Solbakken stoler på FCKer: Han har det i hovedet

Den tidligere FCK-træner Ståle Solbakken har fulgt Jonas Winds udvikling tæt, og her forklarer han lidt om angriberens styrker.



FC Københavns-angriberen Jonas Wind forventes at starte inde, når Danmark lørdag aften tager hul på EM 2020.

Kampen mod Finland skal vindes, hvis Danmark skal gøre sig forhåbninger om at nå videre fra gruppespillet, og der bliver Jonas Wind en vigtig brik.

Og der er særligt én spidskompetence, som han skal have finpudset inden kampen, og det er oppe i hovedet, den skal findes, fortæller hans tidligere træner Ståle Solbakken til DR.

– Det, Jonas mangler i speed i benene, har han jo i hovedet. Han tænker et halvt sekund hurtigere end andre.

Som angriber foretrækker han at trække ned i banen og være med i det opbyggende spil, og selvom farten i fødderne ikke er hans spidskompetence, så er han ifølge den norske landstræner klar til at brage igennem ved denne EM-slutrunde.

– Jeg er ikke bekymret for, at han ikke kan klare sig på et EM-niveau. Han har jo allerede scoret mod store nationer, og han vil altid kunne gå med i spillet. Jo bedre medspillerne er, desto nemmere bliver det også for hans måde at spille på, vurderer Ståle Solbakken.

Om Jonas Wind starter inde, finder vi ud af en time før kampstart, når Kasper Hjulmand afslører den endelige startopstilling. Det bliver klokken 17, da kampen sparkes i gang i Parken klokken 18.





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Sunderland jagter dansk guldfugl

Norge – Senegal

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

I dialog med Steve Cooper

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Marcondes afviser tilbud, men…

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Uruguay – Kap Verde

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Tordner mod VM-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet