Russere tvivler: Mest sandsynligt Danmark vinder

Der er ikke stor tiltro til det russiske landshold blandt to russiske journalister, der dækker EM-slutrunden.



Danmark har endnu det første point til gode ved årets EM-slutrunde, alligevel har de en reel chance for at gå videre på en andenplads.

Omvendt har Rusland samlet tre point sammen, men tiltroen til det russiske nationalmandskab er ikke ligefrem overvældende hos det to journalister, som Ekstra Bladet har talt med forud for kampen mod Danmark på mandag.

– Jeg ville ikke være overrasket over en 3-0-sejr – til begge hold. Alt kan ske, for Rusland er et overraskende hold, der kan tabe og vinde over alle. Det mest sandsynlige er, at danskerne vinder og måske med to mål, mener Vladimir Kolos fra Sport24.

Han vurdere, at det russiske landshold kommer til Danmark for at få et point med hjem, men han er bekymret, efter den stemning han oplevede i Parken mod Belgien.

Maxim Fridman fra Eurostavka er enig med sin russiske kollega, når han skal vurderes Ruslands chance for point i Parken.

– Rusland har nærmest ingen chance for at holde den på uafgjort i København. Jeres hold er meget stærkt lige nu, selvom det er blevet til nul point. Vi kommer for at få en uafgjort, men jeg tror ikke, Rusland kan holde stand på udebane, siger han til Ekstra Bladet.

Mens Danmark må undvære Christian Eriksen, så eren af Ruslands bedste spillere højrebacken Mario Fernandes tvivlsom til kampen, der spilles mandag klokken 21.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Smider Salah-bombe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Amir Richardson scorer kassen i FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Det var vanvittigt brutalt

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Inter skuffer stort mod Torino

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bombe på vej i Real Madrid?

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League