Stærke skotter holder tamme England væk

England efterlod publikum på Wembley skuffet, da det hypede arvefjendeopgør mod Skotland endte uden scoringer.



Det 115. fodboldopgør mellem England og Skotland havde sine momenter af underholdning, men overordnet bød det på en skuffende engelsk indsats i kampen, som endte 0-0.

Skotland havde absolut mest ære af kampen, men efter åbningsnederlaget til Tjekkiet skal skotterne vinde den sidste gruppekamp mod Kroatien, hvis man vil have chancen for at gå videre fra det indledende gruppespil ved en slutrunde for første gang nogensinde.

England derimod er sikker på at gå videre, hvis holdet får point mod Tjekkiet i sidste kamp gruppekamp. Det samme er tjekkerne.

England skal dog vinde gruppen, hvis holdet vil forblive i London og spille ottendedelsfinale på hjemmebane.

Det var som forventet England, der havde bolden mest, men Skotland virkede bestemt ikke overmatchet. Og englænderne var kampen igennem ufarlige.

Ganske vist måtte stolpen redde et flot hovedstød fra John Stones efter godt ti minutters spil, men derudover var det en nogenlunde lige halvleg.

Stephen O’Donnell havde skotternes bedste afslutning med en kraftfuld flugter, som Jordan Pickford måtte dykke hurtigt ned til for at holde måltavlen på 0-0.

Der kom ingen scoringer før pausen, men straks anden halvleg var i gang, forsøgte England at skabe en chokstart.

Skotland blev trykket helt i bund i de første fem minutter, hvor hjemmeholdet kom frem til et par gode chancer. Men ind kom bolden ikke.

Det lykkedes skotterne af afværge det engelske pres, og Steve Clarkes mandskab begyndte også at producere fine chancer i den anden ende.

I virkeligheden blev David Marshall i det skotske mål ikke udfordret ret mange gange. Skudstatistikken viste da også, at skotterne rent faktisk havde flere skud på mål end det lidt tandløse engelske hold.

Efter åbningssejren over Kroatien ville ét point da også være fint for England, men i arvefjendeopgøret mod Skotland krævedes mere.

Det lod hjemmepublikum på Wembley forstå og buhede ned mod det engelske hold flere gange i løbet af de sidste ti minutter.

Det havde ingen effekt. Der kom ingen mål, og publikum kunne lukke det imødesete med et opgør en sidste pibekoncert.

/ritzau/





Silkeborg-profil har flere tilbud



LIVE

TransferLIVE: Venter på Rasmus Højlund


Tidligere FCK-spiller skifter til Serie B

Nægtet adgang til Manchester United-træning

Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln

AGF henter dansk kantspiller

Surt show, Brøndby – aftale underskrevet

Et kæmpe Superliga-scoop 

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’


” Det mener Tipsbladet

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!


Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub

Tidligere Man Utd-spiller sagsøger klubben



TOPNYHED

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager


Kæmpetilbud til Marcus Rashford

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

– Jeg havde aldrig troet på det her

Jess Thorup til jobsamtale

FCN-anfører stopper karrieren


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Theo Sander søger væk fra FC København

Rekordkøb vild med ‘skør’ Bo Henriksen

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

Christian Nørgaard afviste storklub

Drømmemelding – nu kan Brøndby glæde sig!

Særlig klausul i Wahid Faghir-skifte

Afslører nye detaljer om kæmpe FCK-transfer



Forlanger mere af Kasper Dolberg

Åbner for overraskende aftale med Lars Friis

Han er færdig i Viborg

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona

Forlod FCK: Jeg var utilpas


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Tysk klub i ekstase: Kommer Yussuf Poulsen-filmen?

Alt om Randers: Venter stort skifte?

I vælten mod Brøndby – nu er den gal igen

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Lamine Yamal sagsøges af dværgeforening

FC København-boss ærgrer sig over Roony-farvel

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber



Chelsea banker PSG i omdiskuteret finale

I svime over dansker: ‘Har hele pakken’

Ingen i karantæne i Superliga-runden

Mattias Skjelmose i stor nedtur

Hårdt angreb på FIFA-boss: Han tror, han er Gud

Dansk “bombefly” solgt til tyske FC Ingolstadt

Bizart: Hvorfor blev Donald Trump stående?

Skandaløse scener: Slår han ham?

Målfattigt i Uppsala

Dansk tennisspiller i kæmpe triumf

Bekræfter Yussuf Poulsen-skifte

Jannik Sinner støder Carlos Alcaraz af tronen



Flyvende dansker klar til The Open

Stryger Larsen overrasket: Havde ingen idé

Rio Ferdinand raser over Arsenal-fans