Russere tvivler: Mest sandsynligt Danmark vinder

Der er ikke stor tiltro til det russiske landshold blandt to russiske journalister, der dækker EM-slutrunden.



Danmark har endnu det første point til gode ved årets EM-slutrunde, alligevel har de en reel chance for at gå videre på en andenplads.

Omvendt har Rusland samlet tre point sammen, men tiltroen til det russiske nationalmandskab er ikke ligefrem overvældende hos det to journalister, som Ekstra Bladet har talt med forud for kampen mod Danmark på mandag.

– Jeg ville ikke være overrasket over en 3-0-sejr – til begge hold. Alt kan ske, for Rusland er et overraskende hold, der kan tabe og vinde over alle. Det mest sandsynlige er, at danskerne vinder og måske med to mål, mener Vladimir Kolos fra Sport24.

Han vurdere, at det russiske landshold kommer til Danmark for at få et point med hjem, men han er bekymret, efter den stemning han oplevede i Parken mod Belgien.

Maxim Fridman fra Eurostavka er enig med sin russiske kollega, når han skal vurderes Ruslands chance for point i Parken.

– Rusland har nærmest ingen chance for at holde den på uafgjort i København. Jeres hold er meget stærkt lige nu, selvom det er blevet til nul point. Vi kommer for at få en uafgjort, men jeg tror ikke, Rusland kan holde stand på udebane, siger han til Ekstra Bladet.

Mens Danmark må undvære Christian Eriksen, så eren af Ruslands bedste spillere højrebacken Mario Fernandes tvivlsom til kampen, der spilles mandag klokken 21.





KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’




LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Millionregn over ‘PC’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Afsløring: DBU-boss stopper

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Tv-vært stopper på Viaplay

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

I dialog om Albert Grønbæk

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli