Smider dansk stjerne på EM’s flophold

Den spanske avis Marca var ikke begejstret over Andreas Christensens præstationer ved EM, for de har placeret ham på turneringens flophold.



Det er en klassiker, at der efter en stor slutrunde bliver lavet "turneringens hold" og "turnerings flophold" på diverse medier. 

Det er naturligvis også tilfældet efter EM-slutrunden i Tyskland, og her har den store spanske avis Marca udvalgt de 11 spillere, der har skuffet mest, til en startopstilling. 

Her er store navne som Cristiano Ronaldo, Romelu Lukaku og Dominik Szoboszlai valgt, men der er også blevet plads til en dansker. 

For avisen mener ikke, at Andreas Christensen spillede nogen stor slutrunde for Danmark. 

– Hjulmands Danmark tog til dette EM med Eriksen som leder og med Christensen som en pålidelig spiller. Han var i sæsonen vant til at spille i maskinrummet på midtbanen, men på landsholdet vendte han retur til forsvaret, og hans turnering efterlod noget tilbage at ønske.

– Barcelona-spilleren må have forestillet sig et andet scenarie, da han rejste til Tyskland. Danmark rejste hjem efter ottendedelsfinalen efter et grufuldt nederlag til Tyskland. Det var et EM, der var svært at fordøje for en mindre attraktiv Christensen, og hans lederskab blev overskygget i de fire kampe, han spillede, skriver avisen som begrundelse for hans plads på det ikke så attraktive hold. 

At vælge Andreas Christensen til holdet kan måske virke en smule hårdt. Danskeren spillede tæt på en fejlfri kamp mod Slovenien, og ellers var han en central del af et forsvar, som var Danmarks helt store styrke ved EM.

Han formåede blandt andet at lukke stærkt ned for England, holdet nullet mod Serbien, og Andreas Christensen var uden indflydelse i de to mål, man indkasserede mod Tyskland i ottendedelsfinalen.

Landstræner Kasper Hjulmand fremhævede da også ofte de tre centrale forsvarsspillere, Andreas Christensen, Jannik Vestergaard og Joachim Andersen som Danmarks store profiler, og ifølge ham leverede de på et tårnhøjt niveau. 

Men altså ikke nok til at overbevise Marca.

Marcas flophold ser således ud i en 4-3-3-formation: Dominik Livakovic – Giovanni De Lorenzo – Gianluca Mancini, Andreas Christensen, Oleksandr Zinchenko – Sergej Milinkovic-Savic, John McGinn, Dominik Szoboszlai – Dusan Vlahovic, Romelu Lukaku, Cristiano Ronaldo.







LIVE

LIVE: FC Københavns startopstilling klar

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Rasmus Højlund revser konkurrent

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Josip Radošević på samtlige forsider

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

– Han er den værste træner, jeg har haft!

AGF – Brøndby IF



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Benhård Brian Riemer-melding

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Så blev det officielt



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Viborg FF – FC Midtjylland

FC København – FC Fredericia

Protesterer efter dansk drømmekamp

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

I svime over Pelle Mattsson

Topchef får nyt job i FCK

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Randers FC – Silkeborg IF

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

“Ingen er uerstattelige”

Afslører vild transfer-historie

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå