Optakt: Ukraine – Nordmakedonien

Både Ukraine og Nordmakedonien jagter deres første point ved EM-slutrunden. Her er optakten.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 15.00
Spillested: Arena Națională, Bukarest, Rumænien
Dommer: Fernando Andres Rapallini
På TV: 3+
Hashtag: #ukrmkd #emdk 

Holdnyt:
Ukraine
:
Ukraine lagde ud mod Holland i Amsterdam i det, der hidtil har været en af de mest seværdige af alle kampene ved EM-slutrunden.

Undervejs kom Andriy Shevchenkos mandskab bagud med to, inden de fik både reduceret og udlignet på et par gyldne minutter, men det var ikke nok til at tage point. I slutminutterne sikrede Holland sig sejren på et hovedstødsmål.

Nogle af de store profiler som Olexandr Zinchenko, Andriy Yarmolenko og Roman Yaremchuk leverede imidlertid flotte præstationer, og det lover godt for ukrainerne. 

De har nemlig et klart mål om at nå knockoutrunderne, og med en sejr over Nordmakedonien vil de tage et vigtigt skridt i den retning. Hvis det lykkes, kan ukrainerne meget vel stå i en slags “finale” om andenpladsen i gruppen, når de møder Østrig i sidste spillerunde af gruppespillet.

Mod Nordmakedonien ventes Viktor Tsygankov at være ude med en skade, mens Oleksandr Zubkov blev skadet mod Holland og også er tvivlsom.

Nordmakedonien:
Hvis man havde regnet med, at Nordmakedonien ville blive en prygelknabe ved EM og tabe deres kampe stort, blev man nok overrasket af EM-debutanternes præstation mod Østrig.

Det sluttede godt nok med et nederlag, men i lang tid holdt Nordmakedonien stand mod østrigerne, og først til sidst sikrede alpelandet sejren på et par kasser Michael Gregoritsch og Marko Arnautovic.

Det var en præstation, som landstræner Igor Angelovski også var stolt af efter kampen. I den nordmakedonske lejr kunne de endda også glæde sig over, at Goran Pandev scorede deres første mål ved en slutrunde nogensinde. 

Nu skal EM-debutanterne møde Ukraine, som ligeledes lagde ude med at tabe. Med et nederlag her vil nordmakedonernes håb om videre deltagelse i turneringen lide et hårdt slag, da de i sidste gruppekamp skal møde gruppefavoritterne Holland.

Der er ingen nævneværdige skader på Igor Angelovskis mandskab.

Karantæne:
Ukraine: Ingen
Nordmakedonien: Ingen

Bud på startopstillinger:
Ukraine (4-3-3): Bushchan – Karavayev, Zabarnyi, Matviyenko, Mykolenko – Malinovskiy, Sydorchuk, Zinchenko – Yarmolenko, Yaremchuk, Shaparenko

Nordmakedonien (3-5-2): Dimitrievski – Ristovski, Velkovski, Musliu – Nikolov, Bardhi, Ademi, Elmas, Alioski – Pandev, Trajkovski

Profilen:
Roman Yaremchuk spillede en hovedrolle i Ukraines første kamp ved EM med både et mål og en assist, og den 25-årige angriber skal fortsætte med at levere, hvis Andriy Shevchenkos mandskab skal videre fra gruppen. Med en god slutrunde kan han også spille sig tættere på en transfer. Flere store klubber har været meldt ude efter Gent-angriberen. 

Vidste du, at…:
Arijan Ademi startede sin landsholdskarriere med at spille tre kampe for Kroatien, men efter at han ikke blev udtaget til VM i 2014, skiftede han landshold til Nordmakedonien. Kroaterne prøvede ellers også at efterudtage midtbaneprofil til VM i 2014, men han takkede nej. 

Dom:
Begge hold tabte deres første kamp og skal jagte en sejr for at være i spil til en plads i EM’s knockoutkampe. Af den grund vil både Ukraine og Nordmakedonien formentlig gå efter sejren, og her tror vi, at ukrainerne har de skarpeste offensivspillere. Det slutter 3-1 til Ukraine. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Crystal Palace – Rayo Vallecano

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storklub jagter to danskere

Klar til at gå shopamok

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Højlund slutter sæsonen med bravour

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Storkamp af Patrick Dorgu

Fem bud på Brøndbys nye træner

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker