– Det er nemt!
Forud for Danmarks møde med Slovenien søndag aften har Tipsbladet stillet Miran Zore, der er journalist på Nogomania, en lille opgave.
For hvem er Sloveniens tre bedste spillere? Altså dem, som Kasper Hjulmand og kompagni skal være særligt opmærksomme på søndag aften.
Og det er altså en nem opgave, lyder den umiddelbare reaktion fra Milan Zore, der straks peger på målmand Jan Oblak fra Atletico Madrid som den første.
– Det er ikke kun på grund af hans navn og karriere. Han er ganske enkelt en af de vigtigste spillere i Slovenien, siger han.
– Med ham på mål kan Slovenien udfordre alle hold, fordi han altid redder to-tre skud, som er ustoppelige for mange andre keepere. Han præsterer så godt i store kampe, og han booster virkelig moralen. Han taler ikke meget, men hans attitude og aura smitter af. Slovenien er et andet hold med ham.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Nummer to på listen er Benjamin Sesko, der er en 21-årig angriber fra RB Leipzig, og som kommer til EM ovenpå et stærkt forår.
– Han leverer målene og er en konstant trussel. Han er utrolig atletisk og kan hoppe vildt højt. Han har også et voldsomt arbejdsraseri og vil ikke lade én chance gå til spilde. Han er en kæmpe spiller oppe foran og presser meget og kan løbe solen sort, siger Milan Zore.
Og så kommer Milan Zore alligevel i lidt problemer.
– Udover de to er vi virkelig ubalancerede. Der er de her to, men resten kan ikke matche dem, siger han.
Men efter lidt betænkningstid beslutter han sig om den tredjevigtigste spiller.
– Jeg vil vælge Adam Gnezda Čerin fra Panathinaikos. Han er midtbanespiller, som kan aflevere godt og løber en masse. Han dækker en masse af banen og har en god dødboldsfod, så han er rigtig vigtig, forklarer han.
Fra bænken har Slovenien også et par prominente navne i eksempelvis Josip Ilicic, der af Milan Zone kaldes deres bedste indskifter – læs mere om det her.
På bænken vil der også være en gammel kending af dansk fodbold. Nemlig den tidligere FC København-stjerne Benjamin Verbic, der scorede det afgørende mål mod Kazakhstan i EM-kvalifikationen og i dag gør sig i Panathinaikos. Men…
– Udover målet mod Kazakhstan er han ikke en, der bidrager med meget. Han kan godt skabe noget, men der kan også gå ti kampe, uden at man lægger mærke til ham. Jeg er i tvivl om, hvor meget han vil spille, lyder vurderingen af FCK-kendingen.
Kampen mellem Danmark og Slovenien sparkes i gang klokken 18.00 søndag.
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
Han erstatter Bo Henriksen
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
Chelsea og Liverpool flopper fælt
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
Bo Henriksen fyret
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
HELT VILDT
