Slår fast: Ingen planer om at skifte bane

Træningsbanen i Freudenstadt er i bedring, og der er ingen planer om at finde en ny, understreger holdchef.



Fodboldlandsholdet har ingen planer om at skifte træningsbane under EM, selv om plænen i Freudenstadt har mødt stor kritik.

Det slår landsholdschef Christian Nørkjær fast.

– Heldigvis er vores træningsbane i bedring, og vi havde en rigtig god træning på den onsdag, og der er derfor ingen planer om at træne andre steder lige nu.

– Vi har det godt her i Freudenstadt, stemningen i truppen er rigtig god, og vi bruger al vores energi på at gøre os klar og forberede os til den spændende åbningskamp ved EM på søndag, siger han.

Dermed forsøger landsholdet at lukke ned for snakken om banen, som har fyldt meget i dagene efter ankomsten til lejren.

– Vi vil gerne fokusere alene på kampen mod Slovenien nu, så vi har ikke yderligere at sige om banen, men jeg skal nok melde ud, hvis noget skulle ændre sig omkring træningsbanen, siger Nørkjær.

Der blev arbejdet på banen helt til det sidste, og da landsholdet mandag aften blev hyldet af gæsterne i Tivoli i København, vidste spillere og trænere ikke, hvad de skulle ned til.

Indtil nu har meldingen været, at banen ikke lever op til de standarder, som spillere fra verdenseliten er vant til. Dog er den bedre end frygtet, har spillerne påpeget.

Uefa har lovet, at der kan findes en ny træningsbane til Danmark, hvis det er påkrævet. Det kræver dog en længere køretur, end de cirka tre kilometer holdet har til banen i Freudenstadt.

Danmark åbner EM på søndag mod Slovenien.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Forlænger med Barcelona

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Massiv kritik efter skandaløse scener

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Det er ringe ad helvede til’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Randers FC – OB

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

De bliver monstersalg til sommer

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen