Solbakken stoler på FCKer: Han har det i hovedet

Den tidligere FCK-træner Ståle Solbakken har fulgt Jonas Winds udvikling tæt, og her forklarer han lidt om angriberens styrker.



FC Københavns-angriberen Jonas Wind forventes at starte inde, når Danmark lørdag aften tager hul på EM 2020.

Kampen mod Finland skal vindes, hvis Danmark skal gøre sig forhåbninger om at nå videre fra gruppespillet, og der bliver Jonas Wind en vigtig brik.

Og der er særligt én spidskompetence, som han skal have finpudset inden kampen, og det er oppe i hovedet, den skal findes, fortæller hans tidligere træner Ståle Solbakken til DR.

– Det, Jonas mangler i speed i benene, har han jo i hovedet. Han tænker et halvt sekund hurtigere end andre.

Som angriber foretrækker han at trække ned i banen og være med i det opbyggende spil, og selvom farten i fødderne ikke er hans spidskompetence, så er han ifølge den norske landstræner klar til at brage igennem ved denne EM-slutrunde.

– Jeg er ikke bekymret for, at han ikke kan klare sig på et EM-niveau. Han har jo allerede scoret mod store nationer, og han vil altid kunne gå med i spillet. Jo bedre medspillerne er, desto nemmere bliver det også for hans måde at spille på, vurderer Ståle Solbakken.

Om Jonas Wind starter inde, finder vi ud af en time før kampstart, når Kasper Hjulmand afslører den endelige startopstilling. Det bliver klokken 17, da kampen sparkes i gang i Parken klokken 18.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Spår FCK-fiasko

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Beijmo med kontant AGF-udmelding

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

OB henter forsvarstalent i Brøndby

‘Rødt kort er svært at vurdere’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Dansk stjerne i milliontransfer

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

‘De har haft det værste transfervindue’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Randers FC – Silkeborg IF

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Vil til Premier League – United foran Arsenal



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København interesseret i Jonas Kersken

AC Horsens – FC Nordsjælland

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’