Roy Keane amok på Liverpool-spiller: Det er lort

Roy Keane kunne slet ikke forstå Andy Robertson, efter Skotland blev slaget i EM-åbningskampen.



De havde store forhåbninger og drømme, men Skotland blev knust, da man fredag aften spillede åbningskamp mod Tyskland og indledte slutrunden med et 1-5 nederlag.

Skotterne var skræmmende ringe i opgøret, hvor tyskerne havde det som blommen i et æg, og det gjorde ondt på anfører Andy Robertson fra Liverpool, der efter opgøret kunne fortælle, at man nu ville tillade sig at være skuffede over nederlaget og kampen, men derefter også begynde at se fremad.

Men for tv-ekspert og tidligere topspiller Roy Keane var det ikke en acceptabel undskyldning.

Keane er ekspert på ITV, og han forstår slet ikke, hvordan Skotland kunne komme med så lidt fight i opgøret mod Tyskland.

– Andy Robertson siger, at de ikke var aggressive nok. Det skal man jo være i fodbold, specielt når man møder et meget stærkere hold. Det handler om at være aggressiv.

– Jeg elsker at se dygtige spillere, og det, vi så med tyskerne, fordi de fik tid, var fantastisk at se på, men altså, når du spiller på det her niveau, er du nødt til at gå til den og spille fysisk.

– Det nytter ikke noget at tale om en kampplan, det er lort. Andy Robertson, det er lort, der kommer ud af ham. De vidste, hvad der var på spil inden kampen. Han siger, "vi må komme os og være sure i morgen" – nej, du skal være sur i lang tid.

– De talte inden kampen om at skabe historie – de skabte historie ved at spille så dårligt og skuffe deres manager og supportere, siger Roy Keane til ITV i nedtakten fra kampen.

Trods den elendige start kan Skotland stadig gå videre – foruden Tyskland tæller gruppen også Ungarn og Schweiz. De to hold mødes senere lørdag.







LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Sunderland jagter dansk guldfugl

Sender opfordring til Superliga-træner

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Jens Stage-skifte i fare

Norge – Senegal

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

I dialog med Steve Cooper

Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-boss med spændende transfermelding

Interessant melding om VM-profil

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller