Efter Christian Eriksens hjertestop lørdag aften har han været indlagt på Rigshospitalet, og som en del af behandlingen kommer han nu til at få indopereret en hjertestarter.
Det oplyser DBU på forbundets twitter-konto.
Her berettes det af landsholdslæge Morten Boesen, at efter en række hjerteundersøgelser, at man nu er kommet frem til, at Christian Eriksen skal have en såkaldt ICD-enhed ind, som sætter i gang, hvis han skulle få et hjertestop igen.
– Christian er helt afklaret med beslutningen, og planen er forelagt kollegaer nationalt og internationalt, som alle entydigt anbefaler det samme, lyder det fra Boesen.
Det er desuden samme slags, som den tidligere FC København-manager Ståle Solbakken fik sig, da han kollapsede til en FCK-træning i sin tid som spiller. Han valgte at stoppe derefter, selvom han godt kunne være fortsat. Det var noget, som man talte meget med ham om, fortæller den daværende FCK-læge Frank Odgaard til Jyllands-Posten.
– Det bliver en afvejning af risikoen for hans eget vedkommende, om han overhovedet mentalt føler, at han vil tilbage og spille. Med Ståle talte vi meget om, hvad der rørte sig for ham, siger han og fortsætter:
– Han ville ikke byde sin familie, at han skulle løbe rundt igen. Han var egentlig ikke selv bange, tror jeg, men han tænkte, at det ville for dumt at fortsætte, og så kunne familien sidde hjemme og være pissebange for, at der ville ske noget igen, lyder det fra Odgaard, som også stod for genoplivningen af Solbakken.
Dermed kunne Ståle Solbakken godt være fortsat, men gjorde det altså ikke.
Omvendt har en spiller som hollandske Daley Blind valgt at spille med sin ICD. Hollænderen, der spiller med ved EM, fik en ICD opereret ind for et par år siden, og han spiller i dag både for Holland og EM.
Også Anthony van Loo spillede med en ICD indopereret.
I Italien er reglerne dog noget strengere, når det kommer til at spille fodbold efter et hjertestop. Det kan du læse mere om her.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
De 10 største stjerner, der misser VM
MEDIE
Jess Thorup fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Liverpool præsenterer succestræner
TOPNYHED
