Serbisk jernmand: Sådan stopper jeg Højlund

Serbiens midtstopper Strahinja Pavlovic har opskriften klar mod Rasmus Højlund tirsdag aften; spil fysisk mod danskeren. Det siger han på pressemødet før kampen.



MÜNCHEN (Tipsbladet): I fodboldkampe er der altid kampe i kampen, og sådan en må man formode finder sted mellem Rasmus Højlund og Strahinja Pavlovic tirsdag aften. 

Danmarks førsteangriber ventes nemlig at skulle tage en masse dueller mod Serbiens jernmand i midterforsvaret klokken 21 tirsdag aften. 

Og her er respekten fra Serbiens lejr stor. Det er man ikke i tvivl om, da forsvarsspilleren Strahinja Pavlovic blev spurgt ind til Rasmus Højlund på pressemødet dagen før kampen. 

Pavlovic kender nemlig Højlund fra tiden i Østrig, hvor de begge tørnede ud i forårssæsonen i 2022. Pavlovic for FC Basel og Højlund fra Sturm Graz, og selv om de ikke nåede at spille overfor hinanden dengang, så gjorde danskeren et indtryk. 

Pavlovic var dog ikke klar over, at Højlund lige nu har spillet seks landskampe uden scoringer.

Du kommer nok til at spille overfor Rasmus Højlund i morgen. Har du bemærket, at han ikke har scoret i seks landskampe for Danmark, og hvordan har du forberedt dig på at møde ham? 

– Det vidste jeg ikke, indleder Pavlovic og fortsætter:

– Han er virkelig en god spiller. Jeg kender ham fra, da han spillede i Sturm Graz. Han kan virkelig være farlig, og vi er nødt til at være opmærksomme på ham og spille meget fysisk mod ham.

– Han er en rigtig dygtig angriber, slår midtstopperen, der i dag spiller i Red Bull Salzburg, fast. 

Pavlovic har spillet fuldtid for Serbien i de to første EM-kampe, og man må formode, at han også starter inde tirsdag, nu når han var udvalgt til at skulle svare på spørgsmål. 

I løbet af pressekonferencen åbnede Pavlovic også kort op for, at han havde talt med sine danske holdkammerater i Salzburg, Maurits Kjærgaard og Mads Bidstrup om kampen, før EM startede.

Generelt var respekten for Danmark stor fra den serbiske lejr, men morgendagens modstander er godt klar over, at man har kniven for struben inden opgøret. 

Serbien har blot et enkelt point i gruppespillet, men de kan spille sig videre med en uafgjort mod Danmark. Det kræver dog, at flere resultater går deres vej i de andre grupper. Til gengæld vil de med sikkerhed kvalificere sig til ottendedelsfinalen med en sejr.




Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Åge Hareide er alvorligt syg

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Vanvittige scener i Parken!

Ny kæmpeklub er interesseret

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

GOG buldrer forbi bundhold

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

Peter Christiansen har fundet afløseren

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Superliga-profil får trænerlicens

Chok i OB – siger op efter seks dage

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Riemer giver Højlund-opdatering

Glimrende nyt om Chido Obi

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Danske tenniskvinder rykker ned

Målfattigt i Moldova

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Skotland dummer sig i Grækenland

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Dansk stjerne udgår med sygdom