FRANKFURT (Tipsbladet): Det var sekunder, der føltes som timer en varm julidag i 2021.
Kasper Schmeichel nåede at skabe en kortvarig følelse af ekstrem eufori, da han pillede Harry Kanes straffespark i den forlængede spilletid. Skuffelsen efterfølgende overtrumfede dog glæden, da Kane satte returbolden ind i nettet slutresultatet 2-1.
Tre år senere kan Schmeichel og det danske landshold tage revanche, når man torsdag aften møder England igen ved den anden gruppekamp ved EM.
Man forstår, hvis kampen har en særlig betydning for de danske spillere, som var med tilbage i 2021, og den gjorde da også ondt efterfølgende, erkender Kasper Schmeichel. Men det er ikke sådan, at man har en helt særlig lyst efter at tage revanche, slår Kasper Schmeichel fast på pressemødet før dagen før kampen.
– For mit eget vedkommende, nej. Det er en ny kamp, og jeg har ikke brugt meget tid på den efter. Det gjorde ondt nok i forvejen, så det var om at prøve at komme hurtigt videre. Jeg tænker ikke så meget tilbage på den.
– Min største motivation er at fejre en sejr med de danske fans, og det er personligt sådan, jeg vil motivere mig, slår han kort fast.
Han sætter til gengæld flere ord på bødlen Kane, som Schmeichel kender fra gamle dage i engelsk fodbold.
Blandt andet var Schmeichel på kontrakt i Leicester, dengang en purung Harry Kane blev udlejet fra Tottenham til Leicester for at få noget førsteholdsfodbold i starten af 2013.
Det var en ung engelsk angriber, som gjorde sig bemærket for den ældre Schmeichel.
Det fik blandt andet Schmeichel til at levere en lidt spøjs beskrivelse af stjerneangriberen.
– Jeg husker en meget sulten gut, der kom ind af døren i Leicester. En der ville bevise sig selv, og som virkelig arbejdede hårdt. Han var som en svamp i forhold til at suge informationer fra nogle af spillerne omkring sig.
– Han arbejder utrolig hårdt, og hvad kan du efterhånden sige om ham? Han er verdensklasse og en af verdens bedste, slår Kasper Schmeichel fast.
Harry Kane støder da også til slutrunden med bagagen proppet med selvtillid efter en personlig stærk sæson i Bayern München, hvor han scorede hele 36 Bundesliga-mål i 32 kampe.
Det er torsdag aften, at Danmark møder England. Her vil Schmeichel medmindre noget helt uventet sker stå overfor sin tidligere holdkammerat fra 2013.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. FCK-stjerne er vendt hjem
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
NYHEDER
SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
Klar besked om AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
STORT INTERVIEW