Efter Christian Eriksens hjertestop lørdag aften har han været indlagt på Rigshospitalet, og som en del af behandlingen kommer han nu til at få indopereret en hjertestarter.
Det oplyser DBU på forbundets twitter-konto.
Her berettes det af landsholdslæge Morten Boesen, at efter en række hjerteundersøgelser, at man nu er kommet frem til, at Christian Eriksen skal have en såkaldt ICD-enhed ind, som sætter i gang, hvis han skulle få et hjertestop igen.
– Christian er helt afklaret med beslutningen, og planen er forelagt kollegaer nationalt og internationalt, som alle entydigt anbefaler det samme, lyder det fra Boesen.
Det er desuden samme slags, som den tidligere FC København-manager Ståle Solbakken fik sig, da han kollapsede til en FCK-træning i sin tid som spiller. Han valgte at stoppe derefter, selvom han godt kunne være fortsat. Det var noget, som man talte meget med ham om, fortæller den daværende FCK-læge Frank Odgaard til Jyllands-Posten.
– Det bliver en afvejning af risikoen for hans eget vedkommende, om han overhovedet mentalt føler, at han vil tilbage og spille. Med Ståle talte vi meget om, hvad der rørte sig for ham, siger han og fortsætter:
– Han ville ikke byde sin familie, at han skulle løbe rundt igen. Han var egentlig ikke selv bange, tror jeg, men han tænkte, at det ville for dumt at fortsætte, og så kunne familien sidde hjemme og være pissebange for, at der ville ske noget igen, lyder det fra Odgaard, som også stod for genoplivningen af Solbakken.
Dermed kunne Ståle Solbakken godt være fortsat, men gjorde det altså ikke.
Omvendt har en spiller som hollandske Daley Blind valgt at spille med sin ICD. Hollænderen, der spiller med ved EM, fik en ICD opereret ind for et par år siden, og han spiller i dag både for Holland og EM.
Også Anthony van Loo spillede med en ICD indopereret.
I Italien er reglerne dog noget strengere, når det kommer til at spille fodbold efter et hjertestop. Det kan du læse mere om her.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
INTERVIEW
