Smider dansk stjerne på EM’s flophold

Den spanske avis Marca var ikke begejstret over Andreas Christensens præstationer ved EM, for de har placeret ham på turneringens flophold.



Det er en klassiker, at der efter en stor slutrunde bliver lavet "turneringens hold" og "turnerings flophold" på diverse medier. 

Det er naturligvis også tilfældet efter EM-slutrunden i Tyskland, og her har den store spanske avis Marca udvalgt de 11 spillere, der har skuffet mest, til en startopstilling. 

Her er store navne som Cristiano Ronaldo, Romelu Lukaku og Dominik Szoboszlai valgt, men der er også blevet plads til en dansker. 

For avisen mener ikke, at Andreas Christensen spillede nogen stor slutrunde for Danmark. 

– Hjulmands Danmark tog til dette EM med Eriksen som leder og med Christensen som en pålidelig spiller. Han var i sæsonen vant til at spille i maskinrummet på midtbanen, men på landsholdet vendte han retur til forsvaret, og hans turnering efterlod noget tilbage at ønske.

– Barcelona-spilleren må have forestillet sig et andet scenarie, da han rejste til Tyskland. Danmark rejste hjem efter ottendedelsfinalen efter et grufuldt nederlag til Tyskland. Det var et EM, der var svært at fordøje for en mindre attraktiv Christensen, og hans lederskab blev overskygget i de fire kampe, han spillede, skriver avisen som begrundelse for hans plads på det ikke så attraktive hold. 

At vælge Andreas Christensen til holdet kan måske virke en smule hårdt. Danskeren spillede tæt på en fejlfri kamp mod Slovenien, og ellers var han en central del af et forsvar, som var Danmarks helt store styrke ved EM.

Han formåede blandt andet at lukke stærkt ned for England, holdet nullet mod Serbien, og Andreas Christensen var uden indflydelse i de to mål, man indkasserede mod Tyskland i ottendedelsfinalen.

Landstræner Kasper Hjulmand fremhævede da også ofte de tre centrale forsvarsspillere, Andreas Christensen, Jannik Vestergaard og Joachim Andersen som Danmarks store profiler, og ifølge ham leverede de på et tårnhøjt niveau. 

Men altså ikke nok til at overbevise Marca.

Marcas flophold ser således ud i en 4-3-3-formation: Dominik Livakovic – Giovanni De Lorenzo – Gianluca Mancini, Andreas Christensen, Oleksandr Zinchenko – Sergej Milinkovic-Savic, John McGinn, Dominik Szoboszlai – Dusan Vlahovic, Romelu Lukaku, Cristiano Ronaldo.



Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Intet aftryk!

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

I svime over Oscar Schwartau

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Johannes Hoff Thorup er på listen

Dansk træner lander job i portugisisk klub