MÜNCHEN (Tipsbladet): I presserummet på Allianz Arena i München dukkede der pludselig et meget velkendt ansigt op en halv times tid inden det danske pressemøde forud for tirsdagens gyser mod Serbien.
Åge Hareide skal kommentere Danmarks skæbnekamp for norsk TV, og mandag overværede han det danske pressemøde, som var med deltagelse af Kasper Hjulmand og Pierre-Emile Højbjerg.
Åge Hareide kvalificerede i sin tid som dansk landstræner de rød-hvide til to slutrunder, og han stod i spidsen for Danmark ved VM i Rusland i 2018, mens EM for tre år siden blev uden Hareide, der grundet corona måtte give tøjlerne videre til Kasper Hjulmand.
Han tror på, at Danmark løser opgaven mod Serbien.
– Jeg synes, Danmark spillede en rigtig god kamp senest mod England, og derfor er jeg optimistisk. Danmark var langt mere aggressive end mod Slovenien, hvor jeg synes, de så lidt døde ud. Mod England var de virkelig gode, og hvis de spiller på samme måde, vinder Danmark, siger Åge Hareide til Tipsbladet.
Hvad er dit indtryk af Serbien?
– Aleksandar Mitrovic er en farlig angriber, som Danmark skal passe rigtig meget på, men Danmark har tre stærke midtstoppere, som jeg regner med kan kontrollere Mitrovic, fordi han ikke løber så meget dybt. De spiller ham altid i fødderne.
Hvordan tror du, at Kasper Hjulmand og spillerne har det op til så vigtig en kamp?
– Jeg tror, de har det fint. De er i en position, man altid gerne vil være i, for de kan selv afgøre det. Kampen mod England har givet dem ekstra energi, og så kan de måske se frem til en ottendedelsfinale mod Tyskland. Det er sådan, jeg tror, det ender.
Hvordan er det for dig at følge det danske landshold?
– Jeg glæder mig altid til, at Danmark skal spille en landskamp. Der er stadig en del spillere på holdet, som jeg var træner for, og jeg ønsker dem alt det bedste. Der er færre og færre af “mine” spillere tilbage, men jeg kan rigtig godt lide at følge Danmark, og det var vigtigt at få foretaget et generationsskifte.
Er der nogle spillere på det nuværende danske landshold, som du havde håbet, du havde rådet over i din tid?
– Ja, helt sikkert. Mange af dem faktisk. Vi havde ikke en lige så stor bredde, men et lille land som Danmark vil altid have nogle begrænsninger visse steder på banen. Men jeg synes, der er mange lovende spillere på det danske landshold, slutter Åge Hareide.
Åge Hareide er til dagligt landstræner for Island, der lige akkurat ikke formåede at kvalificere sig til EM.
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
Peter Schmeichel taget på sengen
Mareridt for FC Augsburg
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
EKSKLUSIVT
