Slår fast: Ingen planer om at skifte bane

Træningsbanen i Freudenstadt er i bedring, og der er ingen planer om at finde en ny, understreger holdchef.



Fodboldlandsholdet har ingen planer om at skifte træningsbane under EM, selv om plænen i Freudenstadt har mødt stor kritik.

Det slår landsholdschef Christian Nørkjær fast.

– Heldigvis er vores træningsbane i bedring, og vi havde en rigtig god træning på den onsdag, og der er derfor ingen planer om at træne andre steder lige nu.

– Vi har det godt her i Freudenstadt, stemningen i truppen er rigtig god, og vi bruger al vores energi på at gøre os klar og forberede os til den spændende åbningskamp ved EM på søndag, siger han.

Dermed forsøger landsholdet at lukke ned for snakken om banen, som har fyldt meget i dagene efter ankomsten til lejren.

– Vi vil gerne fokusere alene på kampen mod Slovenien nu, så vi har ikke yderligere at sige om banen, men jeg skal nok melde ud, hvis noget skulle ændre sig omkring træningsbanen, siger Nørkjær.

Der blev arbejdet på banen helt til det sidste, og da landsholdet mandag aften blev hyldet af gæsterne i Tivoli i København, vidste spillere og trænere ikke, hvad de skulle ned til.

Indtil nu har meldingen været, at banen ikke lever op til de standarder, som spillere fra verdenseliten er vant til. Dog er den bedre end frygtet, har spillerne påpeget.

Uefa har lovet, at der kan findes en ny træningsbane til Danmark, hvis det er påkrævet. Det kræver dog en længere køretur, end de cirka tre kilometer holdet har til banen i Freudenstadt.

Danmark åbner EM på søndag mod Slovenien.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Denne klub drømmer om Højbjerg

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

– Jeg er dum

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Østrig – Jordan

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Belgien – Egypten

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse