MÜNCHEN (Tipsbladet): I fodboldkampe er der altid kampe i kampen, og sådan en må man formode finder sted mellem Rasmus Højlund og Strahinja Pavlovic tirsdag aften.
Danmarks førsteangriber ventes nemlig at skulle tage en masse dueller mod Serbiens jernmand i midterforsvaret klokken 21 tirsdag aften.
Og her er respekten fra Serbiens lejr stor. Det er man ikke i tvivl om, da forsvarsspilleren Strahinja Pavlovic blev spurgt ind til Rasmus Højlund på pressemødet dagen før kampen.
Pavlovic kender nemlig Højlund fra tiden i Østrig, hvor de begge tørnede ud i forårssæsonen i 2022. Pavlovic for FC Basel og Højlund fra Sturm Graz, og selv om de ikke nåede at spille overfor hinanden dengang, så gjorde danskeren et indtryk.
Pavlovic var dog ikke klar over, at Højlund lige nu har spillet seks landskampe uden scoringer.
Du kommer nok til at spille overfor Rasmus Højlund i morgen. Har du bemærket, at han ikke har scoret i seks landskampe for Danmark, og hvordan har du forberedt dig på at møde ham?
– Det vidste jeg ikke, indleder Pavlovic og fortsætter:
– Han er virkelig en god spiller. Jeg kender ham fra, da han spillede i Sturm Graz. Han kan virkelig være farlig, og vi er nødt til at være opmærksomme på ham og spille meget fysisk mod ham.
– Han er en rigtig dygtig angriber, slår midtstopperen, der i dag spiller i Red Bull Salzburg, fast.
Pavlovic har spillet fuldtid for Serbien i de to første EM-kampe, og man må formode, at han også starter inde tirsdag, nu når han var udvalgt til at skulle svare på spørgsmål.
I løbet af pressekonferencen åbnede Pavlovic også kort op for, at han havde talt med sine danske holdkammerater i Salzburg, Maurits Kjærgaard og Mads Bidstrup om kampen, før EM startede.
Generelt var respekten for Danmark stor fra den serbiske lejr, men morgendagens modstander er godt klar over, at man har kniven for struben inden opgøret.
Serbien har blot et enkelt point i gruppespillet, men de kan spille sig videre med en uafgjort mod Danmark. Det kræver dog, at flere resultater går deres vej i de andre grupper. Til gengæld vil de med sikkerhed kvalificere sig til ottendedelsfinalen med en sejr.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager