De havde store forhåbninger og drømme, men Skotland blev knust, da man fredag aften spillede åbningskamp mod Tyskland og indledte slutrunden med et 1-5 nederlag.
Skotterne var skræmmende ringe i opgøret, hvor tyskerne havde det som blommen i et æg, og det gjorde ondt på anfører Andy Robertson fra Liverpool, der efter opgøret kunne fortælle, at man nu ville tillade sig at være skuffede over nederlaget og kampen, men derefter også begynde at se fremad.
Men for tv-ekspert og tidligere topspiller Roy Keane var det ikke en acceptabel undskyldning.
Keane er ekspert på ITV, og han forstår slet ikke, hvordan Skotland kunne komme med så lidt fight i opgøret mod Tyskland.
– Andy Robertson siger, at de ikke var aggressive nok. Det skal man jo være i fodbold, specielt når man møder et meget stærkere hold. Det handler om at være aggressiv.
– Jeg elsker at se dygtige spillere, og det, vi så med tyskerne, fordi de fik tid, var fantastisk at se på, men altså, når du spiller på det her niveau, er du nødt til at gå til den og spille fysisk.
– Det nytter ikke noget at tale om en kampplan, det er lort. Andy Robertson, det er lort, der kommer ud af ham. De vidste, hvad der var på spil inden kampen. Han siger, "vi må komme os og være sure i morgen" – nej, du skal være sur i lang tid.
– De talte inden kampen om at skabe historie – de skabte historie ved at spille så dårligt og skuffe deres manager og supportere, siger Roy Keane til ITV i nedtakten fra kampen.
Trods den elendige start kan Skotland stadig gå videre – foruden Tyskland tæller gruppen også Ungarn og Schweiz. De to hold mødes senere lørdag.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
PSG er i Champions League-finalen efter drama
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Bayern – PSG
MEDIE