Uhyggeligt: Sådan så Højbjerg Eriksen-kollapset

Pierre-Emile Højbjerg forstod ikke i første omgang, hvor alvorligt det stod til med Christian Eriksen.



Pierre-Emile Højbjerg er en af de tre spillere, der i dag har stillet sig frem for pressen for første gang siden lørdagens voldsomme hændelse, da Christian Eriksen kollapsede i PArken og måtte modtage livreddende førstehjælp for at overleve. 

Den danske landsholdsspiller var med i det danske opspil, der netop havde været i gang, da Eriksen faldt om i græsset. Sådan oplevede Pierre-Emile Højbjerg situationen i Parken:

– Vi slår en kontra, og jeg sender Christan afsted, men det ender med at bolden ryger ud til et indkast. Jeg vender mig om og går tilbage til min posiistion. Jeg tror, at Mæhle skal til at tage et indkast, og så ser jeg, at Christian ligger der. Øjnene lyser hvidt, hvis man kan sige det – det ser helt besynderligt ud.

– Jeg ser Simon (Kjær, red) styrte afsted, og jeg ved ikke helt, hvad der sker. Jeg kan se at lægestaben styrer afsted, og Simon vitter med armene.

– Jeg står over ved trænerbænken. Jeg kan se, at der er nogle arme, der signalerer førstehjælp, og så ved man, at at der er meget alvorligt 

– Uhyggeligt og ufatteligt.

– Det vigtigste lige nu er, at Christian har det godt, lyder det fra Pierre-Emile Højbjerg.

Det ligger fast, at det danske landsholds fortsætter i EM-turneirngen på trods af Eriksens kollaps, og dermed venter der en kamp om tre dage – torsdag aften i Parken, hvor Belgien venter som modstander.

Søndag aften vandt Holland en 3-2-sejr over Ukraine – men en hollandsk spiller havde frem mod kampen været i kraftiuge overvejelser om at melde afbud til kampen på grund af Christian Eriksens uheld. Det påvirkede ganske enkelt for meget – læs mere om det her





Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd




LIVE

TransferLIVE: Transfer definitivt kollapset

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris



LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger med Ishaq Holalam

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

OB – Sønderjyske

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Stor ændring i AGF?

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Dansker scorer mod Barcelona

Kæmpe transfer under opsejling

Han er den nye Superliga-juvel!

Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB