Uhyggeligt: Sådan så Højbjerg Eriksen-kollapset

Pierre-Emile Højbjerg forstod ikke i første omgang, hvor alvorligt det stod til med Christian Eriksen.



Pierre-Emile Højbjerg er en af de tre spillere, der i dag har stillet sig frem for pressen for første gang siden lørdagens voldsomme hændelse, da Christian Eriksen kollapsede i PArken og måtte modtage livreddende førstehjælp for at overleve. 

Den danske landsholdsspiller var med i det danske opspil, der netop havde været i gang, da Eriksen faldt om i græsset. Sådan oplevede Pierre-Emile Højbjerg situationen i Parken:

– Vi slår en kontra, og jeg sender Christan afsted, men det ender med at bolden ryger ud til et indkast. Jeg vender mig om og går tilbage til min posiistion. Jeg tror, at Mæhle skal til at tage et indkast, og så ser jeg, at Christian ligger der. Øjnene lyser hvidt, hvis man kan sige det – det ser helt besynderligt ud.

– Jeg ser Simon (Kjær, red) styrte afsted, og jeg ved ikke helt, hvad der sker. Jeg kan se at lægestaben styrer afsted, og Simon vitter med armene.

– Jeg står over ved trænerbænken. Jeg kan se, at der er nogle arme, der signalerer førstehjælp, og så ved man, at at der er meget alvorligt 

– Uhyggeligt og ufatteligt.

– Det vigtigste lige nu er, at Christian har det godt, lyder det fra Pierre-Emile Højbjerg.

Det ligger fast, at det danske landsholds fortsætter i EM-turneirngen på trods af Eriksens kollaps, og dermed venter der en kamp om tre dage – torsdag aften i Parken, hvor Belgien venter som modstander.

Søndag aften vandt Holland en 3-2-sejr over Ukraine – men en hollandsk spiller havde frem mod kampen været i kraftiuge overvejelser om at melde afbud til kampen på grund af Christian Eriksens uheld. Det påvirkede ganske enkelt for meget – læs mere om det her





EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Tordner mod VM-træner

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Interessant melding om VM-profil

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Holland – Sverige

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Vil smadre transferrekord



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyskland – Elfenbenskysten

Superliga-boss med spændende transfermelding

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Her er AGF’s Champions League-modstander

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Sønderjyske køber ny cheftræner

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Tyrkiet – Paraguay

Viaplay med stor AGF-nyhed



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Thomas Frank med interessant Danmark-melding