Spansk landstræner bekymret efter lyn-vaccination

Det spanske landshold er fredag i al hast blevet vaccineret mod corona, men det giver anledning til nye bekymringer.



Fredag lykkedes det endelig det spanske fodboldforbund at overtale den spanske regering til at lade landsholdsspillerne vaccinere.

Så langt så godt skulle man tro, men den spanske landstræner, Luis Enrique, står nu med nye bekymringer.

For hvad nu hvis spillerne begynder at opleve bivirkninger som feber eller træthed, hvilket ikke er unormalt efter en vaccine. Det kan få afgørende betydning for spaniernes forberedelser før kampen mod Sverige, der spilles på mandag.

– Præsidenten for det spanske fodboldforbund spurgte ind til muligheden for at vaccinere spillerene for to måneder siden, og planen var at vaccinere hele holdet, så snart det var udtaget. Desværre, var det ikke muligt, men det accepterede vi, og vi klagede ikke, fortæller han ifølge expressen til spanske medier.

Mens det første stik kan få betydning for kampen mod Sverige, så er det værre med det andet stik, der kommer op til en eventuel kvartfinale.

– Jeg ville ønske, vi havde fået den, da vi bad om den. Vi skal være opmærksomme på eventuelle bivirkninger. Det ville være rigtig skidt.

Det spanske landshold er i den grad blevet forstyrret af corona i deres EM-optakt, hvor både Sergio Busquets og Diego Llorente er testet positive.





LIVE

LIVE: Oprykning i hus – se de vilde billeder

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

OB – Silkeborg IF

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

– Det var virkelig pinligt



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Et markant problem for Silkeborg

Superliga-komet overgår flere monstersalg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Martin Jørgensen lander nyt job

Ipswich er tilbage i Premier League

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Manchester United – Liverpool

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Emre Mor færdig

Melder Lindstrøm helt færdig



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp