EM begynder lige om hjørnet, og de sidste lande er ved at have overstået den sidste testkamp forud for slutrunden. I Polens kamp mod Tyrkiet skete der det, som polakkerne måske frygtede allermest.
Deres stjerneangriber fra FC Barcelona, Robert Lewandowski, blev skadet – og efter 32 minutters spil måtte han udgå fra kampen.
De polske fans kan dog glæde sig over, at han ikke så bekymret ud, da han blev udskiftet, og det blev endda til en hilsen til tilskuerne, da han gik fra banen. Og indtil læge-staben har undersøgt ham, så står omfanget af skaden uvist hen.
Uden at være læge ligner det fra denne skribents side, at der er tale om en muskelskade, selvom det også kan handle om problemer med det højre knæ for den polske målmaskine.
Selvom det givetvis ikke er en alvorlig skade, så er det utvivlsomt ikke, hvad den polske landstræner Michal Probierz havde sat næsen op efter med bare seks kampe til deres første kamp ved slutrunden. Her møder de Holland.
Han er ikke den eneste, som er blevet ramt af en skade. Angrebskollegaen Arkadiusz Milik blev i onsdagens testkmp mod Ukraine ramt af en skade i knæet, som betød, at han måtte melde afbud til EM.
Endnu værre er det, at deres tredje angriber Karol Swiderski også måtte forlade banen i mandagens kamp mod Tyrkiet. Den skade kom sandsynligvis under fejringen af sin scoring i kampen efter oplæg fra Lewandowski.
Foruden Holland er Polen i gruppe med Østrig og Frankrig.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
10. gang i træk
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
INTERVIEW