Rafael van der Vaart slagter England: Lortehold!

Den tidligere Real Madrid- og Tottenham-stjerne Rafael van der Vaart slagter det engelske landshold efter EM-semifinalen mod Holland.



EM-semifinalen blev endestationen for Holland, der måtte se England snuppe finalebilletten onsdag aften med en 2-1-sejr.

Det så længe fornuftigt ud for "Oranje", men i de døende minutter dukkede Ollie Watkins op og sparkede "Three Lions" i finalen på Olympiastadion i Berlin på søndag, hvor Spanien venter.

En bitter pille at sluge for det velspillende hollandske mandskab, og Rafael van der Vaart har svært ved at acceptere, at det er England, der skal spille EM-finale. Den tidligere Real Madrid-stjerne, der som bekendt også har en fortid i Danmark, arbejder nu som ekspert på hollandsk TV, og han slagter de engelske finalister.

– Sikke et lortehold! De er langsomme, og de prøver ikke på noget som helst. Og de har så mange stjernespillere på holdet. Vi (Holland, red.) prøvede heller ikke så meget, men havde dog et par chancer. Vi kunne have fået så meget mere ud af det, siger Rafael van der Vaart ifølge hollandske medier.

Ekspertkollegaen Pierre Van Hooijdonk er lidt mere diplomatisk i sit ordvalg, men den gamle frisparkskonkge er bestemt heller ikke imponeret over England. Endnu mindre over kampens dommer. 

– Englænderne kan takke Felix Zwayer (kampens dommer, red.). Han må og skal blacklistes fra nu af, siger Van Hooijdonk.

Hollænderne følte sig bortdømt i opgøret og ikke mindst i den situation i første halvleg, hvor Felix Zwayer tilkendte Harry Kane og England et straffespark. 

Hollands landstræner Ronald Koeman sagde efter kampen:

– Jeg synes, at England spillede god fodbold i første halvleg, efter de kom bagud. Hvis man ser alle Spaniens kampe, spiller de måske nok mere offensivt, de har dygtige kantspillere og kan fastholde boldbesiddelse. Men England er i finalen, og de kan vinde den.

EM-finalen mellem Spanien og England spilles søndag klokken 21.00. 





To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Et markant problem for Silkeborg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Det ser sort ud for B.93

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder Lindstrøm helt færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Martin Jørgensen lander nyt job

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’