Under sommerens EM-slutrunde er flere fodboldkampe blevet forstyrret af baneløbere.
Et faktum, som Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) eventdirektør, Martin Kallen, kalder "meget irriterende" og "ikke ideelt".
– Man bør være i stand til at spille en fodboldkamp.
– Men vi har levet med det og er blevet ved med at tilpasse os, og der kom med tiden færre af dem, siger eventdirektøren til dpa, da han forud for søndagens finalekamp gør status over slutrunden.
Særligt kampen mellem Portugal og Tyrkiet under det indledende gruppespil var hårdt plaget af baneløbere. Hele fem baneløbere lykkedes med at trænge ind på grønsværen under kampens anden halvleg.
De forsøgte at nå frem til portugisiske Cristiano Ronaldo i et forsøg på at fange et selfie med superstjernen.
Den portugisiske anfører blev tydeligvis irriteret over de gentagne tilfælde, og heller ikke Portugals landstræner, Roberto Martínez, mente, at det hørte nogen steder hjemme.
– Det er en bekymring. I dag var vi så heldige, at fansenes intentioner var gode, men det er en svær situation, hvis intentionerne er forkerte, sagde Roberto Martínez ifølge Reuters.
Uefa meddelte dagen efter, at der ville blive "indført yderligere sikkerhedsforanstaltninger" på stadion i resten af turneringen, så sådanne hændelser ikke ville gentage sig.
Baneløbere har alligevel flere gange fundet en vej ind på fodboldbanen under resten af turneringen.
I tirsdagens semifinale mellem Spanien og Frankrig formåede en baneløber at bidrage til en situation, der skabte usikkerhed, om hvorvidt den spanske anfører, angriberen Álvaro Morata, ville blive klar til søndagens finalekamp.
Mens det spanske mandskab kort efter slutfløjtet fejrede 2-1-sejren, jagtede flere sikkerhedsvagter baneløberen, der var sprunget ind på banen for at få taget et selfie.
En af vagterne skvattede, da han nærmede sig Morata og ramte spilleren på benene.
Anføreren tog sig straks til et område omkring knæet og begyndte at humpe rundt, mens sikkerhedsvagten hurtigt fik rejst sig op og støttede angriberen.
Efter kampen ville den spanske landstræner, Luis de la Fuente, ikke klart melde ud, om kollisionen ville få nogen betydning for anførerens deltagelse i finalen søndag.
Onsdag kunne Morata dog selv fortælle, at "alt fysisk er i orden".
Ifølge Martin Kallen findes der to forskellige typer af baneløbere.
Der er den kommercielle baneløber, der får en form for gevinst ud af at løbe ind på banen. Og så er der typen med mobiltelefonen i hånden, der gerne vil have et selfie med et af sine fodboldidoler.
Finalen spilles på søndag klokken 21 mellem Spanien og England.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TOPNYHED
‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
OPTAKT
Brasilien – Marokko
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TRANSFER