Schmeichel: Vi har prøvet værre

Kasper Schmeichel er ikke bekymret, selvom Danmark søndag smed point mod Slovenien.



STUTTGART (Tipsbladet): – Jeg er ikke bekymret. Jeg er optimistisk.

Sådan lød den umiddelbare reaktion fra Kasper Schmeichel, efter Danmark smed point i EM-åbneren mod Slovenien.

Første halvleg var tæt på perfekt for Danmark, men anden halvleg var ikke nær så dominerende, og der var længe optræk til en slovensk kasse, som dog også kom til sidst.

Trods pointtabet til gruppens, på papiret, dårligste modstander, ser Kasper Schmeichel stadig positivt på mulighederne:

– Jeg er ikke bekymret. Jeg er meget optimistisk. Vi skal tage det, som det er. Vi har fået et point, og det var ikke den start, vi ønskede, men det var ikke det værste, der er sket. Vi har stået i værre positioner end det her.

– Vi skal vinde vores kampe. Det skulle vi også i dag, og det havde været dejligt med en sejr. For tre år siden var vi en meget, meget sværere position end i dag, som vi kom over. Jeg ved, hvad der er af personlighed og kvalitet i det her omklædningsrum, så nu venter der nogle spændende kampe, siger Kasper Schmeichel.

Selvom det har set værre ud, så er det stadig skuffelsen, der fylder mest hos søndagens anfører.

– Jeg tror, hver gang det danske landshold forlader banen uden at have vundet, så er vi skuffede. Vi skal altid huske, at der er en modstander, og de har altså også chancer i dag. Deres målmand laver en verdensklasse redning, som er meget vigtig for momentum af kampen. Hvis den var gået ind, så er jeg sikker på, at momentum var røget over på vores side, fortæller Kasper Schmeichel.

Inden kampen kunne Kasper Schmeichel rigtige nyde den kulisse, de tusindvis af danske fans skabte. Og det kunne mærkes.

– Vi sagde det inde i omklædningsrummet. Det er unikt. Det er det sgu. Det var som at spille på hjemmebane. Det var inspirerende. Jeg fik gåsehud. Der var et tidspunkt i opvarmningen, hvor Rønnow og jeg kigge på hinanden og sagde: ”hold da kæft”, siger Kasper Schmeichel.

Danmark skal i aktion igen torsdag, hvor England er modstanderen.







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

De jagter Henrik Meister

Arsenal-dansker vender hjem



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Afslører dansk toptræners millionløn

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Der er al mulig grund til bekymring

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Medier sender ham hjem til AGF

Tysk VM-chok

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Sådan kommer Danmark til VM

Tottenham henter Liverpool-profil

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Thelander holder døren åben efter stærk sæson



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De lurer på Vejle-profil

Afslører: Dolberg sat til salg