Solbakken stoler på FCKer: Han har det i hovedet

Den tidligere FCK-træner Ståle Solbakken har fulgt Jonas Winds udvikling tæt, og her forklarer han lidt om angriberens styrker.



FC Københavns-angriberen Jonas Wind forventes at starte inde, når Danmark lørdag aften tager hul på EM 2020.

Kampen mod Finland skal vindes, hvis Danmark skal gøre sig forhåbninger om at nå videre fra gruppespillet, og der bliver Jonas Wind en vigtig brik.

Og der er særligt én spidskompetence, som han skal have finpudset inden kampen, og det er oppe i hovedet, den skal findes, fortæller hans tidligere træner Ståle Solbakken til DR.

– Det, Jonas mangler i speed i benene, har han jo i hovedet. Han tænker et halvt sekund hurtigere end andre.

Som angriber foretrækker han at trække ned i banen og være med i det opbyggende spil, og selvom farten i fødderne ikke er hans spidskompetence, så er han ifølge den norske landstræner klar til at brage igennem ved denne EM-slutrunde.

– Jeg er ikke bekymret for, at han ikke kan klare sig på et EM-niveau. Han har jo allerede scoret mod store nationer, og han vil altid kunne gå med i spillet. Jo bedre medspillerne er, desto nemmere bliver det også for hans måde at spille på, vurderer Ståle Solbakken.

Om Jonas Wind starter inde, finder vi ud af en time før kampstart, når Kasper Hjulmand afslører den endelige startopstilling. Det bliver klokken 17, da kampen sparkes i gang i Parken klokken 18.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Stille fredag for netmasker i Napoli

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Bombe på vej i Real Madrid?

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Arsenal skal til Danmark

Kalder tronskifte i Danmark

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr