Det 115. fodboldopgør mellem England og Skotland havde sine momenter af underholdning, men overordnet bød det på en skuffende engelsk indsats i kampen, som endte 0-0.
Skotland havde absolut mest ære af kampen, men efter åbningsnederlaget til Tjekkiet skal skotterne vinde den sidste gruppekamp mod Kroatien, hvis man vil have chancen for at gå videre fra det indledende gruppespil ved en slutrunde for første gang nogensinde.
England derimod er sikker på at gå videre, hvis holdet får point mod Tjekkiet i sidste kamp gruppekamp. Det samme er tjekkerne.
England skal dog vinde gruppen, hvis holdet vil forblive i London og spille ottendedelsfinale på hjemmebane.
Det var som forventet England, der havde bolden mest, men Skotland virkede bestemt ikke overmatchet. Og englænderne var kampen igennem ufarlige.
Ganske vist måtte stolpen redde et flot hovedstød fra John Stones efter godt ti minutters spil, men derudover var det en nogenlunde lige halvleg.
Stephen O’Donnell havde skotternes bedste afslutning med en kraftfuld flugter, som Jordan Pickford måtte dykke hurtigt ned til for at holde måltavlen på 0-0.
Der kom ingen scoringer før pausen, men straks anden halvleg var i gang, forsøgte England at skabe en chokstart.
Skotland blev trykket helt i bund i de første fem minutter, hvor hjemmeholdet kom frem til et par gode chancer. Men ind kom bolden ikke.
Det lykkedes skotterne af afværge det engelske pres, og Steve Clarkes mandskab begyndte også at producere fine chancer i den anden ende.
I virkeligheden blev David Marshall i det skotske mål ikke udfordret ret mange gange. Skudstatistikken viste da også, at skotterne rent faktisk havde flere skud på mål end det lidt tandløse engelske hold.
Efter åbningssejren over Kroatien ville ét point da også være fint for England, men i arvefjendeopgøret mod Skotland krævedes mere.
Det lod hjemmepublikum på Wembley forstå og buhede ned mod det engelske hold flere gange i løbet af de sidste ti minutter.
Det havde ingen effekt. Der kom ingen mål, og publikum kunne lukke det imødesete med et opgør en sidste pibekoncert.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Her kan du se Argentina mod Østrig
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
OPTAKT
Norge – Senegal
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
Slagter stjerner: Noget lort!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
OPTAKT
