Schmeichel: Vi har prøvet værre

Kasper Schmeichel er ikke bekymret, selvom Danmark søndag smed point mod Slovenien.



STUTTGART (Tipsbladet): – Jeg er ikke bekymret. Jeg er optimistisk.

Sådan lød den umiddelbare reaktion fra Kasper Schmeichel, efter Danmark smed point i EM-åbneren mod Slovenien.

Første halvleg var tæt på perfekt for Danmark, men anden halvleg var ikke nær så dominerende, og der var længe optræk til en slovensk kasse, som dog også kom til sidst.

Trods pointtabet til gruppens, på papiret, dårligste modstander, ser Kasper Schmeichel stadig positivt på mulighederne:

– Jeg er ikke bekymret. Jeg er meget optimistisk. Vi skal tage det, som det er. Vi har fået et point, og det var ikke den start, vi ønskede, men det var ikke det værste, der er sket. Vi har stået i værre positioner end det her.

– Vi skal vinde vores kampe. Det skulle vi også i dag, og det havde været dejligt med en sejr. For tre år siden var vi en meget, meget sværere position end i dag, som vi kom over. Jeg ved, hvad der er af personlighed og kvalitet i det her omklædningsrum, så nu venter der nogle spændende kampe, siger Kasper Schmeichel.

Selvom det har set værre ud, så er det stadig skuffelsen, der fylder mest hos søndagens anfører.

– Jeg tror, hver gang det danske landshold forlader banen uden at have vundet, så er vi skuffede. Vi skal altid huske, at der er en modstander, og de har altså også chancer i dag. Deres målmand laver en verdensklasse redning, som er meget vigtig for momentum af kampen. Hvis den var gået ind, så er jeg sikker på, at momentum var røget over på vores side, fortæller Kasper Schmeichel.

Inden kampen kunne Kasper Schmeichel rigtige nyde den kulisse, de tusindvis af danske fans skabte. Og det kunne mærkes.

– Vi sagde det inde i omklædningsrummet. Det er unikt. Det er det sgu. Det var som at spille på hjemmebane. Det var inspirerende. Jeg fik gåsehud. Der var et tidspunkt i opvarmningen, hvor Rønnow og jeg kigge på hinanden og sagde: ”hold da kæft”, siger Kasper Schmeichel.

Danmark skal i aktion igen torsdag, hvor England er modstanderen.





Kommer med frækt bud på dansk mester




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Harry Maguire i chok

AGF kan ende med millionregning, men…

Kæmpe røgslør af Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Bayern München lurer på choktransfer

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Dansk toptræner lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Brighton – Manchester United



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Tiden er ved at rinde ud