De havde store forhåbninger og drømme, men Skotland blev knust, da man fredag aften spillede åbningskamp mod Tyskland og indledte slutrunden med et 1-5 nederlag.
Skotterne var skræmmende ringe i opgøret, hvor tyskerne havde det som blommen i et æg, og det gjorde ondt på anfører Andy Robertson fra Liverpool, der efter opgøret kunne fortælle, at man nu ville tillade sig at være skuffede over nederlaget og kampen, men derefter også begynde at se fremad.
Men for tv-ekspert og tidligere topspiller Roy Keane var det ikke en acceptabel undskyldning.
Keane er ekspert på ITV, og han forstår slet ikke, hvordan Skotland kunne komme med så lidt fight i opgøret mod Tyskland.
– Andy Robertson siger, at de ikke var aggressive nok. Det skal man jo være i fodbold, specielt når man møder et meget stærkere hold. Det handler om at være aggressiv.
– Jeg elsker at se dygtige spillere, og det, vi så med tyskerne, fordi de fik tid, var fantastisk at se på, men altså, når du spiller på det her niveau, er du nødt til at gå til den og spille fysisk.
– Det nytter ikke noget at tale om en kampplan, det er lort. Andy Robertson, det er lort, der kommer ud af ham. De vidste, hvad der var på spil inden kampen. Han siger, "vi må komme os og være sure i morgen" – nej, du skal være sur i lang tid.
– De talte inden kampen om at skabe historie – de skabte historie ved at spille så dårligt og skuffe deres manager og supportere, siger Roy Keane til ITV i nedtakten fra kampen.
Trods den elendige start kan Skotland stadig gå videre – foruden Tyskland tæller gruppen også Ungarn og Schweiz. De to hold mødes senere lørdag.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
AVIS
Dansk angriber sat til salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
LIVE: AGF klarede presset!
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
MEDIE
FCM-transfer i fare
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
EKSKLUSIVT