Stærke skotter holder tamme England væk

England efterlod publikum på Wembley skuffet, da det hypede arvefjendeopgør mod Skotland endte uden scoringer.



Det 115. fodboldopgør mellem England og Skotland havde sine momenter af underholdning, men overordnet bød det på en skuffende engelsk indsats i kampen, som endte 0-0.

Skotland havde absolut mest ære af kampen, men efter åbningsnederlaget til Tjekkiet skal skotterne vinde den sidste gruppekamp mod Kroatien, hvis man vil have chancen for at gå videre fra det indledende gruppespil ved en slutrunde for første gang nogensinde.

England derimod er sikker på at gå videre, hvis holdet får point mod Tjekkiet i sidste kamp gruppekamp. Det samme er tjekkerne.

England skal dog vinde gruppen, hvis holdet vil forblive i London og spille ottendedelsfinale på hjemmebane.

Det var som forventet England, der havde bolden mest, men Skotland virkede bestemt ikke overmatchet. Og englænderne var kampen igennem ufarlige.

Ganske vist måtte stolpen redde et flot hovedstød fra John Stones efter godt ti minutters spil, men derudover var det en nogenlunde lige halvleg.

Stephen O’Donnell havde skotternes bedste afslutning med en kraftfuld flugter, som Jordan Pickford måtte dykke hurtigt ned til for at holde måltavlen på 0-0.

Der kom ingen scoringer før pausen, men straks anden halvleg var i gang, forsøgte England at skabe en chokstart.

Skotland blev trykket helt i bund i de første fem minutter, hvor hjemmeholdet kom frem til et par gode chancer. Men ind kom bolden ikke.

Det lykkedes skotterne af afværge det engelske pres, og Steve Clarkes mandskab begyndte også at producere fine chancer i den anden ende.

I virkeligheden blev David Marshall i det skotske mål ikke udfordret ret mange gange. Skudstatistikken viste da også, at skotterne rent faktisk havde flere skud på mål end det lidt tandløse engelske hold.

Efter åbningssejren over Kroatien ville ét point da også være fint for England, men i arvefjendeopgøret mod Skotland krævedes mere.

Det lod hjemmepublikum på Wembley forstå og buhede ned mod det engelske hold flere gange i løbet af de sidste ti minutter.

Det havde ingen effekt. Der kom ingen mål, og publikum kunne lukke det imødesete med et opgør en sidste pibekoncert.

/ritzau/





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Han tager hjem fra VM

AGF køber ham

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Stolt over dansk transfer

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Elias Jelert færdig

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Overraskende melding om Oliver Christensen

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Qatar – Schweiz

Brøndby henter Alexander Drexel

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Optakt: USA – Paraguay



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Haiti – Skotland