Russere tvivler: Mest sandsynligt Danmark vinder

Der er ikke stor tiltro til det russiske landshold blandt to russiske journalister, der dækker EM-slutrunden.



Danmark har endnu det første point til gode ved årets EM-slutrunde, alligevel har de en reel chance for at gå videre på en andenplads.

Omvendt har Rusland samlet tre point sammen, men tiltroen til det russiske nationalmandskab er ikke ligefrem overvældende hos det to journalister, som Ekstra Bladet har talt med forud for kampen mod Danmark på mandag.

– Jeg ville ikke være overrasket over en 3-0-sejr – til begge hold. Alt kan ske, for Rusland er et overraskende hold, der kan tabe og vinde over alle. Det mest sandsynlige er, at danskerne vinder og måske med to mål, mener Vladimir Kolos fra Sport24.

Han vurdere, at det russiske landshold kommer til Danmark for at få et point med hjem, men han er bekymret, efter den stemning han oplevede i Parken mod Belgien.

Maxim Fridman fra Eurostavka er enig med sin russiske kollega, når han skal vurderes Ruslands chance for point i Parken.

– Rusland har nærmest ingen chance for at holde den på uafgjort i København. Jeres hold er meget stærkt lige nu, selvom det er blevet til nul point. Vi kommer for at få en uafgjort, men jeg tror ikke, Rusland kan holde stand på udebane, siger han til Ekstra Bladet.

Mens Danmark må undvære Christian Eriksen, så eren af Ruslands bedste spillere højrebacken Mario Fernandes tvivlsom til kampen, der spilles mandag klokken 21.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kap Verde – Saudi-Arabien

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

DR Congo – Uzbekistan

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Curaçao – Elfenbenskysten

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Uruguay – Spanien

Neestrup og co. henter stjerne

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Bo Henriksen: Det er en katastrofe



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kroatien – Ghana

New Zealand – Belgien