Stærke skotter holder tamme England væk

England efterlod publikum på Wembley skuffet, da det hypede arvefjendeopgør mod Skotland endte uden scoringer.



Det 115. fodboldopgør mellem England og Skotland havde sine momenter af underholdning, men overordnet bød det på en skuffende engelsk indsats i kampen, som endte 0-0.

Skotland havde absolut mest ære af kampen, men efter åbningsnederlaget til Tjekkiet skal skotterne vinde den sidste gruppekamp mod Kroatien, hvis man vil have chancen for at gå videre fra det indledende gruppespil ved en slutrunde for første gang nogensinde.

England derimod er sikker på at gå videre, hvis holdet får point mod Tjekkiet i sidste kamp gruppekamp. Det samme er tjekkerne.

England skal dog vinde gruppen, hvis holdet vil forblive i London og spille ottendedelsfinale på hjemmebane.

Det var som forventet England, der havde bolden mest, men Skotland virkede bestemt ikke overmatchet. Og englænderne var kampen igennem ufarlige.

Ganske vist måtte stolpen redde et flot hovedstød fra John Stones efter godt ti minutters spil, men derudover var det en nogenlunde lige halvleg.

Stephen O’Donnell havde skotternes bedste afslutning med en kraftfuld flugter, som Jordan Pickford måtte dykke hurtigt ned til for at holde måltavlen på 0-0.

Der kom ingen scoringer før pausen, men straks anden halvleg var i gang, forsøgte England at skabe en chokstart.

Skotland blev trykket helt i bund i de første fem minutter, hvor hjemmeholdet kom frem til et par gode chancer. Men ind kom bolden ikke.

Det lykkedes skotterne af afværge det engelske pres, og Steve Clarkes mandskab begyndte også at producere fine chancer i den anden ende.

I virkeligheden blev David Marshall i det skotske mål ikke udfordret ret mange gange. Skudstatistikken viste da også, at skotterne rent faktisk havde flere skud på mål end det lidt tandløse engelske hold.

Efter åbningssejren over Kroatien ville ét point da også være fint for England, men i arvefjendeopgøret mod Skotland krævedes mere.

Det lod hjemmepublikum på Wembley forstå og buhede ned mod det engelske hold flere gange i løbet af de sidste ti minutter.

Det havde ingen effekt. Der kom ingen mål, og publikum kunne lukke det imødesete med et opgør en sidste pibekoncert.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Modric tager stor beslutning

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Her kan du se FC Polissya mod FC København

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Her kan du se de danske hold i Europa

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

‘FC København er Danmarks gigant’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

FC København – Lyngby BK

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet