Pas på, Hjulmand: Én mand giver EM-modstander håb

Tipsbladet har bedt en slovensk journalist udpege Sloveniens tre vigtigste spillere i kampen mod Danmark.



– Det er nemt!

Forud for Danmarks møde med Slovenien søndag aften har Tipsbladet stillet Miran Zore, der er journalist på Nogomania, en lille opgave.

For hvem er Sloveniens tre bedste spillere? Altså dem, som Kasper Hjulmand og kompagni skal være særligt opmærksomme på søndag aften.

Og det er altså en nem opgave, lyder den umiddelbare reaktion fra Milan Zore, der straks peger på målmand Jan Oblak fra Atletico Madrid som den første.

– Det er ikke kun på grund af hans navn og karriere. Han er ganske enkelt en af de vigtigste spillere i Slovenien, siger han.

– Med ham på mål kan Slovenien udfordre alle hold, fordi han altid redder to-tre skud, som er ustoppelige for mange andre keepere. Han præsterer så godt i store kampe, og han booster virkelig moralen. Han taler ikke meget, men hans attitude og aura smitter af. Slovenien er et andet hold med ham.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Nummer to på listen er Benjamin Sesko, der er en 21-årig angriber fra RB Leipzig, og som kommer til EM ovenpå et stærkt forår. 

– Han leverer målene og er en konstant trussel. Han er utrolig atletisk og kan hoppe vildt højt. Han har også et voldsomt arbejdsraseri og vil ikke lade én chance gå til spilde. Han er en kæmpe spiller oppe foran og presser meget og kan løbe solen sort, siger Milan Zore.
Og så kommer Milan Zore alligevel i lidt problemer.

– Udover de to er vi virkelig ubalancerede. Der er de her to, men resten kan ikke matche dem, siger han.

Men efter lidt betænkningstid beslutter han sig om den tredjevigtigste spiller.

– Jeg vil vælge Adam Gnezda Čerin fra Panathinaikos. Han er midtbanespiller, som kan aflevere godt og løber en masse. Han dækker en masse af banen og har en god dødboldsfod, så han er rigtig vigtig, forklarer han.

Fra bænken har Slovenien også et par prominente navne i eksempelvis Josip Ilicic, der af Milan Zone kaldes deres bedste indskifter – læs mere om det her.

På bænken vil der også være en gammel kending af dansk fodbold. Nemlig den tidligere FC København-stjerne Benjamin Verbic, der scorede det afgørende mål mod Kazakhstan i EM-kvalifikationen og i dag gør sig i Panathinaikos. Men…

– Udover målet mod Kazakhstan er han ikke en, der bidrager med meget. Han kan godt skabe noget, men der kan også gå ti kampe, uden at man lægger mærke til ham. Jeg er i tvivl om, hvor meget han vil spille, lyder vurderingen af FCK-kendingen.

Kampen mellem Danmark og Slovenien sparkes i gang klokken 18.00 søndag.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Stort medie hylder AGF-profil

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

FC Midtjylland henter ny back