Slår fast: Ingen planer om at skifte bane

Træningsbanen i Freudenstadt er i bedring, og der er ingen planer om at finde en ny, understreger holdchef.



Fodboldlandsholdet har ingen planer om at skifte træningsbane under EM, selv om plænen i Freudenstadt har mødt stor kritik.

Det slår landsholdschef Christian Nørkjær fast.

– Heldigvis er vores træningsbane i bedring, og vi havde en rigtig god træning på den onsdag, og der er derfor ingen planer om at træne andre steder lige nu.

– Vi har det godt her i Freudenstadt, stemningen i truppen er rigtig god, og vi bruger al vores energi på at gøre os klar og forberede os til den spændende åbningskamp ved EM på søndag, siger han.

Dermed forsøger landsholdet at lukke ned for snakken om banen, som har fyldt meget i dagene efter ankomsten til lejren.

– Vi vil gerne fokusere alene på kampen mod Slovenien nu, så vi har ikke yderligere at sige om banen, men jeg skal nok melde ud, hvis noget skulle ændre sig omkring træningsbanen, siger Nørkjær.

Der blev arbejdet på banen helt til det sidste, og da landsholdet mandag aften blev hyldet af gæsterne i Tivoli i København, vidste spillere og trænere ikke, hvad de skulle ned til.

Indtil nu har meldingen været, at banen ikke lever op til de standarder, som spillere fra verdenseliten er vant til. Dog er den bedre end frygtet, har spillerne påpeget.

Uefa har lovet, at der kan findes en ny træningsbane til Danmark, hvis det er påkrævet. Det kræver dog en længere køretur, end de cirka tre kilometer holdet har til banen i Freudenstadt.

Danmark åbner EM på søndag mod Slovenien.

/ritzau/





I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger




LIVE

LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Roy Keane slagter dansk stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Jess Thorup indlagt

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

“Brøndby er skræddersyet til ham”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Så er det officielt

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’