Smider dansk stjerne på EM’s flophold

Den spanske avis Marca var ikke begejstret over Andreas Christensens præstationer ved EM, for de har placeret ham på turneringens flophold.



Det er en klassiker, at der efter en stor slutrunde bliver lavet "turneringens hold" og "turnerings flophold" på diverse medier. 

Det er naturligvis også tilfældet efter EM-slutrunden i Tyskland, og her har den store spanske avis Marca udvalgt de 11 spillere, der har skuffet mest, til en startopstilling. 

Her er store navne som Cristiano Ronaldo, Romelu Lukaku og Dominik Szoboszlai valgt, men der er også blevet plads til en dansker. 

For avisen mener ikke, at Andreas Christensen spillede nogen stor slutrunde for Danmark. 

– Hjulmands Danmark tog til dette EM med Eriksen som leder og med Christensen som en pålidelig spiller. Han var i sæsonen vant til at spille i maskinrummet på midtbanen, men på landsholdet vendte han retur til forsvaret, og hans turnering efterlod noget tilbage at ønske.

– Barcelona-spilleren må have forestillet sig et andet scenarie, da han rejste til Tyskland. Danmark rejste hjem efter ottendedelsfinalen efter et grufuldt nederlag til Tyskland. Det var et EM, der var svært at fordøje for en mindre attraktiv Christensen, og hans lederskab blev overskygget i de fire kampe, han spillede, skriver avisen som begrundelse for hans plads på det ikke så attraktive hold. 

At vælge Andreas Christensen til holdet kan måske virke en smule hårdt. Danskeren spillede tæt på en fejlfri kamp mod Slovenien, og ellers var han en central del af et forsvar, som var Danmarks helt store styrke ved EM.

Han formåede blandt andet at lukke stærkt ned for England, holdet nullet mod Serbien, og Andreas Christensen var uden indflydelse i de to mål, man indkasserede mod Tyskland i ottendedelsfinalen.

Landstræner Kasper Hjulmand fremhævede da også ofte de tre centrale forsvarsspillere, Andreas Christensen, Jannik Vestergaard og Joachim Andersen som Danmarks store profiler, og ifølge ham leverede de på et tårnhøjt niveau. 

Men altså ikke nok til at overbevise Marca.

Marcas flophold ser således ud i en 4-3-3-formation: Dominik Livakovic – Giovanni De Lorenzo – Gianluca Mancini, Andreas Christensen, Oleksandr Zinchenko – Sergej Milinkovic-Savic, John McGinn, Dominik Szoboszlai – Dusan Vlahovic, Romelu Lukaku, Cristiano Ronaldo.





LIVE

LIVE: Tidligere holdkammerat stikker til Grabara

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

– Det er et møghold!

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

‘Det er en gave for Danmark’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Hele holdet er trygge ved ham

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Her begynder næste sæson i Superligaen

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Højbjerg overvejer stor beslutning

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Spion? ‘Han kan høre dig’

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Spår: Her ender Mohamed Salah

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Brian Riemer til pressen: Husk det!

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

‘FC København var en mulighed’

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Kæmpe nyhed i udlandet

Brøndby får stor bøde

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Danmark – Nordmakedonien

Danske stjerner kan være fortid