Russere tvivler: Mest sandsynligt Danmark vinder

Der er ikke stor tiltro til det russiske landshold blandt to russiske journalister, der dækker EM-slutrunden.



Danmark har endnu det første point til gode ved årets EM-slutrunde, alligevel har de en reel chance for at gå videre på en andenplads.

Omvendt har Rusland samlet tre point sammen, men tiltroen til det russiske nationalmandskab er ikke ligefrem overvældende hos det to journalister, som Ekstra Bladet har talt med forud for kampen mod Danmark på mandag.

– Jeg ville ikke være overrasket over en 3-0-sejr – til begge hold. Alt kan ske, for Rusland er et overraskende hold, der kan tabe og vinde over alle. Det mest sandsynlige er, at danskerne vinder og måske med to mål, mener Vladimir Kolos fra Sport24.

Han vurdere, at det russiske landshold kommer til Danmark for at få et point med hjem, men han er bekymret, efter den stemning han oplevede i Parken mod Belgien.

Maxim Fridman fra Eurostavka er enig med sin russiske kollega, når han skal vurderes Ruslands chance for point i Parken.

– Rusland har nærmest ingen chance for at holde den på uafgjort i København. Jeres hold er meget stærkt lige nu, selvom det er blevet til nul point. Vi kommer for at få en uafgjort, men jeg tror ikke, Rusland kan holde stand på udebane, siger han til Ekstra Bladet.

Mens Danmark må undvære Christian Eriksen, så eren af Ruslands bedste spillere højrebacken Mario Fernandes tvivlsom til kampen, der spilles mandag klokken 21.





Osula til storklub for vildt millionbeløb?




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Viborg FF – Sønderjyske

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Medie: Køber Højlund for 330 millioner



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Wolfsburg – Bayern

Peter Schmeichel lander stort job

Køber snart Brøndby-angriber

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Manchester City – Brentford

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis