EM står for døren, og det danske landshold skal allerede i aktion på dag to i turneringen, når Finland venter på lørdag.
Én af dem der forventes at starte inde i den kamp for det danske landshold, er RB Leipzig-angriberen Yussuf Poulsen, der har udviklet sig til fast mand på den danske højrekant.
Det til trods for, at han i sin tyske klub er placeret mere centralt i angrebet.
– Jeg ser på det, som jeg altid har set på det. Det, der er min normale position, har ikke været det på landsholdet på noget tidspunkt. Jeg tror, at første gang, jeg prøvede at spille central angriber, var mod Tyskland, fortæller Yussuf Poulsen og uddyber:
– Så der er ikke så meget nyt eller anderledes i det. Jeg synes, jeg kan spille alle tre positioner oppe foran. Det er ikke sådan, jeg siger, at jeg skal spille 9’eren. I bund og grund vil jeg bare gerne spille. Det er det vigtigste, men der er nogle ting, der går nemmere, når man spiller den position, man også gør til hverdag.
Men selvom den 26-årige angriber accepterer, at han er placeret ude af sin vante position, så gør han sig tanker om, hvor længe det kan blive ved.
– Jeg tænker også på, hvad der skal ske på sigt. Skal jeg blive ved med at spille højre kant? Når jeg er 32, skal jeg så blive ved med at løbe fra baglinje til baglinje? Til den tid har man ikke samme energi, som når man er 26, funderer Yussuf Poulsen.
Det tidligere Lyngby-talent er noteret for 54 landskampe gennem tiden, hvor det er blevet til otte mål. Senest scorede han i 1-1 kampen mod Tyskland i en træningskamp før EM.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
AGF køber dansk profil
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
Dansk træner vinder stor pris
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
NYHEDER
