EM-semifinalen blev endestationen for Holland, der måtte se England snuppe finalebilletten onsdag aften med en 2-1-sejr.
Det så længe fornuftigt ud for "Oranje", men i de døende minutter dukkede Ollie Watkins op og sparkede "Three Lions" i finalen på Olympiastadion i Berlin på søndag, hvor Spanien venter.
En bitter pille at sluge for det velspillende hollandske mandskab, og Rafael van der Vaart har svært ved at acceptere, at det er England, der skal spille EM-finale. Den tidligere Real Madrid-stjerne, der som bekendt også har en fortid i Danmark, arbejder nu som ekspert på hollandsk TV, og han slagter de engelske finalister.
– Sikke et lortehold! De er langsomme, og de prøver ikke på noget som helst. Og de har så mange stjernespillere på holdet. Vi (Holland, red.) prøvede heller ikke så meget, men havde dog et par chancer. Vi kunne have fået så meget mere ud af det, siger Rafael van der Vaart ifølge hollandske medier.
Ekspertkollegaen Pierre Van Hooijdonk er lidt mere diplomatisk i sit ordvalg, men den gamle frisparkskonkge er bestemt heller ikke imponeret over England. Endnu mindre over kampens dommer.
– Englænderne kan takke Felix Zwayer (kampens dommer, red.). Han må og skal blacklistes fra nu af, siger Van Hooijdonk.
Hollænderne følte sig bortdømt i opgøret og ikke mindst i den situation i første halvleg, hvor Felix Zwayer tilkendte Harry Kane og England et straffespark.
Hollands landstræner Ronald Koeman sagde efter kampen:
– Jeg synes, at England spillede god fodbold i første halvleg, efter de kom bagud. Hvis man ser alle Spaniens kampe, spiller de måske nok mere offensivt, de har dygtige kantspillere og kan fastholde boldbesiddelse. Men England er i finalen, og de kan vinde den.
EM-finalen mellem Spanien og England spilles søndag klokken 21.00.
LIVE
LIVE: Jesper Hansen om sin fejl: ‘Det gør ondt’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
MEDIE