EM står for døren, og det danske landshold skal allerede i aktion på dag to i turneringen, når Finland venter på lørdag.
Én af dem der forventes at starte inde i den kamp for det danske landshold, er RB Leipzig-angriberen Yussuf Poulsen, der har udviklet sig til fast mand på den danske højrekant.
Det til trods for, at han i sin tyske klub er placeret mere centralt i angrebet.
– Jeg ser på det, som jeg altid har set på det. Det, der er min normale position, har ikke været det på landsholdet på noget tidspunkt. Jeg tror, at første gang, jeg prøvede at spille central angriber, var mod Tyskland, fortæller Yussuf Poulsen og uddyber:
– Så der er ikke så meget nyt eller anderledes i det. Jeg synes, jeg kan spille alle tre positioner oppe foran. Det er ikke sådan, jeg siger, at jeg skal spille 9’eren. I bund og grund vil jeg bare gerne spille. Det er det vigtigste, men der er nogle ting, der går nemmere, når man spiller den position, man også gør til hverdag.
Men selvom den 26-årige angriber accepterer, at han er placeret ude af sin vante position, så gør han sig tanker om, hvor længe det kan blive ved.
– Jeg tænker også på, hvad der skal ske på sigt. Skal jeg blive ved med at spille højre kant? Når jeg er 32, skal jeg så blive ved med at løbe fra baglinje til baglinje? Til den tid har man ikke samme energi, som når man er 26, funderer Yussuf Poulsen.
Det tidligere Lyngby-talent er noteret for 54 landskampe gennem tiden, hvor det er blevet til otte mål. Senest scorede han i 1-1 kampen mod Tyskland i en træningskamp før EM.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub bekræfter stor transfer
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
NYHEDER
Crazy transfer: City køber Anderson
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
MEDIE
