Pludselig dukkede han op til Danmarks pressemøde

Danmarks tidligere landstræner Åge Hareide var blandt de fremmødte til det danske pressemøde på Allianz Arena mandag aften – et pressemøde, hvor Kasper Hjulmand og Pierre-Emile Højbjerg deltog.



MÜNCHEN (Tipsbladet): I presserummet på Allianz Arena i München dukkede der pludselig et meget velkendt ansigt op en halv times tid inden det danske pressemøde forud for tirsdagens gyser mod Serbien.

Åge Hareide skal kommentere Danmarks skæbnekamp for norsk TV, og mandag overværede han det danske pressemøde, som var med deltagelse af Kasper Hjulmand og Pierre-Emile Højbjerg. 

Åge Hareide kvalificerede i sin tid som dansk landstræner de rød-hvide til to slutrunder, og han stod i spidsen for Danmark ved VM i Rusland i 2018, mens EM for tre år siden blev uden Hareide, der grundet corona måtte give tøjlerne videre til Kasper Hjulmand.

Han tror på, at Danmark løser opgaven mod Serbien. 

– Jeg synes, Danmark spillede en rigtig god kamp senest mod England, og derfor er jeg optimistisk. Danmark var langt mere aggressive end mod Slovenien, hvor jeg synes, de så lidt døde ud. Mod England var de virkelig gode, og hvis de spiller på samme måde, vinder Danmark, siger Åge Hareide til Tipsbladet.

Hvad er dit indtryk af Serbien?

– Aleksandar Mitrovic er en farlig angriber, som Danmark skal passe rigtig meget på, men Danmark har tre stærke midtstoppere, som jeg regner med kan kontrollere Mitrovic, fordi han ikke løber så meget dybt. De spiller ham altid i fødderne.

Hvordan tror du, at Kasper Hjulmand og spillerne har det op til så vigtig en kamp?

– Jeg tror, de har det fint. De er i en position, man altid gerne vil være i, for de kan selv afgøre det. Kampen mod England har givet dem ekstra energi, og så kan de måske se frem til en ottendedelsfinale mod Tyskland. Det er sådan, jeg tror, det ender.

Hvordan er det for dig at følge det danske landshold?

– Jeg glæder mig altid til, at Danmark skal spille en landskamp. Der er stadig en del spillere på holdet, som jeg var træner for, og jeg ønsker dem alt det bedste. Der er færre og færre af “mine” spillere tilbage, men jeg kan rigtig godt lide at følge Danmark, og det var vigtigt at få foretaget et generationsskifte.

Er der nogle spillere på det nuværende danske landshold, som du havde håbet, du havde rådet over i din tid?

– Ja, helt sikkert. Mange af dem faktisk. Vi havde ikke en lige så stor bredde, men et lille land som Danmark vil altid have nogle begrænsninger visse steder på banen. Men jeg synes, der er mange lovende spillere på det danske landshold, slutter Åge Hareide. 

Åge Hareide er til dagligt landstræner for Island, der lige akkurat ikke formåede at kvalificere sig til EM.





Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København




LIVE

TransferLIVE: Køber Marc Guehi til spotpris

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Verdensstjernes søn landet i København

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Vil undgå Bendtner-stunt

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Topscorer færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

På blokken i danskerklub

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

Bliver det Chido Obis store chance?

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

Dansker på vej – de har røven fuld af penge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

‘Sur over Brøndby-transfer’

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal

Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’

Døsig danskerdyst i Deutschland

– Vi er pressede

Dansker lyner i Italien

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd