FREUDENSTADT (Tipsbladet): En skæbnedag venter Danmark.
Tirsdag skal det afgøres, om Danmark skal videre ved EM eller på flyet hjem, og nemt bliver det ikke.
Selvom Danmark vandt 3-0 i den seneste kamp mod Serbien, der var en testkamp, venter der en stor udfordring.
Thomas Delaney har et godt kendskab til Serbien, og han forventer en hårdt spillet kamp, hvor Danmark skal bevare fatningen.
– Jeg tror, det bliver en spændende kamp mod serberne, der skal ud at vinde, og os der gerne vil styre kampen. Det er to gode fodboldhold, så jeg tror, det bliver en rigtig fed kamp.
– Det bliver en kamp med meget på spil, og hvor det er vigtigt ikke at gå ned ad den vej, der hedder at ødelægge kampen. Sådan nogle kampe kan jeg godt lide, så for mig virker det som et opgør med muligheder.
– Jeg tror også, det bliver to hold, der gerne vil spille. Som jeg husker Serbien, så er det, selvom det blev 3-0 sidst, et hold der godt kan spille fodbold og holde på bolden, siger Delaney.
Thomas Delaney har spillet sammen med to serbere i Sevilla, og de er meget imponeret over det danske landshold.
– Efter den seneste kamp (mod Serbien, red.) snakkede (Nemanja, red.) Gudelj og (Marko, red.) Dmitrovic meget om, hvor godt de syntes, vi spillede. Det var også en god periode for det danske landshold der, men jeg ved også, at vi internt på holdet også har snakket om, at de, på trods af en klar sejr, også godt kunne køre os lidt rundt i manegen, siger Delaney.
En sejr vil sende Danmark videre ved EM, og det vil uafgjort efter alt at dømme også. Med et nederlag vil det se svært ud for de danske landsholdsherrer.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Kæmpekøb retur til FC København?
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
Randers kæmper sig tilbage to gange
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TIPSBLADETS DOM