Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 15.00
Spillested: Arena Națională, Bukarest, Rumænien
Dommer: Fernando Andres Rapallini
På TV: 3+
Hashtag: #ukrmkd #emdk
Holdnyt:
Ukraine:
Ukraine lagde ud mod Holland i Amsterdam i det, der hidtil har været en af de mest seværdige af alle kampene ved EM-slutrunden.
Undervejs kom Andriy Shevchenkos mandskab bagud med to, inden de fik både reduceret og udlignet på et par gyldne minutter, men det var ikke nok til at tage point. I slutminutterne sikrede Holland sig sejren på et hovedstødsmål.
Nogle af de store profiler som Olexandr Zinchenko, Andriy Yarmolenko og Roman Yaremchuk leverede imidlertid flotte præstationer, og det lover godt for ukrainerne.
De har nemlig et klart mål om at nå knockoutrunderne, og med en sejr over Nordmakedonien vil de tage et vigtigt skridt i den retning. Hvis det lykkes, kan ukrainerne meget vel stå i en slags “finale” om andenpladsen i gruppen, når de møder Østrig i sidste spillerunde af gruppespillet.
Mod Nordmakedonien ventes Viktor Tsygankov at være ude med en skade, mens Oleksandr Zubkov blev skadet mod Holland og også er tvivlsom.
Nordmakedonien:
Hvis man havde regnet med, at Nordmakedonien ville blive en prygelknabe ved EM og tabe deres kampe stort, blev man nok overrasket af EM-debutanternes præstation mod Østrig.
Det sluttede godt nok med et nederlag, men i lang tid holdt Nordmakedonien stand mod østrigerne, og først til sidst sikrede alpelandet sejren på et par kasser Michael Gregoritsch og Marko Arnautovic.
Det var en præstation, som landstræner Igor Angelovski også var stolt af efter kampen. I den nordmakedonske lejr kunne de endda også glæde sig over, at Goran Pandev scorede deres første mål ved en slutrunde nogensinde.
Nu skal EM-debutanterne møde Ukraine, som ligeledes lagde ude med at tabe. Med et nederlag her vil nordmakedonernes håb om videre deltagelse i turneringen lide et hårdt slag, da de i sidste gruppekamp skal møde gruppefavoritterne Holland.
Der er ingen nævneværdige skader på Igor Angelovskis mandskab.
Karantæne:
Ukraine: Ingen
Nordmakedonien: Ingen
Bud på startopstillinger:
Ukraine (4-3-3): Bushchan – Karavayev, Zabarnyi, Matviyenko, Mykolenko – Malinovskiy, Sydorchuk, Zinchenko – Yarmolenko, Yaremchuk, Shaparenko
Nordmakedonien (3-5-2): Dimitrievski – Ristovski, Velkovski, Musliu – Nikolov, Bardhi, Ademi, Elmas, Alioski – Pandev, Trajkovski
Profilen:
Roman Yaremchuk spillede en hovedrolle i Ukraines første kamp ved EM med både et mål og en assist, og den 25-årige angriber skal fortsætte med at levere, hvis Andriy Shevchenkos mandskab skal videre fra gruppen. Med en god slutrunde kan han også spille sig tættere på en transfer. Flere store klubber har været meldt ude efter Gent-angriberen.
Vidste du, at…:
Arijan Ademi startede sin landsholdskarriere med at spille tre kampe for Kroatien, men efter at han ikke blev udtaget til VM i 2014, skiftede han landshold til Nordmakedonien. Kroaterne prøvede ellers også at efterudtage midtbaneprofil til VM i 2014, men han takkede nej.
Dom:
Begge hold tabte deres første kamp og skal jagte en sejr for at være i spil til en plads i EM’s knockoutkampe. Af den grund vil både Ukraine og Nordmakedonien formentlig gå efter sejren, og her tror vi, at ukrainerne har de skarpeste offensivspillere. Det slutter 3-1 til Ukraine.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Pariserinder kan drille i London

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

‘Den største ydmygelse i vores historie’

Shopamok: ‘Vi har gode snakke med FC København’

Peger på særligt problem fra dag ét

Nyt transferrygte om Christian Eriksen

Værdien styrtdykker

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

Brian Holm dybt overrasket – aldrig hørt lignende

Nedtur for Danmark

Helt vildt – Højlund fuldstændig forvandlet

‘Skræmmende – jeg græd, da de kørte’

Højlund jubler over landstrænerens plan

England er klar til VM

Stort Brøndby-ikon: ‘Jon Dahl nærmere en fiasko!’

‘Jeg tror, FCK har brændt nallerne for ofte’

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Tager opsigtsvækkende Pentz-beslutning

Schmeichel med Froholdt-advarsel: ‘Det er vigtigt’

Her kan du se Brøndby IF mod AGF

Undrer sig ‘enormt meget’ over Brian Riemers valg

Tidligere Superliga-stjerne klubløs som 28-årig

Stjernetræner erklærer sig klar til Sverige-job

Tomassons afløser? ‘Han er en fantastisk leder’

Zidane flirter med kæmpe job

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Danmarks største rival skriver historie

Kræver rekordbeløb

Superliga-profil skriver historie: ‘Folk gik amok’

Millioner til AGF? I dialog med Yann Bisseck

Stort pres på Danmark – Skotland vinder igen

– Han er den helt store positive overraskelse

– Så vil Eriksen i mine øjne være starter

Svensk boss: Derfor fyrer vi Jon Dahl Tomasson

Jon Dahl Tomasson fyret

Kæmpe forskel fra Danmark: ‘Man smiler lidt mere’

Dansk komet jubler over kæmpe resultat

Her kan du se Silkeborg IF mod FC København

‘Jeg vidste, FCK var interesseret i ham’

Dansk bomber kan lave Superliga-skifte

Græske klovnerier straffet: Han var uhyggelig!

Chokerede spillerne kort før kampstart

Kæmpe nedtur

Brøndby-kampen var et taktisk mesterstykke, men…

244 Superliga-kampe: Nu siger han stop

Erkender sig skyldig i overgrebsmateriale med barn

Stjerne ude på ubestemt tid

Pogacar afslører problemer: ‘Kroppen var i chok’

Bischoff udpeget til nøgleposition
