Efter Christian Eriksens hjertestop lørdag aften har han været indlagt på Rigshospitalet, og som en del af behandlingen kommer han nu til at få indopereret en hjertestarter.
Det oplyser DBU på forbundets twitter-konto.
Her berettes det af landsholdslæge Morten Boesen, at efter en række hjerteundersøgelser, at man nu er kommet frem til, at Christian Eriksen skal have en såkaldt ICD-enhed ind, som sætter i gang, hvis han skulle få et hjertestop igen.
– Christian er helt afklaret med beslutningen, og planen er forelagt kollegaer nationalt og internationalt, som alle entydigt anbefaler det samme, lyder det fra Boesen.
Det er desuden samme slags, som den tidligere FC København-manager Ståle Solbakken fik sig, da han kollapsede til en FCK-træning i sin tid som spiller. Han valgte at stoppe derefter, selvom han godt kunne være fortsat. Det var noget, som man talte meget med ham om, fortæller den daværende FCK-læge Frank Odgaard til Jyllands-Posten.
– Det bliver en afvejning af risikoen for hans eget vedkommende, om han overhovedet mentalt føler, at han vil tilbage og spille. Med Ståle talte vi meget om, hvad der rørte sig for ham, siger han og fortsætter:
– Han ville ikke byde sin familie, at han skulle løbe rundt igen. Han var egentlig ikke selv bange, tror jeg, men han tænkte, at det ville for dumt at fortsætte, og så kunne familien sidde hjemme og være pissebange for, at der ville ske noget igen, lyder det fra Odgaard, som også stod for genoplivningen af Solbakken.
Dermed kunne Ståle Solbakken godt være fortsat, men gjorde det altså ikke.
Omvendt har en spiller som hollandske Daley Blind valgt at spille med sin ICD. Hollænderen, der spiller med ved EM, fik en ICD opereret ind for et par år siden, og han spiller i dag både for Holland og EM.
Også Anthony van Loo spillede med en ICD indopereret.
I Italien er reglerne dog noget strengere, når det kommer til at spille fodbold efter et hjertestop. Det kan du læse mere om her.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
OPTAKT
Brasilien – Norge
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
Brasiliansk boost før Norge
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
Historien taler for norsk triumf
CUSTOM
Mexico – England
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TIPSBLADET SPECIAL
