Stærke skotter holder tamme England væk

England efterlod publikum på Wembley skuffet, da det hypede arvefjendeopgør mod Skotland endte uden scoringer.



Det 115. fodboldopgør mellem England og Skotland havde sine momenter af underholdning, men overordnet bød det på en skuffende engelsk indsats i kampen, som endte 0-0.

Skotland havde absolut mest ære af kampen, men efter åbningsnederlaget til Tjekkiet skal skotterne vinde den sidste gruppekamp mod Kroatien, hvis man vil have chancen for at gå videre fra det indledende gruppespil ved en slutrunde for første gang nogensinde.

England derimod er sikker på at gå videre, hvis holdet får point mod Tjekkiet i sidste kamp gruppekamp. Det samme er tjekkerne.

England skal dog vinde gruppen, hvis holdet vil forblive i London og spille ottendedelsfinale på hjemmebane.

Det var som forventet England, der havde bolden mest, men Skotland virkede bestemt ikke overmatchet. Og englænderne var kampen igennem ufarlige.

Ganske vist måtte stolpen redde et flot hovedstød fra John Stones efter godt ti minutters spil, men derudover var det en nogenlunde lige halvleg.

Stephen O’Donnell havde skotternes bedste afslutning med en kraftfuld flugter, som Jordan Pickford måtte dykke hurtigt ned til for at holde måltavlen på 0-0.

Der kom ingen scoringer før pausen, men straks anden halvleg var i gang, forsøgte England at skabe en chokstart.

Skotland blev trykket helt i bund i de første fem minutter, hvor hjemmeholdet kom frem til et par gode chancer. Men ind kom bolden ikke.

Det lykkedes skotterne af afværge det engelske pres, og Steve Clarkes mandskab begyndte også at producere fine chancer i den anden ende.

I virkeligheden blev David Marshall i det skotske mål ikke udfordret ret mange gange. Skudstatistikken viste da også, at skotterne rent faktisk havde flere skud på mål end det lidt tandløse engelske hold.

Efter åbningssejren over Kroatien ville ét point da også være fint for England, men i arvefjendeopgøret mod Skotland krævedes mere.

Det lod hjemmepublikum på Wembley forstå og buhede ned mod det engelske hold flere gange i løbet af de sidste ti minutter.

Det havde ingen effekt. Der kom ingen mål, og publikum kunne lukke det imødesete med et opgør en sidste pibekoncert.

/ritzau/





FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Voldsomt skænderi i FC København

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Chokpris på Victor Froholdt

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Vil gøre det onde ved Brøndby

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Henter kæmpe Superliga-flop

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

FC Midtjylland – Brøndby IF



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

FC København – Randers FC

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Vejle Boldklub – AGF

Viborg FF – FC Nordsjælland

Lamine Yamal med karrierens første



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

FC Fredericia – Silkeborg IF

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

‘Det må ikke ske’

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Sønderjyske – OB

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Arsenal – Chelsea

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Traditionsklub henter Stephen Odey

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland