Slår fast: Ingen planer om at skifte bane

Træningsbanen i Freudenstadt er i bedring, og der er ingen planer om at finde en ny, understreger holdchef.



Fodboldlandsholdet har ingen planer om at skifte træningsbane under EM, selv om plænen i Freudenstadt har mødt stor kritik.

Det slår landsholdschef Christian Nørkjær fast.

– Heldigvis er vores træningsbane i bedring, og vi havde en rigtig god træning på den onsdag, og der er derfor ingen planer om at træne andre steder lige nu.

– Vi har det godt her i Freudenstadt, stemningen i truppen er rigtig god, og vi bruger al vores energi på at gøre os klar og forberede os til den spændende åbningskamp ved EM på søndag, siger han.

Dermed forsøger landsholdet at lukke ned for snakken om banen, som har fyldt meget i dagene efter ankomsten til lejren.

– Vi vil gerne fokusere alene på kampen mod Slovenien nu, så vi har ikke yderligere at sige om banen, men jeg skal nok melde ud, hvis noget skulle ændre sig omkring træningsbanen, siger Nørkjær.

Der blev arbejdet på banen helt til det sidste, og da landsholdet mandag aften blev hyldet af gæsterne i Tivoli i København, vidste spillere og trænere ikke, hvad de skulle ned til.

Indtil nu har meldingen været, at banen ikke lever op til de standarder, som spillere fra verdenseliten er vant til. Dog er den bedre end frygtet, har spillerne påpeget.

Uefa har lovet, at der kan findes en ny træningsbane til Danmark, hvis det er påkrævet. Det kræver dog en længere køretur, end de cirka tre kilometer holdet har til banen i Freudenstadt.

Danmark åbner EM på søndag mod Slovenien.

/ritzau/





Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg




LIVE

LIVE: Holder vejret – FCK giver skadesopdatering

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Nu vender han tilbage

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Vil hente FC Midtjylland-profil



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bayern – Stuttgart

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Snart sker det

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Chelsea – Tottenham

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neestrup jagtes af storklub

Færdig: Nu er han rejst til København

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

AGF jagter hollandsk talent

Fortryder FC Barcelona-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Neymar er tilbage

Freiburg – Aston Villa