Roy Keane amok på Liverpool-spiller: Det er lort

Roy Keane kunne slet ikke forstå Andy Robertson, efter Skotland blev slaget i EM-åbningskampen.



De havde store forhåbninger og drømme, men Skotland blev knust, da man fredag aften spillede åbningskamp mod Tyskland og indledte slutrunden med et 1-5 nederlag.

Skotterne var skræmmende ringe i opgøret, hvor tyskerne havde det som blommen i et æg, og det gjorde ondt på anfører Andy Robertson fra Liverpool, der efter opgøret kunne fortælle, at man nu ville tillade sig at være skuffede over nederlaget og kampen, men derefter også begynde at se fremad.

Men for tv-ekspert og tidligere topspiller Roy Keane var det ikke en acceptabel undskyldning.

Keane er ekspert på ITV, og han forstår slet ikke, hvordan Skotland kunne komme med så lidt fight i opgøret mod Tyskland.

– Andy Robertson siger, at de ikke var aggressive nok. Det skal man jo være i fodbold, specielt når man møder et meget stærkere hold. Det handler om at være aggressiv.

– Jeg elsker at se dygtige spillere, og det, vi så med tyskerne, fordi de fik tid, var fantastisk at se på, men altså, når du spiller på det her niveau, er du nødt til at gå til den og spille fysisk.

– Det nytter ikke noget at tale om en kampplan, det er lort. Andy Robertson, det er lort, der kommer ud af ham. De vidste, hvad der var på spil inden kampen. Han siger, "vi må komme os og være sure i morgen" – nej, du skal være sur i lang tid.

– De talte inden kampen om at skabe historie – de skabte historie ved at spille så dårligt og skuffe deres manager og supportere, siger Roy Keane til ITV i nedtakten fra kampen.

Trods den elendige start kan Skotland stadig gå videre – foruden Tyskland tæller gruppen også Ungarn og Schweiz. De to hold mødes senere lørdag.





Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’




LIVE

TransferLIVE: Ambæk og uønsket trio ikke udtaget

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Voldsom kritik



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tuchel forsvarer sin taktik

Spændende transfermelding om Maxsø

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Skamroses af Thomas Nørgaard

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Messi sætter ord på vildt drama



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Er han løsningen i AGF?

Transferbombe i Manchester United

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

‘Det var verdens undergang’

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Stortalent skriver under med FC Midtjylland