MÜNCHEN (Tipsbladet): I fodboldkampe er der altid kampe i kampen, og sådan en må man formode finder sted mellem Rasmus Højlund og Strahinja Pavlovic tirsdag aften.
Danmarks førsteangriber ventes nemlig at skulle tage en masse dueller mod Serbiens jernmand i midterforsvaret klokken 21 tirsdag aften.
Og her er respekten fra Serbiens lejr stor. Det er man ikke i tvivl om, da forsvarsspilleren Strahinja Pavlovic blev spurgt ind til Rasmus Højlund på pressemødet dagen før kampen.
Pavlovic kender nemlig Højlund fra tiden i Østrig, hvor de begge tørnede ud i forårssæsonen i 2022. Pavlovic for FC Basel og Højlund fra Sturm Graz, og selv om de ikke nåede at spille overfor hinanden dengang, så gjorde danskeren et indtryk.
Pavlovic var dog ikke klar over, at Højlund lige nu har spillet seks landskampe uden scoringer.
Du kommer nok til at spille overfor Rasmus Højlund i morgen. Har du bemærket, at han ikke har scoret i seks landskampe for Danmark, og hvordan har du forberedt dig på at møde ham?
– Det vidste jeg ikke, indleder Pavlovic og fortsætter:
– Han er virkelig en god spiller. Jeg kender ham fra, da han spillede i Sturm Graz. Han kan virkelig være farlig, og vi er nødt til at være opmærksomme på ham og spille meget fysisk mod ham.
– Han er en rigtig dygtig angriber, slår midtstopperen, der i dag spiller i Red Bull Salzburg, fast.
Pavlovic har spillet fuldtid for Serbien i de to første EM-kampe, og man må formode, at han også starter inde tirsdag, nu når han var udvalgt til at skulle svare på spørgsmål.
I løbet af pressekonferencen åbnede Pavlovic også kort op for, at han havde talt med sine danske holdkammerater i Salzburg, Maurits Kjærgaard og Mads Bidstrup om kampen, før EM startede.
Generelt var respekten for Danmark stor fra den serbiske lejr, men morgendagens modstander er godt klar over, at man har kniven for struben inden opgøret.
Serbien har blot et enkelt point i gruppespillet, men de kan spille sig videre med en uafgjort mod Danmark. Det kræver dog, at flere resultater går deres vej i de andre grupper. Til gengæld vil de med sikkerhed kvalificere sig til ottendedelsfinalen med en sejr.

Fuldender svensk mirakel

FCM har solgt nul billetter

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Afsløring: Brøndby afvist

Tidligere Superliga-målræv åben for Danmark

Kræver kæmpe beløb – AGF kan tjene stort

– Vi har råd til at købe Randers-spiller

‘Han har ændret magtbalancen i Superligaen’

Klar besked fra Frank efter nedtur

Nedtur for Højlund

Vil købe Manchester United

– Nyd ham nu, Brøndby – han er snart væk

Fredericia får bank i Haderslev

Jonas Vingegaard sat totalt til vægs i Andorra

242 millioner sidder på bænken

Møde i denne uge – færdig i FC Barcelona?

Morten Bruun om FCK-lejesvend: ‘Det går jo ikke’

Vanvittig Pogacar-klausul

Dansk keeper vækker opsigt: Vælter sig i gule kort

Medier fremhæver FC Midtjylland-mareridt

Skader får Neestrup til at nedjustere ambitionerne

– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss

Efter mareridtsår – Daramy skadet igen

Medie fælder dom over Eriksens startdebut

Verdensstjerne ked af Runes skade

Kæmpe drama mellem Frederiksen og Thomasberg

‘En skændsel’: Tidligere Superliga-træner chokerer

Måtte bæres ud – giver status på Brøndby-profil

Medie roser brandvarm dansker

Superliga-klubejer vil ikke sælge til udlændinge

Cooper rygtet væk: Nu giver han klart svar

Ellevild Peter Schmeichel: ‘Jeg kunne kysse ham!’

Utrolig dansk succes i Belgien

Forfærdeligt uheld i dansk 2. divisionskamp

Data: FC Midtjylland er nu tårnhøje guldfavoritter

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

Rystende ydmygelse – ryger han i morgen?

OB-comeback – Zorniger må være ellevild med ham!

Modbeviser eksperter og Superliga-fans

Her kan du se FC København mod Borussia Dortmund

Ekspert med dyster Rune-melding

FCK uden profiler til Champions League-brag

Svensk sensation skal sætte kronen på værket i dag

Graham Potter er ny svensk landstræner

Rødt kort efter et minut mod Real Madrid

Ruben Amorim: Den største i min tid her

Apacher kan vinde Istanbul-derby

Duelund revser sort aften: ‘Pisseligegyldigt’

Tullberg i tårer over tv-billeder
