– Skal jeg blive ved med at spille højre kant?

Den danske landsholdsspiller Yussuf Poulsen er i tvivl om, hvor længe han kan bruges som højrekant på det danske landshold.



EM står for døren, og det danske landshold skal allerede i aktion på dag to i turneringen, når Finland venter på lørdag.

Én af dem der forventes at starte inde i den kamp for det danske landshold, er RB Leipzig-angriberen Yussuf Poulsen, der har udviklet sig til fast mand på den danske højrekant.

Det til trods for, at han i sin tyske klub er placeret mere centralt i angrebet.

– Jeg ser på det, som jeg altid har set på det. Det, der er min normale position, har ikke været det på landsholdet på noget tidspunkt. Jeg tror, at første gang, jeg prøvede at spille central angriber, var mod Tyskland, fortæller Yussuf Poulsen og uddyber:

– Så der er ikke så meget nyt eller anderledes i det. Jeg synes, jeg kan spille alle tre positioner oppe foran. Det er ikke sådan, jeg siger, at jeg skal spille 9’eren. I bund og grund vil jeg bare gerne spille. Det er det vigtigste, men der er nogle ting, der går nemmere, når man spiller den position, man også gør til hverdag.

Men selvom den 26-årige angriber accepterer, at han er placeret ude af sin vante position, så gør han sig tanker om, hvor længe det kan blive ved.

– Jeg tænker også på, hvad der skal ske på sigt. Skal jeg blive ved med at spille højre kant? Når jeg er 32, skal jeg så blive ved med at løbe fra baglinje til baglinje? Til den tid har man ikke samme energi, som når man er 26, funderer Yussuf Poulsen.

Det tidligere Lyngby-talent er noteret for 54 landskampe gennem tiden, hvor det er blevet til otte mål. Senest scorede han i 1-1 kampen mod Tyskland i en træningskamp før EM.






TransferLIVE: Chido Obi i dialog med BL-klub




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

De forbereder et bud på Roony Bardghji



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ståle Solbakken i stort forsvar



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Dansk klub henter Jonathan Hutters

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Dansker skifter til tysk traditionsklub

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Supercomputer: Her er VM-finalen

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

FC København-boss i fremskredne forhandlinger