MÜNCHEN (Tipsbladet): I presserummet på Allianz Arena i München dukkede der pludselig et meget velkendt ansigt op en halv times tid inden det danske pressemøde forud for tirsdagens gyser mod Serbien.
Åge Hareide skal kommentere Danmarks skæbnekamp for norsk TV, og mandag overværede han det danske pressemøde, som var med deltagelse af Kasper Hjulmand og Pierre-Emile Højbjerg.
Åge Hareide kvalificerede i sin tid som dansk landstræner de rød-hvide til to slutrunder, og han stod i spidsen for Danmark ved VM i Rusland i 2018, mens EM for tre år siden blev uden Hareide, der grundet corona måtte give tøjlerne videre til Kasper Hjulmand.
Han tror på, at Danmark løser opgaven mod Serbien.
– Jeg synes, Danmark spillede en rigtig god kamp senest mod England, og derfor er jeg optimistisk. Danmark var langt mere aggressive end mod Slovenien, hvor jeg synes, de så lidt døde ud. Mod England var de virkelig gode, og hvis de spiller på samme måde, vinder Danmark, siger Åge Hareide til Tipsbladet.
Hvad er dit indtryk af Serbien?
– Aleksandar Mitrovic er en farlig angriber, som Danmark skal passe rigtig meget på, men Danmark har tre stærke midtstoppere, som jeg regner med kan kontrollere Mitrovic, fordi han ikke løber så meget dybt. De spiller ham altid i fødderne.
Hvordan tror du, at Kasper Hjulmand og spillerne har det op til så vigtig en kamp?
– Jeg tror, de har det fint. De er i en position, man altid gerne vil være i, for de kan selv afgøre det. Kampen mod England har givet dem ekstra energi, og så kan de måske se frem til en ottendedelsfinale mod Tyskland. Det er sådan, jeg tror, det ender.
Hvordan er det for dig at følge det danske landshold?
– Jeg glæder mig altid til, at Danmark skal spille en landskamp. Der er stadig en del spillere på holdet, som jeg var træner for, og jeg ønsker dem alt det bedste. Der er færre og færre af “mine” spillere tilbage, men jeg kan rigtig godt lide at følge Danmark, og det var vigtigt at få foretaget et generationsskifte.
Er der nogle spillere på det nuværende danske landshold, som du havde håbet, du havde rådet over i din tid?
– Ja, helt sikkert. Mange af dem faktisk. Vi havde ikke en lige så stor bredde, men et lille land som Danmark vil altid have nogle begrænsninger visse steder på banen. Men jeg synes, der er mange lovende spillere på det danske landshold, slutter Åge Hareide.
Åge Hareide er til dagligt landstræner for Island, der lige akkurat ikke formåede at kvalificere sig til EM.

TransferLIVE: Hermannsson afviser dansk klub

Blander sig i stort transferdrama

Tæt på skifte – Rasmus Højlund scorer kongeløn

– Et mareridt, hvis vi misser Champions League

‘Fuldstændigt fantastisk’

Afsløring: Stort bud på August Priske

Monsterdyrt Man Utd-flop på vej væk

Efter chok-exit roses Schmeichel til skyerne

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Møller fik besked fra dommer: Af med kasketten

Afsløring: Polsk storklub har synet Osman Addo

Udtaget til U21: – Han troede, jeg tog pis på ham

I tvivl om Billing: Ikke den type, de burde hente

Superliga-klub holder telefonen åben for Eriksen

Superliga-klub bør hente Lucas Andersen

Har ét skud i bøssen – Mortensen i chokskifte?

Alt peger på Eriksen: – Hvad er det, der foregår?

Trods chok-exit: Rune i stor hyldest af dansker

Vild forudsigelse: ‘Jeg tror, der kommer en bombe’

Uafklaret Billing: ‘Lössl prøver at overtale mig’

Sender stortalent til HSV: Har store planer

FC Midtjylland indkalder til pressemøde

Jacob Neestrup: ‘Fuldstændig urealistisk’

Fantastisk nyt for FC København

Afsløring: Tjener kassen – derfor skal Billing væk

Disse Superliga-spillere kan hentes kvit og frit

Drømmemelding for Strasbourg før Brøndby-gyser

Glæd jer, OB: ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Stort FC København-boost: ‘Vi har gjort ALT’

Skidt nyt

FC Københavns særlige våben?

Superliga-klub tæt på Premier League-målmand

Her er Pione Sistos løn

Transfervinduet: Forskellige Anton Gaaei-meldinger

Lucas Andersen træner med i dansk klub

Blæst bagover af Thomas Frank

Steinlein: ‘Ville da være meget sjovt at slå Sune’

FC København går shop-amok: Henter Ait Cheikh

Spår vanvidstransfer: ‘Jeg er helt sikker’

TransferLIVE: Højlund er meget tæt på skifte

U21-landstræner er flyttet til Aalborg

Skæbneuge for dansk fodbold: ‘Det betyder meget’

Afslører: Kan ske i december

Dansk tennis-exit: Jeg halter – det er tydeligt!

Surt show – misser kæmpe stjernehandel

Nu er Holger Rune alene

El Glorioso tager point hos Himmelblå

Chok-nedtur

FCM-boss udpeger særlig faktor i Billing-transfer

Det vildeste transfervindue i Superligaen?

Skuffet Mads Pedersen manglede en mand i finalen

– Jeg tager ikke til FCK hvis de ikke vil have mig

‘Jeg har aldrig snakket med Philip Billing’

Claus Steinlein varsler flere store handler

DBU-boss om karantæner: Trist mønster i flere år