De havde store forhåbninger og drømme, men Skotland blev knust, da man fredag aften spillede åbningskamp mod Tyskland og indledte slutrunden med et 1-5 nederlag.
Skotterne var skræmmende ringe i opgøret, hvor tyskerne havde det som blommen i et æg, og det gjorde ondt på anfører Andy Robertson fra Liverpool, der efter opgøret kunne fortælle, at man nu ville tillade sig at være skuffede over nederlaget og kampen, men derefter også begynde at se fremad.
Men for tv-ekspert og tidligere topspiller Roy Keane var det ikke en acceptabel undskyldning.
Keane er ekspert på ITV, og han forstår slet ikke, hvordan Skotland kunne komme med så lidt fight i opgøret mod Tyskland.
– Andy Robertson siger, at de ikke var aggressive nok. Det skal man jo være i fodbold, specielt når man møder et meget stærkere hold. Det handler om at være aggressiv.
– Jeg elsker at se dygtige spillere, og det, vi så med tyskerne, fordi de fik tid, var fantastisk at se på, men altså, når du spiller på det her niveau, er du nødt til at gå til den og spille fysisk.
– Det nytter ikke noget at tale om en kampplan, det er lort. Andy Robertson, det er lort, der kommer ud af ham. De vidste, hvad der var på spil inden kampen. Han siger, "vi må komme os og være sure i morgen" – nej, du skal være sur i lang tid.
– De talte inden kampen om at skabe historie – de skabte historie ved at spille så dårligt og skuffe deres manager og supportere, siger Roy Keane til ITV i nedtakten fra kampen.
Trods den elendige start kan Skotland stadig gå videre – foruden Tyskland tæller gruppen også Ungarn og Schweiz. De to hold mødes senere lørdag.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
VM’s mest uskønne kamp
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
INTERVIEW