Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 15.00
Spillested: Arena Națională, Bukarest, Rumænien
Dommer: Fernando Andres Rapallini
På TV: 3+
Hashtag: #ukrmkd #emdk
Holdnyt:
Ukraine:
Ukraine lagde ud mod Holland i Amsterdam i det, der hidtil har været en af de mest seværdige af alle kampene ved EM-slutrunden.
Undervejs kom Andriy Shevchenkos mandskab bagud med to, inden de fik både reduceret og udlignet på et par gyldne minutter, men det var ikke nok til at tage point. I slutminutterne sikrede Holland sig sejren på et hovedstødsmål.
Nogle af de store profiler som Olexandr Zinchenko, Andriy Yarmolenko og Roman Yaremchuk leverede imidlertid flotte præstationer, og det lover godt for ukrainerne.
De har nemlig et klart mål om at nå knockoutrunderne, og med en sejr over Nordmakedonien vil de tage et vigtigt skridt i den retning. Hvis det lykkes, kan ukrainerne meget vel stå i en slags “finale” om andenpladsen i gruppen, når de møder Østrig i sidste spillerunde af gruppespillet.
Mod Nordmakedonien ventes Viktor Tsygankov at være ude med en skade, mens Oleksandr Zubkov blev skadet mod Holland og også er tvivlsom.
Nordmakedonien:
Hvis man havde regnet med, at Nordmakedonien ville blive en prygelknabe ved EM og tabe deres kampe stort, blev man nok overrasket af EM-debutanternes præstation mod Østrig.
Det sluttede godt nok med et nederlag, men i lang tid holdt Nordmakedonien stand mod østrigerne, og først til sidst sikrede alpelandet sejren på et par kasser Michael Gregoritsch og Marko Arnautovic.
Det var en præstation, som landstræner Igor Angelovski også var stolt af efter kampen. I den nordmakedonske lejr kunne de endda også glæde sig over, at Goran Pandev scorede deres første mål ved en slutrunde nogensinde.
Nu skal EM-debutanterne møde Ukraine, som ligeledes lagde ude med at tabe. Med et nederlag her vil nordmakedonernes håb om videre deltagelse i turneringen lide et hårdt slag, da de i sidste gruppekamp skal møde gruppefavoritterne Holland.
Der er ingen nævneværdige skader på Igor Angelovskis mandskab.
Karantæne:
Ukraine: Ingen
Nordmakedonien: Ingen
Bud på startopstillinger:
Ukraine (4-3-3): Bushchan – Karavayev, Zabarnyi, Matviyenko, Mykolenko – Malinovskiy, Sydorchuk, Zinchenko – Yarmolenko, Yaremchuk, Shaparenko
Nordmakedonien (3-5-2): Dimitrievski – Ristovski, Velkovski, Musliu – Nikolov, Bardhi, Ademi, Elmas, Alioski – Pandev, Trajkovski
Profilen:
Roman Yaremchuk spillede en hovedrolle i Ukraines første kamp ved EM med både et mål og en assist, og den 25-årige angriber skal fortsætte med at levere, hvis Andriy Shevchenkos mandskab skal videre fra gruppen. Med en god slutrunde kan han også spille sig tættere på en transfer. Flere store klubber har været meldt ude efter Gent-angriberen.
Vidste du, at…:
Arijan Ademi startede sin landsholdskarriere med at spille tre kampe for Kroatien, men efter at han ikke blev udtaget til VM i 2014, skiftede han landshold til Nordmakedonien. Kroaterne prøvede ellers også at efterudtage midtbaneprofil til VM i 2014, men han takkede nej.
Dom:
Begge hold tabte deres første kamp og skal jagte en sejr for at være i spil til en plads i EM’s knockoutkampe. Af den grund vil både Ukraine og Nordmakedonien formentlig gå efter sejren, og her tror vi, at ukrainerne har de skarpeste offensivspillere. Det slutter 3-1 til Ukraine.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Vild udvikling for FC Københavns chancer
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
OPTAKT
AGF – Viborg FF
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Real Madrid taber
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
Aston Villa og Chelsea smider point
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
FCK afværger historisk nederlag
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
EKSKLUSIVT
