Schmeichel: Vi har prøvet værre

Kasper Schmeichel er ikke bekymret, selvom Danmark søndag smed point mod Slovenien.



STUTTGART (Tipsbladet): – Jeg er ikke bekymret. Jeg er optimistisk.

Sådan lød den umiddelbare reaktion fra Kasper Schmeichel, efter Danmark smed point i EM-åbneren mod Slovenien.

Første halvleg var tæt på perfekt for Danmark, men anden halvleg var ikke nær så dominerende, og der var længe optræk til en slovensk kasse, som dog også kom til sidst.

Trods pointtabet til gruppens, på papiret, dårligste modstander, ser Kasper Schmeichel stadig positivt på mulighederne:

– Jeg er ikke bekymret. Jeg er meget optimistisk. Vi skal tage det, som det er. Vi har fået et point, og det var ikke den start, vi ønskede, men det var ikke det værste, der er sket. Vi har stået i værre positioner end det her.

– Vi skal vinde vores kampe. Det skulle vi også i dag, og det havde været dejligt med en sejr. For tre år siden var vi en meget, meget sværere position end i dag, som vi kom over. Jeg ved, hvad der er af personlighed og kvalitet i det her omklædningsrum, så nu venter der nogle spændende kampe, siger Kasper Schmeichel.

Selvom det har set værre ud, så er det stadig skuffelsen, der fylder mest hos søndagens anfører.

– Jeg tror, hver gang det danske landshold forlader banen uden at have vundet, så er vi skuffede. Vi skal altid huske, at der er en modstander, og de har altså også chancer i dag. Deres målmand laver en verdensklasse redning, som er meget vigtig for momentum af kampen. Hvis den var gået ind, så er jeg sikker på, at momentum var røget over på vores side, fortæller Kasper Schmeichel.

Inden kampen kunne Kasper Schmeichel rigtige nyde den kulisse, de tusindvis af danske fans skabte. Og det kunne mærkes.

– Vi sagde det inde i omklædningsrummet. Det er unikt. Det er det sgu. Det var som at spille på hjemmebane. Det var inspirerende. Jeg fik gåsehud. Der var et tidspunkt i opvarmningen, hvor Rønnow og jeg kigge på hinanden og sagde: ”hold da kæft”, siger Kasper Schmeichel.

Danmark skal i aktion igen torsdag, hvor England er modstanderen.





LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Forbereder bud på 970 mio.

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Til lægetjek i Superliga-klub

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

England – Ghana

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Køber ind i Barcelona

Portugal – Usbekistan

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Lyngby Boldklub sælger profil