Shaparenko
Nordmakedonien (3-5-2): Dimitrievski – Ristovski, Velkovski, Musliu – Nikolov, Bardhi, Ademi, Elmas, Alioski – Pandev, Trajkovski
Profilen:
Roman Yaremchuk spillede en hovedrolle i Ukraines første kamp ved EM med både et mål og en assist, og den 25-årige angriber skal fortsætte med at levere, hvis Andriy Shevchenkos mandskab skal videre fra gruppen. Med en god slutrunde kan han også spille sig tættere på en transfer. Flere store klubber har været meldt ude efter Gent-angriberen.
Vidste du, at…:
Arijan Ademi startede sin landsholdskarriere med at spille tre kampe for Kroatien, men efter at han ikke blev udtaget til VM i 2014, skiftede han landshold til Nordmakedonien. Kroaterne prøvede ellers også at efterudtage midtbaneprofil til VM i 2014, men han takkede nej.
Dom:
Begge hold tabte deres første kamp og skal jagte en sejr for at være i spil til en plads i EM’s knockoutkampe. Af den grund vil både Ukraine og Nordmakedonien formentlig gå efter sejren, og her tror vi, at ukrainerne har de skarpeste offensivspillere. Det slutter 3-1 til Ukraine.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
FANKLUBBEN
Han har været en åbenbaring!
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
– En gigantisk nedtur!
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
MEDIE
United overvejer disse fem managers
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
AaB-krisen fortsætter
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT
OB – FC København
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER