Smider dansk stjerne på EM’s flophold

Den spanske avis Marca var ikke begejstret over Andreas Christensens præstationer ved EM, for de har placeret ham på turneringens flophold.



Det er en klassiker, at der efter en stor slutrunde bliver lavet "turneringens hold" og "turnerings flophold" på diverse medier. 

Det er naturligvis også tilfældet efter EM-slutrunden i Tyskland, og her har den store spanske avis Marca udvalgt de 11 spillere, der har skuffet mest, til en startopstilling. 

Her er store navne som Cristiano Ronaldo, Romelu Lukaku og Dominik Szoboszlai valgt, men der er også blevet plads til en dansker. 

For avisen mener ikke, at Andreas Christensen spillede nogen stor slutrunde for Danmark. 

– Hjulmands Danmark tog til dette EM med Eriksen som leder og med Christensen som en pålidelig spiller. Han var i sæsonen vant til at spille i maskinrummet på midtbanen, men på landsholdet vendte han retur til forsvaret, og hans turnering efterlod noget tilbage at ønske.

– Barcelona-spilleren må have forestillet sig et andet scenarie, da han rejste til Tyskland. Danmark rejste hjem efter ottendedelsfinalen efter et grufuldt nederlag til Tyskland. Det var et EM, der var svært at fordøje for en mindre attraktiv Christensen, og hans lederskab blev overskygget i de fire kampe, han spillede, skriver avisen som begrundelse for hans plads på det ikke så attraktive hold. 

At vælge Andreas Christensen til holdet kan måske virke en smule hårdt. Danskeren spillede tæt på en fejlfri kamp mod Slovenien, og ellers var han en central del af et forsvar, som var Danmarks helt store styrke ved EM.

Han formåede blandt andet at lukke stærkt ned for England, holdet nullet mod Serbien, og Andreas Christensen var uden indflydelse i de to mål, man indkasserede mod Tyskland i ottendedelsfinalen.

Landstræner Kasper Hjulmand fremhævede da også ofte de tre centrale forsvarsspillere, Andreas Christensen, Jannik Vestergaard og Joachim Andersen som Danmarks store profiler, og ifølge ham leverede de på et tårnhøjt niveau. 

Men altså ikke nok til at overbevise Marca.

Marcas flophold ser således ud i en 4-3-3-formation: Dominik Livakovic – Giovanni De Lorenzo – Gianluca Mancini, Andreas Christensen, Oleksandr Zinchenko – Sergej Milinkovic-Savic, John McGinn, Dominik Szoboszlai – Dusan Vlahovic, Romelu Lukaku, Cristiano Ronaldo.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Fem bud på Brøndbys nye træner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forhandler med storklub



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

De er tilbage i Premier League

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Her er FC Københavns vej i Europa

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Harry Maguire i chok

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Cristiano Ronaldo i optur