Smider dansk stjerne på EM’s flophold

Den spanske avis Marca var ikke begejstret over Andreas Christensens præstationer ved EM, for de har placeret ham på turneringens flophold.



Det er en klassiker, at der efter en stor slutrunde bliver lavet "turneringens hold" og "turnerings flophold" på diverse medier. 

Det er naturligvis også tilfældet efter EM-slutrunden i Tyskland, og her har den store spanske avis Marca udvalgt de 11 spillere, der har skuffet mest, til en startopstilling. 

Her er store navne som Cristiano Ronaldo, Romelu Lukaku og Dominik Szoboszlai valgt, men der er også blevet plads til en dansker. 

For avisen mener ikke, at Andreas Christensen spillede nogen stor slutrunde for Danmark. 

– Hjulmands Danmark tog til dette EM med Eriksen som leder og med Christensen som en pålidelig spiller. Han var i sæsonen vant til at spille i maskinrummet på midtbanen, men på landsholdet vendte han retur til forsvaret, og hans turnering efterlod noget tilbage at ønske.

– Barcelona-spilleren må have forestillet sig et andet scenarie, da han rejste til Tyskland. Danmark rejste hjem efter ottendedelsfinalen efter et grufuldt nederlag til Tyskland. Det var et EM, der var svært at fordøje for en mindre attraktiv Christensen, og hans lederskab blev overskygget i de fire kampe, han spillede, skriver avisen som begrundelse for hans plads på det ikke så attraktive hold. 

At vælge Andreas Christensen til holdet kan måske virke en smule hårdt. Danskeren spillede tæt på en fejlfri kamp mod Slovenien, og ellers var han en central del af et forsvar, som var Danmarks helt store styrke ved EM.

Han formåede blandt andet at lukke stærkt ned for England, holdet nullet mod Serbien, og Andreas Christensen var uden indflydelse i de to mål, man indkasserede mod Tyskland i ottendedelsfinalen.

Landstræner Kasper Hjulmand fremhævede da også ofte de tre centrale forsvarsspillere, Andreas Christensen, Jannik Vestergaard og Joachim Andersen som Danmarks store profiler, og ifølge ham leverede de på et tårnhøjt niveau. 

Men altså ikke nok til at overbevise Marca.

Marcas flophold ser således ud i en 4-3-3-formation: Dominik Livakovic – Giovanni De Lorenzo – Gianluca Mancini, Andreas Christensen, Oleksandr Zinchenko – Sergej Milinkovic-Savic, John McGinn, Dominik Szoboszlai – Dusan Vlahovic, Romelu Lukaku, Cristiano Ronaldo.







LIVE

LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Stor dramatik: Brøndby har IKKE en sag!

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Blæst fuldstændig omkuld



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Stjerne peger på Højlund

Laver aftale med Frederik Birk

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Storroser dansk super-talent

– Han ender i Premier League

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Har ondt af Steve Cooper

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Afviser mesterskabssnak

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

‘Han snakker ikke om andet!’