Pierre-Emile Højbjerg er en af de tre spillere, der i dag har stillet sig frem for pressen for første gang siden lørdagens voldsomme hændelse, da Christian Eriksen kollapsede i PArken og måtte modtage livreddende førstehjælp for at overleve.
Den danske landsholdsspiller var med i det danske opspil, der netop havde været i gang, da Eriksen faldt om i græsset. Sådan oplevede Pierre-Emile Højbjerg situationen i Parken:
– Vi slår en kontra, og jeg sender Christan afsted, men det ender med at bolden ryger ud til et indkast. Jeg vender mig om og går tilbage til min posiistion. Jeg tror, at Mæhle skal til at tage et indkast, og så ser jeg, at Christian ligger der. Øjnene lyser hvidt, hvis man kan sige det – det ser helt besynderligt ud.
– Jeg ser Simon (Kjær, red) styrte afsted, og jeg ved ikke helt, hvad der sker. Jeg kan se at lægestaben styrer afsted, og Simon vitter med armene.
– Jeg står over ved trænerbænken. Jeg kan se, at der er nogle arme, der signalerer førstehjælp, og så ved man, at at der er meget alvorligt
– Uhyggeligt og ufatteligt.
– Det vigtigste lige nu er, at Christian har det godt, lyder det fra Pierre-Emile Højbjerg.
Det ligger fast, at det danske landsholds fortsætter i EM-turneirngen på trods af Eriksens kollaps, og dermed venter der en kamp om tre dage – torsdag aften i Parken, hvor Belgien venter som modstander.
Søndag aften vandt Holland en 3-2-sejr over Ukraine – men en hollandsk spiller havde frem mod kampen været i kraftiuge overvejelser om at melde afbud til kampen på grund af Christian Eriksens uheld. Det påvirkede ganske enkelt for meget – læs mere om det her
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
VM-spiller får fem karantænedage
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
OPTAKT
Marokko – Haiti
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
OPTAKT
Skotland – Brasilien
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Køber ind i Barcelona
INTERVIEW
