– Det er nemt!
Forud for Danmarks møde med Slovenien søndag aften har Tipsbladet stillet Miran Zore, der er journalist på Nogomania, en lille opgave.
For hvem er Sloveniens tre bedste spillere? Altså dem, som Kasper Hjulmand og kompagni skal være særligt opmærksomme på søndag aften.
Og det er altså en nem opgave, lyder den umiddelbare reaktion fra Milan Zore, der straks peger på målmand Jan Oblak fra Atletico Madrid som den første.
– Det er ikke kun på grund af hans navn og karriere. Han er ganske enkelt en af de vigtigste spillere i Slovenien, siger han.
– Med ham på mål kan Slovenien udfordre alle hold, fordi han altid redder to-tre skud, som er ustoppelige for mange andre keepere. Han præsterer så godt i store kampe, og han booster virkelig moralen. Han taler ikke meget, men hans attitude og aura smitter af. Slovenien er et andet hold med ham.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Nummer to på listen er Benjamin Sesko, der er en 21-årig angriber fra RB Leipzig, og som kommer til EM ovenpå et stærkt forår.
– Han leverer målene og er en konstant trussel. Han er utrolig atletisk og kan hoppe vildt højt. Han har også et voldsomt arbejdsraseri og vil ikke lade én chance gå til spilde. Han er en kæmpe spiller oppe foran og presser meget og kan løbe solen sort, siger Milan Zore.
Og så kommer Milan Zore alligevel i lidt problemer.
– Udover de to er vi virkelig ubalancerede. Der er de her to, men resten kan ikke matche dem, siger han.
Men efter lidt betænkningstid beslutter han sig om den tredjevigtigste spiller.
– Jeg vil vælge Adam Gnezda Čerin fra Panathinaikos. Han er midtbanespiller, som kan aflevere godt og løber en masse. Han dækker en masse af banen og har en god dødboldsfod, så han er rigtig vigtig, forklarer han.
Fra bænken har Slovenien også et par prominente navne i eksempelvis Josip Ilicic, der af Milan Zone kaldes deres bedste indskifter – læs mere om det her.
På bænken vil der også være en gammel kending af dansk fodbold. Nemlig den tidligere FC København-stjerne Benjamin Verbic, der scorede det afgørende mål mod Kazakhstan i EM-kvalifikationen og i dag gør sig i Panathinaikos. Men…
– Udover målet mod Kazakhstan er han ikke en, der bidrager med meget. Han kan godt skabe noget, men der kan også gå ti kampe, uden at man lægger mærke til ham. Jeg er i tvivl om, hvor meget han vil spille, lyder vurderingen af FCK-kendingen.
Kampen mellem Danmark og Slovenien sparkes i gang klokken 18.00 søndag.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
FC Midtjylland-spiller stukket ned
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TOPNYHED