Serbisk jernmand: Sådan stopper jeg Højlund

Serbiens midtstopper Strahinja Pavlovic har opskriften klar mod Rasmus Højlund tirsdag aften; spil fysisk mod danskeren. Det siger han på pressemødet før kampen.



MÜNCHEN (Tipsbladet): I fodboldkampe er der altid kampe i kampen, og sådan en må man formode finder sted mellem Rasmus Højlund og Strahinja Pavlovic tirsdag aften. 

Danmarks førsteangriber ventes nemlig at skulle tage en masse dueller mod Serbiens jernmand i midterforsvaret klokken 21 tirsdag aften. 

Og her er respekten fra Serbiens lejr stor. Det er man ikke i tvivl om, da forsvarsspilleren Strahinja Pavlovic blev spurgt ind til Rasmus Højlund på pressemødet dagen før kampen. 

Pavlovic kender nemlig Højlund fra tiden i Østrig, hvor de begge tørnede ud i forårssæsonen i 2022. Pavlovic for FC Basel og Højlund fra Sturm Graz, og selv om de ikke nåede at spille overfor hinanden dengang, så gjorde danskeren et indtryk. 

Pavlovic var dog ikke klar over, at Højlund lige nu har spillet seks landskampe uden scoringer.

Du kommer nok til at spille overfor Rasmus Højlund i morgen. Har du bemærket, at han ikke har scoret i seks landskampe for Danmark, og hvordan har du forberedt dig på at møde ham? 

– Det vidste jeg ikke, indleder Pavlovic og fortsætter:

– Han er virkelig en god spiller. Jeg kender ham fra, da han spillede i Sturm Graz. Han kan virkelig være farlig, og vi er nødt til at være opmærksomme på ham og spille meget fysisk mod ham.

– Han er en rigtig dygtig angriber, slår midtstopperen, der i dag spiller i Red Bull Salzburg, fast. 

Pavlovic har spillet fuldtid for Serbien i de to første EM-kampe, og man må formode, at han også starter inde tirsdag, nu når han var udvalgt til at skulle svare på spørgsmål. 

I løbet af pressekonferencen åbnede Pavlovic også kort op for, at han havde talt med sine danske holdkammerater i Salzburg, Maurits Kjærgaard og Mads Bidstrup om kampen, før EM startede.

Generelt var respekten for Danmark stor fra den serbiske lejr, men morgendagens modstander er godt klar over, at man har kniven for struben inden opgøret. 

Serbien har blot et enkelt point i gruppespillet, men de kan spille sig videre med en uafgjort mod Danmark. Det kræver dog, at flere resultater går deres vej i de andre grupper. Til gengæld vil de med sikkerhed kvalificere sig til ottendedelsfinalen med en sejr.



Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

En kæmpe sejr

I dialog med Brøndby

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Opløftende melding for ‘AC’

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

‘Har lukket munden på kritikerne’

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Jubler over dansker: Dette er bare starten

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!