– Skal jeg blive ved med at spille højre kant?

Den danske landsholdsspiller Yussuf Poulsen er i tvivl om, hvor længe han kan bruges som højrekant på det danske landshold.



EM står for døren, og det danske landshold skal allerede i aktion på dag to i turneringen, når Finland venter på lørdag.

Én af dem der forventes at starte inde i den kamp for det danske landshold, er RB Leipzig-angriberen Yussuf Poulsen, der har udviklet sig til fast mand på den danske højrekant.

Det til trods for, at han i sin tyske klub er placeret mere centralt i angrebet.

– Jeg ser på det, som jeg altid har set på det. Det, der er min normale position, har ikke været det på landsholdet på noget tidspunkt. Jeg tror, at første gang, jeg prøvede at spille central angriber, var mod Tyskland, fortæller Yussuf Poulsen og uddyber:

– Så der er ikke så meget nyt eller anderledes i det. Jeg synes, jeg kan spille alle tre positioner oppe foran. Det er ikke sådan, jeg siger, at jeg skal spille 9’eren. I bund og grund vil jeg bare gerne spille. Det er det vigtigste, men der er nogle ting, der går nemmere, når man spiller den position, man også gør til hverdag.

Men selvom den 26-årige angriber accepterer, at han er placeret ude af sin vante position, så gør han sig tanker om, hvor længe det kan blive ved.

– Jeg tænker også på, hvad der skal ske på sigt. Skal jeg blive ved med at spille højre kant? Når jeg er 32, skal jeg så blive ved med at løbe fra baglinje til baglinje? Til den tid har man ikke samme energi, som når man er 26, funderer Yussuf Poulsen.

Det tidligere Lyngby-talent er noteret for 54 landskampe gennem tiden, hvor det er blevet til otte mål. Senest scorede han i 1-1 kampen mod Tyskland i en træningskamp før EM.





Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu melder Christian Eriksen ud

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Jens Jønsson flirter med dansk retur



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

City med vildt rekordbud

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Røven i klaskehøjde: De vinder VM

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Peger på ham som ny Superliga-træner