Efter Christian Eriksens hjertestop lørdag aften har han været indlagt på Rigshospitalet, og som en del af behandlingen kommer han nu til at få indopereret en hjertestarter.
Det oplyser DBU på forbundets twitter-konto.
Her berettes det af landsholdslæge Morten Boesen, at efter en række hjerteundersøgelser, at man nu er kommet frem til, at Christian Eriksen skal have en såkaldt ICD-enhed ind, som sætter i gang, hvis han skulle få et hjertestop igen.
– Christian er helt afklaret med beslutningen, og planen er forelagt kollegaer nationalt og internationalt, som alle entydigt anbefaler det samme, lyder det fra Boesen.
Det er desuden samme slags, som den tidligere FC København-manager Ståle Solbakken fik sig, da han kollapsede til en FCK-træning i sin tid som spiller. Han valgte at stoppe derefter, selvom han godt kunne være fortsat. Det var noget, som man talte meget med ham om, fortæller den daværende FCK-læge Frank Odgaard til Jyllands-Posten.
– Det bliver en afvejning af risikoen for hans eget vedkommende, om han overhovedet mentalt føler, at han vil tilbage og spille. Med Ståle talte vi meget om, hvad der rørte sig for ham, siger han og fortsætter:
– Han ville ikke byde sin familie, at han skulle løbe rundt igen. Han var egentlig ikke selv bange, tror jeg, men han tænkte, at det ville for dumt at fortsætte, og så kunne familien sidde hjemme og være pissebange for, at der ville ske noget igen, lyder det fra Odgaard, som også stod for genoplivningen af Solbakken.
Dermed kunne Ståle Solbakken godt være fortsat, men gjorde det altså ikke.
Omvendt har en spiller som hollandske Daley Blind valgt at spille med sin ICD. Hollænderen, der spiller med ved EM, fik en ICD opereret ind for et par år siden, og han spiller i dag både for Holland og EM.
Også Anthony van Loo spillede med en ICD indopereret.
I Italien er reglerne dog noget strengere, når det kommer til at spille fodbold efter et hjertestop. Det kan du læse mere om her.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Uventet skifte?
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
