MÜNCHEN (Tipsbladet): I presserummet på Allianz Arena i München dukkede der pludselig et meget velkendt ansigt op en halv times tid inden det danske pressemøde forud for tirsdagens gyser mod Serbien.
Åge Hareide skal kommentere Danmarks skæbnekamp for norsk TV, og mandag overværede han det danske pressemøde, som var med deltagelse af Kasper Hjulmand og Pierre-Emile Højbjerg.
Åge Hareide kvalificerede i sin tid som dansk landstræner de rød-hvide til to slutrunder, og han stod i spidsen for Danmark ved VM i Rusland i 2018, mens EM for tre år siden blev uden Hareide, der grundet corona måtte give tøjlerne videre til Kasper Hjulmand.
Han tror på, at Danmark løser opgaven mod Serbien.
– Jeg synes, Danmark spillede en rigtig god kamp senest mod England, og derfor er jeg optimistisk. Danmark var langt mere aggressive end mod Slovenien, hvor jeg synes, de så lidt døde ud. Mod England var de virkelig gode, og hvis de spiller på samme måde, vinder Danmark, siger Åge Hareide til Tipsbladet.
Hvad er dit indtryk af Serbien?
– Aleksandar Mitrovic er en farlig angriber, som Danmark skal passe rigtig meget på, men Danmark har tre stærke midtstoppere, som jeg regner med kan kontrollere Mitrovic, fordi han ikke løber så meget dybt. De spiller ham altid i fødderne.
Hvordan tror du, at Kasper Hjulmand og spillerne har det op til så vigtig en kamp?
– Jeg tror, de har det fint. De er i en position, man altid gerne vil være i, for de kan selv afgøre det. Kampen mod England har givet dem ekstra energi, og så kan de måske se frem til en ottendedelsfinale mod Tyskland. Det er sådan, jeg tror, det ender.
Hvordan er det for dig at følge det danske landshold?
– Jeg glæder mig altid til, at Danmark skal spille en landskamp. Der er stadig en del spillere på holdet, som jeg var træner for, og jeg ønsker dem alt det bedste. Der er færre og færre af “mine” spillere tilbage, men jeg kan rigtig godt lide at følge Danmark, og det var vigtigt at få foretaget et generationsskifte.
Er der nogle spillere på det nuværende danske landshold, som du havde håbet, du havde rådet over i din tid?
– Ja, helt sikkert. Mange af dem faktisk. Vi havde ikke en lige så stor bredde, men et lille land som Danmark vil altid have nogle begrænsninger visse steder på banen. Men jeg synes, der er mange lovende spillere på det danske landshold, slutter Åge Hareide.
Åge Hareide er til dagligt landstræner for Island, der lige akkurat ikke formåede at kvalificere sig til EM.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Følg lodtrækningen til Champions- og Europa League
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
‘Han er tilgivet’
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
Liverpool – West Ham United
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Her skal Sepp Piontek begraves
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
‘Jeg hadede verden’
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
Ny hooliganpakke er vedtaget
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
