Der er ét ord, som Martin Braithwaite gentager igen og igen oven på den danske sejr i EM-kvartfinalen: sindssygt.
– Vi er her for at vinde, og vi er sindssygt glade for at have vundet endnu en kamp, og vi nu skal spille semifinale Det er sindssygt stort. Alle er sindssygt glade, og vi mærker alle fans, der er rejst til Baku. Vi er sindssygt taknemmelige for dem, og det er helt sindssygt, at de har taget den her tur for at støtte os. Så selvfølgelig smitter det af på os. Alle omkring os er sindssygt glade, siger den danske angriber, der følte god opbakning fra tribunerne.
– De danske vikinger følger os overalt, og endnu engang var vi på hjemmebane. Jeg følte ikke, vi spillede på udebane. Det var helt fantastisk. Igen var der god stemning. Man kunne se, at der var rødt og hvidt. Helt sindssygt, at folk tager en tur til Baku. Hvem tager til Baku? Det er der ikke nogen, der gør.
– Men når landsholdet spiller, tager alle til Baku. Det er fantastisk. Selv min kone og mine børn har rejst hele Europa rundt for at følge os. Det er fantastisk at se, at det danske er smittet af på dem. Der er også noget vikingeblod i dem. De vil ud at erobre hele Europa, siger angriberen, hvis kone er fransk.
Braithwaite fortsætter selv rundrejsen i den kommende uge, hvor turen går til London – men en del af ham drømmer om at være hjemme i Danmark for at opleve EM-euforien.
– Jeg ville ønske, jeg var der. Jeg sagde lige til ”Zanka”, at jeg godt gad at have den ene fod på Rådhuspladsen tilbage i København og bare være en del af den fest. For man mærker det anderledes, når man er omkring det. Her har vi spillet en fodboldkamp, og der er en ny kamp rundt om hjørnet, så man mærker det ikke på samme måde. Hold kæft hvor ville jeg gerne være en del af det.
– Men lad os håbe, at det fortsætter sådan, og at vi har en del af fejre sammen om lidt over en uge, siger profilen, der håber på danske fans på Wembley, selv om det ser sort ud.
– Det er ude af min kontrol. Det er ikke noget, jeg kan styre. Jeg håber på, det ændrer sig, for det er en EM-semifinale, og selvfølgelig håber jeg, at de danskere, der vil over at se den kamp, skal have lov til at rejse derover.
Det var en hård kamp for danskerne, der sled sig gennem 90 minutter i noget nær 30 graders varme – men Martin Braithwaite lover, at han og holdet nok skal være friske, når det om fire dage går løs igen.
– Min ven, hvis du er fodboldspiller, og du skal spille en EM-semifinale, så er du klar. Kommer du med et brækket ben, er det brækkede ben lige pludselig helet, for så er man klar til at spille.

Så mange millioner tjener Kasper Hjulmand

Glimrende for Vingegaard – nu venter skæbnedag

I chok over Christian Eriksen

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Genforening? ‘Christian Eriksen er fantastisk’

Én kamp i FCK – nu er han på storklubs andethold

Danskers transferdrama: Gemte sig på hotelværelse

Afslører: Her var første møde med Steve Cooper

15-årig kom på banen for FC København

Smider han det? ‘Kan godt ende med at ske’

Alt, du skal vide om Eriksens nye klub

Positive ting overskygger fyringer

– FCK har det ‘nemmeste’ program

Bekræfter vanvittigt Superliga-rygte

– Frederik Birk blev efterladt fuldstændig alene

Floppede: – En tung og træt omgang traktorfodbold

Stjerner vilde med ‘fantastisk’ ny Brøndby-træner

Efter drama: Chok-fyring i Premier League

Kritiserer trio: De har ikke grebet chancen

God Eriksen-besked: ‘Han får bedre tilbud snart’

‘En utilgivelig dansk lussing’

Tottenhams største genistreg

Slog ikke igennem i Danmark – koster nu 142 mio.

Henter storklub Christian Eriksen?

Fik opkald fra Frank: ‘Det gør ondt’

Her er Brøndbys modstander i pokalturneringen

Vild med dansk kæmpetransfer: ‘Jeg elsker ham’

Fremhæver bænket dansker

Sory Kaba blev meldt færdig – vender retur hertil

I svime over dansker efter vild debut

Afslører stor tro på AGF

Vingegaard åben for særlig aftale

Her er 6 bud på en ny Lyngby-træner

Stjerne slagtes: ‘Værste transfer i 20 år’

Nu er Danmark IKKE favoritter

Afslører: Bød på FC København-angriber

Dømt for psykisk vold – nu har han ny klub

Vingegaard elsker et godt glas vin

Kan lukke 32 års VM-tørke

Martin Braithwaite i nyt projekt – hyldes af fans

Fyrværkeri i Randers koster FCK dyrt

Taber første kamp efter måneders pause

Afvist af Kasper Dolberg

‘Dråben der fik bægeret til at flyde over’

Afviste gigantisk tilbud

Deler nyt om Christian Eriksen

‘Pludselig vil det forhåbentlig eksplodere’

Brøndby præsenterer ny assistent

Viktor Axelsen får comeback

Kvindelandsholdet tilbage i Parken

Vild Ronaldo-forudsigelse

Ekspert mener, Norge kan vinde VM

Glasgow-kys til irsk klub i managerkaos

Vanvid! Norge vinder 11-1 i sindssygt Haaland-show

Utilfreds Vingegaard sender opfordring