Det 115. fodboldopgør mellem England og Skotland havde sine momenter af underholdning, men overordnet bød det på en skuffende engelsk indsats i kampen, som endte 0-0.
Skotland havde absolut mest ære af kampen, men efter åbningsnederlaget til Tjekkiet skal skotterne vinde den sidste gruppekamp mod Kroatien, hvis man vil have chancen for at gå videre fra det indledende gruppespil ved en slutrunde for første gang nogensinde.
England derimod er sikker på at gå videre, hvis holdet får point mod Tjekkiet i sidste kamp gruppekamp. Det samme er tjekkerne.
England skal dog vinde gruppen, hvis holdet vil forblive i London og spille ottendedelsfinale på hjemmebane.
Det var som forventet England, der havde bolden mest, men Skotland virkede bestemt ikke overmatchet. Og englænderne var kampen igennem ufarlige.
Ganske vist måtte stolpen redde et flot hovedstød fra John Stones efter godt ti minutters spil, men derudover var det en nogenlunde lige halvleg.
Stephen O’Donnell havde skotternes bedste afslutning med en kraftfuld flugter, som Jordan Pickford måtte dykke hurtigt ned til for at holde måltavlen på 0-0.
Der kom ingen scoringer før pausen, men straks anden halvleg var i gang, forsøgte England at skabe en chokstart.
Skotland blev trykket helt i bund i de første fem minutter, hvor hjemmeholdet kom frem til et par gode chancer. Men ind kom bolden ikke.
Det lykkedes skotterne af afværge det engelske pres, og Steve Clarkes mandskab begyndte også at producere fine chancer i den anden ende.
I virkeligheden blev David Marshall i det skotske mål ikke udfordret ret mange gange. Skudstatistikken viste da også, at skotterne rent faktisk havde flere skud på mål end det lidt tandløse engelske hold.
Efter åbningssejren over Kroatien ville ét point da også være fint for England, men i arvefjendeopgøret mod Skotland krævedes mere.
Det lod hjemmepublikum på Wembley forstå og buhede ned mod det engelske hold flere gange i løbet af de sidste ti minutter.
Det havde ingen effekt. Der kom ingen mål, og publikum kunne lukke det imødesete med et opgør en sidste pibekoncert.
/ritzau/
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
EKSKLUSIVT
Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
NYHEDER
Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson
TOPNYHED
Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber
TOPNYHED
Her er chancevurderingen til Danmarks gyser
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
Medie med Kamil Grabara-afsløring
GOG buldrer forbi bundhold
EKSKLUSIVT
Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg
NYHEDER
Vanvid! Vinder 9-1
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
HELT VILDT
Vanvittigt VM-drama
TOPNYHED
– Den her mulighed må vi ikke forspilde
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
INTERVIEW
Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’
Danske tenniskvinder rykker ned
NYHEDER
O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold
EKSKLUSIVT
Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney
Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag
NYHEDER
Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island
Superliga-profil får trænerlicens
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
HELT VILDT
Udenlandske medier i chok over Danmark
INTERVIEW
Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’
MEDIE
Giver skidt Yussuf Poulsen-melding
Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner
EKSKLUSIVT
Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby
Haaland lover at holde sig fra håndbremsen
INTERVIEW
Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene
INTERVIEW
Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’
INTERVIEW
Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv
INTERVIEW
Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Moldova
INTERVIEW
Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
KARAKTERER
