EM står for døren, og det danske landshold skal allerede i aktion på dag to i turneringen, når Finland venter på lørdag.
Én af dem der forventes at starte inde i den kamp for det danske landshold, er RB Leipzig-angriberen Yussuf Poulsen, der har udviklet sig til fast mand på den danske højrekant.
Det til trods for, at han i sin tyske klub er placeret mere centralt i angrebet.
– Jeg ser på det, som jeg altid har set på det. Det, der er min normale position, har ikke været det på landsholdet på noget tidspunkt. Jeg tror, at første gang, jeg prøvede at spille central angriber, var mod Tyskland, fortæller Yussuf Poulsen og uddyber:
– Så der er ikke så meget nyt eller anderledes i det. Jeg synes, jeg kan spille alle tre positioner oppe foran. Det er ikke sådan, jeg siger, at jeg skal spille 9’eren. I bund og grund vil jeg bare gerne spille. Det er det vigtigste, men der er nogle ting, der går nemmere, når man spiller den position, man også gør til hverdag.
Men selvom den 26-årige angriber accepterer, at han er placeret ude af sin vante position, så gør han sig tanker om, hvor længe det kan blive ved.
– Jeg tænker også på, hvad der skal ske på sigt. Skal jeg blive ved med at spille højre kant? Når jeg er 32, skal jeg så blive ved med at løbe fra baglinje til baglinje? Til den tid har man ikke samme energi, som når man er 26, funderer Yussuf Poulsen.
Det tidligere Lyngby-talent er noteret for 54 landskampe gennem tiden, hvor det er blevet til otte mål. Senest scorede han i 1-1 kampen mod Tyskland i en træningskamp før EM.
EKSKLUSIVT Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
Vind et gavekort til Unisport
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
MEDIE
De vil have Rashford
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
MEDIE
Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
MEDIE
