– Skal jeg blive ved med at spille højre kant?

Den danske landsholdsspiller Yussuf Poulsen er i tvivl om, hvor længe han kan bruges som højrekant på det danske landshold.



EM står for døren, og det danske landshold skal allerede i aktion på dag to i turneringen, når Finland venter på lørdag.

Én af dem der forventes at starte inde i den kamp for det danske landshold, er RB Leipzig-angriberen Yussuf Poulsen, der har udviklet sig til fast mand på den danske højrekant.

Det til trods for, at han i sin tyske klub er placeret mere centralt i angrebet.

– Jeg ser på det, som jeg altid har set på det. Det, der er min normale position, har ikke været det på landsholdet på noget tidspunkt. Jeg tror, at første gang, jeg prøvede at spille central angriber, var mod Tyskland, fortæller Yussuf Poulsen og uddyber:

– Så der er ikke så meget nyt eller anderledes i det. Jeg synes, jeg kan spille alle tre positioner oppe foran. Det er ikke sådan, jeg siger, at jeg skal spille 9’eren. I bund og grund vil jeg bare gerne spille. Det er det vigtigste, men der er nogle ting, der går nemmere, når man spiller den position, man også gør til hverdag.

Men selvom den 26-årige angriber accepterer, at han er placeret ude af sin vante position, så gør han sig tanker om, hvor længe det kan blive ved.

– Jeg tænker også på, hvad der skal ske på sigt. Skal jeg blive ved med at spille højre kant? Når jeg er 32, skal jeg så blive ved med at løbe fra baglinje til baglinje? Til den tid har man ikke samme energi, som når man er 26, funderer Yussuf Poulsen.

Det tidligere Lyngby-talent er noteret for 54 landskampe gennem tiden, hvor det er blevet til otte mål. Senest scorede han i 1-1 kampen mod Tyskland i en træningskamp før EM.





Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Tullberg overrasker mod Viborg

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

FC Midtjylland – Viborg FF

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Kræver flere hold i Superligaen

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Dansk sensation: Der er interesse for ham

10. gang i træk

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid