Uhyggeligt: Sådan så Højbjerg Eriksen-kollapset

Pierre-Emile Højbjerg forstod ikke i første omgang, hvor alvorligt det stod til med Christian Eriksen.



Pierre-Emile Højbjerg er en af de tre spillere, der i dag har stillet sig frem for pressen for første gang siden lørdagens voldsomme hændelse, da Christian Eriksen kollapsede i PArken og måtte modtage livreddende førstehjælp for at overleve. 

Den danske landsholdsspiller var med i det danske opspil, der netop havde været i gang, da Eriksen faldt om i græsset. Sådan oplevede Pierre-Emile Højbjerg situationen i Parken:

– Vi slår en kontra, og jeg sender Christan afsted, men det ender med at bolden ryger ud til et indkast. Jeg vender mig om og går tilbage til min posiistion. Jeg tror, at Mæhle skal til at tage et indkast, og så ser jeg, at Christian ligger der. Øjnene lyser hvidt, hvis man kan sige det – det ser helt besynderligt ud.

– Jeg ser Simon (Kjær, red) styrte afsted, og jeg ved ikke helt, hvad der sker. Jeg kan se at lægestaben styrer afsted, og Simon vitter med armene.

– Jeg står over ved trænerbænken. Jeg kan se, at der er nogle arme, der signalerer førstehjælp, og så ved man, at at der er meget alvorligt 

– Uhyggeligt og ufatteligt.

– Det vigtigste lige nu er, at Christian har det godt, lyder det fra Pierre-Emile Højbjerg.

Det ligger fast, at det danske landsholds fortsætter i EM-turneirngen på trods af Eriksens kollaps, og dermed venter der en kamp om tre dage – torsdag aften i Parken, hvor Belgien venter som modstander.

Søndag aften vandt Holland en 3-2-sejr over Ukraine – men en hollandsk spiller havde frem mod kampen været i kraftiuge overvejelser om at melde afbud til kampen på grund af Christian Eriksens uheld. Det påvirkede ganske enkelt for meget – læs mere om det her





LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige

Mexico er klar til ottendedelsfinalen

Ellevild Haaland: Det er sindssygt!

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

De tager ikke med FC København på træningslejr

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby tæt på denne keeper

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Her er Jonas Winds nye klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby med transferscoop?

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

England – DR Congo

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

USA – Bosnien-Hercegovina

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn