Pludselig dukkede han op til Danmarks pressemøde

Danmarks tidligere landstræner Åge Hareide var blandt de fremmødte til det danske pressemøde på Allianz Arena mandag aften – et pressemøde, hvor Kasper Hjulmand og Pierre-Emile Højbjerg deltog.



MÜNCHEN (Tipsbladet): I presserummet på Allianz Arena i München dukkede der pludselig et meget velkendt ansigt op en halv times tid inden det danske pressemøde forud for tirsdagens gyser mod Serbien.

Åge Hareide skal kommentere Danmarks skæbnekamp for norsk TV, og mandag overværede han det danske pressemøde, som var med deltagelse af Kasper Hjulmand og Pierre-Emile Højbjerg. 

Åge Hareide kvalificerede i sin tid som dansk landstræner de rød-hvide til to slutrunder, og han stod i spidsen for Danmark ved VM i Rusland i 2018, mens EM for tre år siden blev uden Hareide, der grundet corona måtte give tøjlerne videre til Kasper Hjulmand.

Han tror på, at Danmark løser opgaven mod Serbien. 

– Jeg synes, Danmark spillede en rigtig god kamp senest mod England, og derfor er jeg optimistisk. Danmark var langt mere aggressive end mod Slovenien, hvor jeg synes, de så lidt døde ud. Mod England var de virkelig gode, og hvis de spiller på samme måde, vinder Danmark, siger Åge Hareide til Tipsbladet.

Hvad er dit indtryk af Serbien?

– Aleksandar Mitrovic er en farlig angriber, som Danmark skal passe rigtig meget på, men Danmark har tre stærke midtstoppere, som jeg regner med kan kontrollere Mitrovic, fordi han ikke løber så meget dybt. De spiller ham altid i fødderne.

Hvordan tror du, at Kasper Hjulmand og spillerne har det op til så vigtig en kamp?

– Jeg tror, de har det fint. De er i en position, man altid gerne vil være i, for de kan selv afgøre det. Kampen mod England har givet dem ekstra energi, og så kan de måske se frem til en ottendedelsfinale mod Tyskland. Det er sådan, jeg tror, det ender.

Hvordan er det for dig at følge det danske landshold?

– Jeg glæder mig altid til, at Danmark skal spille en landskamp. Der er stadig en del spillere på holdet, som jeg var træner for, og jeg ønsker dem alt det bedste. Der er færre og færre af “mine” spillere tilbage, men jeg kan rigtig godt lide at følge Danmark, og det var vigtigt at få foretaget et generationsskifte.

Er der nogle spillere på det nuværende danske landshold, som du havde håbet, du havde rådet over i din tid?

– Ja, helt sikkert. Mange af dem faktisk. Vi havde ikke en lige så stor bredde, men et lille land som Danmark vil altid have nogle begrænsninger visse steder på banen. Men jeg synes, der er mange lovende spillere på det danske landshold, slutter Åge Hareide. 

Åge Hareide er til dagligt landstræner for Island, der lige akkurat ikke formåede at kvalificere sig til EM.





– Jeg var meget, meget tæt på anden klub




LIVE

TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Manchester United overvejer denne stjernetræner

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Verdensstjernes søn landet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Optur før FC København-brag

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Dansk landsholdsspiller imponerer

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Nærmer sig aftale

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Michael Carrick storhylder

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Nyt tilbageslag for Hjulmand

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

‘Det kommer aldrig til at ske’

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset