Roy Keane amok på Liverpool-spiller: Det er lort

Roy Keane kunne slet ikke forstå Andy Robertson, efter Skotland blev slaget i EM-åbningskampen.



De havde store forhåbninger og drømme, men Skotland blev knust, da man fredag aften spillede åbningskamp mod Tyskland og indledte slutrunden med et 1-5 nederlag.

Skotterne var skræmmende ringe i opgøret, hvor tyskerne havde det som blommen i et æg, og det gjorde ondt på anfører Andy Robertson fra Liverpool, der efter opgøret kunne fortælle, at man nu ville tillade sig at være skuffede over nederlaget og kampen, men derefter også begynde at se fremad.

Men for tv-ekspert og tidligere topspiller Roy Keane var det ikke en acceptabel undskyldning.

Keane er ekspert på ITV, og han forstår slet ikke, hvordan Skotland kunne komme med så lidt fight i opgøret mod Tyskland.

– Andy Robertson siger, at de ikke var aggressive nok. Det skal man jo være i fodbold, specielt når man møder et meget stærkere hold. Det handler om at være aggressiv.

– Jeg elsker at se dygtige spillere, og det, vi så med tyskerne, fordi de fik tid, var fantastisk at se på, men altså, når du spiller på det her niveau, er du nødt til at gå til den og spille fysisk.

– Det nytter ikke noget at tale om en kampplan, det er lort. Andy Robertson, det er lort, der kommer ud af ham. De vidste, hvad der var på spil inden kampen. Han siger, "vi må komme os og være sure i morgen" – nej, du skal være sur i lang tid.

– De talte inden kampen om at skabe historie – de skabte historie ved at spille så dårligt og skuffe deres manager og supportere, siger Roy Keane til ITV i nedtakten fra kampen.

Trods den elendige start kan Skotland stadig gå videre – foruden Tyskland tæller gruppen også Ungarn og Schweiz. De to hold mødes senere lørdag.





Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”




LIVE

LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Silkeborg IF – Randers FC

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC Fredericia – OB

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bayern München laver vildt comeback

Oddset styrtdykker



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Han er færdig i Brøndby

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Tottenham henter forløsende sejr

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend

Ståle Solbakken overvejede at sige op



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper