FRANKFURT (Tipsbladet): Det var sekunder, der føltes som timer en varm julidag i 2021.
Kasper Schmeichel nåede at skabe en kortvarig følelse af ekstrem eufori, da han pillede Harry Kanes straffespark i den forlængede spilletid. Skuffelsen efterfølgende overtrumfede dog glæden, da Kane satte returbolden ind i nettet slutresultatet 2-1.
Tre år senere kan Schmeichel og det danske landshold tage revanche, når man torsdag aften møder England igen ved den anden gruppekamp ved EM.
Man forstår, hvis kampen har en særlig betydning for de danske spillere, som var med tilbage i 2021, og den gjorde da også ondt efterfølgende, erkender Kasper Schmeichel. Men det er ikke sådan, at man har en helt særlig lyst efter at tage revanche, slår Kasper Schmeichel fast på pressemødet før dagen før kampen.
– For mit eget vedkommende, nej. Det er en ny kamp, og jeg har ikke brugt meget tid på den efter. Det gjorde ondt nok i forvejen, så det var om at prøve at komme hurtigt videre. Jeg tænker ikke så meget tilbage på den.
– Min største motivation er at fejre en sejr med de danske fans, og det er personligt sådan, jeg vil motivere mig, slår han kort fast.
Han sætter til gengæld flere ord på bødlen Kane, som Schmeichel kender fra gamle dage i engelsk fodbold.
Blandt andet var Schmeichel på kontrakt i Leicester, dengang en purung Harry Kane blev udlejet fra Tottenham til Leicester for at få noget førsteholdsfodbold i starten af 2013.
Det var en ung engelsk angriber, som gjorde sig bemærket for den ældre Schmeichel.
Det fik blandt andet Schmeichel til at levere en lidt spøjs beskrivelse af stjerneangriberen.
– Jeg husker en meget sulten gut, der kom ind af døren i Leicester. En der ville bevise sig selv, og som virkelig arbejdede hårdt. Han var som en svamp i forhold til at suge informationer fra nogle af spillerne omkring sig.
– Han arbejder utrolig hårdt, og hvad kan du efterhånden sige om ham? Han er verdensklasse og en af verdens bedste, slår Kasper Schmeichel fast.
Harry Kane støder da også til slutrunden med bagagen proppet med selvtillid efter en personlig stærk sæson i Bayern München, hvor han scorede hele 36 Bundesliga-mål i 32 kampe.
Det er torsdag aften, at Danmark møder England. Her vil Schmeichel medmindre noget helt uventet sker stå overfor sin tidligere holdkammerat fra 2013.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
LIVE: AGF klarede presset!
NYHEDER